homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21-83


#1559 2012-05-02 16:59:07

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

pe mine anumite idei din ultimele comentarii ma fac sa zambesc (in niciun caz cu rautate, doar cu acea... nu stiu... relaxare a cuiva care  stie ca, in "meseria" mamiceasca, e destul de greu sa "say never" smile

asadar, din ograda mea:
- cris a refuzat orice solid in primele 2 sapt de la diversificare. sfatuita de o mama care stia bine ce zice, m-am relaxat, mi-am lasat increderea in tzatzane si... i-am facut castronul zilnic de mancare, pe care i l-am dat in mana LUI (6 luni). poate o sa am rabdare vreodata sa va pun poze.... cu el, mine, bucatarie rotfl2 oricum, mancarea ajungea oriunde, numa in gura nu (prea). dar in 2 sapt de astfel de tratament....
- cris a inceput sa manance ORICE smile cat de insipid mi se parea mie. manca de rupea. io ma umflam in pene si ziceam ca am trecut hopul, ca uite ce mama cu tehnica is si ca, de-acu, tate vor merge lin intr-ale mancatului.
- si au mers lin (chiar PREA lin, accepta mancarea cu o usurinta de invidiat si manca ditai cantitatile in max 15 min... de vis!). pana pe la 11 luni. dinti sau ce-o fi fost, a inceput sa maraie ma mult si mai mult....
- incat am ajuns sa stau si-n cap numai sa manance. ii dadeam apa si se juca in apa cat manca. o masa dura o ora si mai bine, ne porceam amandoi, mare lucru nu manca. probabil mi-a simtit tensiunea, pt ca...
- pe la 1 an jum era din nou alaptat exclusiv. sau aproape. atunci ma bucuram daca manca placinta cu mar din comert. ca masa de pranz. ca SINGURA masa solida, de fapt. dar eu ma relaxasem smile aveam incredere in el, pe principiul ca niciun copil sanatos nu moare de foame
- si n-a murit... ba acu e iar bine mersi, de mai bine de jum de an mananca de rupe. dar "scaun de masa".... n-am avut niciodata smile si nici n-as lua, ceeel mult e bun pt primele luni, pana incepe sa mearga. pt ca, apoi... oricum vor avea ALTE preocupari, MULT mai interesante. atat de interesante, incat a-l lua de la joaca si a-l tinuti in scaunul ala e egal cu pedeapsa. si poate fi, f usor, egal cu refuzul mancarii pe fond psihic. asa incat... cris si acum mananca in timp ce face altceva (se joaca adica). bine, nu din alergare lol dar din mers lol mai exista si varianta de a-l lasa sa termine, sa EPUIZEZE ce are de fascut, ca apoi, RUPT de foame, oricum va sta locului si va manca. merge, e snaatoasa si asta. da' eu nu-mi permit la el, ca e cu intestin sensibilos. asa incat prefer sa-l hranesc "fara sa-l deranjez" prea tare de la joaca.

in leg cu terasele... e mare subiect de "barfa" in lume (http://mateicelmic.blogspot.com/2012/03 … agire.html - pt cine are chef, comentariile sunt alea relevante). personal, si eu am ales sa nu ma duc cu el acolo unde nu-l pot lasa sa se desfasoare liber. dar si ideea cf careia copiluti de 2-3-4 ani ar tb sa stea 1-2 ore linistiti la masa intre adulti mi se pare deplasata. la fel si cea cf careia "daca ai copil, tre sa te izolezi in spatii special amenajate"... uite ca sunt care prefera sa NU o faca.

aaa... si eu, de cand cu vara,sunt cu mancarea la borcan dupa mine. cum altfel sa-l hranesc (ca nu-mi convine sa ma intorc acasa.. apoi iar in parc... apoi iar acasa etc? smile )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#1560 2012-05-02 17:09:10

iulia80
Full member
Inregistrat: 2012-01-31
Mesaje: 467

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

katami te inteleg dar la faza cu bebe sa se desfasoare liber chiar nu o inteleg.Uite exemplu meu, de ce as fi eu datoare sa suport zgomotul produs de jucariile si tipetele unui copil care are parintii la 3-4 mese distanta de mine?Pe mine ma deranjeaza si chiar nu imi ticneste sa mananc /beau ceva. Si nu mai zic ca nu e vb de cateva secunde minute...

