homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?-3


#39 2012-05-15 20:06:12

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

bine spus, putem gasi o combinatie in care sa ne simtim atragatoare.  cand era emisiunea aia frumusete pe muchie de cutit, au fost si cateva fete tinere pe acolo. si eu mereu ziceam asa: de ce vor operatii? eram sigura ca daca isi acordau putina atentie, daca se ingrijeau si ele, ar fi fost mai mult decat dragute. asa daca te abandonezi pe tine, cu gandul numai ca si asa tie nu iti place cum arati, ce rost mai are, nu e o abordare buna.

Offline

 



#40 2012-05-16 10:19:21

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

coraline a scris:

deja cred ca topicul este legat de comportamentul celor prost crescuti, nu de un canon de frumusete al societatii.

exact impresia asta o am si eu...
in esenta eu nu mai inteleg, jeannie, de ce vrei sa fii nemaipomenit de frumoasa:
1. ca sa te placa/respecte mai mult colegii sau barbatii cu care interactionezi in general? risc in cazul asta: sa fii frumoasa dar nu pe gustul lor. deci se vor purta mai frumos cu bruneta focoasa decat cu tine, bonda cu ochi albastri.
2. ca sa nu mai strige "cocalarii" dupa tine pe strada ca esti urata/grasa/whatever? risc: sa strige in schimb "ce buna esti" (asta daca sunt "bine-crescuti", daca nu sunt vor striga chestiuni tehnice legate de organele sexuale)
ca totul tine de atitudinea ta o stii deja, s-a mai si spus in cadrul topicului, a punctat heim foarte bine treaba asta.
dar vreau sa mentionez altceva: prin aceasta viziune deosebit de superficiala pe care o expui aici tu sustii de fapt ca valoarea ta ca individ (intamplator femeie) e data strict de marimea ţ?ţelor, de forma bucilor si de culoarea parului. ca si cum omul ar fi o carcasa goala pe dinauntru si dotata cu organe reproducatoare supradimensionate....


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#41 2012-05-16 14:35:06

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

jean, daca tu tii seama de superficialitatea lor, nu esti cu nimic mai presus de asta.

Oricum, eu insist pe atitudinea ta, cum am zis si la situatia cu profii care se poarta frumos cu fetele frumoase. N-are nicio legatura. Si eu, ca si alinda, am cunoscut fete pe care natura nu le-a ajutat deloc si care debordau de incredere si de viata si erau populare si placute. Si am vazut si fete frumoase care habar n-au ca sunt asa si care sunt ridiculizate de cei din jurul lor, tocmai din cauza atitudinii lor.

Obiectiv vorbind, pentru ca te cunosc, iti spun ca arati mediu. Nu esti nici frumoasa, nici urata, exact in aceeasi categorie ma incadrez si eu, tot din punctul meu de vedere vorbind. Diferenta dintre noi este ca pe mine ma lasa rece orice comentariu adus la dintii mei strambi, la tatele mele inexistente sau mai stiu eu la ce... si crede-ma ca le primesc si eu.

Toti le primim.

Ultima oara a fost editat de alexia (2012-05-16 14:37:21)

Offline

 

#42 2012-05-16 14:51:41

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

atitudinea de victima atrage invariabil un comportament abuziv din partea celorlalti oameni. cu alte cuvinte, cu cat esti mai umil, mai docil, cu atat mai mult creste riscul de a fi abuzat si agresat de cei din jur.
cat despre dorinta de a arata intr-un fel sau altul avand la baza motivatii de genul "voi fi lasata in pace"... no comment.
(parca pe pagina anterioara spuneai ca acei "cocalari" te lasa in pace doar daca esti cu adevarat perfecta, nicidecum daca arati mediu).
dar na, ai oricand posibilitatea sa te transformi intr-un ceva invizibil, sa iei culoarea mediului ambiant, doar-doar nu te mai vede nimeni...


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#43 2012-05-16 15:32:25

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

alinda, eu zisesem pe pagina anterioara ca exista standardul, variante apropiate apropiate lui si variante departate lui. si am facut referire la faptul ca cei prost-crescuti se iau de tine in functie de "treptele" astea.
nu pot capata culoarea mediului ambiant, sunt asa cum m-au definit cromozomii X si X de la parinti si pot, eventual, doar sa lucrez cu asta smile . styrka

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-05-17 14:09:31)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2012-05-16 15:40:44

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

jeannie a scris:

si, in plus, mi s-a intamplat ca si atunci cand ma simteam excelent si radiam de fericire (deci cu o atitudine buna), si cand eram machiata si aranjata ok, sa vina din senin cineva la mine sa imi zica vreo cateva.  box

cum sa vina dom'le cineva la tine sa-ti "zica vreo cateva"?  va trec oamenii pe langa tine si-si dau cu pararea? ies din curti, trec strada ca sa te apostrofeze?  va efectiv nu-mi pot inchipui cum vine asta!
eu lucrez practic in proportie de 100% cu barbati, in plus sunt cu strada in plin santier si-mi petrec minimum 8 ore pe zi printre/pe langa diversi gigei si dorei care sapa, pun borduri, niveleaza carosabil, etc. si niciodata nu mi s-a spus nimic in afara cel mult de buna-ziua daca situatia a impus-o! ce pot sa inteleg din asta, ca sunt culmea mediocritatii? sau a urateniei?


