homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21-82


#1540 2012-05-02 15:53:29

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

asta cu "ii va placea ce ao mancat tu in sarcina" la noi (la cris) se potriveste perfect smile exact ce am mancat eu la greu aia prefera smile

iulia, perfect de acord cu cazutul, fix asa se intampla smile (numai ca eu am pierdut pe undeva paralela... ce legatura are cu discutia anterioara?)

LE: cat despre "reactionatul pe moment cum vom crede ca e mai bine", si asta e discutabil, mie ref la asta mi-a deschis ochii art asta: http://piersicuta.blogspot.com/2010/05/ … sirea.html (l-am tot postat, scuze pt cine l=-a citit deja). reactia noastra "de moment" NU este, mereu, cea mai buna... si putem sa o "educam", macar partial, cf unor convigeri constiente, diferite de ceel subconstiente care genereaza reactiile "de moment" (azi ficioru-meu, pe care proaspat l-am delarat "ne-crizat", a inceput sa faca urat cand am vrut sa-l dau cu crema pt dermatita atopica. probabil TOCMAI dat fiind ca nu mai aveam "antrenaent proaspat" cu crize, din mine a iesit reactia "de moment", reactia subconstienta, de la mama citire: "muma ta de copchil, ba ai sa stai sa te ung ca nu te omor" - bine, nu expriomata asa fata de el, da' asta aveam in cap si eram plina de nervi. Evident mi-a simtit nervii, evident situatia s-a amplificat si, tot evident, INSTINCTUL care mie imi dicta sa ma enervez ca "nu ma asculta" a facut ca dintr-o situatie banala, rezolvabila pe cai amiabile intr-o 100 feluri posibile, sa degenereze intr-un scandal cu lacrimi si suparari. Ma uit in urma, nu gasesc PIC de logica in reactia mea.... dar aia a fost ce mi-a zis mie subconstientul "pe moment" sad )

Ultima oara a fost editat de katami (2012-05-02 16:00:05)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#1541 2012-05-02 15:57:53

iulia80
Full member
Inregistrat: 2012-01-31
Mesaje: 467

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

era o paralela ca sa subliniez ce spuneai tu <INSA da, e esentiala abordarea ...> , nu numai la mancare, ci la orice traire care implica si copilul .(sper ca m-am exprimat klumea big_smile)


40+  rugaciune

Offline

 

#1542 2012-05-02 15:58:39

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

katami a scris:

asta cu "ii va placea ce ao mancat tu in sarcina" la noi (la cris) se potriveste perfect smile exact ce am mancat eu la greu aia prefera smile

am auzit-o la muuute mamici sa sti. una care a mancat multa sfecla in sarcina ca ii taia greturile, copilul mananca sfecla cruda la  greu lol
alta cu lamai am auzit si copilul mananca lamaia ca pe jeleuri fara sa se strambe nici macar un pic.
si muulte alte exemple. o fi adevarat sau nu, n-avem de unde sti, dar cert este ca copilul din momentul nidarii e o coala alba pe care scri. nu din momentul nasterii, sau din momentul cand "incepe sa inteleaga"
chiar citeam pe alt topic de fobiile copiilor sau temeri inexplicabile care au de-aface de fapt cu actul nasterii sau alte chestii. cred ca la fel e si cu mancarea, are legatura ce mananca cu ce-a mancat.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1543 2012-05-02 16:01:31

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

dap, asa si cris, la 7-8 luni rupea lamaile (si eu tot asa mancam in sarcina cu el, cate 3-4 pe zi big_smile)

iulia, am editat mai sus smile (si sa nu intelegi ca "ma cert" cu tine, din contra, discut cu tine pt ca mi se pare ca avem ce smile )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1544 2012-05-02 16:05:58

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Iulia, are dreptate psihologul, cunosc un caz concret! smile

Deno, am si eu o prietena care are o fetita cam nemancacioasa si a ajuns intr-un timp sa se bucure ca mananca ceva. Cine stie ce scandalivi de copii om avea si noi smile. Pe al meu sot il rugau cu fructe si legume si nu se atingea de ele si ca sa nu il certe le arunca pe geam lol. Pana la 28 de ani a refuzat total fructe si legume dar l-am stresat tot timpul pe tema asta si usor, usor a incercat sa manance, se chinuia efectiv. Acum la 30 de ani nu sta o zi fara fructe si legume, e mai dependent ca mine de ele.

