homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dealing with depression-6


#96 2012-05-29 15:49:30

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Dealing with depression

inteleg ce zici.
in ceea ce priveste tendinta asta de a percepe doar latura negativa a unui fapt... cred ca o solutie ar fi sa-i povestesti sotului despre cum vezi tu problema X. exemplu: ii spui ca simti ca neglijezi cainele, asta ca sa ne legam de un subiect cunoscut. asculta-i parerea lui, e clar ca priveste cu obiectivitate mai mare decat tine respectiva situatie. apoi incearca sa vezi care din voi doi are dreptate.
evident ca nu te indemn sa-ti insusesti parerile sau trairile lui ci sa te raportezi si la ele, dat fiind ca ele sunt mai obiective.
si da, astept sa-ti faci curaj si sa discuti si despre anxietate.


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 



#97 2012-05-29 16:28:59

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Dealing with depression

A vorbi despre atacurile mele de anxietate sau de panica e una din cele mai mari temeri ale mele. Mi-e teama ca oamenii or sa ma judece, or sa ma placa mai putin, or sa ma catalogheze drept ciudata sau nebuna, anormala. E greu pentru ca personal, in fata mea, abia recunosc faptul ca asa ceva se petrece cu mine. Se petrece, ma ingrijorez, trec prin ce trec, apoi ignor complet ceea ce s-a petrecut si imi continui in mod "normal" viata, incercand sa fiu un om "normal". Da, si asta ma sperie, ca oamenii normali nu or sa ma inteleaga. Lucrurile astea pe care le traiesc simt eu ca nu sunt prezente in viata unui om normal.
Dar in cartile astea de self-help mi-am dat seama ca nu sunt singura, ca gandurile mele le-au avut si altii in diferite masuri, cu diferite note de gravitate, dar le-au avut si altii si nu sunt halucinatii ale unei nebune, ci au un nume mai frumos: anxietate si panica. Si tot in cartile astea, ca un exercitiu, esti sfatuit sa vorbesti despre, sa vezi ca nu esti singur.
Bun, n-am sa povestesc lucrurile de care mi-e mie frica sa le mai accesez sau de care mi-e rusine ca le-am facut, o sa ma limitez la ... un inceput simplu.

Primul atac de panica l-am avut in copilarie si il pot descrie ca o imensa dorinta de a ma evapora, de a fugi cat ma tin picioarele, de a ma izola in clipa respectiva. M-am inchis in baie si am plans cu atata amar incat si la mintea mea din ziua de azi imi spun ca unui copil nu ar trebui sa-i fie dat sa cunoasca asa o amaraciune si asa o disperare. Lucrurile se schimbasera inca de atunci. Aveam griji, aveam un viitor construit din ganduri negative si sumbre, aveam imagini destul de gri inca de pe atunci. Eram complet ne-integrabila si cu cat ma straduiam mai mult, cu atat ma indepartam mai tare. Ma imprietenisem cu prefacatoria si in sufletul meu am format planul, care apoi urma sa ma aduca unde sunt azi: multumeste-i pe toti, ofera-le o lume cum vor ei sa fie, impaca-i pe toti, asuma-ti toate vina. Hah! si da, m-am pedepsit, m-am impovarat, m-am prefacut dureros pentru mine, dar placut pentru ceilalti.

Atacuri de panica de care sa-mi amintesc nu am mai facut. Evident aveam episoade de anxietate, tendinta de izolare, respingere, negativitate, exagerare, teama obsesiva asupra unor lucruri eetc.

