homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Aspirante optimiste 40 +-6


#96 2012-10-22 17:27:55

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Aspirante optimiste 40 +

multumesc, miha puss

aurora, cred ca e mai bine sa nu-ti faci sperante, sa nu fie dezamagirea mare sad. m-as bucura sa fie o valoare mare, dar din pacate nu prea are cum daca testele au iesit clar negative. in plus, explicatia gargaritei are sens... oricum, iti doresc ca daca nu va fi acum, sa se intample cat mai curand!

Offline

 



#97 2012-10-22 19:46:33

mihaD
Full member
De la: de pe tarlaua mea
Inregistrat: 2012-04-12
Mesaje: 691

Re: Aspirante optimiste 40 +

auroraaaaa puss hai cu beta,iubita  kram

Offline

 

#98 2012-10-22 21:25:06

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

e negativ dragutelor. data viitoare o sa fie si pozitiv smile
va imbratisez par . noapte buna!

Offline

 

#99 2012-10-23 08:39:06

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

Fetelor, sunt disperata. Mi-au iesit anticorpii antispermatici pozitivi. Se pare ca in cazul asta chiar nu e nici o sansa de bebe...

Offline

 

#100 2012-10-23 09:29:47

mihaD
Full member
De la: de pe tarlaua mea
Inregistrat: 2012-04-12
Mesaje: 691

Re: Aspirante optimiste 40 +

aurora puss  puss  iubita,nu dispera,imi pare tare rau ca te-ai blocat dar este posibil sa existe o iesire.Tu ai facut analiza anticorpilor antispermatici sau sotul tau?

,,Va scriam cu cateva luni in urma ca am fost diagnosticata cu anticorpi antispermatici, dar dupa ce am scris si unor medici pe internet care m-au incurajat, dupa ce am schimbat si ginecologul, am reusit sa raman (11 sapt),fac tratament dar pana acum e totul ok. Pt anticorpi am luat doar Aspenter si se pare ca a dat roade.
Sper sa aveti toate cat mai curand norocul meu"

http://search.yahoo.com/r/_ylt=A0oG7hqC … spermatici

vezi acolo ca scrie si despre FIV cu ICSI...asa ca sanse exista!

ridica-te si mergi mai departe,stati impreuna si vorbiti si alegeti calea cea mai buna,sigur o sa reusiti. kram  kram  kram

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2012-10-23 09:36:39

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

eu am facut analiza, Miha, acum am primit rezultatul...

Offline

 

#102 2012-10-23 10:13:38

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Aspirante optimiste 40 +

offf aurora, imi pare rau sad. nu stiu ce sa te sfatuiesc, decat sa discuti cu medicul tau sa vezi ce solutii sunt pt problema asta.
anticorpii acestia nu trebuie corelati cu o analiza a spermei, sa se vada daca chiar ataca spermatozoizii sotului? retineam ca nu e ceva generic, ci o chestie de compatibilitate intre parteneri. am vazut ca si barbatii pot face analiza asta, deci chiar si ei pot avea acesti anticorpi... tu ce stii despre asta?

Offline

 

#103 2012-10-23 10:22:40

mihaD
Full member
De la: de pe tarlaua mea
Inregistrat: 2012-04-12
Mesaje: 691

Re: Aspirante optimiste 40 +

aurora puss  puss  puss  puss  puss  puss  puss am scris mai sus,nu stiu cat te va ajuta dar e un inceput.te imbratisez strans kram  kram  kram  kram

Offline

 

#104 2012-10-23 10:36:08

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Aspirante optimiste 40 +

Abia acum am vazut dragele mele ca topicul asta e animat, nici nu va dati seama cat ma bucur, voi fi prezenta si eu de azi, doar e topicul nostru al optimistelor 40+.

Rose felicitari si aici pentru reusita si pentru micul sufletel!!!!

Aurora, din pacate n-am citit despre anticorpii antispermatici asa ca in aceasta problema nu-mi pot da cu parerea, ce-am auzit e asa cum spune si Anca, disfunctia poate tine si de compatibilitatea dintre parteneri, sa mergi la doctorita ta si abia astept sa ne spui parerea ei.

Va tot aud vorbim de Vitex si am mai citit despre el ca ar fi foarte bun, ma gandesc sa iau si eu, de la ce firma luati voi, in ce cantitate si in ce perioada a ciclului ati inceput?

