homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4-27


#495 2014-01-13 09:46:05

ochi de stele
Full member
Inregistrat: 2012-06-16
Mesaje: 131

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

din cate stiu eu, da, interactioneaza Ciresica smile

Offline

 



#496 2014-01-13 11:55:24

FLORY M
Membru
Inregistrat: 2014-01-13
Mesaje: 2

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Buna ziua ! Vreau si eu un sfat si pareri despre steriletul MIRENA.
Mi-am pus steriletul acum 3 luni si de 2 luni de zile nu -mi inceteaza sangerarea. Sunt zile cand sangerez mai putin (1/2 lingurita ,cred) si folosesc un singur tampon din acela de utilizare zilnica,sau sunt zile cand schimb si 3 tampoane zilnice.
Am mers la doctor dupa vreo 3 sapt de sangerare si mi-a dat tratament cu ovule si antibiotic,ergomet si calciu si mi-a zis ca s-ar putea sa o mai duc asa pana pe la 3 luni,dar intrebarea mea este oare se mai termina vreodata?! A mai patit cineva asta? Din toate fetele pe care le cunosc si au Mirena eu sunt singura caream sangerare inca.Fetele spun ca au menstra cam 5 zile pe luna si at e redusa cantitativ. La mine de ce nu e asa?!
Va rog,poate ma ajutati cu ceva sfaturi! wave

Ultima oara a fost editat de FLORY M (2014-01-13 12:00:32)

Offline

 

#497 2014-01-13 13:11:18

iuanutza
New member
De la: CLUJ-NAPOCA
Inregistrat: 2008-10-21
Mesaje: 26

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

doctoressa a scris:

Venele varicoase nu apar de la contraceptive. Nici statul mult pe scaun si nici statul mult in picioare nu favorizeaza o buna intoarcere venoasa....

am sa citez si eu acuma:
"Hormonul estrogen are efect de vasodilatatie venosa, musculatura neteda venoasa isi pierde tonicitatea, de aceea persoanele care iau contraceptive orale sunt expuse la afectiuni venoase".

si nu doar intr-un singur loc am vazut subliniindu-se acest fapt, ba din contra, pe fiecare site intrat in care se vorbeste despre vene varicoase, se subliniaza si influenta anticonceptionalelor.
intrebam pt ca sunteti in tema cu aceste subiecte, si cu cat mai multe pareri si informatii, cu atat mai bine,
acuma nu stiu care-i adevarul, poate-i undeva la mijloc.........sa zicem.....


"Dumnezeu iti da mereu doar cat poti duce, insa tare mi-ar placea sa nu mai aiba atata incredere in mine din cand in cand...

Offline

 

#498 2014-01-18 14:52:12

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

iuanutza a scris:

doctoressa a scris:

Venele varicoase nu apar de la contraceptive. Nici statul mult pe scaun si nici statul mult in picioare nu favorizeaza o buna intoarcere venoasa....

am sa citez si eu acuma:
"Hormonul estrogen are efect de vasodilatatie venosa, musculatura neteda venoasa isi pierde tonicitatea, de aceea persoanele care iau contraceptive orale sunt expuse la afectiuni venoase".

si nu doar intr-un singur loc am vazut subliniindu-se acest fapt, ba din contra, pe fiecare site intrat in care se vorbeste despre vene varicoase, se subliniaza si influenta anticonceptionalelor.
intrebam pt ca sunteti in tema cu aceste subiecte, si cu cat mai multe pareri si informatii, cu atat mai bine,
acuma nu stiu care-i adevarul, poate-i undeva la mijloc.........sa zicem.....