Au mai trecut anii.
In urma cu vreo patru ani am facut unul din cele mai grave episoade. A inceput cu anxietate. Zile la rand, e greu sa spun, pentru ca daca ma intreaba cineva eu cu anxietate, griji, viitor negativ deja facut si vizualizat, am trait timp dupa timp. Dar da. Apoi intr-o zi devenisem atat de isterica si pierduta incat inima imi batea, ici nu are rost sa descriu cum. Apoi au urmat episoadele chinuitoare cunoscute oricui a trecut prin asta. Detasarea de problema initiala si grija pentru starea in sine: inima, capul, corpul totul era intr-o stare deplorabila. Am trait asa vreo 7 ore, timp in care ma chinuiam sa pastrez aparentele. Culmea!!!! sa nu-i ingrijorez pe ceilalti. Puteam sa mor si credem ca ceva de asa o amploare se petrece cu mine si tot ce ma gandeam era sa nu-i ingrijorez pe altii... Apoi dupa mult timp, fiind si intr-un spatiu extra-populat, cu un ton foarte calm i-am spus alui meu sa lase tot ce face si sa ma duca la spital, doar ca nu sunt sigura ca o sa mai ajung pana la spital. In clipa aia nu mai puteam sa respir, dar pt. to ce imi faceam griji era sa nu fie chemata ambulanta si sa nu vina nimeni, ca sa nu se creeze un tam-tam pentru...mine. Si m-am dus pe picioarele mele la spital, cred ca la un moment dat alergasem. Cand am ajuns, tipic: analize, ekg, monitorizare, oxigen, puls incredibil ca se speriase medicul in timp ce ma controla, ceea ce m-a panicat si mai rau. Trebuia sa raman peste noapte sau sa ne asumam raspunderea daca plec. Si a fost o noapte de cosmar. A trecut. Mi-au dat nu sti cate pastile, calmante si nu dormeam, credeam ca daca o sa dorm o sa mor. La 6-7 am plecat pe proprie raspundere, pe propriile mele picioare cu toate sedativele pe care le inghitisem. Grija mea principala atunci era sa nu adorm! Si asteptand la cardiolog adormisem in fund, luptandu-ma pana in ultima clipa. Somnul asta a fost unu din cele mai dulci din viata mea, chiar daca a durat vreo 15 minute. Nu aveam nimic! M-a speriat oarecum diagnosticul si mi-a dat peste cap toate credintele: sunt pe moarte, sunt bolnava incurabil, nu o sa am un viitor, nu o sa-i pot oferi alui meu fericire, o sa fiu o povara, nu o sa cunoscniciodata bucuria e a fi parinte... Toate cele petrecute atunci nu aveau niciun nume, desi azi le vad clare ca lumina zilei. Mi-am prmit calmante, portie zilnica, pe care le luam numai daca simteam ca ceva o sa ma agite mult, dar in general am refuzat. Si am trecut peste, m-am normalizat din nou, m-am mintit, m-am prefacut, am ignorat.

Poate ca o sa mai povestesc si alta data.


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#98 2012-05-29 17:12:47

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Dealing with depression

Alinda, mi-ai dat un sfat excelent si practic. Sa stii ca saptamanile trecute chiar m-am bazat total pe el si l-am intrebat asa cum spui tu, l-am rugat sa ma ajute sa iau decizii, sa ma corecteze daca vede ca iar o iau pe aratura. Chiar ii explic tehnicile si discutiile cu psihologul pentru ca daca le obseva in mine sa stie cum sa ma faca sa inteleg ca ceea ce gandesc e cauzat de cutare lucru si nu e corect din cauza ca... Daca vb. cu psihologul el imediat imi spune: vezi ca aici e gresit, faci cutare procedeu de gandire si sunt surprinsa apoi cand stau si analizez ca are dreptate. Dar uite ca de cele mai multe ori am nevoie sa fiu trasa de maneca, eu gandind asa de cand ma stiu imi par mai mult decat normale reactiile, sentimentele, emotiile mele in diferite situatii. E mult de munca! Ma cam copleseste sa vad cat, dar cat de defecta sunt. Si chiar am mari indoieli ca o sa ma  vindec, ca o sa fiu un om sanatos, normal, fericit vreodata.
Vom vedea.
Multumesc pentru ca in multe situatii m-ai sfatuit si ajutat! kram

Ultima oara a fost editat de Tei (2012-05-29 17:13:01)


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#99 2012-05-30 10:02:57

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Dealing with depression

eu te-as intreba ce anume determina dorinta asta a ta, ba chiar as zice NEVOIA de a fi pe plac celor apropiati, de a nu-i impovara, de a fi perfecta pentru ei. te temi de respingere daca iti arati slabiciunea? te temi ca nu esti suficient de buna pentru ei? ca nu te vor mai iubi? ca ii dezamagesti? au ei oare asteptari atat de mari de la tine? esti tu datoare sa-i binedispui, sa-i distrezi, sa pari mereu perfecta inaintea lor?
ce se intampla daca n-o mai faci?
hai sa incercam sa proiectam o imagine apocaliptica a consecintelor, asta pentru ca reactia ta fireasca se circumscrie acestui mod de a gandi, cel putin in prima faza. vei fi respinsa, ti se va reprosa ca esti o povara, ca esti nedemna de dragostea lor, incapabila sa-i faci fericiti. apoi... apoi ce? apropiatii tai iti vor intoarce spatele vrand sa uite ca te-au cunoscut vreodata.
recunosti, vezi acum ca este o imagine deformata? asta desi sunt sigura ca asta ar fi inlantuirea de ganduri care ti-ar trece prin cap in primul rand. imaginea care ti-ar cauza suferinta, durere, spaima, imagine care te-ar impinge mai mult in cercul vicios al supararii si al anxietatii. faptul ca tu anticipezi niste fapte sau niste consecinte pe care nu poti sa le prevezi, ele nedepinzand de tine, iti cauzeaza enorm de mult rau! si aici iti voi arata legatura care exista intre cele expuse de mine mai sus si povestea cu cainele. exact ca in povestea de mai sus, te simti nedemna de dragostea neconditionata pe care acesta ti-o arata, de faptul ca el (ea) accepta aceasta relatie asa cum este, ca te accepta pe tine cu bune si rele, cu sau fara chef de plimbare sau de mangaiat. si te autoculpabilizezi in legatura cu reactiile tale desi cainele nu arata nicicum ca ar fi deranjat de comportamentul tau. proiectezi deci propriile ganduri asupra lui, presupui (ba chiar afirmi cu tarie) ca el e nemultumit, ca nu esti suficient de buna, etc. asta desi el e multumit si te accepta, ba chiar te iubeste mult si te "intelege".
apoi povestea cu ursul, semnificativa si ea pentru modul in care gandesti si percepi realitatea. e un fapt dat, ceva ce tu nu poti schimba, o realitate careia nu-i apartii si care nu-ti apartine. si totusi tu pui suflet in ea, o intorci pe toate partile, o judeci, empatizezi excesiv si iti cauzezi singura suferinta. sigur ca e un fapt regretabil, nu neaga nimeni. pe de alta parte, si cred ca ti-am mai spus asta, in lume mor oameni nevinovati impuscati, chinuiti, lapidati, vioolati si talhariti, se moare de foame, de ura, in razboaie, pe strazi, se moare in chinuri in fiecare minut. exista nedreptate si ura si rau peste tot. dar noi nu putem, nu avem voie sa ne incarcam cu raul asta, sa-l absorbim si sa-l lasam sa se hraneasca din sufletul nostru!
faptul ca ne revoltam impotriva nedreptatii, ca empatizam cu victimele si condamnam vehement astfel de fapte ar trebui sa faca parte din normalitate. Arata ca avem suflet, nu doar creier, si ca-l si folosim. dar atat! Pentur ca altfel e ca si cum ai cauta suferinta si durerea cu lumanarea, ca si cum ai avea nevoie de ele ca sa traiesti. ori asta, sunt sigura, se poate schimba in primul rand prin autoanaliza.


