homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?-4


#58 2012-05-23 16:41:43

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

cred ca barbatilor le-a fost spalat creierul si considera, inconstient, ca o femeie "trebuie" sa arate cat mai aproape cu putinta de imaginea prezentata in reviste roll (zic ca le-a fost spalat creierul pentru ca atractia oricum nu tine cont de imaginea indusa de mass-media, ci doar de preferintele fiecarui barbat: sunt barbati carora le plac femeile-snur, iar altora fetele cu forme; insa au ajuns sa isi reconsidere preferintele sau sa le treaca intr-un palier al "placerilor vinovate"). iar cei prost-crescuti, din dorinta de a se distra, arunca cu vorbe fara sa le pese cat de mult ne raneste asta pe noi. L.E. macar ne putem face si noi un standard din a evita oamenii prost-crescuti.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-07-07 16:05:52)

Offline

 



#59 2012-05-23 16:42:48

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

yoyo, pe tine nu te-a deranjat ce a zis tipul acela. Probabil asta este si parerea ta despre tine ca esti prea slaba si asta te deranjaza de fapt.


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

#60 2012-05-23 16:45:40

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

nunu smile era slaba in ghilimele lol
si da, ma deranjeaza, dar m-am consolat cu gandul ca pana am bani de doctor, tre' sa ma suport asa; dietele si sportul fac fata pana la un punct; parca era vorba pe paginile anterioare ca si atitudinea fata de tine conteaza in perceptia celorlalti; eu demontez mitul lol oricat de tupeista as iesi din casa, tot imi f*** cineva ziua.

nu inteleg de ce unii nu pot sa-si tina gura.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#61 2012-05-23 16:51:41

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

intradevar, cele care suntem mai sensibile avem tendinta ca parerea noastra despre noi insene sa ne fie influentata de catre indivizi care tot arunca cu vorbe ca asa vor ei, ca-s nesimtiti (pt ca au vazut si ei niste canoane in mass-media si s-au gandit sa fie nesimtiti si sa isi exprime parerea lor "foarte inteligenta" in legatura cu fetele care nu apar in acele reviste/reclame etc.). solutia este, oare, sa fim si noi nesimtite? daca da, nesimtirea se invata?

Offline

 

#62 2012-05-23 16:56:31

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

jeannie a scris:

cei prost-crescuti box  box  box , din dorinta de a se distra, arunca cu vorbe fara sa le pese cat de mult ne raneste asta pe noi.

Atata timp cat valoarea ta ca om depinde de ce spun altii, o sa fii ranita mereu. Viata ta o sa fie numai suferinta. Daca nu poti sa intelegi ca e problema fiecaruia ce gandeste, ce spune, ce face, si iei fiecare vorba spusa de te miri cine drept adevar despre persoana ta, scuza-ma ca iti spun, dar nu ai de ce te plange. Ar fi cazul sa renunti la atitudinea de victima pe care o ai si sa iti asumi responsabilitatea pentru viata ta. Nu trebuie sa astepti sa te vada altii frumoasa, trebuie sa te vezi tu in primul rand si sa ii pui la punct pe cei care te jignesc, spune-le sa se uite la ei inainte sa vorbeasca de altii, sau daca nu sa ii ignori, cei din jur au importanta pe care vrei tu sa le-o dai.
Sper sa nu te superi pe mine pentru ca ti-am spus asta, eu cred ca esti o fata inteligenta, si nu meriti sa ai o parere asa gresita despre tine, indiferent cum ai arata. Conteaza cum te simti in interior, nu exteriorul.

Si jeannie, nu are nici o treaba asta cu sensibilitatea sau nesimtirea, e vorba despre stima si respectul tau de sine smile Despre cat de bine te simti in pielea ta.

