homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?


#1 2012-05-11 17:57:36

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

Sunt curioasa de parerea vostra; si incercati sa fiti sinceri.
Am observat ca s-a tras un semnal de alarma in ce priveste anorexia, ceea ce e un lucru bun: mai vad, din cand in cand, afise impotriva ei; aceasta, dealtfel, poate sa duca la moarte. In orice caz, modelele impuse de societate pot face ravagii in cazul unora dintre femei, acestea ajungand sa fie obsedate si permanent nefericite din cauza "nealinierii" lor la standard - standard pe care pare sa il imbratiseze toata lumea.
Ce se intampla si cu "obligativitatea" din ultimii ani ca toate fetele sa arate ca niste papusi, cu buze cat mai voluptuoase si nas cat mai mic? de ce se promoveaza atat de mult interventia cu bisturiul la TV? de ce este asta un model pe care il cauta toata lumea, iar ceea ce se abate de la acest standard risca sa fie considerat aspru, nefeminin, urat etc.?

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-05-11 18:03:41)

Offline

 



#2 2012-05-11 18:28:34

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

poa' sa puna tot poporu' afise "contra" anorexiei...in cazul asta, problema e mult mai profunda decat "vreau sa fiu slaba pt ca asa cere societatea".

de ce se promoveaza? pt ca ce-i frumos si lui dzeu ii place. si daca nu se poate decat cu bisturiu, asta e, inchidem ochii si ne taiem ce apucam poate-poate om deveni mai breze. e adevarat ca unele s-au "stricat" in ultimul hal, dar pe ele nu le prea arata la Tv. le arata pe alea ale caror operatii chiar au facut niste schimbari majore in bine.

probabil si eu daca as avea bani, mi-as pune silicoane. de ce? pt ca si asa sunt scunda si slaba, macar tate mai mari sa am lol mi-as pune pt ca urasc ca nu imi pot lua anumite bluze care imi plac la nebunie pt ca sunt facute pt cele care au ce baga in sutien. mi-as pune pt ca urasc ca trebuie sa caut pana la epuizare pana gasesc un amarat de costum de baie ca sa-mi vina bine. si la astea se adauga si dragu' de prieten care se uita in toate decolteurile mari si adanci ce trec pe langa noi. cata incredere in tine sa ai incat sa nu te afecteze la un moment dat? cat de grozav sa fii pe alte planuri incat sa compenseze?


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#3 2012-05-11 18:50:13

pink_pop
Platinum member
De la: buc
Inregistrat: 2010-05-31
Mesaje: 17154

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

jeannie, bun subiect ...concluzia mea e una si buna: toata porcaria asta (ca altfel nu pot sa o numesc) este mult mai pronuntata in societatea romanesca decat in alte tari. Este pur si simplu o oroare sa vad ce se intampla in jurul meu. Frumusetea asta falsa este promovata pentru ca nu avem cu ce altceva ne lauda decat pitipoance care s-au "facut" frumoase peste noapte si hopa topa au masini si case. Frumusetea falsa este mai importanta decat inteligenta si respectul de sine pentru ca este mult mai usor de obtinut. De ce sa muncesti cand poti sa fii frumoasa si sa ai, idioti se vor gasi pe toate strazile sa le dezmierde. Plus pentru barbati, interesul pentru curtea vecinului si lauda de sine sunt mult mai importante decat adevaratul bine de sine.

Vorbesc din prisma mea, o fata care de la model a ajuns peste noapte o fata hulita de societate pentru kilogramele in plus, din cauza unor probleme de sanatate. Ajunsesem sa ma urasc pe mine din cauza asta. Acum sunt fericita pentru ca am scapat de calvarul asta si in sfarsit pot sa ma vad frumoasa si sa ma admir asa cum sunt! Pentru prima data nu ma mai gandesc ca ar trebuie sa fac o operatie sa slabesc!
Asta sunt si asa ma vreau!


viata e roz si roz e lumea toata! hjartahjartahjarta

can a woman make you a millionaire ..yes, but only if you are a billionaire

Offline

 