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#100 2012-05-30 11:03:39

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Dealing with depression

Buna, Alinda. Ce sa spun? am citit mesajul de 6 ori cel putin. Esti o persoana rationala si m-ai analizat mai bine decat imi permit eu sa o fac. Pot sa spun ca am avut un sentiment de ... goliciune. Da! si afirm cu tarie acum, ai dreptate in aproape tot ceea ce spui, sunt o  persoana irationala, traiesc intr-o lume interiara insuportabila, ma chinui pana ma sufoc si port vina, povara, suferinta, gandesc "apocaliptic" in mai tot, de la cea mai mica situatie pana la cea mai importanta, ghicesc un viitor sumbru si cred in imaginile pe care le vad. Nu-mi dau seama cand o fac, mi-au spus multi: "vezi ca acum e gresit!", mi-ai spus si tu in nenumarate randuri si sa stii ca nu pot decat sa apreciezi. Dar ce te faci cand nu esti in control? asta e una din problemele mele. Nu sunt in control asupra gandurilor mele. Si cum te schimbi dintr-o persoana irational care ai fost pana in prezent de cand te stii, intr-o persoana rationala? Tu crezi ca eu as putea vreodata sa gandesc atat de sanatos cum gandesti tu? as vrea sa cred in asta, dar o pot face numai daca ma mint sau ma prefac pana si in fata mea.

Incerc de multe ori sa aplic ceea ce ma invata psihoterapeutul si ceea ce aflu din "self-help" si o spun cu toata rusinea ca rad de mine, ma ironizez pentru ca imi suna ridicol atunci cand spun: "esti o persoana puternica si insemni ceva, o sa te schimbi, nu conteaza ca le provoci suferinta celorlalti, nu-i sfarsit de lume ca ai dezamagit pe cutare" si in timp ce imi spun lucrurile astea...nu le cred, imi apar imediat o suta de imagini si feluri de a indrepta situatia ca ceilalti sa fie bine si lumea celorlalti sa fie un loc bun. Ma simt insarcinata cu munca de a le oferi fericire, bucurie, o lume acceptabila si o eu cum ma vor, celor din jurul meu. Si nu e asa cum mi-ai spus tu, ca vreau sa le ofer astea din cauza unei imagini catastrofale atunci cand or sa se supere pe mine, or sa ma respinga or, or sa...poate e o doza si din asta, insa mai mult din cauza ca nu suport sa-i vad pe altii ca sufera, adica persoanelor pe care le iubesc ma simt indatorata sa le aduc fericire, iata! cu ce pret. Nu suport sa stiu ca cineva e suparat din cauza mea, ca sufera, plange, ii e greu sau poate ca e la un pas sa treaca vreodata prin ceea ce trec eu. Stiu si am suferit pe propria-mi piele efectele unui comportament pe care eu il consideram si consider neadecvat.

De asemenea, nu vreau sa se creada ca ma complac sau ca imi place locul unde sunt. E insuportabil! si ma informez si ma chinui, si vorbesc(stii ce greu mi-e sa vorbesc?) si caut solutii si incerc si o sa incerc in continuare. Doar ca ma simt pierduta, sunt prea multe defecte, sunt o eu prea prost formata si ma simt in cea mai mare parte a timpului intr-un loc fara iesiri, fara ferestre, fara usi. Imi pierd rabdarea si cu cat ma analizez mai mult, cu atat ma tem mai tare.