Ultima oara a fost editat de my_aa (2012-05-23 16:59:48)


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2012-05-23 16:59:55

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

uau. mersi pt sfat tummenupp

Offline

 

#64 2012-05-23 18:15:45

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

+ Trebuie sa invatam odata pentru totdeauna si sa intelegem ca nu avem cum sa-i schimbam pe cei din jurul nostru, mai ales pe oamenii cu care nu avem contact, nu avem noi cum sa-i educam, cum sa-i facem sa aiba cei 7 ani de acasa, obraz si asa mai departe oricat ne-am dori asta.Intelegeti ca oamenii aia atata pot...ala le e nivelul nustiu Tot ce putem sa facem tine de noi si anume modul cum ne raportam la ceea ce fac/ spun ei. Ori daca voi luati de bun ce spun niste oameni de pe strada care nu va cunosc...cum a spus my_aa, nu va mai plangeti pentru ca in povestea astea exista 2 parti: ei si voi!!! Aveti si voi un rol !!! Aveti si voi aveti o contributie la modul in care va simtit ( jignite, suparate, dezamagite etc.) pentru ca va lasati afectate intr-un fel sau altul de ceea ce spun. Mereu vor exista crai de astia analfabeti care vor face comentarii la adresa noastra/ voastra a tuturor, ba ca esti prea slaba/ grasa/ urat imbracata/ ca faci parada modei pe strada etc. etc. Mai depinde putin si de raspunsul nostru comportamental/ emotional la ceea ce spun ei si aici trebuie sa lucrati cu voi pentru ca e singura solutie! Nu va ma asteptati la schimbari din partea lor pentru ca nu or sa se intample...faceti voi primul pas, creati-va o imagine de sine realista, schimbati ce puteti sa schimbati si invatati sa acceptati lucrurile care nu pot fi schimbate la voi iar cel mai important iubiti-va si pretuiti-va! smile Cand o sa faceti asta, vorbele rautacioase a celor din jur vor fi egale cu 0 smile

Offline

 

#65 2012-05-23 18:19:34

AciDulaSs
Banat
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 1775

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

Ce ma bucura ca voi vorbiti doar de barbati care jignesc  wink ca femeile nu isi arunca unele alotor jignire smile

Offline

 

#66 2012-05-23 18:42:35

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

Aia e invidie pura lol

Offline

 

#67 2012-05-23 18:49:56

AciDulaSs
Banat
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 1775

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

big_smile _Summer_  tummenupp   tummenupp   tummenupp  din gura mea nu suna mea bine big_smile

Ultima oara a fost editat de AciDulaSs (2012-05-23 18:50:30)

Offline

 

#68 2012-05-24 14:44:10

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

putin haz de necaz: http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/33245_156461_432554246762474_126650950686140_1619846_1350230728_n.jpg smile
...si mi-am amintit si de asta, care e foarte sugestiva:
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/33245_funny-cat-picture-cute-kitty-pic-kitten-looking-in-mirror-seeing-a-lion.jpg

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-05-24 14:47:05)

Offline

 

#69 2012-05-24 14:51:47

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

Da, pentru ca incredibil cat de urca/ coboara mintea noastra, autosugestia etc.

Offline

 

#70 2012-05-25 15:09:22

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

OneOnly a scris:

Atata vreme cat o femeie stie sa se ingrijeasca din toate punctele de vedere, are grija de ea si de tot, si se aranjeaza, arata bine, indiferent de kg, si orice alt criteriu.

nu vad cum poate fi asta adevarat. pt ca sunt unele care efectiv n-au nimic frumos. poa' sa se imbrace in cele mai misto haine, sa fie make-up artiste inascute si tot tacamu'. daca n-ai ce...n-ai si gata. cum si invers e valabil: femei superbe care nu trebuie sa faca nimic pt asta decat sa se scoale dimineata. am in minte si acum o poza a unei colege de liceu - s-a trezit dimineata si primu' lucru "ia sa-mi fac o poza" - nu era nimic modificat acolo si era absolut superba!

de acord cu faza ca sunt unele urate cu patima, dar au o atitudine...au ceva ce le face deosebite. stiu ca maica-mea spune de-o colega de-a ei ca e urata rau (ce aiurea suna), dar este adorabila si o privesti, o asculti cu cel mai mare drag.

si legat de ce comenteaza unii si altii pe strada - nu vad cum nu te poate afecta, chiar si intr-o foarte mica masura. da, noi suntem constienti de valoarea noastra, bla bla si de faptu' ca cel care spune ceva e un bou/amarat/cocalar si iar un rand de "bla bla", dar sa auzi fie si numai o data un comentariu rautacios si ti se taie de orice, daramite sa ti se intample constant.