Sa va spun ce-am mai facut eu: luna asta este prima in are n-am facut monitorizare ecografica a ovulatiei, am facut doar teste de ovulatie (ieri a iesit primul pozitiv) si de vineri am inceput sa dodez repetat estradiolul, am citit ca in FIV sau stimulari asa se face, acum baiul este ca nu stiu foarte multe despre cum se interpreteaza rezultatele astea ale estradiolului ... eu am facut vineri, ieri si azi rezultatul de azi inca nu-l am. Daca va pricepeti acreva la interpretarea dozarilor de estradiol va rog mult sa-mi explicati, eu stiu doar ca  inainte cu 1,5 zile de ovulatie este o crestere brusca de estrogen iar dupa ovulatie sau in timpul ovulatiei(aici nu stiu clar) scade brusc, Gargarita parca tu ai dozat asa nu? ce valori  sunt normale?

In legatura cu progesteronul, eu l-am dozat in ziua 9 DPO in luna cand am ramas insarcinata si era 9,5 cu valori normale intre 3-15,9, medicul a zis ca-i f f bine, poate din cauza ca era in ziua 9 nu in ziua 7 si a mai scazut putin? Luna asta vreau sa-l fac in 7 DPO sau macar in 8 sa stiu sigur o treaba. Mie oricum din monitorizarea temperaturii am observat ca-mi creste mai greu dupa ovulatie, in ziua 2,3 nu imediat habar n-am ce inseamna asta sau daca e vreo problema.

Cineva ma intreba cat am AMH-ul... l-am facut acum vreo 4 luni si era 0,87 ... cam micut dar sa stiti ca am gasit un grafic cu valori normale in functie de varsta iar la 41 ani valoarea obisnuita ziceau ca este 0,5 ... intr-un fel suntem in grafic avand in vedere varsta. Asa cum spunea cineva, AMH-ul mic nu inseamna neaparat ca nu poti ramane insarcinata ci ca mai ai extrem de putin timp sa faci asta, adica sunt mai putine ovocite ramase ( cel putin eu asa sper).

Abia astept sa mai schimbam pareri, daca stiti ceva dintre nelamuririle mele va rog sa-mi scrieti.

Offline

 

#105 2012-10-23 10:49:18

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

Fetelor, va multumesc ca existati. Sunt la servici si nu ma pot opri din plans...
Nu stiu mare lucru despre minunata analiza decat ca daca exista acesti anticorpi nu sunt sanse de bebe natural(si la noi FIV-ul iese din calcul) si ca nu ar fi tratament. am citit f putin inainte(speram ca nu e cazul sa stiu mai multe), iar acum nu pot sa mai citesc...
Luni merg la dr care mi-a recomandat sa fac aceasta analiza. Va tin la curent

Miha, o sa incerc sa citesc ce mi-ai trimis cand ma mai linistesc putin. Multumesc din suflet!

Betty, asa stiu si eu, AMH mic inseamna doar ca mai e putin timp. Dar atata timp cat exista ovulatie sanse sunt(daca nu sunt alte probleme....)

Progesteronul la 7 zile ar trebui sa fie peste 10 dar probabil a fost daca in ziua 9 era aproape 10. Succes!

Offline

 

#106 2012-10-23 10:55:27

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Aspirante optimiste 40 +

Aurora, mi se rupe sufletul cand te vad asa amarata, abia astept sa vb cu dr. ta si eventual sa mai repeti analiza, sa faci cumva sa nu-ti pierzi inca speranta atat timp cat n-ai aprofundat problema. Te sarut cu mult drag  puss .

In legatura cu progesteronul mi se pare ciudat cum se vehiculeaza valoarea asta de 10 avand in vedere ca eu mi-am facut de 2 ori dozarea lui si prima data mi-a iesit 9,5 cum v-am spus iart a doua oara 19,3 parca dar valorile normale erau dierite bineinteles, odata intre 3-15,9 iar apoi maximul era 38 deci nu-mi dau seama cat putem sa ne luam dupa vorbele astea, dincolo citeam ca Andriana a avut progesteronul 5 si medicii (mai multi) i-au spus ca-i ok.

Ultima oara a fost editat de betty200 (2012-10-23 10:58:55)

Offline

 

#107 2012-10-23 10:59:27

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

Te sarut si eu betty! Si Anca! Si Miha! Nici nu stiti ce mult conteaza sprijinul vostru puss  par
Sper sa ma redresez cumva...Dr lipseste saptamana asta, ca de, sa fie tacamul complet neutral

Offline

 

#108 2012-10-23 11:08:30

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Aspirante optimiste 40 +

Aurora, pe net ce-ai citit despre anticorpii astia?