#4 2012-05-11 21:14:52

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

Daca fiecare ar fi in stare sa se placa pe sine, asa cum este, probabil chirurgii plasticieni ar muri de foame, la fel si producatorii produselor de infrumusetare, patronii caselor de moda, etc... Daca nu ar exista programarea sociala care sa iti spuna cum ar trebuii sa arati, si la ce "standarde" sa te ridici, nu ar mai putea spune nici ce produse ar trebuii sa cumperi, nu ar mai avea succes publicitatea, si asa mai departe.
Din pacate traim intr-o societate de consum, iar acesta este scopul principal, sa creeze oamenilor nevoi, pentru ca oamenii sa consume ce le livreaza ei.
Ce valoare ar mai avea arta daca nu ar exista nimeni care sa o aprecieze? Ce prestigiu ar avea casele de moda, daca fiecare s-ar simti bine in pielea sa? La fel si noi simtim ca avem valoare atunci cand ne este recunoscuta de societatea din care facem parte. Daca societatea te apreciaza doar atunci cand ai nasul mic, sanii mari, ochii albastrii, sau mai stiu eu cum lol, te simti inferior, si cauti sa compensezi aceasta stare interioara.

BTW, eu cred cu tarie ca fiecare este asa cum trebuie sa fie, din moment ce asa a venit pe lume! Fiecare este frumos in felul sau.

Ultima oara a fost editat de my_aa (2012-05-11 21:22:17)


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

#5 2012-05-11 21:56:35

Diananaid
Hero member
Inregistrat: 2010-12-24
Mesaje: 2212

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

O sa fur un citat din Tolstoi, manevrandu-l, inlocuind unii termenii, astfel incat sa se potriveasca in contextul topicului.
"Toate fetele frumoase seamana intre ele. Orice fata mai putin frumoasa e atragatoare in felul ei, tocmai prin aceasta diferentiere."

Sunt asaltata zi de zi cu panouri, reclame, poze si evenimente la TV unde misuna sub ochii mei fete frumoase. Ma mir c-am devenit imuna la asa zisa lor perfectiune. Frumusetea lor deja e ridicata la rangul de sablon: par lung, piele bronzata, buze roz, machiaj normal spre pregnant, decolteu+ fusta/rochie mini, unghii french etc. Toate-s la fel, seamana atat de bine incat ajung sa oboseasca ochii privitorului. Le privesti o data, nici macar un zambet amarat nu-ti fura, apoi bagi mana in foc ca nu-ti vor penetra mintea, strecurandu-se printre amintiri.

In alta ordine de idei, desi pentru fiecare individ frumusetea are propriile granite, tre' sa admitem ca puncte comune exista. O femeie intotdeauna va fi mai frumoasa daca nu va avea kilograme in plus si asta pentru ca trasaturile fetei sunt mult mai bine iesite in relief. Un obraz cu pometi proeminenti va fi mult mai vizibil fara tesut adipos, nu stiu, mie expresia faciala neatinsa de grasime imi da senzatia de luminozitate. Experimentat pe pielea mea. O rochie dintr-un material usor, vaporos, se va aseza mult mai placut pe un corp armonios, decat pe unul brazdat de colacei.

Imi place mereu sa ma surpinda vizual fete simple pe strada. Xilele trecute, isi facea drum prin aglomeratie o studenta c-un par lung, saten, ce-i stralucea dumnezeiesc in bataia soarelui. Avea niste ochi ce te clatinau cand o priveai, prin verdele viu si privirea usor inocenta. Purta un machiaj subitil, jucandu-se cu stil cu nuante nude. Cam rara vezi asa ceva, de regula iti sar in ochi niste pipite impopotonate, ce-ti dau impresia de ieftineala.

Ultima oara a fost editat de Diananaid (2012-05-11 21:57:11)


Tu siempre me respondes: quizas, quizas, quizas...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-05-13 20:54:27

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

Eu cred ca aproape toate femeile vor sa fie frumoase, atragatoare, cochete & co. Diferenta in reusita o face insa stilul si abordarea. Unora le iese...altora mai putin smile Evident ca fetele/femeile fara personalitate vor alege ce e mai usor si accesibil si ceva pentru care nu trebuie sa-si foloseasca imaginatia sau creativitatea si anume ceea ce ati enumerat si voi : prea mult roz, prea mult solar, prea multe gene false, prea dezbracte etc. pentru ca acestea se pot copia foarte usor de la restul si nu e ca si cum le-ar mai trece prin propriul filtru, vor alege ceva care poate nu se potriveste formei corpului lor dar ce mai conteaza daca e in trend, vor alege tinute si machiaje care sa le scoata in evidenta...ce mai conteaza daca e in sens pozitiv sau in sens negativ si asa mai departe. Si oricum pentru o astfel de fata/femeie sigur se va gasi un "jmecheras" care sa o scoata la un frappe si sa o plimbe cu masinuta lui misto smile Pe mine astfel de persoane nici macar nu ma deranjeaza...privirea mea trece prin ele si probabil singurul gand care-l am e inspirat din mila nustiu Iar la polul opus, se afla fete/femei care te fac si pe tine, femeie, sa intorci capul dupa ele pe strada, sa le admiri si poate sa te inspiri. Si pana la urma nu toti oamenii sunt atinsi de mass media care promoveaza ce promoveaza. Sigur si in tara asta sunt baieti/ barbati care prefera fetele/femeile simple, care se aranjeaza cu gust in detrimentul unei blonde siliconata asa ca nu va ingrijorati fetelor, un tip care are ceva in cap nu cred ca ar putea fi atras vreodata de astfel de femei iar daca e atras inseamna ca nu e ceea ce cautati big_smile