O sa mai citesc si mai raspund la ce mi-ai scris, pentru ca sunt multe la care trebuie sa ma gandesc inainte.
Multumesc! kram
sa stii ca incerc sa analizez bine ceea ce imi spui si nu-i in van.


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2012-05-30 11:20:17

alexsandraa
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 400

Re: Dealing with depression

Ma simt groaznic de 2 saptamani de cand m-am despartit de prietenul meu dupa o relatie de 2 ani jum.Mereu pic pe pe ganduri,raman blocata,nu ma pot concentra la nimic,imi vine sa plang din orice si oricat imi doresc sa nu ma mai gandesc si sa depasesc etapa aceasta nu reusesc,am ajuns sa-l visez si noaptea.In trecut am mai avut parte de o dezamagire din partea unui fost prieten,insa in acesta imi pusesem toate sperantele mele,increderea...Am intrat intr-o stare de depresie din care parca nu reusesc sa ies...

Offline

 

#102 2012-05-30 11:21:52

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Dealing with depression

tei, in primul si in primul rand trebuie sa te corectez: nu esti o persoana irationala, esti o persoana cu ganduri sumbre, NU irationale!!!! repet, nimic nu e gresit in tine ca persoana, in gandurile tale este ceva gresit!
daca pleci de la premisa asta iti vei usura enorm munca!!!! tu ca persoana ai mult mai mult de oferit decat gandurile, ai sentimente, ai prezenta fizica - esti om, emani caldura, poti atinge, mangaia, poti oferi alinare si dragoste, esti mult mai mult decat o carcasa purtatoare sau generatoare de ganduri negre..
incearca sa constientizezi, sa pui pe hartie ce anume esti tu dincolo de ganduri si spaime si angoase. este femeie in primul rand, frumoasa, calda, inteligenta, esti partenera cuiva care te apreciaza si te iubeste pentru calitatile tale, esti fiica unor oameni care, asa cum sunt ei, in felul lor ciudat iti vor numai si numai binele si fericirea. nu te definesc doar gandurile astea, ci si alti factori de care acum, pe moment, ai uitat. dar care exista si asteapta sa fie si ei luati in considerare. in momentul in care constientizezi si accepti ca esti mai mult decat tristete, atunci o sa incepi sa ai si masura propriei valori ca individ!
atunci o sa realizezi ca nu e nimic gresit in faptul ca esti trista sau dezamagita si arati asta celor din jur, ca e in regula sa ai o zi mai proasta, ca e normal sa cauti sprijin si alinare in cei dragi. pentru ca si ei te iubesc si-ti vor binele, nu vor sa vada o papusa de carpa ci un om cu bune si rele, un om care are incredere in ei, are incredere sa le impartaseasca si tristetile lui, nu doar sa poarte o masca.


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#103 2012-05-30 16:11:26

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Dealing with depression

stiti vreo metoda, concreta, pentru a nu mai aduna sentimente negative pentru o persoana care iti face rau voit? da, am inteles ca sentimentele negative fac rau doar celui care le nutreste. insa... cum sa nu mai pun la suflet?
sa-ti imaginezi ca il calca trenul? rodnar
sa tiparesti poza cu acea persoana si sa dai cu tinte in ea? hmmm...neah...
sa dai intr-un sac de box cu ura? rodnar  box idei?

insasi clarificarea in minte a faptului ca frustrarea asta e inutila ar trebui sa fie suficienta? nustiu cum procedeaza oamenii care reusesc, voit sau natural, sa nu puna la suflet rautatile celorlalti?

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-05-30 16:13:36)

Offline

 

#104 2012-05-30 16:13:32

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Dealing with depression

eu as zice ca, dimpotriva, lucrurile astea de care zici tu doar concentreaza energia negativa, in loc sa o risipeasca
pur si simplu sa nu te mai gandesti la respectiva persoana

Offline

 

#105 2012-05-30 16:15:52

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Dealing with depression

heimdall a scris:

eu as zice ca, dimpotriva, lucrurile astea de care zici tu doar concentreaza energia negativa, in loc sa o risipeasca
pur si simplu sa nu te mai gandesti la respectiva persoana

exact. in plus, o eviti pe cat posibil, eviti discutiile cu ea...