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#45 2012-05-16 15:55:11

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

alinda, sunt pur si simplu unele persoane care atrag un astfel de comportament. Si sunt si altele care nu big_smile Eu mergand pe strada as putea sa-ti spun care sunt unele si care sunt celelalte. Ceva din mersul, vestimentatia, expresia fetei... ce le face pe persoanele astea sa ceara... "pumni" lol

Offline

 

#46 2012-05-16 15:55:44

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

da, alinda, ti le zic in privat, la off sau deloc. tongue
alcool ...si nu prea am ce sa faaaaaac.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-05-17 14:09:53)

Offline

 

#47 2012-05-16 16:08:35

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

alexia a scris:

alinda, sunt pur si simplu unele persoane care atrag un astfel de comportament. Si sunt si altele care nu big_smile Eu mergand pe strada as putea sa-ti spun care sunt unele si care sunt celelalte. Ceva din mersul, vestimentatia, expresia fetei... ce le face pe persoanele astea sa ceara... "pumni" lol

asta tocmai am zis si eu in postul nr. 45  nustiu

in general nu ma feresc de discutii, dimpotriva, aici insa chiar simt ca nu mai am ce adauga, ca argumentele mele sunt zadarnice. ma rog, probabil nu inteleg pe deplin situatia, la fel cum nu mai inteleg tema discutiei...


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#48 2012-05-16 16:09:22

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

nu, jean. Te inseli din nou. Nu tine de aspectul fizic chestia asta. N-are nicio legatura. Atata timp cat nu-ti iese o mana din fund, fizicul chiar nu atrage comentarii. Mama mea e mica de inaltime si grasa. Dar serios ca nu se ia nimeni de ea sa-i spuna asta lol

Offline

 

#49 2012-05-16 16:14:09

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

mai, eu mai aud comentarii (cum ziceam, de la cei care comenteaza la fiecare tipa care trece pe langa ei, de exemplu genul de muncitori care stau rezemati in lopata pe marginea drumului, deci nu e nimic personal), dar nu pot sa zic ca-mi strica ziua astea, cum nici nu mi-o infrumuseteaza vreun compliment de la acelasi gen de indivizi (am vazut tipe transfigurate de fericire ca le-a spus vreun taran in tramvai "ce frumoasa esti" sau a claxonat-o vreunul)... pur si simplu sunt niste intamplari independente de mine, cum ar fi ca-mi taie calea vreun sobolan sau vreun gandac... n-o sa zic acum ca au ceva cu mine jivinele respective sau ca atrag eu insectele cumva smile

Ultima oara a fost editat de heimdall (2012-05-16 16:20:07)

Offline

 

#50 2012-05-16 16:19:31

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

heim, sunt mai multe tipuri de reactie in cazul asta:
1. n-o iau personal si-mi vad de drum
2. ma deranjeaza dar incerc sa uit
3. imi strica ziua, pe viitor voi ocoli specimenele de genul ala
4. as vrea sa fiu altfel ca sa nu mai fiu apostrofata  va dar unde-i garantia ca daca arat altfel nu voi mai fi agresata verbal?  va

Ultima oara a fost editat de alinda (2012-05-16 16:20:24)


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#51 2012-05-16 16:20:54

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

heimdall a scris:

sunt niste intamplari independente de mine, cum ar fi ca-mi taie calea vreun sobolan sau vreun gandac...

tummenupp  punk

Offline

 

#52 2012-05-16 16:23:06

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

pai eu asta ziceam, ca n-o iau personal, fiindca de obicei indivizii cu pricina se adreseaza tuturor exemplarelor feminine care trec pe acolo (sub o anumita varsta, sa zicem)
dupa rationamentul lui jean, comentariile fiind oarecum personalizate, ar trebui sa plang ca vreau sa cresc, sa nu mai aud zilnic originala observatie "ce mica esti" lol

Offline

 

#53 2012-05-16 16:27:30

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

eu aud comentarii care mai de care mai "creative" si mai colorate. shopping ar trebui sa am culoarea majoritatii (e si asta un standard), este inadmisibil ca sunt mai altfel sau ce? forgetit asta ma gandeam (probabil ca e in natura umana sa exclame atunci cand vad ceva "diferit", dar ma supara cand constat ca sunt privita ca un alien de catre unii dumbom ).
am retinut cateva idei din ce ati zis voi, e important sa le bag la cap si viata merge inainte.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-07-07 15:55:28)

Offline

 

#54 2012-05-16 21:37:08

OneOnly
Insomniac member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 8686

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

Frumusetea e in ochii privitorului - mare adevar.

