homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?-2


#20 2012-05-15 12:21:15

Toriana
Sr. member
Inregistrat: 2010-10-18
Mesaje: 1804

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

Acum nu-i bag pe toti in aceeasi oala, dar cei care se uita tot timpul dupa femei pe strada, desi au prietena, nu cred ca sunt prea multumiti de ce au "acasa". Si sunt multi care merg pe principiul "Ma multumesc cu asta pana gasesc ceva mai bun."
Poate sunt eu defecta, dar sincer n-as vrea sa am un prieten/sot frumos din cap pana in picioare. Si cred ca doar in adolescenta ma mai uitam dupa baieti pe strada, acum ma intereseaza alte lucruri la un barbat. Pentru mine nu conteaza asa de mult fizicul.  smile


Prostia este infinit mai fascinanta decat inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu. lol

Mi-ai spus ca ma iubesti, iar prin fapte mi-ai dovedit cat de putin.

Offline

 



#21 2012-05-15 15:25:29

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

jeann, mie in continuare mi se pare ca pui total gresit problema. si asta din toate punctele de vedere!
1. imparti femeile in "standard" si urate, fara nuanta de gri, fara nimic intre aceste doua categorii. imi face impresia ca eu traiesc pe alta planeta decat tine, dat fiind faptul ca am vazut nu rar, ci extrem de rar femei de tipul "standard" umbland libere pe strazi. cele mai multe sunt comune (nu neaparat in sens negativ), mai au si cate un defect mai mic sau mai mare si sunt oricum departe de perfectiunea asta de care spui tu.
2. inteleg ca fiecare din noi are nevoie de aprecierea persoanelor din jur, mi se pare insa ca tu simti nevoia sa te aprecieze acei "cocalari" de care tot spui, sa fluiere dupa tine pe strada, etc. practic te raportezi la opinia lor si ai nevoie sa-ti fie confirmate calitatile de catre astfel de persoane, lucru care in opinia mea este total gresit. daca ai nevoie de modele atunci cauta-le unde intr-adevar exista, nu intre nonvalori. nu vad de ce ti-ar pasa de parerile sau de standardele acestor "cocalari"
3. consideri, in mod cu totul eronat, ca baietii "cumsecade" (adica eligibili ca si parteneri) se uita numai dupa femei standard. e ca si cum ai nega faptul ca si ei au gusturi, preferinte in ceea ce priveste sexul opus, la fel cum avem si noi de altfel. nu poti crede la modul serios ca toti baietii cumsecade din lumea asta sunt cazuti in fund la vederea unei Pamela Anderson; sunt barbati carora le plac de exemplu brunetele minione. ca sa nu-ti mai spun ca si barbatii sunt constienti de defectele pe care le au, de faptul ca nu-s Brezi Piţi si ca, in cazul multora din ei, jinduitul dupa o femeie perfecta e inutil. deci nu stau din mila cu cele "urate" ci stau pentru ca au gasit in ele omul cu care se potrivesc.
si, ca sa-ti faci o idee cat de mica despre subiectivismul pe care il presupune notiunea asta de frumusete standard, pot sa-ti spun ca femeia din poza pusa de tine nu mi se pare nici macar draguta, de frumusete nici nu pot vorbi in cazul ei...

Ultima oara a fost editat de alinda (2012-05-15 15:29:51)


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#22 2012-05-15 16:08:56

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

toriana sub nici o forma daca se uita pe atrada dupa alta nu inseamna ca nu sunt multumiti de ce au acasa, mi se pare complet eronata ideea. se uita pentru ca le place ce vad, nu pentru ca ce au acasa e mediocru sau sub.

si cred ca am trecut de mult de vremea cand credeam ca barbatul meu are ochelari de cal, pe strada nu se uita la nimeni, alta fiinta nu exista pe lume inafara de mine.


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#23 2012-05-15 16:14:53

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

stiu, alinda. am devenit eu intoleranta cu mine, ca urmare a tendintei generale a celorlalti; vad in alb si negru multe lucruri si mi se pare in continuare ca ceilalti ma catalogheaza conform gandirii "in alb si negru" (sunt convinsa ca asa vad ei oamenii: "asta-i frumos, asta-i urat."), iar mie imi pasa, imi pasa prea mult (si mi se pare ca imaginea exterioara a fiecarui om, si incontestabil felul cum ma raportez eu la ea, are ramificatii in toate aspectele vietii). astept ziua in care nu o sa-mi mai pese. sugestii ca sa vina ziua aceea mai repede? smile

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-07-07 15:49:39)

Offline

 

#24 2012-05-15 16:28:13

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

eu nu inteleg de ce/cine anume iti pasa, de parerile celor pe langa care treci pe strada? de opiniile vecinei de bloc? sau de ale vanzatoarelor cu care te intersectezi? tu te-ai gandit vreodata ca strainilor astora nu prea le pasa de tine, probabil ca nici vad de fapt cum arati? ca nu e ca si cum vanzatoarea ar servi doar manechinele si ar ignora oamenii obisnuiti....
de ce mi-ar pasa de cum sunt perceputa de catre un strain?  nustiu pana la urma am apropiati care ma iubesc si la a caror parere tin cu adevarat. dar cu ce ma face mai fericita faptul ca postasul are vise erotice cu mine?

