homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92-31


#571 2013-07-05 19:05:42

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Rave, multmesc puss i-am trimis deja mail
Tot citesc pe net..dar ma gandesc ca e altceva cand iti zice doctorul si iti explica poate mai pe intelesul tau.
AM incercat sa caut anume combinatia care mi-a iesit mie si am gasit mai multe cazuri...Tocmai citesc un blog al unei femei cu aceleasi mulatii ca la mine, care a pierdut sarcina la 6 luni.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 



#572 2013-07-05 19:51:41

Raveca
Hero member
De la: land of hope...
Inregistrat: 2009-01-03
Mesaje: 3656

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Elena, cel mai bine este sa te consulti cu un medic hematolog si sigur va fi bine data viitoare. par


"Nu te teme, că Eu sunt cu tine, nu privi cu îngrijorare, că Eu sunt Dumnezeul tău. Eu îţi dau tărie şi te ocrotesc şi dreapta Mea cea tare te va sprijini!"
Doamne, ajuta-ne sa se implineasca dorinta noastra de-o viata!

Port mereu o parte din tine in sufletul meu ...

Offline

 

#573 2013-07-05 20:08:21

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Buna fete,

Rave puss ce te-am ghicit cu articolul.. smile

Rona, imi pare rau sad ...si la Promed recomanda testul Halosperm. Tu la ce clinica ai fost de v-a recomandat asta? Noi am facut FIV cu ICSI, nu facusem halosperm dar embriologul a zis in prima zi atunci ca recomanda ICSI ca nu pare sa fertilizeze natural spermatozoizii sotului...
Stiu ca e cumplit cand primesti o asemenea veste, dar pe de alta parte e mai bine sa stii de ce nu vine bebe...la momentul asta nu cred ca te incalzeste cu ceva asta dar sa stii ca e mai cumplit sa nu ramai ani la rand si sa nu stii de ce...ca nici nu stii ce ai de facut..

pup fetele puss


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#574 2013-07-05 20:18:00

Raveca
Hero member
De la: land of hope...
Inregistrat: 2009-01-03
Mesaje: 3656

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Cris puss cred ca nicio aspiranta cu vechime nu ar fi de acord cu acel articol. L-am postat totusi pt ca mi s-a parut interesant modul de abordare. Nu as avea cum sa fiu de acord cu el, atata timp cat la 32 de ani am AMH -ul 1,2. smile

Dragelor, daca vreti sa va uitati la un film bun...in seara aceasta este la 8,30 pe ProTV filmul Braveheart.

Ultima oara a fost editat de Raveca (2013-07-05 20:31:54)


"Nu te teme, că Eu sunt cu tine, nu privi cu îngrijorare, că Eu sunt Dumnezeul tău. Eu îţi dau tărie şi te ocrotesc şi dreapta Mea cea tare te va sprijini!"
Doamne, ajuta-ne sa se implineasca dorinta noastra de-o viata!

Port mereu o parte din tine in sufletul meu ...

Offline

 

#575 2013-07-05 20:32:43

mikado
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 16848

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Geta, sunt bine. multumesc de intrebare

rave  par  stii ca si reciproca e valabila  wink

Ale  puss  totu' bine ?

Ano, cu placere  goodluck


.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#576 2013-07-05 20:38:55

Raveca
Hero member
De la: land of hope...
Inregistrat: 2009-01-03
Mesaje: 3656

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Mika puss me too wink
Ascultam o muzichie? hjarta


"Nu te teme, că Eu sunt cu tine, nu privi cu îngrijorare, că Eu sunt Dumnezeul tău. Eu îţi dau tărie şi te ocrotesc şi dreapta Mea cea tare te va sprijini!"
Doamne, ajuta-ne sa se implineasca dorinta noastra de-o viata!

Port mereu o parte din tine in sufletul meu ...

Offline

 

#577 2013-07-05 20:43:10

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Rave, multumesc puss da, numaidecat tre sa gasesc un hematolog la care sa ma duc

Mika, si tu aveai niste, mutatii, nu?


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#578 2013-07-05 20:45:02

Raveca
Hero member
De la: land of hope...
Inregistrat: 2009-01-03
Mesaje: 3656

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Elena, cu mare drag. puss Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu mai multe informatii.


"Nu te teme, că Eu sunt cu tine, nu privi cu îngrijorare, că Eu sunt Dumnezeul tău. Eu îţi dau tărie şi te ocrotesc şi dreapta Mea cea tare te va sprijini!"
Doamne, ajuta-ne sa se implineasca dorinta noastra de-o viata!