Da ce se intampla cand gasca respectiva are 3-4 copii, iti dai seama de zgomotul produs ?Tu ai vazut vreodata vreun angajat al unei restaurant care sa vina la paritne sa iti spuna uite d-na tine te rog copilul pe langa tine ca angajatii mei nu pot sa tina si tava cu mancare/bautura si sa iti tina si echiplibrul cand copii alearga printre ei ca printre copaci.Niciodata dar crede-ma ca am auzit destui angajati care comenteaza pe la colturi <uite ce obraznici sunt copii astia>

LE. katami nu neaga nimeni ca nu ai dreptate mai ales ca tu ai si ceva practica fata de noi, dar eu iti spun din perspectiva unui om neutru, care profita de o iesire sa se relaxeze, sa vb cu prietenii  si la fel sunt convinsa ca atunci cand eu o sa ies cu bebe la plimbare o sa mai fie cel putin un om ca mine care e deranjat de zgomotul produs de niste copii lasati sa se manifeste liber.

Ultima oara a fost editat de iulia80 (2012-05-02 17:14:35)


40+  rugaciune

Offline

 

#1561 2012-05-02 17:23:41

korina_s
Full member
Inregistrat: 2011-12-25
Mesaje: 692

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

fetelor sa nu uitam un lucru...copii nostrii vor fi crescuti intr-o societatea,care are destul de multe defecte.cred ca nu o sa putem controla viata lor in totalitate,asa cum nici parintii nostrii nu au avut control total asupra noastra.nu cred ca exista copilul perfect,nici mama perfecta,tocmai pt ca suntem oameni...cred ca puterea exemplului e sfanta.copilul trebuie sa aiba si el experienta lui de viata.daca eu am facut anumite greseli in viata mea,nu am inteles asta pana nu am suportat consecintele,desi mama mi-a spus ce avea sa se intample,dar am invatat pe mai departe.
parerea mea e ca nu tre sa ii impui copilului un stil de viata pe care tu il consideri a fi bun,pt ca si el,la fel ca si tn are dreptul la liberul arbitru...e usor sa vb acum ca vom face nu stiu ce in nu stiu ce situatie,dar cred ca ne vom izbi cu toate de zile in care copilul refuza sa manance,sau sa fie crizat,etc...decat sa-mi bat capul ca a mancat o data la jumatate de an la mcdonald sau kfs as prefera sa gasesc modalitati de a-mi face din copilul meu un prieten,de a crea o relatie frumoasa cu el si asa cred ca pot evita mult mai multe probleme.aici am si un exemplu: cand eram in liceu m-am apucat de fumat,mi se parea interesant sa vin acasa si sa incerc sa nu ma simta mama.cand s-a prins mama m-a chemat si mi-a zis in felul urmator: daca tu vrei sa fumezi,eu nu te pot obliga sa nu fumezi,dar uita-te la mine cat de greu m-am lasat de tigari dupa 15 ani.vazand reactia ei nu am mai gasit nimic interesant in a fuma si mai ales stiind cat de mult s-a chinuit sa se lase m-am lasat si eu de fumat.
nu impuneti copilului un stil de viata,ci educati-l in acel stil de viata.atata tp cat sunt alaturi de voi incercati sa le faceti o xperienta de viata cat mai bogata,pt ca atunci cand vor pleca singuri pe drumul vietii sa fie pregatiti sa o infrunte.

Ultima oara a fost editat de korina_s (2012-05-02 17:24:48)


Rares Matei
22.05.2012
,, Credinta face totul posibil,dragostea face totul usor ."

Offline

 

#1562 2012-05-02 17:25:36

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Kory tummenupp

Eu ies. O zi placuta wave


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1563 2012-05-02 17:27:55

deeab
Full member
Inregistrat: 2010-05-18
Mesaje: 951

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Fetelor, discutiile voastre par interesante. Dar daca voi credeti ca veti gasi o solutie universal valabila pt a face un copil sa manance tot ceea ce vreti voi, va inselati. Ganditi-va ca sunt anumite alimente care nu va plac nici voua. Sau ca aveti mancaruri preferate. Copiii nostri de ce nu ar avea dreptul sa aiba preferinte? Si acum nu ma refer la dulcuri, sucuri, fast-food etc... presupun ca nu exista mamici care sa educe gusturile copiilor catre asa ceva inca din primii 2-3 ani de viata (sau daca exista, sunt exceptii). Cand va fi suficient de mare (gradinita, scoala) nu veti mai avea control asupra alimentelor pe care le va manca. Tentatia de a manca ceea ce vad la altii nu o sa o puteti tine in frau. Cel mai bine este sa va invatati copiii sa deosebeasca lucrurile sanatoase de cele care nesanatoase. Va spun din experienta mea de mamica de fetita de 7 ani

