homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31-14


#248 2013-09-18 13:56:54

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Multumesc de urari, Ano.
Ioana, imi inchipui ca nu vorbesti cu sotul tau ca el este necajit cu problemele lui si nu vrei sa il superi si tu. Dar dintr-un motiv altruist poti ajunge tu rau si de aceeasi cum tu i-ai fost lui alaturi, asa si el acum trebuie sa-ti fie alaturi ca ai nevoie. In mintea ta lucrurile pot lua intorsaturi nereale, de asta e bine sa mai vorbesti cu alte persoane.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 



#249 2013-09-18 13:57:42

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

inteleg, cris. e un soc in primele zile cu bebe acasa. o schimbare puternica, nopti nedormite, oboseala... si eu ma tem sa nu cedam (eu sau sotul) si sper sa fim tari, sa depasim cu bine perioada. asta si pt ca bebe n-are nicio vina saracul si el simte daca parintii sunt agitati, stresati si cu atat mai irascibil va fi si el.

Offline

 

#250 2013-09-18 14:03:28

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Jas, pai de maine esti oficial la termen, nu mai ai de ce sa te temi de ruperea apei smile  E de speriat cand se  rupe apa prin trim. 2...   Dar la tine de-acum poate sa vina puiuta cand doreste.

IOnus, imi pare rau ca te trec astfel de emotii negative, nu stiu ce sfat ti-as putea da ca nu imi dau seama ce simti exact si nici nu prea inteleg, pentru mine valurile pe burtica erau cea mai mare bucurie. Cred ca totusi e vorba de o depresie la tine... suntem si mai hormonale in sarcina, mai predispuse, mai sensibile. Cred ca te si temi ca n-ai sa te descurci.. dar eu cred invers, ca ai sa te descurci si ca ai sa te indragostesti de Aminuca indata ce o vezi. Si sotul se va descurca si el, poate sa stea cu ea cat faci tu alte treburi, si sa o schimbe, etc.


Nu stiu de ce eu nu am temerea ca "nu o sa ma descurc" nustiu il am pe sot langa mine si pe mama...
Si depresia postnatala tot nu o inteleg. O au toate femeile sau pe unele le ocoleste? Or fi hormonii de vina atunci dar eu nu pricep de ce ar fi cineva trist cand a venit pe lume o asa bucurie.
Sa nu intelegeti ca judec pe cineva sau ca nu cred ca exista acea depresie dumbom  Doar ca nu am trecut prin asa ceva si nu inteleg inca.  De fapt am trecut printr-o mare depresie post-partum dar motivul depresiei era ca am ramas fara copilas. Dar pana si aia a trecut.

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2013-09-18 14:06:35)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#251 2013-09-18 14:08:12

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Elenus, probabil nu e ceva voit. Se aduna oboseala, stressul, noutatea, greutatile, hormonii, etc etc si nu mai faci fata cum ai face-o in mod normal.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#252 2013-09-18 14:08:17

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Daca stiam nici nu mai scriam.
Nu vroiam sa va necajesc cu probleme mele.
Va multumesc pentru cuvintele voastre la toate voi.
Cred ca ar fi mai bine sa ies de pe forum,sa ma retrag in nebunia mea pt cateva zile,sa-mi fac ordine in cap.
Va pup pe toate si va multumesc pt tot.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

 Publicitate


loading...

#253 2013-09-18 14:10:11

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

cris8 a scris:

Ales, pt ca am avut experiente f placute la privat, si f neplacute la stat. Din nefericire am tot fost nevoita sa umblu prin spitale in tineretile mele.. Da, mie mi-e groaza de spitalele noastre de stat, am o adevarata fobie fata de ele. Daca trebuie sa merg la stat am senzatia ca ma duc sa ma imbolnavesc mai rau sau sa mor acolo lol...imi dau o stare groaznica numai cand intru, prefer sa stau acasa.

da, cris, spui asa pentru ca nu esti nevoita de situatie sa mergi la stat, dar crede-ma daca nu ai de ales, nu ai bani de  privat te duci tot la stat. cat la suta deintre femei merg la privat sau au bani sa mearga acolo, 10-20% restul ce fac?

eu de ex nu merg la privat, adica RM, pentru ca am avut experienta f urate acolo. am abonament is pentru asta stau si astept pe la medici, nu am prioritate ca is gravida, se poarta de parca tre sa zic mersi ca firma imi plateste abonament si ei au sedii frumoasa si frumos vopsite.

la recoltare mereu tre sa astept cate 10 min in plus pentru ca guess what vin unii care isi platesc analizele cu probele de urina si ii ia in fata ca sa ii inregistreze, eu cu burta la gura stau si astept..ca doar ce pot face, abonamentul e moca si dupa parerea lor trebuie sa ma pun in genunchi si sa spun Multumesc.


2 ani +

Offline

 

#254 2013-09-18 14:11:04

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

IOnus kram  sper sa treaca stresul asta si sa te simti mai bine

Mi-au venit rezultatele, nu am nici chlamidya nici mico/ureaplasma. phew.