Ultima oara a fost editat de alinda (2012-05-15 16:30:54)


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2012-05-15 16:45:13

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

era o vorba a cuiva: Don't take yourself so seriously. No one else does.

Pe mine ma descurajeaza rau jean. Am senzatia ca orice i s-ar spune este egal cu 0 sau sub nivelul marii. Mi se pare pierdere de timp orice sfat sau opinie... ea are ce are cu parerea cocalarilor.

Offline

 

#26 2012-05-15 16:46:11

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

Primul pas ar fi sa incepi sa te vezi tu altfel.  smile
Sa gasesti latura buna din fiecare trasatura care acum ti se parte de netolerat. Trebuie sa existe! wink

Problema ta este la tine nu la ceilalti. La fel si rezolvarea ei... Schimbarea nu poate sa vina decat prin tine. Pana nu o sa incepi sa te vezi altfel nu o sa se schimbe absolut nimic.

Ultima oara a fost editat de my_aa (2012-05-15 16:47:59)


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

#27 2012-05-15 16:49:03

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

alinda a zis cam ce voiam eu sa zic, numai ca nu ma puteam exprima smile
jean, sa inteleg ca daca respectivii s-ar lua de tine cu "ce buna esti, ce ti-as face etc" ai fi multumita ? ca ei se vor comporta la fel ca asta e felul lor, atitudinea lor nu e determinata de valoarea ta ca persoana, cum se pare ca-ti imaginezi tu

Offline

 

#28 2012-05-15 16:49:21

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

Auzi si chiar daca n-ar exista nicio latura buna.... sa zicem ca esti urata! Frate da urata cu spume!!!! CE??? Ce faci? O sa te chinuiesti toata viata, o sa umbli cu masti ca sa nu se mai ia cocalarii de tine?

De ce conteaza parerea lor? Cu ce te-ar ajuta daca te-ar accepta cocalarul x si cocalarul y? Vreau sa te gandesti exact si sa-mi spui... sunt curioasa.

Offline

 

#29 2012-05-15 16:53:14

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

heimdall a scris:

jean, sa inteleg ca daca respectivii s-ar lua de tine cu "ce buna esti, ce ti-as face etc" ai fi multumita ?

m-as multumi sa ma ignore, sa ma lase sa imi vad de viata. lol

Offline

 

#30 2012-05-15 16:54:22

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

Si tu nu poti sa-ti vezi de viata din cauza cocalarului x? rotfl2)))))))))))))))))))))))))) Esti amuzanta!

Offline

 

#31 2012-05-15 16:58:10

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

alexia a scris:

De ce conteaza parerea lor? Cu ce te-ar ajuta daca te-ar accepta cocalarul x si cocalarul y? Vreau sa te gandesti exact si sa-mi spui... sunt curioasa.

food vorbele lor reflecta abaterea de la standard. huh  punish cei cu care ai de-a face la facultate, la job etc (hai sa ma refer la barbati acum) se comporta cu tine, involuntar, in functie de cum arati; este ceva general valabil ca si comportament in viata de zi cu zi a barbatilor, a atitudinii lor fatza de femeile cu care interactioneaza. kapitulation
rufe

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-05-17 14:08:54)

Offline

 

#32 2012-05-15 16:59:34

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

eu asta incerc sa-ti explic, nu poti sa le ceri mitocanilor alora sa fie discreti si de bun-simt... e  un nonsens, daca e sa se ia de tine se vor lua oricum
si eu am discutat cu un terapeut de ocazie smile si a reiesit ca imi pasa cumva prea mult de parerea celorlalti, de fapt in ce ma priveste e o parere idealizata a celorlalti, in cazul meu cocalarii tai sunt membri in Academie, nu au doar studii aprofundate de estetica lol
te inteleg ca vrei sa fii invizibila, si eu as vrea, ca si eu ies in evidenta din anumite puncte de vedere si asta e... dar imi place sa-mi cred ca nu-mi controleaza asta viata (desi apropo de ce ziceam mai sus, asta se pare ca m-a impins spre un perfectionism exagerat, ca daca nu sunt inalta, macar sa fiu mai desteapta decat restul... ma rog)
ideea e ca te inteleg, dar atata timp cat sunt inconjurata de oameni pentru care lucrurile care ma complexeaza pe mine nu conteaza, si crede-ma ca pentru oamenii normali la cap chiar nu conteaza, am avut iubiti, prieteni buni, n-am avut probleme in viata profesionala din cauza asta.... de ce sa-mi petrec timpul plangandu-mi de mila ca nu ma incadrez in medie ? cu ce m-ar ajuta ?
si apropo, ceilalti te vad nu asa cum esti, ci asa cum te vezi tu.... verificat si rasverificat, stiu tipe nu urate, urate foc, care sunt extrem de populare si au un succes nebun
atata timp cat tu vei avea opinia asta despre tine, nu te astepta ca ceilalti sa aiba o parere mai buna, fiindca e ceea ce tu afisezi