Iulia, fara nicio suparare...Dar daca ai avea un copil pe care nu ai cu cine sa il lasi (bunicii fiind departe, iar prietenii disponbili va insotesc), ai alege sa te inchizi in casa doar pentru simplul fapt ca esti parinte? Si, din proprie experienta iti spun ca un copil nu poate sta ,,locului" cand te afli la un restaurant, pentru ca este in natura oricarui copil sa se miste, sa-si consume energia... Dar vei intelege lucrul acesta abia peste cativa ani.

Ultima oara a fost editat de deeab (2012-05-02 17:38:08)


Sunt cea mai fericita mamica!
DAVID STEFAN 18.12.2012
DARIA TEODORA 19.03.2011
OANA ANDREEA 09.03 2005

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1564 2012-05-02 17:29:53

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Kory, de acord!


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#1565 2012-05-02 17:40:36

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

iulia, pai eu am zis ca NU ma duc unde nu pot sa-l las sa se desfasoare. dar asta sunt eu (probabil pt ca am fost crescua in aceasta obsesie a lui "sa nu deranjezi"), sunt mame care prefera sa se duca. iar tu, ca tert, esti "datoare sa-i suporti" in aceeasi masura in care esti "datoare" sa suporti vecinul de masa care rade zgomotos, in masura in care io (si... copilul meu) suportam chefurile de la 5 dimineata de la barul de peste drum etc. Ca daca nu ar tb sa ne suportam reciproc (si, logic, nimanui nu-i face placere asta), nu am mai trai int-o societate, ci am fi vanatori individuali, nu?

Eu nu zic ca e normal sa-ti lasi copilul sa devasteze, DAR ce observ este o tendinta de RESPINGERE, DE DISCRIMINARE E BAZA DE VARSTA, precum si o conceptie gresita cf careia COPIII TREBUIE SA FIE RAI/OBRAZNICI/NEASTAMPARATI etc. Poi.,.. NU, nu trebuie. Dar izolandu-i mereu in spatii "special destinate"... in mod curios, fix asta obtinem neutral Copii care, neavand EXERCITIUL social TRAIT (adica nu mama recitand codul bunelor maniere la 3 ani, ci copilul introdus, treptat, gradual, in societatea adulta), se va comporta "ca indienii". Un copil pt care lumea de pana la x ani a fost reprezentata de SIMULARI DE REALITATE (jucarii sofisticate si cam atat), NU ARE CUM sa fie real intr-un context real.

Uite, eu iti dau un alt exemplu care imi vine in cap.... copilul in biserica. La ineput, cat is f mici, dorm. Apoi... e faza aia in care descopera acustica incaperii big_smile Si culoarul dintre oameni big_smile Si boxele care canta big_smile Si alte asemenea minunatii bune de exploatat. Babele se uita stramb la tine, mama iresponsabila. dar tu continui sa vii. Si sapt asta, si urmatoarea si urmatoarea. Cand se ingroasa gluma prea tare, pleci. Cand copilul vrea sa plece, pleci. Cand copilul te intreaba ceva la volum maxim, tu ii raspunzi in soapta. In cateva luni, constati ca ai un copil care sta calm pe genunchii tai, gangureste dupa cor, iti mai zice cate ceva, dar nu tare, se mai plimba, dar nu alearga.... si care nu se mai da plecat de acolo smile Eu am exprimentat asta cu cris si, serios, nu e un copil deloc calm de felul lui smile Doar a inteles, IN TIMP SI FARA TPRESIUNE, DOAR PRIN EXPUNERE LA MEDIU, cam ce se face acolo smile Si asta face. Cu naturalete maxima smile

Cat despre angajati, atitudinea de care zici (sa nu spuna direct, dar sa comenteze pe la colturi) mi se pare de suficient prost gust incat sa nu ma intereseze smile Cel mult, daca aud pe la spate ce ar fi trebuit sa aud, intr-o forma mai cizelata, in fata... raman fara bacsisul meu si fara prezenta mea acolo data viitoare.