Offline

 

#7 2012-05-14 11:05:37

heart_beat
Insomniac member
De la: ♫
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 7463

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

sum  tummenupp
am observat si eu ca tot mai multi baieti incep sa se fereasca de fetele astea care parca sunt trase la xerox dupa "standardele noastre de azi". parerea mea e ca un barbat care stie unde sa se uite vede frumusetea adevarata a unei femei si invers, in cazul femeilor a caror frumusete consta doar in chestiile artificiale e in stare sa vada dincolo de aparente

p.s. imi cer scuze dar nu ma pot abtine, asta mi se pare o mare prostie drept motiv de pus silicoane. problema e a lui ca se uita nu a ta ca n-ai sani imensi

se adauga si dragu' de prieten care se uita in toate decolteurile mari si adanci ce trec pe langa noi

Offline

 

#8 2012-05-14 12:04:08

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

my_aa a scris:

Daca fiecare ar fi in stare sa se placa pe sine, asa cum este, probabil chirurgii plasticieni ar muri de foame, la fel si producatorii produselor de infrumusetare, patronii caselor de moda, etc... Daca nu ar exista programarea sociala care sa iti spuna cum ar trebuii sa arati, si la ce "standarde" sa te ridici, nu ar mai putea spune nici ce produse ar trebuii sa cumperi, nu ar mai avea succes publicitatea, si asa mai departe.
Din pacate traim intr-o societate de consum, iar acesta este scopul principal, sa creeze oamenilor nevoi, pentru ca oamenii sa consume ce le livreaza ei.
Ce valoare ar mai avea arta daca nu ar exista nimeni care sa o aprecieze? Ce prestigiu ar avea casele de moda, daca fiecare s-ar simti bine in pielea sa? La fel si noi simtim ca avem valoare atunci cand ne este recunoscuta de societatea din care facem parte. Daca societatea te apreciaza doar atunci cand ai nasul mic, sanii mari, ochii albastrii, sau mai stiu eu cum lol, te simti inferior, si cauti sa compensezi aceasta stare interioara.

BTW, eu cred cu tarie ca fiecare este asa cum trebuie sa fie, din moment ce asa a venit pe lume! Fiecare este frumos in felul sau.

Subscriu cuvant cu cuvant. Asta am vrut si eu sa spun.

Suntem niste marionete stupide care facem/gandim ce vor altii si nu degeaba smile Ei au ceva de vanzare... Mai trebuie si cumparatori. Care cum altfel ar putea fi convinsi sa cumpere daca nu prin stimularea nevoii de importanta.

Pe mine ma frapeaza snobii care se lauda cu obiectele achizitionate de genul gentilor Luis Vuitton... Cineva i-a convins ca daca ai geanta d-aia esti cel mai smecher si ei ca niste oi se duc si dau mii de euro pe ceva absolut inutil lol
Si mai penibil de atat mi se pare sa-ti iei o replica a unui obiect inutil original lol

beeeeeeee

Offline

 

#9 2012-05-14 14:18:25

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

si ce ma enerveaza ca e impus lately modelul bronzului exagerat, iar daca o fata e mai alba de fel ii striga unii cocalari "mergi si tu la solar!" va

am observat si eu ca tot mai multi baieti incep sa se fereasca de fetele astea care parca sunt trase la xerox dupa "standardele noastre de azi".

am observat ca, in general, mai degraba barbatii trecuti de o varsta pot aprecia si dincolo de modelul cautat de barbati si baieti in general.