Ultima oara a fost editat de laura_rts (2012-05-02 16:06:36)


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1545 2012-05-02 16:11:20

iulia80
Full member
Inregistrat: 2012-01-31
Mesaje: 467

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

katami a scris:

dap, asa si cris, la 7-8 luni rupea lamaile (si eu tot asa mancam in sarcina cu el, cate 3-4 pe zi big_smile)

iulia, am editat mai sus smile (si sa nu intelegi ca "ma cert" cu tine, din contra, discut cu tine pt ca mi se pare ca avem ce smile )

katami  puss nu ne certam , fiecare isi spune punctul de vedere , care e cam acelasi la toate implicate in discutie doar ca ne exprimam diferit smile

LE.. si chiar daca sunt si persoane cu alte pareri fata de mine nu mi-as putea permite sa spun <vezi ca eu fac si spun bine si tu nu>, pentru ca nimeni nu are certitudinea si cunostintele necesare sa faca o astfel de afirmatie.Cu totii dorim ce e mai bun pentru copilul/familia noastra .

Ultima oara a fost editat de iulia80 (2012-05-02 16:16:19)


40+  rugaciune

Offline

 

#1546 2012-05-02 16:17:44

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

laura sa nu incurcam lucrurile, e o diferenta MARE intre un copil caruia nu-i plac anumite alimente si un copil care mananca doar kfc, nici macar mc, kfc si prajituri.
mama ei nu a mancat nimic in sarcina ca sa nu se ingrase dar manca kfc si prajituri.
si fetita nu mananca de multe ori de dragul jucatului si nu mi se pare greu sa mergi cu farfuria de mancare si sa fugi in joaca dupa copil.
si inca ceva, tzatzele ei puscau de lapte si a preferat slabitul in defavoarea alaptatului. n-a alaptat-o nici 2 saptamani ca a vazut ca pt asta trebuia sa MANANCE.
ti se pare normal ca la ora 4 dupa amiaza fetita sa nu fi baut nici apa toata ziua? nu mai vb de mancare ca nu mananca cate 3 4 zile. de 1 an are exact aceeasi greutate. ma doare sufletul de ea, dar are o mama "exemplara" ce sa zic.
si ca ea am vazut multe. cum sa nu-ti doresti sa traiesti sanatos cand vezi exemple ffff clare de asa nu?


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1547 2012-05-02 16:21:05

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Astea sunt deja extreme.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1548 2012-05-02 16:25:01

iulia80
Full member
Inregistrat: 2012-01-31
Mesaje: 467

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

timea stiu ca sunt extreme, dar sa stii ca sunt destul de multe cazurile.Cand ies la plimbare/terasa rar vad un copil si sa pot spune uite ce frumos e crescut.
La terasa parintii isi vad de ale lor cu gasca copii alearga printre mese si tipa ca in filmele cu indieni, ba ii vezi la masa stand cu un tel,pc in fata si butonand de zor.

dar repet poate asta e normalitatea si eu imi doresc altceva de la copilul meu.