Tonicitatea peretelui venos nu se pierde din pricina vasodilatatiei. Mai probabil sin cauza presiunii crescute exercitate de coloana de singe care stagneaza....ma rog, mecanismele de producere a varicelor sunt mai complicate si au legatura in primul rind cu "materialul clientului", cu calitatea deci a structurilor respective dar si cu conditiile de viata favorizante, adica acelea care favorizeaza staza sangvina in membrul pelvin.....prezenta estrogenului in viata noastra mai putin, catre deloc


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#499 2014-02-03 22:53:57

ayemi
New member
Inregistrat: 2013-07-31
Mesaje: 14

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Buna seara!
As avea si eu o intrebare astazi seara mi-am dat seama ca mi-au disparut pastilele si azi trebuia sa mi iau la 8. Am fost in toate farmaciile din oras dar toate au fost inchise, iar singura care e deschisa non stop nu avea pe stoc! sad Maine de la 8 lucrez si la 8 se deschid farmaciile deci varianta cu 12 ore intarziere pica!! Ma poate ajuta cineva cu un sfat cum sa procedez?Mi-e cam frica ca si luna trecuta ciclul nu mi-a venit normal in perioada de repaus si a tinut doar o zi!!
Va multumesc pentru ajutor

Offline

 

 Publicitate


loading...

#500 2014-02-03 23:11:54

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Nu te panica. Le incepi atunci cand ai acces la noua folie si dupa ce iei prima pilula le continui normal, la aceasi ora, doar ca trebuie sa te protejezi suplimentar 7 zile.


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#501 2014-02-04 13:40:06

danya9
Membru
Inregistrat: 2014-02-04
Mesaje: 1

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Buna! Am si eu o nelamurire si sper sa ma puteti ajuta voi: iau yasmin de 4 ani si nu am avut niciodata probleme, in ficare luna luam ultima pastila luni si imi venea menstruatia duminica dimineata, insa in ultimele 4 luni s-a decalat si mi-a venit luni iar ceea ce ma nelinisteste e ca s-a decalat din nou si luna aceasta mi-a venit marti si nu stiu care sa fie motivul si daca e normal. Pilulele le-am luat de 4 ani mereu la aceeasi ora mi-am setat o alarma pentru a nu uita. Sa fie din cauza ca le iau de prea mult timp si am nevoie de pauza, este normal ce se intampla? Multumesc!

Offline

 

#502 2014-02-04 13:52:41

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

atata timp cat iti vine in pauza de 7 zile e normal

Offline

 

#503 2014-02-04 18:18:01

ayemi
New member
Inregistrat: 2013-07-31
Mesaje: 14

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Multumesc mult pentru ajutor!!! smile

Offline

 

#504 2014-02-05 21:26:58

ayemi
New member
Inregistrat: 2013-07-31
Mesaje: 14

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Buna seara!
Am revenit din nou pentru a ma lamuri in legatura cu alte lucruri. Iau logest de jumatate de an, dar in ultimul timp nu am prea reusit sa i-au pastila la ora la care am luat-o de obicei. Aceasta poate fi o problema pe termen lung? La inceput am luat pastila la ora 8 seara, aceasta ora nu poate fi schimbata?
Va multumes pentru raspuns.

Offline

 

#505 2014-02-05 23:26:33

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

este bine si indicat sa le iei in jurul aceleasi ore,nu e chiar ca la antibiotic,dar cat de cat trebuie luata calumea,daca intarzii zilnic sa zicem cate 2-3 ore nu e chiar okey

se poate schimba ora...la urmatoarea foliei inceputa schimbi ora la care vrei.

daca o iei la 8 seara ai grija sa fie in termen de 12 ore,daca vrei spre exemplu la 9 dimineata,ai nevoie de protectie suplimentara 7 zile,pentru ca se pune ca si cum ai incepe din a 9-a zi


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#506 2014-02-09 15:33:28

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

iau ac incontinuu de vreo 2-3 ani. am inceput cu marvelon, acum un an am avut un chist si mi-a dat yasmin. de atunci am ramas la yasmin. ma simt bine cu ele, insa cand stiu cate efecte negative au asupra corpului..

Acum as fi vrut sa fac o pauza de 6 luni asa pentru buna starea organismului, sa-si mai revina ficatul pt ca nu iau niciun hepatoprotector..etc.

