homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31-15


#267 2013-09-18 15:24:58

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

emilia, ma bucur ca ti-a placut
sa dea Dumnezeu sa ajungi acolo la termen, asa cum ti-ai planificat


2 ani +

Offline

 



#268 2013-09-18 15:25:21

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

DEno, da big_smile


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#269 2013-09-18 15:34:12

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Oooo, ce de scorpioni hjarta
Nu degeaba va simpatizez big_smile

Kate asa si eu, daca ma sageata printr-un os, gata am cancer lol acuma s-a transferat si asupra lui yann dar a ramas destul si pentru mine, ma mai iau ganduri ca nu o sa apuc sa ma bucur de el roll lol


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#270 2013-09-18 15:40:39

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Katey - te rog sa transmiti mesajul meu Ioanei.

Ioana, la tine situatia este putin mai complicata de atat.
In primul rand, din cauza situatiei lui, tu ai ales sa iei greul asupra ta sa il distragi de la probleme ca ai presupus ca asa o sa se simta un pic mai bine. Ceea ce nu este un lucru rau, ba chiar admirabil. Numai ca in toate astea ai uitat sa mai fii tu Ioana, ai fost doar sotia lui sau cea care il ajuta sau il face vesel sau are grija de casa. Ca fericirea si veselia ta au ramas pe ultimul loc si probabil nu ai mai avut timp de ele.
Acum cu sarcina lucrurile se schimba. Nu poti face ce ai facut inainte pana la capat si poate gandeste-te ca e soarta care spune ca nu e tocmai normal sa fie asa. Daca doamne fereste lucrurile nu se schimba in bine cu el, asta o sa va fie viata si trebuie sa gasiti amandoi cai de a trai cat de fericiti se poate in conditiile date.
Tu acum iti doresti sa il ajuti ca pana acum ca erai obisnuita ca nevoile lui sau trairile lui sa fie pe primul loc. Si daca nu mai poti face asta (si nu mai poti, e clar) te simti vinovata ca din cauza ta se intampla anumite lucruri. Nu e asa si nu ai cum sa opresti lucrurile din a se intampla.
Ele se schimba, vine fata, trebuie sa va fortati sa faceti ce nu ati facut pana acum pentru ca situatiile cu fata o sa fie diferite sau dificile si trebuie sa va adaptati. Daca va ascundeti de asta, pe langa ca nu o sa se rezolve nimic, voi o sa va indepartati si o sa va simtiti inutili si nu o sa-i puteti dedica toata atentia fetei.
El trebuie sa invete sa se descurce si singur, asa cum poate. Poate tu te vei imbolnavi la pat cu gripa si el 2-3 zile va trebui sa aiba grija de fata. Ce faci atunci? Intri in spital sa faci tu? Nu vei putea.
E normal sa faca si el treburi prin casa, sa aiba grija si de tine, o sa aiba grija si de fata. Asta este, viata a fost crunta cu el, dar in toate astea si bucuria de a avea un copil trebuie sa isi gaseasca o modalitate de a se descurca si a te ajuta.
Te-ai ganditi ca poate nu il ajuti 100% dadacindu-l? Poate se simte bine daca te ajuta, poate are nevoie de asta. Dar nu o sa afli asta niciodata daca nu il lasi sa faca asta. Pentru ca in curand o sa fii fortata sa o faci. Si mai bine vorbiti si va pregatiti de acum pentru acel moment decat sa va ia prin surprindere.
Iar cu miscarea burtii, nu mai analiza. E clar ca ai tu un pitic cu asta, ca ti se pare ciudat. Se poate intampla oricui. Si mie mi se pare ciudat ca ceva se pisha in interiorul meu lol Dar asta este copilul nostru si trebuie sa suportam orice pentru el. Cum ai facut si pentru sotul tau si nu ai avut resentimente fata de el sau nu te-ai simtit ciudat in legatura cu asta, nu? Ai considerat ca asta trebuie sa faci si atat. Asa e si acum, in loc sa te sperie sau enerveze, gandeste-te mai degraba ca e sacrificiul tau pe care il faci pentru fetita ta.
Te pup, tu esti o fire puternica si e normal sa mai ai caderi. Dar cauta sprijin la sotul tau, tatal copilului tau, barbatul cu care o sa-ti traiesti viata. Numai el poate sti ce e in sufletul tau ca si el traieste cu greutati.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#271 2013-09-18 15:41:03

alesandra
Insomniac member
De la: orasul pierdut
Inregistrat: 2012-01-20
Mesaje: 8308

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

eu indiferent de ce probleme as avea si trairi si orice altceva,nu as putea sa gandesc asa despre un copil mult asteptat si dorit,sa ma loveasca si sa faca ce vrea din mine in burta,sanatos sa il nasc si sa fie toata viata
poate gresesc dar cat as vrea nu pot sa inteleg hmm


Luxul tine de bani,eleganta de educatie...
Le ofer respectul meu celor care îl merită. Cu restul sunt doar civilizata!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#272 2013-09-18 15:46:23

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Alesucule, unele probleme si situatii traite ne schimba in feluri diferite. Daca am avut o viata ok si netraumatizanta, gandim intr-un fel. daca nu, altfel. E dificil de gandit din exterior. Inteleg ce zici.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#273 2013-09-18 15:50:06

alesandra
Insomniac member
De la: orasul pierdut
Inregistrat: 2012-01-20
Mesaje: 8308

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Si mie mi se pare ciudat ca ceva se pisha in interiorul meu lol

am lesinat rotfl2)))))))))))
ai si tu dreptate  geta,dar eu nu stiu sunt alt gen,ma gandesc dinainte sa fac ceva,le pun cap la cap si vad daca o sa fiu sau nu in stare.

in fine nu mai comentez subiectul,pentru mine e prea mult...