Ultima oara a fost editat de iulia80 (2012-05-02 16:25:56)


40+  rugaciune

Offline

 

#1549 2012-05-02 16:26:39

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Eu nu sunt de acord cu fortatul copilului sa manance indiferent ca e vorba de mancare sanatoasa sau nu. Si eu am fost genul de copil mofturos pe care il durea burtica si facea analize pentru "viermisori" periodic (analize care ieseau perfect). Daca ma fortau sa mananc imi faceam greata si vomitam.
Ma gandesc ca mult mai ok ar fi sa pui copilul cu tine la masa, e mult mai probabil sa vrea sa manance daca vede ca mami si tati mananca si ei acelasi lucru decat sa-l amagesti cu avionul, cu uite e un catelus sub masa care papa tot daca nu papi tu, sau, replica favorita a bunicului meu (sa ma ierte Dumnezeu, ca nu mai e printre noi), daca ar avea aia ai lu' cutare (insert nume familie saraca cu n copii) bucata asta de carne, n-ar mai comenta ca are grasime / piele / zgarci.

Si da, abordarea conteaza mult, dar suntem oameni si computere ca sa "rulam" programul adecvat in fiecare situatie, e inevitabila o reactie cum povesteste Kata.

Eu ma gandesc asa, fetita unei cunostinte a cazut din carutul de cumparaturi la Kaufland. Avea un an jumate si s-a aruncat pur si simplu peste marginea carutului si niciunul dintre parinti nu a mai avut timp s-o prinda. Taica-su a ridicat-o repede de jos, micuta dadea sa planga, iar el zice "oops, accident!" la care pustoaica incepe sa rada cu gura pana la urechi. S-a lovit evident, dar taica-su a avut prezenta de spirit si i-a distras atentia de la durere.
Mie cred ca mi-ar sta inima sa-mi vad copilul cum sare aproape in cap pe ciment => nu cred ca as aborda situatia in cel mai bun mod.  nustiu

Iulia, eu am o problema mare cu parintii care isi lasa copiii sa alerge ca disperatii la restaurant / terasa. Nu ca m-ar deranja zgomotul pe care il fac, dar sunt atatia chelneri care circula cu platouri fierbinti, ustensile taietoare, etc. Parerea mea ca daca ai un copil despre care stii ca nu poate sta locului daca il duci la restaurant (din cauza ca e prea mic / neastamparat / rasfatat) ori il lasi cu buni o ora, doua in seara respectiva ori te sacrifici si stai acasa.

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-05-02 16:31:49)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1550 2012-05-02 16:27:22

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Deno, doamne fereste, cum sa nu ai grija sa fie copilul hranit! Nu pot eu sta fara mancare dar sa il las pe el! Pai daca mananci kfc si prajituri sigur te ingrasi. O salata, o friptura iti da energie. Cu toate astea nu garantez ca tu care ai grija la alimentatie vei avea un copil mai sanatos decat unul care e hranit de parinti fara prea mare grija. Cunosc cazuri de copii f bine ingrijiti care nu au fost lasat o zi pana la 2 ani la vreo bunica tocmai pentru a nu i se da de mancare altceva decat ce e sanatos dar copilul respectiv are imunitate zero si multe altele si cunosc si pe finuta mea care la un an manca mici si bea bere si multe altele si e super ok.  Cred ca si pe cine mosteneste conteaza si altele.

Katey, nici eu nu sunt de acord sa alerg dupa copil cu mancarea prin casa, il pun in scaunelul lui si ii dau sa manance. Am vazut mamici care numai asa fac , nu sunt de acord! sunt dura, dar asta e !

Ultima oara a fost editat de laura_rts (2012-05-02 16:31:28)


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#1551 2012-05-02 16:37:13

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Laura, mie nu mi se pare dur un astfel de "tratament". Stiu copii ai caror parinti mergeau cu mancarea dupa ei la balci, pe plaja, la plimbare. Caz concret: se dadea copilul in calusei (sau ceva asemanator) si cand trecea prin dreptul parintilor, mama ii mai indesa un dumicat de paine cu carnita / branza in gurita. Sau, tot lui ii punea sarmaua in ciorba si eventual si ceva paine acolo ca sa manance si felul 1 si felul 2.
Acelasi copil, asezat la masa cu verii lui (printre care si eu) manca fara probleme, cu manuta lui, asa cum putea un copil de 5-6 ani...