un barbat care stie unde sa se uite vede frumusetea adevarata a unei femei si invers, in cazul femeilor a caror frumusete consta doar in chestiile artificiale e in stare sa vada dincolo de aparente

aicea e de discutat. topicul nu este doar despre frumusete naturala in defavoarea celei artificiale (ca unele fete reusesc sa fie imbracate si/sau machiate simplu si cu gust, iar altele mai pitipoance asa fac excese si eventual chiar "se strica" - asta e un lucru; si in cazul asta termenii din "frumusete artificiala" se pot si respinge unul pe celalalt roll ). ce te faci insa daca, orice ti-ai face, tot esti departe de frumusetea clasica in liniile ei mari, cu "proportiile ideale" prestabilite? apelezi la bisturiu doar ca sa nu mai fii persecutat de catre societatea care nu accepta decat femei incadrate in variatiuni ale tiparului prestabilit? accepti pur si simplu ca esti urata si traiesti cu asta?

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-05-14 14:53:18)

Offline

 

#10 2012-05-14 15:13:40

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

#11 2012-05-14 15:41:35

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

jeannie a scris:

ce te faci insa daca, orice ti-ai face, tot esti departe de frumusetea clasica in liniile ei mari, cu "proportiile ideale" prestabilite? apelezi la bisturiu doar ca sa nu mai fii persecutat de catre societatea care nu accepta decat femei incadrate in variatiuni ale tiparului prestabilit? accepti pur si simplu ca esti urata si traiesti cu asta?

mie mi se pare ca idealizezi un pic conceptul asta de "frumusete", altfel spus exagerezi putin.
in primul rand hai sa stabilim o persoana, sa-i dam un nume acelei frumuseti, acelui ideal de femeie de care spui tu aici. frumoase au fost considerate a fi Marilyn Monroe dar si Grace Kelly, Angelina Jolie dar si Linda Evangelista, etc. si sunt toate diferite, eu nu gasesc vreun tipar caruia sa-i corespunda. sau poate te referi la "idealul" romanesc Bianca nu-stiu-cum sau Daniela cum-o-cheama, adica la niste dudui mai dezinhibate care trag la sala si mananca o frunza de salata pe zi pentru a se dezgoli mai cu spor prin emisiuni indoielnice?
mai bine ai privi in jurul tau, pe strada, la facultate, in parc... cate femei "perfecte" ai vazut in ultimul timp? niciuna, asa-i? pentru ca pana la urma poti vedea o femeie bine imbracata, ingrijita, cu un fizic placut dar careia sa-i gasesti rapid un defect cat de mic: o gamba prea subtire, un nas prea lat sau sani prea mici. si asta pentru faptul ca acea femeie e reala asa cum esti si tu, nu e o reclama dintr-o revista.
"tiparul" de care amintesti tu nu este unul aplicabil persoanelor reale si ca atare pentru mine nu reprezinta un standard. personal n-am auzit niciodata vreun barbat cum ca si-ar parasi partenera pentru sosia vreunei vedete. am auzit cel mult aprecieri de tipul volatil "arata bine", eventual varianta mai vulgara "ce buna e" si cam atat. un alt mod de a "desena" inimioarele puse de fete pe langa poza lui Robert Pattinson...
dar noi traim printre oameni obisnuiti, suntem oameni obisnuiti. n-avem defecte majore, nu suntem sluti, schiopi sau hidosi, suntem reali si atat.

ca sa fac o paralela apropo de film, e ca si cum ti-ar spune prietenul ca nu corespunzi, nu esti perfecta asa cum e actrita X. iar tu i-ai raspunde da, nici eu nu te mai pot iubi, nu esti vampir lol

Ultima oara a fost editat de alinda (2012-05-14 15:44:30)


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#12 2012-05-14 16:45:36

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

nici eu nu cred ca exista un standard al frumusetii, asa vad eu lucrurile. Si eu vad zilnic multe fete frumoase, dar care sunt total diferite una fata de cealalta. Si am vazut si multe fete plinute care erau asaaaaaa frumoase. nu trebuie sa te consideri urat, doar pentru ca in mass- media sunt promovate doar anumite feluri de " frumusete" , nici sa apelezi la bisturiu. si eu sunt slaba, si sunt unii care mi-au spus ca sunt anorexica, dar eu nu cred ca anorexia se rezuma la asta. da, vreo 3,4 kg in plus ar fi bune, dar nu e ca si cum nu as vrea eu sa le pun. si nasul meu nu e chiar ok, dar m-am gandit de cateva ori la asta, nu m-as opera, doar pentru ca mi-au zis unii ca am nasul mare. si poate multe alte exemple. Sigur mai sunt fete printre noi care si-ar gasi destule defecte in comparatie cu altele, si totusi, se considera frumoase, dragute. Mai repede comentezi despre una siliconata cu buze facute, cu gene false, considerand-o "anormala" , si nu frumoasa.

