homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31-13


#229 2013-09-18 12:38:04

Ronny
Sr. member
Inregistrat: 2012-08-13
Mesaje: 1946

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Multumesc Ales! puss


gravida 15+
My miracle     Ema Ioana

Offline

 



#230 2013-09-18 12:43:11

Jasmina
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-14
Mesaje: 840

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Elena, m?ine fac 37 săpt smile


Mămică fericită de prințesă Iovana din 26.09.2013!
Te iubim, comoara noastră! hjarta

Offline

 

#231 2013-09-18 12:45:16

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Alesucule, ce faci, fata? Totul bine? Cate saptamani ai acum?


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#232 2013-09-18 12:47:15

alesandra
Insomniac member
De la: orasul pierdut
Inregistrat: 2012-01-20
Mesaje: 8308

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

getuta am 24 de saptamani, in general totul bine doar ca am inceput deja sa ma misc cam greu chicot si noptile mi se par dificile,sunt putin depresiva ca m-au luat starile asa devreme,mereu ma gandesc ce oi face mai incolo rotfl


Luxul tine de bani,eleganta de educatie...
Le ofer respectul meu celor care îl merită. Cu restul sunt doar civilizata!

Offline

 

#233 2013-09-18 12:51:38

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Ales, depinde si la ce medic esti, daca ii pasa, depinde de spital, etc...oricum cazurile fericite sunt rare. Plus ca am 2 cupluri - prieteni de ai nostri, ai caror copii au contactat infectii grave din spital dupa nastere, cu consecinte foarte nasoale, si m-au cam socat... Curatenia lasa mult de dorit in spitalele de stat...iar eu m-am gandit ca probabil este singura mea sansa sa devin mamica, asa ca nu am vrut sa risc sanatatea copilului meu nici macar 1%. Dar daca nu aveam incotro si trebuia sa nasc la stat, as fi ales Filantropia sau Elias, in rest dintre maternitatile din Bucuresti nu ai de ales...bine, nici la astea atitudinea asistentelor nu e tocmai de nota 10, dar macar sunt ceva mai ok ca spitale...


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#234 2013-09-18 12:56:37

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

ale suntem aproape de aceeasi varsta sa sarcinii smile


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#235 2013-09-18 13:00:32

alesandra
Insomniac member
De la: orasul pierdut
Inregistrat: 2012-01-20
Mesaje: 8308

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

cris eu nasc la filantropia,doctorul meu colaboreaza si cu sanador si am oferta  lor pentru pachet de nastere,nu mi se pare foarte scump la sanador fata de ce am sa cheltui la filantropia,dar aleg spitalul conditiile mi se par ok,doctorul la fel...plus ca la privat de e ceva grav tot la stat te trimite
eu stiu ce zici tu ,ca intradevar din pacate spitalele noastre lasa de dorit (na doar suntem europeni cica) dar mereu din ce am citit la tine am observat ca mereu blamezi spitatul de stat si ridici in slavi clinicile particulare.
sper sa nu te supere ca ti-am zis,adica sper sa nu mi-o iei in nume de rau si sa ma intelegi la ce m-am referit big_smile

emylia da smile

Ultima oara a fost editat de alesandra (2013-09-18 13:00:56)


Luxul tine de bani,eleganta de educatie...
Le ofer respectul meu celor care îl merită. Cu restul sunt doar civilizata!

Offline

 

#236 2013-09-18 13:05:33

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Burtici puss

Eu de pe la 8 luni ii dau hrisca lui yannick. Este f sanatoasa. Sub diverse forme, alternez in supa cu orez. I-am facut si biscuiti, chiftele.
Daca intarati la diversificare, o sa vedeti ca mai sunt mamici care folosesc smile

Ioana, si pe mine m-au mancat ieri degetele sa iti zic ceva, dar m-am abtinut. Va ca totusi au intervenit fetele.
Absolut nimic ce tine de copil nu trebuie zis sau facut la plesneala. Gandeste-te la urmatorul lucru: mie yannick de la 20 de sapt mi-a blocat un rinichi, pe cel drept, aveam niste dureri insuportabile, si a fost f lung(54cm) si ma lovea f f rau tot in rinichiul ala care si-asa era vai de el. De 2 ori m-a lovit atat de tare ca am lesinat.
Dar nu am indraznit o data sa spun/gandesc urat sad

Si, cum zice cris, astea nu-s motive sa te superi, daca acum nu ai rabdare, cand o sa se dea cu capul de gresie ca nu ii dai cutitul ce-o sa-I faci? D?j? yannick face asa.
Si multe altele...