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#71 2012-05-25 18:41:53

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

alinda a scris:

jeannie a scris:

ce te faci insa daca, orice ti-ai face, tot esti departe de frumusetea clasica in liniile ei mari, cu "proportiile ideale" prestabilite? apelezi la bisturiu doar ca sa nu mai fii persecutat de catre societatea care nu accepta decat femei incadrate in variatiuni ale tiparului prestabilit? accepti pur si simplu ca esti urata si traiesti cu asta?

mie mi se pare ca idealizezi un pic conceptul asta de "frumusete", altfel spus exagerezi putin.
in primul rand hai sa stabilim o persoana, sa-i dam un nume acelei frumuseti, acelui ideal de femeie de care spui tu aici. frumoase au fost considerate a fi Marilyn Monroe dar si Grace Kelly, Angelina Jolie dar si Linda Evangelista, etc. si sunt toate diferite, eu nu gasesc vreun tipar caruia sa-i corespunda. sau poate te referi la "idealul" romanesc Bianca nu-stiu-cum sau Daniela cum-o-cheama, adica la niste dudui mai dezinhibate care trag la sala si mananca o frunza de salata pe zi pentru a se dezgoli mai cu spor prin emisiuni indoielnice?
mai bine ai privi in jurul tau, pe strada, la facultate, in parc... cate femei "perfecte" ai vazut in ultimul timp? niciuna, asa-i? pentru ca pana la urma poti vedea o femeie bine imbracata, ingrijita, cu un fizic placut dar careia sa-i gasesti rapid un defect cat de mic: o gamba prea subtire, un nas prea lat sau sani prea mici. si asta pentru faptul ca acea femeie e reala asa cum esti si tu, nu e o reclama dintr-o revista.
"tiparul" de care amintesti tu nu este unul aplicabil persoanelor reale si ca atare pentru mine nu reprezinta un standard. personal n-am auzit niciodata vreun barbat cum ca si-ar parasi partenera pentru sosia vreunei vedete. am auzit cel mult aprecieri de tipul volatil "arata bine", eventual varianta mai vulgara "ce buna e" si cam atat. un alt mod de a "desena" inimioarele puse de fete pe langa poza lui Robert Pattinson...
dar noi traim printre oameni obisnuiti, suntem oameni obisnuiti. n-avem defecte majore, nu suntem sluti, schiopi sau hidosi, suntem reali si atat.

ca sa fac o paralela apropo de film, e ca si cum ti-ar spune prietenul ca nu corespunzi, nu esti perfecta asa cum e actrita X. iar tu i-ai raspunde da, nici eu nu te mai pot iubi, nu esti vampir lol

Foarte bine spus big_smile


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#72 2012-05-25 18:48:16

AciDulaSs
Banat
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 1775

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

pink_pop ce comentariu ai sad ma dezamagesti ... ca sa iti ridic moralul atat iti spun ca frumusetea o vezi prin ochii tai nu prin ochii altora smile

Offline

 

#73 2012-05-25 19:15:02

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

Ok, eu cred ca era ironica ... lol


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#74 2012-05-25 20:18:22

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

rotfl pinkule...te ia lumea in serios puss


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#75 2014-06-28 19:54:35

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

ma mir si singura ca am formulat titlul in acel fel atunci cand am deschis topic-ul. asta e pentru ca eu insami eram o victima a imaginii deformate pe care mass-media ne-o baga pe gat.