Fiecare persoana e frumoasa in felul ei. Ce mi se pare mie/lui x, y superb poate fi urat pt altcineva. Si invers.

Si mai era o faza, k nu sunt femei urate ci femei neingrijite. Si adevarat. Atata vreme cat o femeie stie sa se ingrijeasca din toate punctele de vedere, are grija de ea si de tot, si se aranjeaza, arata bine, indiferent de kg, si orice alt criteriu.

Iar femeile care n-au grija de ele - igiena personala, aranjat, etc, etc, sunt nu urate , hidoase chiar si extrem de respingatoare ca om. Iti provoaca scarba unele care sunt praf la orice capitol, incepand cu igiena si se dau mari doamne frumoase, cand ele abia daca se spala si in casa e dezastru.

Nu exista ' standarde' . Iar pt astea perfecte promovate in media, nu mai dati vina pe Romania. Peste tot e asa. Asta'i universal, sa fim seriosi, n-au plecat de la noi standardele astea la moda. E f aiurea ca mereu dam vina pe tara noastra pt lucrurile rele, pt orice, de parca numai aici s-ar intampla!


They can because they think they can.

Offline

 

#55 2012-05-16 22:26:01

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

jeannie a scris:

eu credeam ca cocalarii iti dau pace daca arati mediu tongue ; am ce am cu ei. pentru ca nu imi dau pace intr-un mod nu tocmai flatant, am tras concluziile respective.

daca arati in orice fel barbatii isi dau cu parerea. daca esti urata ca esti urata, daca esti frumoasa - ori ca esti urata ori ca esti buna si ce ti-ar face, daca esti mediu la alegerea privitorului dintre cele doua enumerate mai sus.

fiecare dintre noi si-a luat expresii din cele mai cretine, si eu cate am auzit si cate mi s-au spus mi s-a facut lehamite, prefer sa merg pe strada cu castile in urechi date la maxim big_smile sa spuna ce or vrea ei sa spuna big_smile

noi toate suntem complexate de ceva dar nu inseamna ca daca imi spune nea gigel de pe strada gata, inseamna ca sunt urata pe viata. daca ti-ar spune la tot pasul cocalarii "fataaaa ce te-as f*** bunaciune" te-ai simti mai bine, te-ai simti frumoasa? crede-ma ca ti s-ar face pielea de gaina de frica sa nu sara unul pe tine o data.

stii gluma:
"doua femei aveau o problema
prima femeie: de ce nu se uita la mine, oare sunt asa neatragatoare? cesafac
a doua femeie: ce se tot holbeaza boul ala la mine?"

asa ca enjoy life, fuck nebunii de pe strada, macar de ar conta asa de mult ce spun ei....

Ultima oara a fost editat de coraline (2012-05-16 22:26:56)


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#56 2012-05-23 16:08:58

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

http://www.tabu.ro/model-xl-model-catwalk-goale/
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/33245_plus-2.jpg
<<Iata declaratiile Katyei in controversatul articol al revistei PLUS Model Magazine: ?Acum 20 de ani, un model cantarea cu 8% mai putin decat o femeie normala. Acum, cantareste cu 23%!?. ?Suntem bombardate cu reclame la metode de slabit in fiecare zi, pentru ca o industrie de miliarde de dolari traieste din frica noastra de a fi grase. Nimeni nu este menit sa fie slab, trupurile nostre sunt frumoase si nu vorbim despre sanatate, pentru ca nu orice persoane slaba este si sanatoasa?>>

Offline

 

#57 2012-05-23 16:34:35

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

nu stiu voi, da' mie-mi place tipa smile

eu incerc sa devin imuna la comentarii, da' nu prea-mi iese; zilele trecute iesisem din casa ca un fluturas, imbracata fain, machiata, zambet larg pe mecla, tot tacamu', pana mi-a stricat un tampit cheful cu "vai da ce "slaba" esti" forgetit asta in conditiile in care in alea 10 minute de stat in statie trecusera pe langa mine mai multe tipe "xxl" cu colanti si tricouri frumos ridicate pe burta; dar na, asta este smile noi sa fim sanatosi.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.