Cris, tot problema ta o aveam si eu, nu-l puteam hrani, il lasam la cineva si ieseam in pijamale afara(era iarna) stateam 1 min, imi reveneam si cu mintea limpede mai incercam o data.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#237 2013-09-18 13:09:33

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Ales, pt ca am avut experiente f placute la privat, si f neplacute la stat. Din nefericire am tot fost nevoita sa umblu prin spitale in tineretile mele.. Da, mie mi-e groaza de spitalele noastre de stat, am o adevarata fobie fata de ele. Daca trebuie sa merg la stat am senzatia ca ma duc sa ma imbolnavesc mai rau sau sa mor acolo lol...imi dau o stare groaznica numai cand intru, prefer sa stau acasa.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#238 2013-09-18 13:13:41

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Iulia multumesc.Hai de tot la burtici!!Asteptam un test pozitiv de la tine!! rugaciune  puss

Cris iti scriu cu mana pe inima.M-a marcat atat de mult vorba ta de azi dimineata: "e pacat sa ii spui asa mai ales la cat ai asteptat-o...si mai ales ca nu are nicio vina mititica, ca doar nu te loveste inadins...trebuie si ea sa se miste "
Am stat in baie si am plans ca sa nu ma vada sotul.Mergeam pe strada si ma gandeam la aceste cuvinte.Stii care e "problema la mine",or fi hormonii,nu stiu.Dar imi e greu sa-mi vad burta miscandu-se,ma jur pe ce vrei,imi e frica,am impresii ciudate,de asta ma exprim asa,sincer e o senzatie MULT CAUTATA,si acum nu o accept,nu stiu ce e in capul meu,imi e greu sa o accept,si asa vrand ne vrand ma supar si o cert pe ea,stiu ca e gresit. grater  grater Plang ca e al meu la baie,si trebuia sa ma deschid cu cineva,de asta scriu acum un roman aici,CER SCUZE FETELOR PT DERANJ.Eu de 8 luni,nu am stat sa-mi vad burta cum face valuri,NU POT,nu ma intreba motivul,am impresia ca ma sfasie in interior.O fi fost atat de mare dorinta pt acest copil,si inca e,dar sunt episoade care nu le pot accepta.S-o fi numi depresie nu stiu.Imi e frica ca-mi voi ura copilul dupa ce-l nasc,sincer,am niste trairi tampite,nu stiu ce se intampla cu mine.Ma gandesc oare voi putea,cu ea mica si cu el invalid?Am o suferinta interioara,nu imi urasc copilul sa ma bata Dumnezeu,dar totusi ceva e cu mine,si nu pot sa-mi dau seama ce. grater  grater  supa Nu ma supar la ce imi zici,imi deschizi ochii,dar vina e numai si numai a mea. puss  par  kram

Va citesc dupa,fac pranzul si revin.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#239 2013-09-18 13:15:08

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Burtici puss

Eu credeam ca hrisca = mei. Vad din poza Elenei ca nu e asa. tongue

Jaq, casa de piatra si multa fericire! smile

Alinush, noi nu am facut testul ala.  nustiu

Ultima oara a fost editat de Katey (2013-09-18 13:16:39)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#240 2013-09-18 13:19:36

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Ioana, dar nu asta a fost intentia mea sad nu mai plange, o sa o iubesti ca pe ochii din cap, iti spun eu!! Dar daca dupa nastere vei simti ca te afunzi intr-o depresie nasoala, sincer cauta ajutor specializat, ca nu e de gluma...dupa nastere vei fi fff vulnerabila, eu care nu am avut nicio stare aiurea toata sarcina, si daca ma vedeai cam plangeam la 3 zile dupa nastere...nu ma recunosteam nici eu... atunci va fi o perioada ff dificila, vei fi cu nervii la pamant, acum e floare la ureche.
Stai linistita, te vei descurca de minune, stiu ca e greu si cu sotul...dar bebelina va va lumina viata. Hai nu fii suparata, bucura-te ca e acolo si e sanatoasa. puss


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#241 2013-09-18 13:23:40

Ronny
Sr. member
Inregistrat: 2012-08-13
Mesaje: 1946

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Ioana, nu mai fi suparata! puss O sa te descurci de minune!


gravida 15+
My miracle     Ema Ioana

Offline

 

#242 2013-09-18 13:31:33

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Ioana, dar de ce nu vorbesti cu cineva specializat?
Din ce povestesti, ai sanse mari sa faci o depresie post Natala mai ales ca esti singura acolo.
Cere ajutor, nu e o rusine! De ce sa nu te vada sotul? E cea mai mare greseala, e singurul care te poate ajuta cand nu ai pe nimeni. El stie de starile tale? Toate mamele care se afunda in depresie incep prin a ascunde si a se preface.
Ai mare grija puss dar trebuie ca cineva de langa tine sa stie toata povestea, ca el nefiind hormonat si lauz, e lucid si te poate ajuta.
Si incurajarile de pe un forum conteaza, dar nu fac minuni.
Am trecut pe-acolo, stiu ce vorbesc, daca nu era sotul eram demult la nebuni. Eu eram in extrema cealalta, prea grijulie cu copilul, aveam mereu impresia ca pateste ceva.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#243 2013-09-18 13:35:18

