homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-3


#39 2006-10-25 15:46:52

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rana pe col

Satina, iti datoram mii de multumiri, ai perfecta dreptate, e cel mai bun si nu pare greu de facut


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 



#40 2006-10-25 15:55:03

Satina
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 268

Re: Rana pe col

Mai voiam sa va zic ceva. Si sora mea si inca o prietena au avut o rana pe col cauterizata si amandoua au putut naste fara probleme cat se poate de natural si fara sa mai faca alta rana pe col. Sora mea a nascut de doua ori  de atunci si inca niste copii marisori bine, in jur de 4 kg.
Si eu am avut o rana pe col, dar a trecut cu irigatii cu infuzii de plante. Irigatiile le faceam pentru candida de care nu am scapat atunci, dar am scapat de cauterizare. Am folosit un amestec de coada-soricelului, coada-racului, galbenele, troscot, musetel... cam atat imi aduc aminte.
Si o situatie foarte trista, o prietena a mea a murit din cauza unei rani pe col netratate la timp, si era tanara, asa ca nu neglijati, e serioasa treaba asta.
Mai insist si eu cu o intrebare care s-a mai pus, prezervativele pot produce rana pe col? Care e explicatia? Se poate evita? vreau si eu mai multe detalii, va rog!.
Multumesc.

Offline

 

#41 2006-10-25 16:02:28

Satina
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 268

Re: Rana pe col

doctoressa a scris:

Satina, iti datoram mii de multumiri, ai perfecta dreptate, e cel mai bun si nu pare greu de facut

Cu multa placere. Chiar ca nu e greu de facut.
Dar am uitat sa fac o precizare. E bun laptele cumparat de la tarani din piata (daca sunt de incredere) sau laptele la punga pasteurizat (mai sigur). Nu este bun laptele pasteurizat UHT, cum e Dorna, Fulga (cele care au timp de depozitare foarte lung si nu necesita refrigerare). E bun laptele acela obisnuit, care are garantie doar cateva zile.

Offline

 

#42 2006-10-25 17:21:02

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: Rana pe col

deci.. i s-a vindecat cuiva rana de pe col? a, si mai am o intrebare, in timp ce faci tratament cu ovule (pt a trata aceasta rana) trebuie sa nu faci baie (in cada)? a, si inca ceva.. poti lua anticonceptionale daca ai rana pe col? (k vreau atat de mult sa incep..) scuzati cred k am mai intrebat asta undeva

Ultima oara a fost editat de lolita (2006-10-25 17:40:04)


You think you know but you have no idea

Offline

 

#43 2006-10-25 17:53:35

persifona
Vizitator

Re: Rana pe col

Da, nu au treaba anticonceptionalele cu rana pe col, cel putin unei prietene care are i-au fost prescrise fara nicio problema.

 

 Publicitate


loading...

#44 2006-10-28 22:43:06

cat_eyes
Full member
De la: Blocul vecin
Inregistrat: 2006-07-01
Mesaje: 725

Re: Rana pe col

Lolita: nu poti face baie, doar dus.
ovulele trebuiesc puse in fiecare seara si in timpul vindecarii trebuie sa mergi la pansat - hotarasti cu dr ta de cate ori pe saptamana. ovulele sunt special preparate, deci nu stiu daca le poti gasi intr-o farmacie.
anti poti lua in continuare linistita, nu te afecteaza cu nimic.

Offline

 