Offline

 

#13 2012-05-14 17:28:14

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

mie mi se pare ca, in Romania, cu cat esti mai aproape de fizionomia cu "proportii ideale", cu atat esti mai ok; cu cat esti mai departe (trasaturi mai "aspre" de atat, asimetrie etc.), cu atat esti mai naspa, gradat. acuma depinde si cate trasaturi ai, insumate, care se abat de la standardul astfel inradacinat in mintea poporului si cat de tare se abat aceseta. roll geme tara de prosti care tipa dupa tine pe strada daca te abati de la standard neutral , standardul fiind egal cu "normalitatea" cu care e obisnuit tot poporu' ca sa nu-i displaca ochiului (si sa-si exprime parerea cocalareasca in legatura cu asta). ok, am inteles ca orice barbat ar zice ca tipa din poza "arata bine" insa, pentru plebea din Romania, normalitatea insasi este sa nu te abati prea mult de la standardul tipei asteia roll . e ca o marja cu care iti este permis sa te abati si, depasind un anumit nivel de abatere, toti cocalarii au ceva de comentat. iar baietii obisnuiti, "buni", si ei la randul lor nu sunt interesati de fetele departate de standard, pentru ca si ochii lor tot la alea mai frumusele sunt. pentru ca s-a impamantenit - cel putin la noi in tara - ca ochii sa placa doar frumusetea comerciala, cea care este si atat de promovata si dicteaza ca doar cine arata in acel fel merita sa fie placuta. pare a fi vorba doar de tolerantza atunci cand un baiat se decide sa incerce o relatie cu o asa-zisa urata. un singur lucru e bun in toata chestia asta: macar stii ca baiatul care sta cu tine sta pentru ca te place cu adevarat, nu "ca sa aiba ce arata" celorlalti. forgetit

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-07-07 15:46:23)

Offline

 

#14 2012-05-14 18:30:41

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

pai si daca spui ca baiatul care sta cu  tine , stii sigur ca te place, asa cum esti,( ipotetic vorbind, poate nu te refereai chiar la iubitul tau), atunci de ce spui ca nu sunt baieti interesati de tine, sau ca plac toti doar frumusetea comerciala? eu nu cred asta. Da , iubitul meu chiar ma place asa cum sunt, stiu ce fel de om e , si nu ma intereseaza alte pareri . nu vreau sa atrag privirile pe strada, sa-si rupa unii gatul dupa mine. cred ca depinde mult si de caracterul tau, cum te simti tu cu tine, si din ce unghi vezi lucrurile. da, si mie mi-au zis unii cocalari, cum bine zici, " ia uite ce nas are si asta" . asa, si ? normal ca nu imi este bine cand aud, dar am pretentii sa ma placa altfel de oamenii, nu cocalarii .  eu nu cred ca poporul e obisnuit cu o normalitate anume sau nu, in ceea ce priveste standardul de frumusete. nu mai privi lucrurile in felul acesta. poate trebuie sa schimbi ceva in felul in care gandesti, in felul in care te percepi, nu sa te gandesti mereu la ce vor altii sa vada.

Offline

 

#15 2012-05-14 19:59:54

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

bine dar inafara de ce credeti ca nu e asa? lol ca si acolo nu e chiar viata ideala unde femeia cu nas stramb si picioare cracanate este frumoasa asa, din nascare. peste tot este aceeasi imagine a femeii.

si pana la urma, grasa sau nu, urata sau nu, conteaza cum te pui in evidenta. ca daca ai cateva kg in plus sa nu iti pui maieu sa pocneasca pe tine, daca esti pitica sa nu te imbraci cu haine largi ca intr-un sac, sa incerci sa arati bine indiferent cum este fizicul tau. si sa te simti bine.

sunt de acord cu astera, nu este poporul de asa natura incat sa isi impuna o normalitate, femei urate ies cu barbati frumosi si invers, si nu, nu pentru bani, nu sunt peste tot pe strada pitipoance si cocalari desi parca noi ne impunem sa credem asta.

si imi pare rau dar nu cred ca e toleranta daca nu arati ca femeia din poza, cred ca nici una din noi nu suntem ca ea si totusi cineva acolo nu doar ne tolereaza, ci tine la noi. si suntem agatate pe strada, si avem momente de flatare. deci asta e deja exagerare. ca pentru cei cu bani si obisnuiti cu fotomodele da, este normal sa prefere asa speciemene ok, insa pe majoritatea barbatilor nu ii vad pe strada cu atasamente de pitzi.