Offline

 

#109 2012-10-23 11:08:36

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Aspirante optimiste 40 +

aurora kram incearca sa te afunzi in munca pana luni, nu-ti face bine supararea asta. eu recunosc ca nu stiu mare lucru despre anticorpi, dar pe unde am citit, erau importanti cei din sperma, nu din sangele femeii. in caz ca barbatul ii are pe aceia, atunci nu se ramane natural si nu se poate face IA. daca femeia ii are in sange, nu stiu daca se regasesc si in secretia vaginala, sa poata intra in contact cu spermatozoizii... incearca sa te linistesti pana luni, cand sper sa iti dea medicul tau motive sa fii optimista! goodluck

betty, la hormoni nu ma pricep. legat de vitex, citisem ca femicur e mai indicat (rose a luat o luna si a ramas insarcinata imediat big_smile). mai exista vitex fruits, care are o concentratie de 10 ori mai mare decat femicur hmm. eu am luat vitex fruits 2 luni si nu mi-a facut niciun bine, ba mi-a scurtat ciclul in a doua luna. doza din femicur cred ca e mai potrivita. ai putea incerca sa-l iei, o capsula pe zi (scrie in prospect). bafta!

Ultima oara a fost editat de anca90 (2012-10-23 11:10:02)

Offline

 

#110 2012-10-23 11:13:25

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

betty200 a scris:

Aurora, pe net ce-ai citit despre anticorpii astia?

uite de ex aici

http://forum.desprecopii.com/forum/topi … spermatici
....


De obicei o femeie cu anticorpi antisperma nu va putea ramane insarcinata cu nici un alt partener (sot sau donor de sperma), solutia in acest caz fiind o tehnica de reproducere asistata denumita ICSI (intra-cytoplasmatic sperm injection), adica femeii i se extrage un ovul in care se injecteaza doar pronucleul continut in capul spermatozoidului si embrionul rezultat se introduce in cavitatea uterina a acesteia. Totusi, datorita asocierii cu alte probleme imune (sindrom antifosfolipidic si populatie uterina de celule B si NK agresiva) si aceasta solutie terapeutica poate fi sortita esecului cu aparitia avortului spontan.

Offline

 

#111 2012-10-23 11:17:01

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Aspirante optimiste 40 +

offfff supa nu stiu ce sa mai zic kram
laboratorul unde ai facut analiza e de incredere? crezi ca are sens sa o repeti in alta parte?

Offline

 

#112 2012-10-23 11:17:17

mikado
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 16848

Re: Aspirante optimiste 40 +

Aurora, imi pare rau ca vii cu asa vesti  sad . ai facut analiza si din glera cervicala? (se fac in perioada ovulatiei)
acesti anticorpi sunt de natura imunologica. la barbati stiu ca cei relevanti sunt cei din sperma. ar trebui sa faci sun test postcoital. din cate ma citit eu si sindromul antifosfolipidic este asociat cu prezenta anticorpilor antisperma  cesafac .
exista si varianta tratamentului, pt a tine cumva in frau sitemul imunitar ...uneori da roade, alteori nu, precum si sexul protejat o perioada (corpul tau sa nu mai recunoasca sperma) dar iarasi nu se stie ce roade da.
exista . eu zic ca sunt sanse cu IA.  rugaciune  sa gasesti rezolvare


.

Offline

 

#113 2012-10-23 11:19:13

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

anca90 a scris:

offfff supa nu stiu ce sa mai zic kram
laboratorul unde ai facut analiza e de incredere? crezi ca are sens sa o repeti in alta parte?

La synevo am facut. O sa vad ce zice dr luni, daca are rost sa repet....

mikado, abia azi dimineata a venit bomba(rezultatul adica). din glera nu am facut. inca...

Ultima oara a fost editat de Aurora70 (2012-10-23 11:21:29)

Offline

 

#114 2012-10-23 11:26:59

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Aspirante optimiste 40 +

mikado, cum poti capata anticorpii astia? te nasti cu ei sau numai ca urmare a sindromului? e posibil sa ii faca de la sine organismul, ca urmare a contactului repetat cu sperma? hmm

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.