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-05-02 16:38:04)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1552 2012-05-02 16:41:35

iulia80
Full member
Inregistrat: 2012-01-31
Mesaje: 467

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

katey nu spune nimeni ca o sa reactionam de fiecare data bine, dar invatam pe parcurs si evitam astfel de neplaceri. Acum ma intreb si eu ce cauta copilul ala in carurior.In carrefour sunt carucioare tip masinuta pentru copii mici si cele cu suport de bebe.Daca parintii se trezesc sa isi plimbe copii in picioare in carucioare destinate cumparaturilor, fara nici o protectie sincer la asta sa se astepte.

Am vazut familii care isi pun copii separat la o masa mica sa manance singuri , sau mananca inainte de parinti. Exact ca un adult ,mananci mai cu pofta atunci cand sunt mai multi la masa , asa cred ca e si cu un copil.Te vede ca tu mananci si e bun mananca si el.


40+  rugaciune

Offline

 

#1553 2012-05-02 16:42:10

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

laura clar bagajul genetic isi va spune cuvantul. eu si sotul meu suntem tare bolnaviciosi ne racim repede, pirndem orice infectie repede, dar pun pariu ca suntem mai sanatosi decat verisoara mea si familia ei care parca au icter mereu asa sunt de ingalbeniti si incercanati dar nu racesc veci.
niciun argument nu combate traiul sanatos, asta e parerea mea pe are e normal s-o sustin de vreme ce asa traiesc. cine traieste altfel e normal sa-si sustina parerea lui.

vorba iuliei in ultimii 2 ani pot sa spun ca nu am vazut niciun copil bine crescut si nici un parinte model. am vazut doar copii care injura la 2 3 ani langa parintii lor si ei rad, copii hraniti cu otrava(caci asta este mancarea fast food si dulciurile), copii de 3 ani care au in pahar bere. generatia mea nu a crescut asa si sunt destul drogati si golani, dar generatia copiilor care acum sunt de 2 3 ani cum va fi?
inca o data amintesc puterea exemplului de la mami si tati, nu bunici vecini matusi bone.
si inchei discutia smile


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1554 2012-05-02 16:48:31

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Deno, imi e f teama si mie de un copil crizat, care sa dea in mine, sa vb urat, ma gandesc mereu cum sa previn asta grater.


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#1555 2012-05-02 16:51:58

deeab
Full member
Inregistrat: 2010-05-18
Mesaje: 951

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Pup burticile!... Ce discutii aprinse pe aici!


Sunt cea mai fericita mamica!
DAVID STEFAN 18.12.2012
DARIA TEODORA 19.03.2011
OANA ANDREEA 09.03 2005

Offline

 

#1556 2012-05-02 16:53:27

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Iulia, nu comentez ca cauta fetita in carucior, evident ca nu avea ce cauta acolo, eu ma refeream strict la cum a reactionat tatal.

Deno, eu ti-am mai zis ca te admir pentru cum mananci si ce principii ai si cred ca esti capabila sa iti inveti copilul la fel. Si da, exemplul lui mami si tati e cel mai puternic. Copiii nostri vor avea incredere oarba in noi, ca si parinti, tocmai de-aia ar trebui ne asiguram ca ceea ce vad / invata la / de la noi e ceea ce e bine pentru ei. smile

Laura, daca voi in casa nu vorbiti urat si nu dati in el, e putin probabil sa reactioneze asa.  nustiu

Deea puss

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-05-02 16:56:58)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1557 2012-05-02 16:58:53

iulia80
Full member
Inregistrat: 2012-01-31
Mesaje: 467

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

katey sunt 100% de accord cu tine.Copilul ce vede aude in casa asta i se pare lui normal si asta face.


buna deea


40+  rugaciune

Offline

 

#1558 2012-05-02 16:59:06

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Buna Deea puss


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.