deea, exista viata si dupa gradinita, si dupa 7 ani. iar eu am toata increderea (confirmata pe mine insami si nu numai) ca gusturile educate corect in primii ani de viata isi vo spune, LA UN MOMENT DAT, MAI DEVREME SAU MAI TARZU, cuvantul. Poate nu la 7 ani, ci la 15. dar nu e deloc de neglijat ncii atunci, nu ? smile

kori, de acord, despre asta (cred eu) ca era vb aici smile

Ultima oara a fost editat de katami (2012-05-02 17:44:45)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1566 2012-05-02 17:45:25

deeab
Full member
Inregistrat: 2010-05-18
Mesaje: 951

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Kata, subscriu la tot ceea ce ai zis...


Sunt cea mai fericita mamica!
DAVID STEFAN 18.12.2012
DARIA TEODORA 19.03.2011
OANA ANDREEA 09.03 2005

Offline

 

#1567 2012-05-02 17:50:31

iulia80
Full member
Inregistrat: 2012-01-31
Mesaje: 467

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

deea dat fiindca toate mesele sunt la fel intr-un local de ce nu alearga copilul doar in jurul mesei parintilor sa ii termine psihic pe ei si nu pe vecini.Nu a zis nimeni sa te inchizi in casa , dar din cand ii mai pot atrage copilului atentia, nu sa uiti ca ai copilul de cand te-ai asezat la masa si ai primit berea in fara si pe urma sa te mai intereze cand ai achitat nota de plata.

katami deci tu mergi pe principiu daca altul bate cuie la 3 noaptea sa imi suporte copilul la terasa toata lumea , chiar daca vecinul cu pricina nu e acolo ? big_smile

aici e clar o discutie in contradictoriu ,dar atat timp cat am vazut si copii educati si stiu ca se poate si la fel de bine stiu ca pentru copilul meu nu asta imi doresc (sa fie zgomos si deranjant intr-un mediu public)   sunt optimista si convinsa ca o sa reusesc sa imi educ copilul exact cum cred eu ca e bine, nu sa merg pe principiu lasa ca daca toti fac asa asa fac si eu .

LE. katami ce se intampla cand esti la terasa si fiecare om bea cu masura proprie si personala si da peste copilul tau si il doare fix undeva .Te duci tu ca parinte sa il iei de ureche ca de ce a baut mai mult si nu s-a uitat si dupa copil sa vada pe unde e?Omul din bun simt se uita , dar nu toti suntem la fel .

Ultima oara a fost editat de iulia80 (2012-05-02 17:52:40)


40+  rugaciune

Offline

 

#1568 2012-05-02 17:58:01

deeab
Full member
Inregistrat: 2010-05-18
Mesaje: 951

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Iulia, ceea ce spui tu sunt cazuri izolate. Dupa cum ai spus exista si copii care pot fi linistiti cand ies cu parintii la un restaurant.


Sunt cea mai fericita mamica!
DAVID STEFAN 18.12.2012
DARIA TEODORA 19.03.2011
OANA ANDREEA 09.03 2005

Offline

 

#1569 2012-05-02 18:01:12

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

iulia80 a scris:

katami deci tu mergi pe principiu daca altul bate cuie la 3 noaptea sa imi suporte copilul la terasa toata lumea , chiar daca vecinul cu pricina nu e acolo ? big_smile

.

nu, n-ai prins ideea smile ziceam ca, la fel cum GENERIC, NOI, oamenii, suportam de la ALTI ADULTI diferite chestiuni care ne deranjeaza mai mult sau mai putin, cu atat mai mult am putea avea UN DRAM DE INTELEGERE fata de copiii care reprezinta VIITORUL NOSTRU. pt care prezenta, chiar mai "stangace" acolo, e o INVESTITIE IN VIITOR. ca ei sunt, pana la urma, cetateni in formare, iar a le facilita accesul la o lume adulta care nu-i primeste cu blazare, etichete ("rai/obraznici/zgomotosi") si judecati reprezinta un prim pas catre un viitor mai bun. si, in mod simpatic, un rim pas catre un COMPORTAMENT MAI BUN AL COPILULUI, care se simte apreciat acolo si nu respins sau... uitat (de acord la partea cu berea si nota de plata si NU la cazurile astea ma refer, acolo clar parintii gresesc - si asta e motivul pt care io am cam renuntat la iesit la terase)

as mai zice, da' ma solicita crisul, va pup


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1570 2012-05-02 18:04:14

iulia80
Full member
Inregistrat: 2012-01-31
Mesaje: 467

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

deea asta e pb ca nu prea sunt cazuri izolate din nefericire, parinti iresponsabili dupa mine,dar exista o vorba
<cum iti asterni asa dormi>.Ce cultivi in copil asta ai sa culegi la batranete :ori un om de care sa fii mandru ori extrema cealalta nedorita de nimeni, dar care totusi exista.