Vo ce ziceti? stiu ca parerile sunt impartite legat de asemenea pauze..

P.S. Poti avea contact pana la ultima pastila din folie fara a fi probleme apoi daca nu incepi alta folie?

Offline

 

#507 2014-02-09 15:35:18

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

pai si daca apoi te apuci iar de ele cand abia apucase sa-si revina organismul (daca isi revine in alea 6 luni) ce ai facut ?
poti avea contact pana in ziua in care-ti vine mnestruatia daca nu ai de gand sa mai incepi o folie noua

Offline

 

#508 2014-02-09 15:54:11

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

da... m-am gandit si la asta. pai si atunci.. ce sa fac? sa continui cu pastile? ma tem si eu cu atatea efecte negative...dar e aiurea cu prez ani de zile pana voi face un bebe.. x(

este yasminul atat de periculos? dermatologul meu spunea ca le ia de multi ani si nu a avut nimic...dar ginecologul m-a intrebat imediat ce varsta am atunci cand am scapat de chist si am intrebat-o daca pot continua cu yasmin. cand i-am zis cat, a zis ca e ok..ne vedem peste un an..

Offline

 

#509 2014-02-09 15:58:25

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

pai renunta de tot daca iti e atat de teama de efectele negative... daca ti se pare aiurea cu prezervativ ce o sa faci, o sa stai cu frica lunile astea, o sa iei postinor si asa mai departe ? vad fete care "fac pauza" si stau intr-un stres ingrozitor, ba ca s-a intamplat ceva cu prezervativul, ba ca folosesc coit inrerupt, ba ca le intarzie menstruatia
da, 6 luni e mai bine decat o luna daca tii neaparat sa faci pauza
yasmin-ul nu e mai rau decat alte contraceptive

Offline

 

#510 2014-02-16 09:17:24

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

eu am o intrebare posibil cretina dar nu reusesc sa ma calmez ... am cumparat folia de logest si ... m-am asezat din greseala cu fundul pe cutie (ma rog nu chiar cu totul asa dar oricum). nu apucasem sa le desfac din folia de aluminiu ... acum le-am desfacut si erau toate pastilele acolo ... ma gandesc ... e posibil sa se fi afectat ambalajul si eu sa nu imi dau seama? daca s-o fi fisurat si nu se vede si se altereaza alea?


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#511 2014-02-16 09:43:42

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

nu, daca nu se vede folia aia de aluminiu rupta sau pastilele zdrobite nu are cum sa fie afectata

Offline

 

#512 2014-02-23 22:04:28

clau
New member
Inregistrat: 2014-02-20
Mesaje: 61

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

fetelor, revin cu o intrebare. Trebuie sa incep tratament cu anticonceptionale, ar trebui din prima zi a menstruatiei, insa observ k menstruatia nu mai vine si sunt deja 2 luni de la ultima menstruatie. Sarcina in niciun caz nu are cum sa fie. Intrebarea este, pot sa incep pilulele contraceptive asa, pt k nu stiu cand imi va veni, probabil va trebui sa mai astept muult, si eu ar trebui sa incep tratamentul, ce fac? Ce se poate intampla daca nu le iei din prima zi a menstruatiei?

Offline

 

#513 2014-02-24 09:10:00

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

clau a scris:

fetelor, revin cu o intrebare. Trebuie sa incep tratament cu anticonceptionale, ar trebui din prima zi a menstruatiei, insa observ k menstruatia nu mai vine si sunt deja 2 luni de la ultima menstruatie. Sarcina in niciun caz nu are cum sa fie. Intrebarea este, pot sa incep pilulele contraceptive asa, pt k nu stiu cand imi va veni, probabil va trebui sa mai astept muult, si eu ar trebui sa incep tratamentul, ce fac? Ce se poate intampla daca nu le iei din prima zi a menstruatiei?

Daca avem certitudinea ca nu esti gravida le poti incepe oricind.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.