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

wave salutare!

just, am vazut chiloteii de care zici in carrefour dar mi s-au parut dintr-un fel de plastic; m-am temut sa nu se lipeasca de mine, sa nu transpir in ei...

pici, eu fara epidurala vreau. iti voi putea spune dupa daca am reusit smile.

ioana, secretia abundenta e normala si nu indica pierderea dopului. chiar daca pe unele site-uri scrie ca poti pierde dopul si sub forma asta, eu cred totusi ca trebuie sa aiba un aspect diferit de secretia obisnuita ca sa fie parte din dop.
si eu si alinutza am avut secretia mai abundenta de pe la 35s. alinutzei i-a spus doctorul la 40s ca are colul lung si inchis. deci nu putea fi dopul ceea ce a eliminat pana atunci.

chiar, ce or face alinutza si bebe?

nici andy n-a dat de stire?

kristinika, imi pare rau pt urati sad. bafta multa in lunile urmatoare!

adelina majoreta inca putin si scapi de zgripturoaica! big_smile

ioana, asa tare misca bebelusa? al meu e tare cumintel si bland, e o placere sa-l simt miscand, niciodata nu m-a lovit. chiar ma gandeam azi ca-mi va fi tare dor de galmele ce mi le face prin burtica hjarta.

alinutza, sper sa fie o eroare, nu te ingrijora de pe acum. intreaba si aici, la topicul de mamici: http://forum.anticonceptionale.ro/p2831 … #p2831611.

jacqui, casa de piatra, sa fiti fericiti!
cum e bebe, nu i-a cazut putzulica? chicot

jasmina, sper sa nu fie lichid... fii pe faza, nu stiu ce sa zic.

cris8 a scris:

Daca trebuie sa merg la stat am senzatia ca ma duc sa ma imbolnavesc mai rau sau sa mor acolo lol...imi dau o stare groaznica numai cand intru, prefer sa stau acasa.

la fel simt si eu. in plus, am si fobie de medici si proceduri medicale, incat si la privat simt ca oamenii si aparatele alea imi faca rau, nu bine smile.

ioana kram imi pare rau pt sentimentele astea... sper sa se schimbe dupa ce nasti, sa o indragesti mai mult ca pe orice atunci. nu te invinovati, cred ca vin cumva din interior. gandeste-te doar ca e puiul vostru mult asteptat.

cris, ce ganduri te incercau dupa nastere? daca vrei sa zici... teama ca nu vei face fata sau altceva?

Offline

 

#244 2013-09-18 13:36:18

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Ioana nu s-a indoit nimeni ca iti iubesti puiul si cred ca e ceva instinctiv ceea ce spui, poate o spui la nervi cand te loveste si te doare dar sunt convinsa ca vei fi o mama buna si te vei descurca de minune. Si mie mi-e frica de depresia postnatala mai ales ca am si avut antecedente de depresie, sper totusi sa scap ...


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#245 2013-09-18 13:41:28

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

ca persoana care a trecut printr-un soi de depresie post-natala si care nu a avut cu cine vorbi, va sfatuiesc din inima sa cautati ajutor, chiar specializat, daca simtiti ca lucrurile nu sunt in ordine


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#246 2013-09-18 13:42:30

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Jacqui: felicitari! Casa de piatra! Sa fiti fericiti si sanatosi si inconjurati de copii.

Geta: bafta maine, sa fie sanatos si sa fie ce va doriti voi, fata ori baiat. Si eu simt ca ai baiat, nu stiu de ce lol

Ioana: comunica totul cu sotul tau, e si copilul sau si sarcina nu e doar responsabilitatea ta, e si a lui. Nu trebuie sa treci prin asta singura si mai ales, daca simti ca te afunzi, cauta ajutor specializat.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#247 2013-09-18 13:47:12

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Eu nu am crezut in depresia postnatala pana cand m-a lovit.. lol din fericire, mie mi-a trecut repede..

Anca, ma simteam depasita de situatie, nici nu imi venea sa o mai iau in brate pe fata, imi era teama ca o sa ii fac rau, parca nu era locul meu acolo...insa a tinut doar o zi treaba asta la mine. Dar in ziua aia a stat numai sotul meu si nasa mea cu fata, eu plangeam continuu in hohote...
Culmea e ca starea asta nu a aparut imediat dupa nastere, in spital am fost f relaxata dar acolo aveam ajutor permanent, dar nici in prima zi acasa nu m-a luat...ci a doua zi acasa. probabil ca atunci au dat navala hormonii...oricum m-am simtit groaznic, bine macar ca a trecut repede..


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.