homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4-28


#514 2014-02-24 18:27:21

clau
New member
Inregistrat: 2014-02-20
Mesaje: 61

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Multumesc, dna doctor. Daca mai intrati pe aici, imi puteti spune dak fac tratament 3 luni cu anticonceptionale karissa, ma ajuta sa mi dispara chisturile mele de 10 mm, sau doar le opreste cresterea si ele vor fi mereu prezente? Si este adevarat ca aceste anticonceptionale favorizeaza candida? de asta imi este cel mai frica, pt k nu am avut inca rel. sexuale si nu cred k as putea urma tratament cu ovule si spalaturi vaginale, in cazul unei candidoze, deci cred k ar fi f greu in cazul meu sa scap de ea.

Offline

 



#515 2014-02-25 12:20:48

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Chisturile functionale, categorie din care foarte probabil fac parte si ale tale, dispar odata ce ovarul e pus in repaos....lucrul asta se intimpla daca iei anticonceptionale de ex, asa ca foarte probabil chisturile vor disparea in cele 3 luni. Mai apoi, daca opresti contraceptivele si ovarele isi reiau activitatea, chisturile in cauza reapar. In ceea ce priveste candidoza, aparitia acesteia poate fi favorizata de o serie intreaga de factori, care modifica Ph-ul vaginal, printre care si consumul de contraceptive. Totusi, in realitate, eu am vazut putine utilizatoare de contraceptive care fac candidoza raportat la numarul de utilizatoare, fireste....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#516 2014-02-25 13:25:28

clau
New member
Inregistrat: 2014-02-20
Mesaje: 61

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Am inteles. Exista cumva vreo posibilitate de depistare a unei rani pe col la pers virgine?

Si ink ceva: Chisturile micute pe care le am imi provoaca acele dureri menstruale f puternice , lombare?

Ultima oara a fost editat de clau (2014-02-25 14:13:23)

Offline

 

#517 2014-02-28 11:38:18

shika
New member
Inregistrat: 2014-02-28
Mesaje: 14

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Am si eu o intrebare: exista un anume set de analize (sange, urina, tiroida, etc) care trebuie facute inainte de a incepe tratamentul cu anticonceptionale?

Offline

 

#518 2014-03-02 10:21:22

blonda92
Full member
Inregistrat: 2010-10-14
Mesaje: 229

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

buna! am o problema: vineri seara am inceput noua folie de ac si tot vineri seara am luat un dolo angin pentru dureri in gat, va rog mult spuneti-mi si mie daca acestea scad efectul ac pentru ca am avut si un contact vineri seara si tocmai azi m-am gandit la asta. va rog mult

Offline

 

 Publicitate


loading...

#519 2014-03-02 10:32:20

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

nu, nu-l scad

Offline

 

#520 2014-03-02 15:16:14

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

prietena mea a tinut cutia de anticonceptionale langa laptop care s-a cam incins ... nu le-a tinut o perioada f mare de timp ... cam 4 ore cik ... dar e posibil sa se fi alterat? pe ele scrie k tb tinute la sub 30 grade ...


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#521 2014-03-02 17:10:09

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

nu au nimic


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#522 2014-03-07 12:06:42

movalia
New member
Inregistrat: 2011-11-09
Mesaje: 65

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Hello!
Am si eu o intrebare. Astazi de dimineata am luat pastiluta de Yasmin la 7- 7 jumatate, si in 5 minute am avut un scaun apos, si am mai avut inca unul pe la 11 jumatate... trebuie sa folosesc protectie suplimentara? Mentionez ca si ieri am avut aproximativ 2 scaune apoase, insa unul era tarziu de tot, pe la 23

Offline

 

#523 2014-03-07 13:36:06

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

nu,nu trebuie protectie suplimentara


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#524 2014-03-08 23:22:16

MariaD
New member
Inregistrat: 2014-03-08
Mesaje: 40

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Azi este prima zi cand incep anticonceptionalele. Am fost la ginecolog si mi-au fost recomandate Novynette. Am 25 ani, si din cate stiu eu, sanatoasa smile . As dori sa intreb daca unele din urmatoarele medicamente interactioneaza cu anticonceptionalele:

Ibalgin (sau ceva cu ibuprofen)
Nurofen
Furazolidon
Imodium
Centrum vitamine pt. femei (luat zilnic)
Augumentin
Fromilid (antibiotic)
Ranitidina Laropharm 150 mg
Paracetamol
Acid acetilsalicilic (aspirina)

Cred ca astea sunt cam toate medicamentele care se intampla sa le iau pe parcursul unui an... De care trebuie sa ma feresc ?