Ultima oara a fost editat de heimdall (2012-05-15 17:01:14)

Offline

 

#33 2012-05-15 16:59:58

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

alexia a scris:

Si tu nu poti sa-ti vezi de viata din cauza cocalarului x? rotfl2)))))))))))))))))))))))))) Esti amuzanta!

rotfl


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

#34 2012-05-15 17:05:25

Toriana
Sr. member
Inregistrat: 2010-10-18
Mesaje: 1804

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

Eu nu cred ca are nevoie sa auda complimente din partea lor. Prefera doar sa nu se mai ia nimeni de ea.
Cora, fiecare are parerile lui. O inteleg si pe a ta, poate nu m-am exprimat nici eu corect. Adica ma gandesc ca unui baiat ii place cum arati, dar asta nu inseamna ca nu si-ar fi dorit sa ai sanii mai mari sau fundul mai bombat. Iti dai seama ca n-o sa-ti spuna in fata lucrurile astea. Si am auzit destui care vorbeau asa despre prietenele lor cu ceva ani in urma.


Prostia este infinit mai fascinanta decat inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu. lol

Mi-ai spus ca ma iubesti, iar prin fapte mi-ai dovedit cat de putin.

Offline

 

#35 2012-05-15 17:47:36

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

offtopic  Decat sa ma gandesc eu ca nu sunt suficient de buna pentru el, cred ca as face in asa fel incat sa isi faca el probleme de genu`.
Daca el s-ar uita dupa siliconate pe strada m-as uita si eu dupa altii care arata mai bine decat el, as face comentarii gen: "vai ce bine arata", "imi place foarte mult cum gandeste X", "ce succes are Y", etc...
De obicei barbatii se folosesc de complexele noastre ca sa ne controleze, chestia asta mi-a marturisit-o chiar un barbat  diablo


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

#36 2012-05-15 18:01:20

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

bine de stiut. smile

Offline

 

#37 2012-05-15 18:30:08

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

toriana barbatii inseala cateodata o femeie superba cu una urata deci daca se uita dupa altele chiar nu cred ca inseamna ca vrea ceva mai mult.
deja cred ca topicul este legat de comportamentul celor prost crescuti, nu de un canon de frumusete al societatii. si chiar frumoasa daca esti tot poti fi victima lor in sensul critic.


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#38 2012-05-15 19:50:08

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: Exista frumusete dincolo de standardele societatii de azi?

heimdall a scris:

si apropo, ceilalti te vad nu asa cum esti, ci asa cum te vezi tu.... verificat si rasverificat, stiu tipe nu urate, urate foc, care sunt extrem de populare si au un succes nebun
atata timp cat tu vei avea opinia asta despre tine, nu te astepta ca ceilalti sa aiba o parere mai buna, fiindca e ceea ce tu afisezi

tummenupp alinda

iar heimdall si tu la fel tummenupp le-ai zis perfect pe toate
mai ales asta ca ceilalti te vad asa cum te vezi tu, probata de mine insami
de mine de exemplu mereu s-a comentat ca sunt f mica de inaltime, nu pot sa zic ca m-a deranjat prea tare, pentru ca de obicei s-a comentat mai mult la modul ce mica si draguta e decat uite-o si pe asta ce pitica e
eu mi-am castigat increderea in mine fizic vorbind de cand eram mica pentru ca mereu m-au laudat cei din familie, f des auzeam "ce frumoasa esti"
si mi-a intrat in cap si acum afirm eu asta daca e cazul prin atitudine si ceilalti ma percep asa

iar tu jeannie ai un barbat care te iubeste, asta ar trebui sa conteze mai mult decat ce ti-au zis altii in trecut despre cum arati, adica nu inteleg de ce te influenteaza atat de tare o chestie negativa din trecut in loc sa o inlocuiesti cu ce ti se intampla bun in prezent

f putine femei sunt superbe dupa parerea mea, restul suntem...normale, dragute, insa tine de noi sa ne si simtim bine cu noi si sa se si vada asta in exterior
suntem femei, putem sa ne jucam cu machiajul, cu parul, cu hainele, e imposibil sa nu gasesti o combinatie in care sa te simti atragatoare

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.