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#106 2012-05-30 17:12:48

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: Dealing with depression

jeanine, daca i persoana apropiata, probabil ca doar greseste, nu vrea sa te raneasca intentionat.
Daca nu e, nu merita  dance

daca pe tine te afecteaza totusi, desi nu este o persoana apropiata, tu cu tine ar trebui sa clarifici chestia asta, nu sa eviti persoana, pt ca o eviti pe ea, si va aparea alta persoana , si tot asa, si la un moment dat poate ca nu vei putea sa mai eviti si va trebui sa stai fata in fata, si atunci va trebui sa controlezi doar ce tine de tine. aia cu furia este si aia o metoda practicata de a te elibera, dar nu cred ca aici e cazul.

da te rog un exemplu, cine e persoana (cat de apropiata, si ce anume face/zice si in ce fel te deranjeaza pe tine asta)

Offline

 

#107 2012-05-30 17:30:24

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Dealing with depression

profesorii de care depinde daca reusesc sau nu sa imi termin facultatea. stiu ca veti spune ca depinde de mine. smile iar eu voi intreba cum sa fiu zen. smile

Offline

 

#108 2012-05-30 18:04:55

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: Dealing with depression

sa fii zen, pt ca valoarea ta personala nu ti-o dau profesorii si notele date de ei. "nota de la un examen, proiect, etc reprezinta 1% cunostintele elevului si 99% preferintele profesorului." (si asta a spus o un profesor universitar)

nu zic ca depinde doar de tine sa termini facultatea. depinde normal si de tine, si de profesori, ca ei te trec, sau nu.
Dar aitutidinea ta depinde de tine. Tu trebuie sa iti sti valoarea personala si valoarea in ceea ce stii sa faci in domeniul in care faci tu facultatea. Astfel ca niste note, sau niste restante nu vor reflecta niciodata, dar niciodata (ma intelegi?) priceperea ta in domeniul respectiv. Asa ca, ce spune un profesor si ce nu, ar trebui sa pui la dos, pt ca vorbele lor nu au nicio valoarea. Pt ca tu sti cum esti. Nu ai nevoie sa iti spuna cineva cum esti, sa te laude, sau sa iti dea 10. tu sti deja asta. tocmai de aia nu te va deranja un 4 , sau o critica sau o restanta. Pt ca tu stii nu aia reprezinti tu.

Daca iti spune unu pe strada "ce nas mare are aia" tu pui la dos , pt ca tu sti ca n ai nasu mare lol (dau un exemplu tampit sa ma intelegi, sa nu mi spui acum ca ai nasu mare lol )

Ultima oara a fost editat de cata.cata (2012-05-30 18:07:14)

Offline

 

#109 2012-05-31 12:12:54

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Dealing with depression

Alinda(sau pur si simplu un monolog), iti raspund azi, ca ieri am avut o stare mult prea urata, dar e ok daca nu mai ai chef tu sau altii de citit baliverne depresive. Ceea ce ai spus tu m-a emotionat si totodata lasat cu un gust amar. Sunt mai mult? gandurile ma fac ceea ce sunt, o companie groaznic de suportat pana si pentru mine. Datorita gandurilor mele sunt fie un partener in discutie grozav de dificil si neplacut de suportat, fie o persoana prefacuta, cu ras si zambete fortate.

Ca sunt partenera cuiva, da. Dar ce partenera sunt? oare sunt una buna? oare ofer ceva bun cuiva, daca eu insami nu sunt in stare sa-mi ofer mie in primul rand? Cum sa eman armonie, caldura, suport, prietenie, bucurie, incurajare cand datorita gandurilor mele sunt rece, pierduta, tensionata, neprietenoasa, respingatoare!? Oare e asa cum spui tu cu gandurile? cred ca esti in mare parte gandurile tale... in conformitate cu ele emani ce emani, in conformitate cu ele se formeaza sentimentele, emotiile.

As vrea sa spun ca da, cred in calitatile mele ca persoana, ca individ, dar nu numai ca nu cred, nu le gasesc, nu le vad. Si i-am spus psih. ca nu o sa mai aduc contra-argumente pentru ceva bun, dar nu pot sa ma abtin. Inteligenta? o persoana inteligenta traieste cum traiesti tu. O persoana inteligenta e realista si rationala in primul rand, prea putin aflata intr-o groapa ca asta in care ma aflu eu din cauza slabiciunilor mele. Daca as fi inteligenta in clipa de fata as avea o suta de solutii gasite pentr a iesi de aici.
In cei dragi, pana cand sa mai caut sprijin? Pana cand sa-i impovarez, pana cand sa ma mai simt vinovata ca tristetea mea le cauzeaza suferinta?

Referitor la urs smile , eu nu pot sa nu-mi sutin in continuare parerea. Si ai dreptate ca ma implic emotional in multe, povesti ale oamenilor, ale animalelor si ale naturii in general. Dar idee e iar nu ca ma implic, dar cum se face sa nu ma mai implic. Am renuntat de foarte mult timp la televizor, dar nu cred ca e o solutie. Nu stiu, sunt unele lucruri inacceptabile si nu m-as obisnui niciodata cu ele, nu as putea deveni imuna la ele oricat m-as autoeduca. E sufletul... nu stiu, iar am impresia ca nu-s normala.

Citesc ce am scris si vad ca am iar o cadere in cadere. Nu ma bagati in seama, revin cand sunt capabila sa-mi fac iar un plan de lupta ca in fond topicul asta al meu l-am intitulat "Dealing wih...", adica "Dealing...", nu "Cum sunt eu deprimata".