Port mereu o parte din tine in sufletul meu ...

Offline

 

#579 2013-07-05 20:47:49

alesandra
Insomniac member
De la: orasul pierdut
Inregistrat: 2012-01-20
Mesaje: 8308

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

rave kram
mikulina mea frumoasa da toate bune puss


Luxul tine de bani,eleganta de educatie...
Le ofer respectul meu celor care îl merită. Cu restul sunt doar civilizata!

Offline

 

#580 2013-07-05 20:49:32

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

ano puss astazi v-am citit din umbra big_smile totul e ok semnele sunt aceleasi somnolenta, pisu si usoara greata din cand in cand smile
get puss ce-ti pasa tu deja te gandesti la urmatoarele controale si eu stau ca pe ace pana ajung la eco (am reusit sa ma programez vinerea viitoare la 16:15). stiu ca si tu ai asteptat la randul tau puss acum ti-a facut si control ginecologic sau doar eco?
elena puss m-am uitat si eu pe acolo dar parca e chineza. sper sa fie bine, eu cred ca cel mai bine te lamureste doctorul ca pe net cred ca gasesti tot felul de pareri si mai tare te incurci
seeu2night  goodluck  bafta la test sa fie cu ochisori
ales puss
raveca puss
mikado puss
cris puss


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

#581 2013-07-05 21:13:15

mikado
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 16848

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Rave <3 ascultam, fara muzichie nu se poate .  dance


elena, da...am 2 mutatii (Pai si mthfr ). tb sa mergi la hematolog. PAI-ul e mai problematic...pt cealalat tb suplimentat acidul folic. mutatiile homozigote sunt mai pacatoase...dar din cate am citit 2 mutatii hetero fact cat una homo. mutatiile tale sunt ereditare nu dobandite . parca tie iti iesisera in sarcina D-dimerii nu tocmai bine...tb sa ti se recomande investigatii de trombofilie. la urmatoarea sarcina sigur vei primi anticoagulant gen clexane
pt ca ai mthfr sa-ti faci si homocisteina  goodluck

http://repro-med.net/repro-med-site2/in … ;Itemid=54

ale, felicitari si sarcina usoara! smile

Alesss, ma bucur  kram   storstark

Ultima oara a fost editat de mikado (2013-07-05 21:16:54)


.

Offline

 

#582 2013-07-05 21:20:04

alesandra
Insomniac member
De la: orasul pierdut
Inregistrat: 2012-01-20
Mesaje: 8308

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

mika  storstark puss
noapte buna fetelor puss


Luxul tine de bani,eleganta de educatie...
Le ofer respectul meu celor care îl merită. Cu restul sunt doar civilizata!

Offline

 

#583 2013-07-05 21:42:26

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Alle, chiar ca chineza smile

Mika, aha, deci si tu le ai cam tot pe alea. Da, am citit pe net ca trebuie facuta si homocisteina, m-am uitat pe siteul laboratorului, e 180 de lei, nu e putin dar fata de astea de trombofilie e ok..
Intr-adevar am avut D-dimerii mariti de peste 6 ori. Merci pentru link si raspuns.
Asta este, o fac clexane daca trebuie.

AM ciitit pe acel site pe care mi l-ai dat m-am clarificat inca in privinta unei chestii:
1. Implantation failure (posibil, avand in vedere ca am ramas gravida greu)
2. Miscarriages
3. Pre-eclampsia
4. Intrauterine growth retardation
5. Oligohydramnios (low levels of amniotic fluid)   Am avut-o si pe asta
6. Abruptio placenta   - Si asta
7. Premature labor (often caused incompetent cervix syndrome) SI cervix semi-deschis/ am pierdut de 2 ori dopul gelatinos
8. Unexplained intrauterine fetal death   Si asta din pacate..
9. Thrombophlebitis (blood clots in the veins or the arteries during pregnancy)

Ma intreb daca iau anticoagulant inaintea sarcinii se rezolva si problema neimplantarii?   (presupun ca imi va da aspenter)

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2013-07-05 21:44:09)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#584 2013-07-05 21:55:06