Va multumesc! <3

Offline

 

#525 2014-03-08 23:43:00

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

nu trebuie sa te feresti de medicamente daca e nevoie sa iei. antibioticele scad eficienta la antic. si e nevoie de protectie suplimentara pe timpul tratamentului plus 7 zile dupa. fetele spun ca si grapefruitul, ceaiul de sunatoare ar scadea...(la mine nu s-a aplicat regula la grapef si mancam minim unu la zi). acum daca stau bine sa ma gandesc eu nici la antibiotice nu ma protejam extra lol. ce nestiutoare eram. smile


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#526 2014-03-09 10:25:36

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

cred ca prietena mea a facut o mare tampenie ... vineri a avut un scaun moale cam la 3 ore dupa inghitirea pilulei (moale, nu apos, pilula o ia la ora 10 dimineata) si de frica a mai luat o pastila din folia de rezerva ... apoi a mai avut un scaun moale spre  normal seara la ora 20 ... dar pt ca a avut si ceva crampe s-a speriat si a mai luat o pastila ...

episodul s-a reptat si sambata (ieri)

practic fata asta a luat 6 pastile in 2 zile ... acum cik o dor sanii si are o secretie mai albicioasa ...

secretia mai albicioasa pe mine ma duce cu gandul la ovulatie ... chiar nu vreau sa-i spun vre-o tampenie sa o panichez degeaba, de aia ma sfatuiesc si cu voi ... dupa mine a facut supradozaj de 3 pastile in doua zile consecutiv ... eu stiu ca dak iei mai putine din alea (adica daca uiti una) e pb si poate aparea ovulatia...daca iei mai multe apar reactii adverse dar nu ovulezi ...

Ajutati-ma va rog sad


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#527 2014-03-09 10:54:22

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

cum sa apara ovulatia de la prea multe pastile ?? no way
dar spune-i sa nu mai faca treaba asta, un scaun moale nu inseamna ca se pierde protectia

Offline

 

#528 2014-03-09 11:24:31

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

i-am spus deja  de scaune smile mai nush ce sa zic, ma gandeam ca cine stie ... ca si pastilele astea se iau cate una! nu mai multe ... deci te poti deregla ...
multumesc de raspuns heim! >big_smile<


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#529 2014-03-11 00:19:23

Ramoona
Full member
Inregistrat: 2014-01-03
Mesaje: 199

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Prietena ta e full de hormoni acum neutral cum i-o fi dat in cap sa faca una ca asta? neutral mai bine lua un Furazolidon decat sa se indoape cu pastile neutral


TOGETHER is my favorite place to be. hjarta

Offline

 

#530 2014-03-11 14:24:54

visendy
Membru
Inregistrat: 2014-03-11
Mesaje: 1

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

buna...
am luat aticonceptionale yaz 3luni si le-am terminat pe 1 februarie,de atunci nu am mai luat. normal trebuia sa am menstruatie pe 1 martie si au trecut 10 zile peste si pe 27 februarie am avut contact sexual neprotejat,oare sunt insarcinata??

Ultima oara a fost editat de visendy (2014-03-11 14:52:17)

Offline

 

#531 2014-03-11 15:43:34

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

poate fi din cauza ca ai intrerupt pastilele, dureaza pana ciclurile isi revin la normal. desigur, exista si posibilitatea de a fi insarcinata avand in vedere ca ai avut acel contact neprotejat. daca nu apare menstra intre timp, fa un test de sarcina la 3 saptamani de la contactul cu risc.

Offline

 

#532 2014-03-11 23:18:24

Ramoona
Full member
Inregistrat: 2014-01-03
Mesaje: 199

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

In mod normal dupa ce intrerupi anticonceptionalele apar unele dereglari menstruale, dar avand in vedere ca tu ai avut acel contact neprotejat dupa aproape o luna de la terminarea ac se poate sa fi ramas insarcinata pentru ca nu erai protejata de efectul ac.
Acum stiu ca dupa intreruperea lor nu ramai imediat gravida dar asta nu o poti considera o metoda de protectie big_smile Ai fi tu mai norocoasa tummenupp


TOGETHER is my favorite place to be. hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.