Ps: Alinda, merci. Inca recitesc mesajele tale. E surprinzator cum unii te ajuta dezinteresat. Spune multe despre tine.
Te pup! kram


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#110 2012-05-31 13:09:10

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Dealing with depression

o s-o iau pe rand. am vrust sa te citez initial, apoi mi-am dat seama ca ar deveni neclar mesajul. incerc sa sintetizez si sa-ti raspuns la punctele care cer raspuns.

1. da, om observat ca ai din nou o "cadere in cadere" (ce frumos ai spus, chiar daca esenta e trista!). dar este UNA, e o zi, sunt doua zile apoi revii deasupra acestei caderi noi si iti vezi de drum. sa ai incredere in asta!

2. te citez: "cred ca esti in mare parte gandurile tale". ei bine, eu NU cred asta. si-ti spun de ce nu cred. pentru ca deseori avem reactii negandite, impulsive, dictate de sentimente si nu de ganduri. iar apoi se intampla sa ne oprim si sa ne reprosam ca n-am gandit inainte de face X lucru sau de a spune Y lucru. sau, in cazul ideal, o reactie pur sentimentala ne schimba viata in bine fara ca noi sa fi gandit vreo secunda daca actionam bine sau nu. deci nu, noi suntem un intreg cu multe fatete care nu sunt neaparat in stransa legatura in permanenta. si simtim ceva chiar si cand gandim negativist si de multe ori sentimentul respectiv poate fi in antiteza cu ce gandim.

3. de multe ori nu este suficent sa ne autoevaluam cand vine vorba de relatia noastra cu altii. (ma refer aici desigur la apropiati, nu discutam de straini pentru ca e alta treaba cu ei). uneori avem impresia ca suntem corecti, echilibrati, impaciuitori iar apropiatii sa ne preceapa cu totul altfel: corectitudinea devine cicaleala, echilibrul nepasare, blandetea umilinta, etc. (astea sunt exemple, nimic altceva). deci hai sa cerem si parerea apropiatilor cand consideram ca nu suntem suficient de buni pentru ei, poate ei au cu totul alta parere.
te-ai gandit vreodata ca poate ei, departe de a te percepe ca pe o povara, te percep ca fiind excesiv de sensibila si empatica, poate melancolica, poate dornica de echilibru, etc? ca nu numai ca NU reprezinti o povara pentru ei, ba mai mult, iei tu asupra ta poverile lor? ia gandeste-te la asta... as vrea sa-mi spui totusi ce a determinat la tine starea asta permanenta de autoculpabilizare; sunt sigura ca nu este in totalitate autoindusa. cine si ce anume ti-a reprosat, in ce context?

4. felul meu de-a fi n-are legatura cu inteligenta. are desigur un pic de-a face cu temperamentul meu, cu firea mea (un pic pentru ca eu sunt colerica dar ma autoeduc) si mult mai mult cu echilibrul la care m-am straduit sa ajung - pentru mine si pentru cei din jur. ca atare, nici problema ta n-are legatura cu inteligenta, e hai sa-i zicem o problema de organizare interna, de prioritizare, cel putin la ora asta. ori ceea ce-ti lipseste tie se reinvata cu timp, rabdare si deschidere. pentru ca tu stii toate astea, le-ai uitat doar pe moment si ai nevoie de cineva ca sa ti le reaminteasca.

5. vezi ca iti amintesti de suflet cand vine vorba de urs? vezi ca accepti ca exista sentimente (de revolta, etc) despre care constient stii ca nu sunt ok? smile

cat despre PS... imi face multa placere sa povestim, chiar daca nu ne cunoastem personal si nu suntem fata in fata. iar placerea asta are legatura cu ceva foarte subiectiv la mine: eu te vad cu totul si cu totul altfel decat te descrii si te percepi tu. smile te vad inteligenta si sensibila, destul de inclinata spre introspectie, loiala, o buna prietena si o persoana extrem de intelegatoare, calda si iubitoare. si mai cred ca si ca esti destul de singura si de pierduta acum, dar sunt convinsa ca asta nu va tine o vesnicie, iti vei gasi si tu locul asa cum ni-l gasim toti, unii mai devreme si mai usor, iar altii mai tarziu si cu mai multe framantari.
e ca si cum acum ai purta o masca pe care nu ti-ai pus-o tu si nici nu ti-o doresti. dar inca nu poti s-o scoti si s-o arunci cat colo, te lupti s-o smulgi incet si s-o arunci.


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#111 2012-06-01 11:25:34

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Dealing with depression

Alinda, am preferat sa astept pana azi ca sa-ti raspund, ca ieri am fost rau. Nici nu mai vedeam bine literele, am plans, am disperat, am fost anxioasa- tot tacamul si cu toate ca am impresia ca viata mea va fi mereu asa si numai asa, o criza permanenta de anxietate, panica si depresie, uite ca m-am trezit asta dimineata, ceva ma trage inainte cu sau fara voie.