40+  rugaciune

Offline

 

#1571 2012-05-02 18:06:34

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

iulia, ce draguta esti!!!! ai ce ai cu restaurantele si copiii lol lasa draga ca zilele petrecute la terasa vor fi muuuuuuuuuuult mai putine decat cele petrecute acasa la tine si cred ca propriul tau copil nu te va deranja tongue
in plus disciplina se invata!
si inca ceva : adultii sunt mult mai deranjanti de multe ori decat copiii, sa vezi si sa suporti pe unul care bea peste masura intr-un loc public este ceva dezgustator, as prefera sa vad 100 de copii alergand pe langa mine ca indienii decat un om beat.
in februarie cand am fost in spania in avion am nimerit langa 3 barbati incredibil de galagiosi care radeau prosteste secunda de secunda. preferam mai mult un copil marait care sa planga decat pe ei. si exemplele sunt muuulte.

ce ma distrezi, o ti una si buna cu terasele lol esti tare simpatica!


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1572 2012-05-02 18:09:09

iulia80
Full member
Inregistrat: 2012-01-31
Mesaje: 467

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

fetelor eu am plecat acasa  wave


40+  rugaciune

Offline

 

#1573 2012-05-02 18:11:55

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

buna fetelor ... ce discutii aprinse aici

ma bag si eu cu o parere proprie si personala dar cred (ca si iulia) ca poti educa copilul sa stea cuminte, daca nu la masa cu tine (si este normal sa nu aiba atata rabdare) sa se joace in liniste si sa nu alerge ca bezmeticul sa deranjeze tot restaurantul
si legat de tavalit/batut din picioare & stuff cred ca si acolo se poate interveni din timp pentru a nu avea un copil care se tranteste pe jos pt ca vrea ciocolata sau ce o vrea el. ii poti explica cu frumosul (si sunt convinsa ca intelege) ca daca reactioneaza asa nu va primi in veci ce vrea, in schimb daca cere frumos si intelege cand nu se poate va fi recompensat.


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 

#1574 2012-05-02 18:13:47

deeab
Full member
Inregistrat: 2010-05-18
Mesaje: 951

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

deno puss 

Iulia mult succes in educarea propriului copil asa cum iti doresti

Deya puss

Ultima oara a fost editat de deeab (2012-05-02 18:15:22)


Sunt cea mai fericita mamica!
DAVID STEFAN 18.12.2012
DARIA TEODORA 19.03.2011
OANA ANDREEA 09.03 2005

Offline

 

#1575 2012-05-02 18:27:05

korina_s
Full member
Inregistrat: 2011-12-25
Mesaje: 692

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

mamici cu burtici cum a fost la voi inceputul travaliului?cat de tare doare?cum au fost contractiile de inceput?cum au decurs lucrurile?cam cand iti dai seama ca esti in travaliu?


Rares Matei
22.05.2012
,, Credinta face totul posibil,dragostea face totul usor ."

Offline

 

#1576 2012-05-02 18:28:10

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Iulia, ""atat timp cat am vazut si copii educati si stiu ca se poate si la fel de bine stiu ca pentru copilul meu nu asta imi doresc (sa fie zgomos si deranjant intr-un mediu public)   sunt optimista si convinsa ca o sa reusesc sa imi educ copilul exact cum cred eu ca e bine, nu sa merg pe principiu lasa ca daca toti fac asa asa fac si eu "" - DE ACORD!


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#1577 2012-05-02 18:29:32

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

la subiect:
invatarea prin imitatie si importanta ei: http://attachmentparenting.ro/attachmen … ectul.html
despre rusine si rusinare ca metode de "educare": http://attachmentparenting.ro/attachmen … uinii.html
despre problematica laudelor si a recompenselor: http://attachmentparenting.ro/attachmen … aevit.html


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.