Ultima oara a fost editat de coraline (2012-05-14 20:01:56)


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#16 2012-05-14 20:00:29

Toriana
Sr. member
Inregistrat: 2010-10-18
Mesaje: 1804

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

alinda a scris:

ca sa fac o paralela apropo de film, e ca si cum ti-ar spune prietenul ca nu corespunzi, nu esti perfecta asa cum e actrita X. iar tu i-ai raspunde da, nici eu nu te mai pot iubi, nu esti vampir lol

Tare asta! Unii chiar ar merita-o! Am si eu o cunostinta care a avut parte de o faza aiurea la inceputul unei relatii din trecutul ei. Avea mai multe cosuri pe spate si el i-a spus "Ca nu e asa perfecta cum si-ar fi dorit el"  roll  In conditiile in care nu era nici macar o bucatica din Brad Pitt in tinerete.  lol
Fetele au ajuns sa aiba anumite obsesii fizice tot din cauza baietilor de genul asta. Sunt prea putini cei care te plac asa cum esti in totalitate. Mi-e imposibil sa cred ca nu se uita macar o data admirativ dupa vreo pitipoanca.
Jeannie, tu n-ai de ce sa te stresezi pentru ca esti foarte draguta.  puss


Prostia este infinit mai fascinanta decat inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu. lol

Mi-ai spus ca ma iubesti, iar prin fapte mi-ai dovedit cat de putin.

Offline

 

#17 2012-05-14 20:55:06

eva_an
Full member
Inregistrat: 2012-01-08
Mesaje: 679

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

apropo de asta
:The most beautiful makeup for a woman is passion.But cosmetics are easier to buyYSaintLaurent
cred ca nu am auzit femeie de pe fata pamantului sa nu se planga de felul in care arata.cel mai important este sa fi tu insati fericita cu ceea ce esti sufleteste si nu numai...


You came to see the mobscene
I know it isn't your scene
It's better than a sex scene and it's
So fucking obscene, obscene, yeah

Offline

 

#18 2012-05-14 21:32:26

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

Toriana a scris:

alinda a scris:

ca sa fac o paralela apropo de film, e ca si cum ti-ar spune prietenul ca nu corespunzi, nu esti perfecta asa cum e actrita X. iar tu i-ai raspunde da, nici eu nu te mai pot iubi, nu esti vampir lol

Tare asta! Unii chiar ar merita-o! Am si eu o cunostinta care a avut parte de o faza aiurea la inceputul unei relatii din trecutul ei. Avea mai multe cosuri pe spate si el i-a spus "Ca nu e asa perfecta cum si-ar fi dorit el"  roll  In conditiile in care nu era nici macar o bucatica din Brad Pitt in tinerete.  lol
Fetele au ajuns sa aiba anumite obsesii fizice tot din cauza baietilor de genul asta. Sunt prea putini cei care te plac asa cum esti in totalitate. Mi-e imposibil sa cred ca nu se uita macar o data admirativ dupa vreo pitipoanca.
Jeannie, tu n-ai de ce sa te stresezi pentru ca esti foarte draguta.  puss

Asa cum ne uitam si noi admirativ macar o data dupa un tip ingrijit si care arata foarte bine rodnar Ca tot vorbim doar de femei...dar si la ei e identica treaba nustiu atata ca ei nu se streseaza si nu-si fac atatea probleme ca si noi lol

Offline

 

#19 2012-05-14 23:20:44

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

da stai asa putin, daca se uita admirativ la o pitipoanca inseamna ca nu te plac asa cum esti in totalitate? chiar nu inteleg de unde aceasta idee.
adica daca noi ne uitam admirativ la un mascul umflat de hormoni si plin de muschi e ok si daca ei se uita la o pitipoanca plina de silicon nu este? noua nu ne place de prietenii nostri chiar daca nu arata ca cei din reclame?
ce naiba ma, pe bune, parca ei sunt dobitoci care vor doar perfecte si noi suntem amaratele care ne multumim cu pocitanii si sa ne fereasca sfantul sa laudam un barbat frumos. noi nu am vrea ca cei cu care impartim viata sa fie lucrati la sala sau mai stiu eu cum, nuu noi suntem alea care acceptam orice in numele dragostei. come on....

ia uitati0va cati barbati sunt stresati ca nu sunt dotati suficient si din cauza cui? din cauza femeilor!


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.