#45 2006-10-29 20:34:03

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: Rana pe col

perfect.. am facut deja baie... in fine am impresia k nu pot scapa nicicand de aceasta rana.. ce pansat? k nu mi-a cauterizat-o nu mi-a facut nimic la ea, doar a observat-o prin intermediul colposcopiei.. si mi-a dat ovule de la farmacie, acum unele frantuzesti, cica ar fi mai bune.. Plus zanocin ca antibiotic, iarasi f bun.. (e vreo 400 mii un flacon, bine k am avut reteta si nu am platit nimic).. Ma cam doare acum pe jos, pe la ovare, uter.. nu stiu de ce.. poate iar sunt racita, deci pb cu rana nu s-a rezolvat, sau poate e spm, semn k trebuie sa imi vina.. ma duc maine la gineco, deci va tin la curent cu ce o sa fac, sunt atat de deznadajduita.. E al treilea tratament cu ovule pe care il urmez, si am citit pe forumuri k sunt unele care au reusit sa scape de rana de pe col in vreo 5 ani.. Bine adevarul e k am si rana pe col si anexita.. Tratamentul cred k e pt anexita (am la un ovar) Poate am scapat de ea in urma tratamentului.. Doctoreassa daca citesti ..te rog frumos.. imi spui si mie cat de grav este ceea ce am? (se poate rezolva... si daca da in cat timp, mai exact ce conditii trebuie sa indeplinesc pt a scapa de aceste pb.. de exemplu doctorita mea nu mi-a spus ce sa nu fac.. Ca nu trebuie sa fac baie, k nu trebuie sa am contact sexual (nu am avut oricum).. si altele.. Si daca nu se poate trata anexita, imi va scoate ovarul? (care are si chisturi).. In ce situatie naspa ma aflu cu acest ovar drept (celalalt e sanatos)


You think you know but you have no idea

Offline

 

#46 2006-10-29 22:38:11

cat_eyes
Full member
De la: Blocul vecin
Inregistrat: 2006-07-01
Mesaje: 725

Re: Rana pe col

auch, lolita..
daca nu ai facut cauterizare, nu conteaza baia.
ovule am pus si eu - mai multe feluri - si nimic. dupa cauterizare ar trebui sa iti dea medicul ovule speciale - exact cum spuneam si mai sus. mergi si tu la 2-3 medici si hotaraste-te in care poti avea incredere. nu amana, pentru ca se poate agrava.. nu vreau sa te sperii, dar in ceea ce priveste sanatatea nu este bine sa tragem de timp.
ps: mie doctora mi-a zis ca imi da ovul de 100 E bucata daca vreau. insa de rana pot scapa doar prin cauterizare. depinde de rana - la unele femei/fete se vindeca prin tratament, la altele..

Offline

 

#47 2006-10-29 23:19:27

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: Rana pe col

mda.. asa fac eu.. tratez mai intai anexita, abia apoi rana de pe col.. se pare k rana e destul de mare, nu stiu daca cedeaza la tratament, cel mai probabil imi va face cauterizare.. cateodata ma doare atat de rau ovarul asta, incat nu stiu de ce, ma panichez f mult, crezand k poate e vreo tumoare, vreun supermare chist.. imi aduc aminte k m-am lovit o data (acum vreo 2 luni) destul de rau, de marginea unui scaun (era intuneric in camera, nu l-am vazut, etc.. am avut si vanataie smile.. poate se formeaza tumoare.. sau poate e sarcina ectopica (desi mi-a venit ciclul, nu vad de ce as crede acea rara exceptie cu sarcina peste menstruatie..)


You think you know but you have no idea

Offline

 

#48 2006-10-29 23:38:31

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: Rana pe col

ms frumos adina.. lasa k ii spun eu doctoritei tot ce ma framanta


You think you know but you have no idea

Offline

 

#49 2006-10-30 11:30:25

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rana pe col

lolita, nu iti scoate nimeni nici un ovar...anexiata se vindeca, nu sunt probleme din punctul asta de vedere...cu rana de pe col....trebuie evitate infectiile vaginale, tampoanele interne, spermicidele...contact sexual poti avea


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#50 2006-10-30 22:05:37

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: Rana pe col

ms frumos doctoreassa apreciez f mult k imi raspunzi mereu.. uite am fost la ginecoloaga si se pare k rana de pe col acum s-a mai diminuat, insa iau in continuare tratament.. este vorba despre carpicon (banuiesc ca sunt un fel de ovule, dar naturale, din ulei de pin).. Ma durea si ink ma doare ovarul drept din pricina unui chist destul de voluminos, iar pentru a-l trata a spus k imi prescrie marvelon, dar asta vineri, cand ma voi mai duce la ea, imediat dupa ce imi face ecografie, sa vada exact ce si cum.. sunt totusi putin mai optimista, simt k sunt aproape de rezolvarea problemelor.. mai am putin si ma insanatosesc de tot.. va pup dulce.. aveti grija de voi (si imbracati-va bine.. k a inceput frigul.. eu o sa port numai geci lungi, care sa imi acopere fundul, nu de alta, dar imi doresc atat de mult sa fiu sanatoasa.. sunt cam sensibila la frig, si se pare k si ovarele mele la fel sad )