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Fete dragi, va multumesc de sustinere. par
Mikule, off sper sa aflam. Daca ar fi avut varicocel cred ca se observa, din ce am citit poate ajunge aici doar din stress oxidativ. A inceput sa ia deja vitamine, am vazut cateva studii care arata imbunatatiri cu vit E si C.
  Anca, dr s-a gandit ca am tot monitorizat ovulatia, am avut contact sexual dirijat in ultimele luni, cu progesteron si estrogen, luat dupa ovulatie. Era clar ca undeva e o problema, pe care altii o pun categoria fertilitate inexplicabila. Acum ne gandeam sa incercam o inseminare si a recomandat testul asta.
  Cris, la Promed suntem si noi, la dna dr Bolintineanu. In septembrie facem si noi 2 ani de cand incercam. In timpul asta doar 6 cicluri n-am incercat deloc. Off, macar n-am mai bagat bani in inseminari si in sperante desarte. Dar 1 an jumatate luna de luna mie sincer mi se pare prea mult, e clar ca undeva erau probleme, am zis ca ba tiroidita mea autoimuna, am reglat-o si nu s-a intamplat... ba  mutatiile genetice, apoi stresul, ba endometru prea subire, ba o trompa usor dilatata....ceva nu se lega nici in mintea mea. M-am consolat mereu ca daca avem o sarcina impreuna, fie ea si oprita in evolutie, cu spermograma buna si spermocultura buna se va intampla din nou.

Am citit acum ca de multe ori fragmentarea adn  nu se manifesta doar cu dificultati in a ramane insarcinata, ci chiar cu avorturi spontane. Off, chiar nu stiu ce-o sa facem, n-am dormit deloc azi noapte.
Rave, Elena, Anorien, Geta, Ale, Ales si fetele noi va imbratisez cu drag, sa fie totul bine la voi!


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#585 2013-07-05 22:02:23

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Rona, si tu la Promed? smile eu acolo am facut fiv-ul, cu dna dr Predoi, iar la dna dr Bolintineanu am facut toate ecografiile. Esti pe maini foarte bune, intr-un fel sau altul va va ajuta dna dr sa aveti bebele vostru, nu mai fii suparata. puss
Era o fata care mai scria uneori aici - sara avea userul, a facut inseminare la Promed si nu a reusit, si de curand a facut fiv cu dna dr Bolintineanu si e gravidutza.
Mergi cu incredere in continuare la ea, e ceva ca a descoperit o astfel de problema, cum spunea si anca, nu multi medici mai recomanda astfel de teste daca spermograma e buna.
Hai ca va fi bine pana la urma, o sa vezi!


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#586 2013-07-05 22:11:17

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Rona sa fie bine puss
Ma regasesc in ce ai spus, in cele 20 de luni de incercari ma gandeam sa raman odata insarcinata, fie sarcina sa se si opreasca din evolutie, numai sa stiu ca este posibil sa raman insarcinata spranceana mda..ganduri nebunesti date de disperare.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#587 2013-07-05 22:25:26

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Cris, te pup si-ti multumesc...imi fac bine vorbele tale bune. Doamne ajuta sa fie asa... supa

  Anca,uitasem,  halosperm e la promed 300 ron.

  Elena, o sa fie bine la tine, sa stii. Totul e sa ai un medic bun. Si eu am 2 mutatii, heterozigote, Pai si Mthfr si sunt pe aspenter. E adevarat ca homocisteina era la limita superioara, dar se regleaza cu acid folic. O sa ramai imediat de data asta, ai sa vezi.


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#588 2013-07-05 22:35:41

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Rona, eu am aflat diagnosticul sotului - astenoteratospermie, cu mobilitate A 0% !! - exact in ziua in care am implinit 30 de ani. Stiu cum e sa primesti un diagnostic care iti taie aripile si cazi de sus...a fost cea mai urata aniversare a mea, am plans in ziua aia pana nu am mai avut lacrimi. Si ca si tine, nu am dormit in noaptea aia...Am crezut atunci ca eu nu voi deveni mamica niciodata si ma durea asa tare sufletul, si ma simteam atat de neputincioasa...dar dupa ce a trecut socul ne-am mobilizat si am mers in continuare la medic...am facut ce ne-a zis, si azi sunt cea mai fericita mamica. Se poate, doar sa lupti in continuare, si sa ai un medic bun. Dar vei reusi, o sa vezi! Banuiesc ca nu ai ajuns inca la dna dr Bolintineanu sa vezi ce va recomanda...mergeti si vorbiti cu ea, si veti sti ce aveti de facut.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#589 2013-07-05 22:58:20

mikado
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 16848

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

elena, probabil pana la test + vei primi aspenter 
Rona, da si eu am citit cum ca tratamentul cu antioxidanti poate reduce semnificativ nivelul de fragmentare al ADN-ului. daca fragmentarea este  mare, se recurge la FIV+IMSI. sotul tau a facut ecografie scrotala si de prostata? asa se poate observa prezenta unui eventual varicocel  goodluck


.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.