cine nu a vazut asta, trebuie sa o vada:


si videoclipul asta este graitor pentru felul cum totul a inceput din cauza marketing-ului, pe care il vedem pe toate gardurile, pana cand s-a ajuns la manipulare si influentare in masa:

atentie la anturajul din care faceti parte, se poate ca unele dintre voi sa aveti un anturaj care imbratiseaza standardele acestea si vi le baga pe gat, fara sa va dati seama!

de asemenea, vreau sa va arat o poza cu Lady Gaga asa cum e ea nephotoshopata si vreau sa intelegeti ca nici macar cele mai bogate vedete (care au parte de cei mai buni nutritionisti, cosmeticieni, maseuri, personal trainer, de cele mai scumpe si bune cosmetice) nu ating perfectiunea, pentru ca perfectiunea nu exista:
http://ladygaga.hol.es/see-lady-gagas-t … 09-v-shoot
arata ca o femeie normala - cu vergeturi si celulita - lasand la o parte bronzul nefericit si postura extravaganta, ce au ca scop sa socheze (in stilul in care vedeta ne-a obisnuit). Daca scroll-uiti mai jos, sub acest articol, e un link catre o alta postare: aceea care arata faptul ca, in urma sedintei foto pentru Versace, toracele artistei (o femeie care e deja cat se poate de slaba) a fost subtiat artificial si mai mult in Photoshop; si de asemenea i-au fost "desenate" niste coaste proeminente.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-06-29 18:25:54)

Offline

 

#76 2014-07-06 22:21:30

Eu Vali
New member
Inregistrat: 2014-05-16
Mesaje: 12

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

_Summer_ a scris:

+ Trebuie sa invatam odata pentru totdeauna si sa intelegem ca nu avem cum sa-i schimbam pe cei din jurul nostru, mai ales pe oamenii cu care nu avem contact, nu avem noi cum sa-i educam, cum sa-i facem sa aiba cei 7 ani de acasa, obraz si asa mai departe oricat ne-am dori asta.Intelegeti ca oamenii aia atata pot...ala le e nivelul nustiu Tot ce putem sa facem tine de noi si anume modul cum ne raportam la ceea ce fac/ spun ei. Ori daca voi luati de bun ce spun niste oameni de pe strada care nu va cunosc...cum a spus my_aa, nu va mai plangeti pentru ca in povestea astea exista 2 parti: ei si voi!!! Aveti si voi un rol !!! Aveti si voi aveti o contributie la modul in care va simtit ( jignite, suparate, dezamagite etc.) pentru ca va lasati afectate intr-un fel sau altul de ceea ce spun. Mereu vor exista crai de astia analfabeti care vor face comentarii la adresa noastra/ voastra a tuturor, ba ca esti prea slaba/ grasa/ urat imbracata/ ca faci parada modei pe strada etc. etc. Mai depinde putin si de raspunsul nostru comportamental/ emotional la ceea ce spun ei si aici trebuie sa lucrati cu voi pentru ca e singura solutie! Nu va ma asteptati la schimbari din partea lor pentru ca nu or sa se intample...faceti voi primul pas, creati-va o imagine de sine realista, schimbati ce puteti sa schimbati si invatati sa acceptati lucrurile care nu pot fi schimbate la voi iar cel mai important iubiti-va si pretuiti-va! smile Cand o sa faceti asta, vorbele rautacioase a celor din jur vor fi egale cu 0 smile

Esti incredibila cat esti de ipocrita si duala complexata , nu stii tu notiuni ca bun si simt si buna crestere cand tu esti un exemplu prost in societate , inclusiv fata de fostele colegele pe care le-ai folosit ! , sunt scarbita de tine si modul cum le faci rau si invidios unor oameni nevinovati ,  daca eram in locul lui maica-ta ( care nu are saraca nicio vina ca te-ai autoeducat singura ) te dadeam in suturi din casa cu tot cu standarde  . Si nu , nu este o rautate , nu te invidiezi , te plesnesc din cand in cand ..ca esti simpatica si nu ne-am mai vazut demult . Te roade  ca folosesc numele fostul ? nu-i nimic , ne cunoastem , ne-am vazut la Baia mare

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.