You think you know but you have no idea

Offline

 

#51 2006-11-04 16:39:10

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: Rana pe col

asa.. am fost si eu la acest control.. sunt fericita.. se pare k acolo nu era un chist (la ovarul drept), ci o inflamatie.. doctorita a zis k e din cauza frigului (acum 2 luni nu aparusera la ecografie).. e bine de stiut k am scapat de chisturi!! acum 2 luni aveam chisturi nu aveam inflamatie.. eh tot o sa iau marvelon (nu mi-a dat gratuit sad nici macar compensat), asa k am cumparat.. Acum astept sa imi vina (ar trebui zilele astea.. ceea ce mi-a placut atunci cand mi-a facut ecografia a fost faptul k endometrul are 11 mm, deci trebuie sa imi vina ciclul, asa mi-a zis doctorita. Mi s-a parut dragut). Va pupic.. A, mi-a dat cervugid. Deci iau cervugid, carpicon si marvelon.


You think you know but you have no idea

Offline

 

#52 2006-11-07 15:59:34

micheline
New member
Inregistrat: 2006-01-30
Mesaje: 19

Re: Rana pe col

Buna! Am facut o cauterizare pe data de 26 octombrie. Ca si tratament mi-au fost recomandate ovule Colposeptine (ca sa nu se infecteze, a spus doctorul), 18 bucati, cate una in fiecare seara. Toate bune si frumoase, pana acum de vreo 2 seri. Am observat o umflatura mare in vagin, abia am reusit sa imi pun ovulul acela cum trebuie. Am incercat sa merg azi la doctor, dar era prea ocupat asa ca am reusit sa ma programez doar pt vineri. Stie cineva ce se intampla? A mai patit cineva la fel?


Daca vrei sa-ti realizezi visul, trebuie mai intai sa te trezesti!

Offline

 

#53 2006-11-07 16:49:14

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rana pe col

Trebuie musai sa te vada medicul...e posibil sa fie o problema la nivelul colului


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#54 2006-11-07 16:54:39

micheline
New member
Inregistrat: 2006-01-30
Mesaje: 19

Re: Rana pe col

e ok vineri, sau trebuie sa fac sa merg altundeva mai rpd?


Daca vrei sa-ti realizezi visul, trebuie mai intai sa te trezesti!

Offline

 

#55 2006-11-07 17:09:28

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rana pe col

Sincer, eu as merge cit de repede


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#56 2006-11-08 20:42:49

kyya
New member
Inregistrat: 2006-11-08
Mesaje: 5

Re: Rana pe col

Buna la toate...
Si eu am o rana pe col de f mult timp. Stiam de ea dar am tratat-o in nenumarate randuri se pare fara efect caci ea exista si astazi. Acum vreo 2 ani chiar am facut o cauterizare dar se pare ca tot degeaba.
Azi am fost la un control pt ca imi doresc sa raman insarcinata. Si mi-a zis ca trebe sa tratam rana. Mi-a dat si tratament cu ospexin, metranizadol, ketanol si spalaturi cu ceaiuri de musetel.
Se pare ca o sarcina in viitorul apropiat pt mine nu se vede.
Imi doresc in schimb tare mult sa ma vindec si fac un bebelus:)

Offline

 

#57 2006-11-08 20:50:46

Penellope
Full member
Inregistrat: 2006-10-12
Mesaje: 571

Re: Rana pe col

kyya a scris:

Buna la toate...
Si eu am o rana pe col de f mult timp. Stiam de ea dar am tratat-o in nenumarate randuri se pare fara efect caci ea exista si astazi. Acum vreo 2 ani chiar am facut o cauterizare dar se pare ca tot degeaba.
Azi am fost la un control pt ca imi doresc sa raman insarcinata. Si mi-a zis ca trebe sa tratam rana. Mi-a dat si tratament cu ospexin, metranizadol, ketanol si spalaturi cu ceaiuri de musetel.
Se pare ca o sarcina in viitorul apropiat pt mine nu se vede.
Imi doresc in schimb tare mult sa ma vindec si fac un bebelus:)

Multa sanatate si sa iti dea Dumnezeu un bebe cat mai repede. smile

Ultima oara a fost editat de Penellope (2006-11-08 20:51:10)


Carpe diem!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.