2. Da, m-am gandit azi, cam pe la 6 mi-a venit punctul asta in minte si abia atunci am inteles. De exemplu eu ma gandeam ca e ridicol sa caut un psiholog, ca platesc un "prieten", clar nu o sa ma ajute cu nimic, e in van, asa sunt eu, nu o sa fiu niciodata altfel si tot tacamul de negativitate si totusi l-am cautat probail pentru ca aveam un sentiment ca o sa-mi aduca macar putina siguranta, aveam sentimentul ca trebuie sa ma agat de asta, cu toata avalansade ganduri negative. Da, inteleg acum ce vrei sa spui ca suntem si altceva in afara de gandurile, tristetile, anxietatile etc. noastre. Cu toate ca in ganduri sunt rece ca gheata si traiesc in negura, inca pot sa-mi tin sotul de mana, sa-l mangai, ori asta e caldura.

3. Din nou ai citit bine in mine. Autoculpabilizarea a fost culpabilizare la un moement dat, adica in momentul cel mai critic al formarii mele ca persoana, undeva intre copilarie si adolescenta(cand incepusera si atacurile de panica, negura si as vrea sa pot spune...alte lucruri foarte grave pe care le-am facut impotriva mea). Am avut tenta asta de a ma simti prost cu mine, dar cei din jurul meu, pesoanele cele mai importante atunci, nu au stiut sa o indrepte, ci m-au acuzat de ciudatenie, mi-au reprosat ca nu pot sa fiu "normala" si mi-au aratat uneori prin ignorare zile la rand, alteori prin felul de a se comporta ca starea mea e greu de suportat pentru ei, e enervanta si inacceptabila. De atunci m-am imprietenit cu prefacatoria si am fost cum trebuia sa fiu pentru ei, ca sa nu le mai cauzez suferinta, tristete, dificultate. Nu acuz pe nimeni, unii oameni prea sensibili nu stiu, nu au ceea ce trebuie pentru a face fata unor provocari, pentru a face fata unei situatii mai putin lacute. La fel e si acum.

4. As vrea sa cred ca pot invata, ca ma pot schimba, ca viata mea la un moment dat o sa fie ceva mai mult decat "chestia" asta geu de dus, dificil de inteles. Cand te ganesti ca tot ce imi doresc e sa simt odata, dupa atatia ani, putina acceptare din partea mea, sa se termine odata cu luptele astea intre mine, o eu fauta din si pentru altii si mine, o eu asa cum tind si tanjesc sa fiu. Daca as fi undeva in salbaticie, fara normele astea sociale absurde, fara x si y pe care sunt datoare sa-i dadacesc si sa le ofer confort, din iubire, as putea fi eu mai simplu. Asa vorbesc despre mine, cea la a tind si cu primul telefon pot sa rad, desi plang.

5. Da, dar nu pot sa-mi scot sufletul din joc. Vad ca pe langa faptul ca sunt ganduri, da, sunt suflet. Care din doua sau toate doua sunt defecte? Ursul nostru faimos, saracul, nu facuse nimic rau. El simplu era ceea ce i-a fost dat sa fie si omul? i-a invadat teritoriul fiind constient ca e in pericol de moarte, provocandu-l zi dupa zi, an dupa an pana cand, cu toata parerea de rau spun, a primit ceea ce a fost natural sa se intample. De ce au omorat ursul, care nici nu se poate proteja impotriva armelor? Nu, pur si simplu e nenatural sa raman neutra.

referitor la Ps, si mie imi face placere sa discut, sa scriu mai ales, chiar daca uneori vorbesc de una singura. Nu o sa incerc sa mai aduc vreun contra-argument la calitatile pe care le vezi in mine, ci o sa ma bucur ca las impresia asta, desi ma mananca degetele sa te contrazic. O sa-ti spun in schimb ca de doua sau chiar trei saptamani am sarcina dificila de a-mi descoperi 10 calitati pentru terapie si sunt inca la 3, care in mare parte sunt referitoare la mine ca partene, prea putin ca individ. Dar azi, din discutiile noastre am tras concluzia ca ai dreptate, ma lupt. M-am luptat de cand aveam 14-16-18-19-20, toate lupte ca naiba de grele. E o calitate pe care nicio negativitate nu mi-o poate anula. Pana si in depresie ma lupt, nu stau sa-mi plang de mila. Bun, in mare parte...
Mi-a facut bine sa vorbim.