Luxul tine de bani,eleganta de educatie...
Le ofer respectul meu celor care îl merită. Cu restul sunt doar civilizata!

Offline

 

#274 2013-09-18 15:50:11

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Getut, dau iar copy / paste. tongue

Hai, ca si tu esti tare. chicot


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#275 2013-09-18 15:54:37

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Mie mi se pare mai bizar decat faptul ca se pisa in noi.... faptul ca apoi bebeii inghit acel pipi si il recicleaza...si iar fac pipi..si iar il inghit.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#276 2013-09-18 15:56:24

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Un pic de analitica suntem, Ales? Dar totusi cateodata nu-ti iese cum iti propui.
Unii oameni nu sunt deloc analitici, dar deloc. Isi doresc ceva, ce fain ar fi si gata. In diverse domenii, suntem diferiti, viata ne face diferiti. Asteptam de la ceilalti sa fie cum suntem si noi. Asa sunt si eu.
Eu te inteleg si te pup.

Daaaa, Elenus, si asta, radeam cu al meu. Nu inghiteeee, e pipi-ul tau, nuuuuu rotfl

Ultima oara a fost editat de Getaway (2013-09-18 15:57:24)


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#277 2013-09-18 15:56:44

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Sa vedeti cand se pishe in exteriorul vostru rotfl
Sau...si mai rau... Nr2 lol
Sotul era expert sa incaseze jeturi, in primele 3-4 luni il pisha yannick mai des decat facea dus lol


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#278 2013-09-18 15:59:36

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

rony,getut multumesc puss

eu mananc o punga mare de pufuleti.

ioana sper sa iti revii puss

mai mult nu pot comenta,pt ca eu nu stiu cum e sa iti miste bebe in burtica,nici nu stiu daca voi sti vreodata...da sigur as muri de drag.dar eu nu am trecut prin tot ce a trecut ioana vizavi de problemele cu sotul.fiecare are un trecut,sentimente...dar asa e,nici eu nu inteleg de ce sa nu vrei sa se miste puiul drag in burtica.dar nu judec.

mai multe nu am de zis.ma depaseste cam tot ce se discuta aici.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#279 2013-09-18 15:59:49

alesandra
Insomniac member
De la: orasul pierdut
Inregistrat: 2012-01-20
Mesaje: 8308

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

geta si eu te pup fata si inteleg ce zici si tu,dar daca nu sunt de acord ce vrei sa fac  rotfl2)
am glumit ar fi mai multe de spus pe baza asta a trairilor grele si restul dar chiar nu am rabdarea necesara sa o fac smile


Luxul tine de bani,eleganta de educatie...
Le ofer respectul meu celor care îl merită. Cu restul sunt doar civilizata!

Offline

 

#280 2013-09-18 16:01:15

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Deno, pai am inteles ca baietii stropesc peretii si fetele nu prea, nasa mea cand isi schimba baiatul, avea ea o manevra ca descheia pampersul folosit si in timp ce il scotea acoperea cumva putulica cu pampersul nou casa nu incaseze jetul.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#281 2013-09-18 16:02:10

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Am inteles, Ales. Da, ar fi studii intregi pe tema asta. Dar e trist si lung si mai bine hai sa vorbim despre vreme. La Iasi ploua, acum a iesit soarele lol

Deno, l-a nimerit in fata/gura vreodata? rotfl


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#282 2013-09-18 16:03:24

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Getaway a scris:

Deno, l-a nimerit in fata/gura vreodata? rotfl

as miza pe DA big_smile


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#283 2013-09-18 16:03:56

alesandra
Insomniac member
De la: orasul pierdut
Inregistrat: 2012-01-20
Mesaje: 8308

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

la noi e soare,dar racoare,sau cel putin asa era mai devreme acum nu stiu ,vad cand ies lol


Luxul tine de bani,eleganta de educatie...
Le ofer respectul meu celor care îl merită. Cu restul sunt doar civilizata!

Offline

 

#284 2013-09-18 16:03:57

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

geta lol mie mi se pare ciudat ca el il face, el il bea big_smile.

ales, nu ai cum sa intelegi gandurile unei persoane depresive fara sa fii in situatia ei sau sa fi fost vreodata afectata de depresie (din aia serioasa, patologica, nu doar un moment de melancolie). inearca sa nu judeci (macar nu de fata cu pers in cauza), asta ii face mult rau ioanei, ea oricum se invinovateste pt ce simte. cel mai rau lucru pt un depresiv e sa nu fie inteles, sa ii simta pe cei din jur impotriva sa ori acuzandu-l pt starea in care este. sper sa nu te superi ca ti-am zis. parerea mea e ca ioana are nevoie de sustinere, nu de reprosuri. gandurile astea nu-s ale ei (nu trebuie s-o blamam pt ele), ci ale unui om depasit de probleme, aproape de a ceda psihic. daca putem, e mai bine s-o ajutam sa depaseasca gandurile negre.

Offline

 

#285 2013-09-18 16:05:07

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Elena, eu sunt indemanatica dar n-am descoperit tehnica respectiva.
Oricum eu am patit de putine ori ca sunt rapida la schimbat, dar sotul se misca cam fara talent lol

Sonia, eu sunt convinsa ca nu vei scapa de jeturi si labute la ficat puss

Get, clar, intre ochi rotfl
Dar nu ma laud, ca si eu mi-am luat-o in par o data lol

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2013-09-18 16:06:26)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.