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#112 2012-06-01 11:55:05

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Dealing with depression

ieri a fost ieri, azi e o noua zi. o zi in care ai primit vesti bune, o zi in care totul e mai putin neplacut decat ieri.
ti-am urmarit raspunsurile - rationamentele pas cu pas si ma bucur ca ai reflectat la ce ti-am scris. sigur ca totul porneste de la acceptarea de sine, nu suntem perfecti niciunii dar suntem frumosi asa cum suntem. ne putem iubi chiar daca suntem mai grasi, scunzi, mai putin cititi sau mai nerabdatori, suntem unici si asta e farmecul nostru.
si daca noi ne iubim si ne pretuim atunci si altii o vor face.
cat despre ursul faimos ( lol ) - l-am folosit si-l mai folosesc pentru a ilustra problema aceea a empatizarii excesive de care iti spuneam zilele trecute. nimic nu e "defect" la tine, nici sufletul, nici gandurile. dar gandurile alea negre pun uneori stapanire si pe suflet si-l incarca cu tristeti fara rost. asa cum e aceasta revolta care da, e justificata, dar nu trebuie sa-ti innegureze sufletul (cu mila, etc) pentru ca situatia in sine nu tine de tine si nu-ti este in putere sa schimbi ceva. mai succint, revolta DA, tristete NU.
din punctul meu de vedere nu vorbesti singura, cata vreme vei dori sa "vorbesti" eu voi fi aici ca sa-ti raspund - fie ca iti place ce-ti spun, fie ca nu. departe de mine de a promova lipsa de tact, dimpotriva. dar iti voi atrage atentia de cate ori voi considera ca un rationament de-al tau e gresit.
in cea ce priveste cele 10 calitati... stiu ca de regula noi insine suntem cei mai aspri judecatori ai nostri, ca ne autoimpunem niste standarde de multe ori absurde. ca atare e foarte dificil sa gasim vreo insusire de-a noastra pe care s-o calificam cu sufletul impacat ca fiind o calitate. este insa posibil ca un individ sa aiba calitati deosebite in sfera... hai sa-i zic socialului, desi nu ma refer la social in acceptiunea obisnuita ci la relationarea cu apropiatii. deci eu nu-mi gasesc calitati ca individ (si la tine e de inteles, atata vreme cat self esteem-ul tau e la cote de avarie n-ai ce calitati sa-ti identifici) dar observ ca relationez bine cu ceilalti, ca sunt un bun ascultator sau un om care ii inveseleste pe altii sau... sau... nu e nimic in neregula cu faptul ca nu-ti identifici la momentul asta calitati ca individ, ia-le in considerare pe cele pe care le ai ca partener. pentru ca, repet, cred ca sunt destule. iar faptul ca esti o luptatoare e clar prima insusire care trebuie trecuta pe lista ta, te va motiva sa gasesti mai multe motive pentru care esti un individ valoros, atat pentru tine, cat si pentru cei dragi.
am tot vrut sa te intreb cati ani ai smile


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#113 2012-06-05 13:38:38

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Dealing with depression

Si inca o zi.

Sedinta a inceput cu o coala alba de hartie, care in 50 de minute s-a innegrit complet. Sunt imposibila si clar fara de vindecare, cred ca nimeni si nimic nu ma mai poate ajuta.
Nu stiu cum sa fac sa scap de disperare, sa nu ma mai gandesc la un viitor sumbru. Cum sa fac sa nu-mi inchipui viata o constanta a acestei stari. Daca ar fi sa descriu simplu: am impresia ca fac o depresie din cauza depresiei. Cred ca e vorba de Catch-ul ala 22, cand din cauza ca esti deprimat si lipsit de chef, energie and Co. te adancesti si mai mult. Cercul asta blestemat de vicios.

A trecut o saptamana in care nu am facut nimic altceva decat sa astept. Nu stiu ce astept...

Mi-am lasat jurnalul, mi-am lasat agenda de things to do, mi-am lasat planurile minuscule, miscarea, ingrijirea, tot. O iau din nou de la 0 progres.

Tema de casa:
-sa citesc, habar n-am de unde sa-mi gasesc rabdare si astampar, concentrare pt. asa ceva
-sa reiau agenda "things to do", lista zilnic...
-sa-mi propun mici sarcini care sa fie strict pentru "deliciul" si placerea mea. !????!??(complet blank)


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#114 2012-06-05 14:50:08

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Dealing with depression

Eu am deseori convingerea ca-mi va fi greu sa-mi revin din orice cadere pt ca nu arat destul de bine, ca nu ma pot privi in oglinda si sa-mi zic "macar sunt tanara si frumoasa", eventual "da sa ma pup" lol . Lasand gluma la o parte, ma bucur de zilele in care nu imi vine damblaua asta si nu ma gandesc la ceva inutil de gandit. dumbom Ca e inutil: daca ma gandesc, nu ma va schimba fizic si nici macar psihic, ba chiar din contra... Si acuma ma straduiesc macar sa am un ten mai sanatos; de multe ori sunt descurajata si mi se pare ca ma lupt cu morile de vant, pt ca am impresia ca "le am eu pe toate rele": cearcane, acnee, par moale (pe langa cele "iremediabile") etc. Si daca-mi mai zice cineva ca niste picioare frumoase compenseaza, doar ma enervez roll (cum adica sa te gandesti ca esti frumoasa doar de la brau in jos? spranceana ).
Astea au fost gandurile mele pe ziua de azi, sunt destul de senina si sper sa reusesc sa am cat mai multe zile in care sa nu ma mai gandesc inutil si defavorabil despre mine.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-06-05 17:43:27)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.