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2013-09-18 14:15:20)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#255 2013-09-18 14:15:29

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Emilya a scris:

am fost pana la cineva sa iau o hartie am am alergat sa traversez o strada si acuma ma doare burta grater

emilia, probabil ai mai scris dar nu am fost pe baza..scuze.. spuneai ca vrei sa nasti la BV, tu fiind din GL, nu? ai fost si ai vb cu ei? Cum ti s-au parut? ce ti-au zis, daca vrei natural  vii direct de la GL sau te duci acolo mai din timp?


2 ani +

Offline

 

#256 2013-09-18 14:24:42

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

adelina_1985 a scris:

Emilya a scris:

am fost pana la cineva sa iau o hartie am am alergat sa traversez o strada si acuma ma doare burta grater

emilia, probabil ai mai scris dar nu am fost pe baza..scuze.. spuneai ca vrei sa nasti la BV, tu fiind din GL, nu? ai fost si ai vb cu ei? Cum ti s-au parut? ce ti-au zis, daca vrei natural  vii direct de la GL sau te duci acolo mai din timp?

da adelina am fost si am vb cu ei la 21 de saptamani.

am povestit aici cum a fost

Emilya a scris:

ieri am fost la clinica la Brasov. Fetelor am ramas impresionata, parca esti pe alta lume cand intri. Am citit contractul, ne-a aratat clinica (salile de nasteri nu au putut sa ni le arate ca erau amandoua ocupate), la neonato un bebe facea baita hjarta il tinea o asistenta sub jetul de apa in chiuveta si nu zicea nici pas, cred ca ii placea sub apa calca. Ne-s luat si pe mine si pe sot cu arcanul de acolo lol Am fost topiti amandoi. Ne-a aratat si rezervele drool va jur ca nici nu zici ca esti intr-o clinica, parca esti la hotel, nimic nimic nu iti aduce a spital.
Dr. Baiulescu un om de nota 1000, din pacate am intrat la consultatie la 4 in loc de 1 ptr ca cele doua nasteri erau ale lui si la una din paciente s-a complicat si a trebuit sa ii faca ceza la urgenta (ne povestea dupa ca bebe avea tripla circulara de cordon si un nod). Am discutat legat de nastere, m-a controlat si pe capra (colul e inchis si mi-a zis ca si bazinul e ok) si apoi echo pe burtica unde am vazut pitica hjarta Nu am facut morfo da ne-a aratat organele, creierul, inima plamani, stomac, vezica etc Am mai crescut putin, i-a masurat capul, toracele si femurul (avem 3 cm si ceva de femur lol), mi-a zis sa renunt la Natalvit ca da pofta de mancare si sa suplimentez cu fier si sa iau acid folic.
A ramas sa ma mai vada o data in noiembrie si apoi mi-a zis ca daca ma duc la BV la 38 de saptamani e perfect. I-am zis ca as vrea Nastere cu blendete in principiu, dar ca e posibil pe moment sa ma razgandesc, mi-a zis ca asta e greseala pe care o fac majoritatea mamicilor, se fixeaza pe un tip de nastere si apoi sunt dezamagite si dau in depresie daca nu merge conform planului, de asta e bine sa fiu flexibila

Cam asta e cu noi, scuzat romanul tongue


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#257 2013-09-18 14:41:48

Ronny
Sr. member
Inregistrat: 2012-08-13
Mesaje: 1946

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Elena, felicitari pentru analize!!! smile


gravida 15+
My miracle     Ema Ioana

Offline

 

#258 2013-09-18 14:44:15

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Adelina, si eu am fobie de sptialele de stat si am ales sa nasc intr-unul desi nu eram nevoita (bine, probabil tot la stat as fi ajuns pana la urma). Puteam sa nasc la privat daca vroiam (ar fi fost un efort financiar substantial dar ne descurcam pana la urma), dar mi s-a parut peste mana sa ma deplasez la Buc. sau Bv. si nu am vrut sa schimb medicul pe final de sarcina. Am avut incredere in medicul meu si am vrut sa nasc cu ea.

Mai este cineva pe forum care a nascut la RM si are abonament acolo si nu am auzit sa se planga de ce zici tu. Ma indoiesc ca cei de la recoltari de ex., au comision din incasari ca sa se uite ca tu ai abonament si ala de langa vine "cu banu jos".

Noi am fost de 3 ori cu fetita la RM si de fiecare data a fost o experienta placuta, ne-am simtit tratati "omeneste". Cand avea 7 saptamani am facut 3 ecografii iar medicul ne-a zis sa spunem la receptie ca am facut doar 2 (desi ea ne-a dat rezultate pt. toate 3) ca sa platim mai putin. La 4 luni a trebuit sa repetam 2 dintre ele si iarasi ne-a zis sa spunem ca am facut doar una. Ma indoiesc ca a facut chestia asta doar cu noi, adica o fi avand fata mea ochi frumosi da' nici chiar asa. tongue Probabil ca procedeaza la fel si cu alti parinti.

Deci nu toti sunt ahtiati dupa bani la privat.  nustiu


Fetele, am avut o discutie lunga cu Ioana pe fb. Pentru ea e important ca voi, sau noi, s-o intelegem. M-a rugat sa fac un rezumat la discutia noastra sau sa dau copy / paste aici si sa va spun sa nu va suparati pe ea ca a iesit si va incerca sa nu mai intre cateva zile.


Pun discutia, dar voi edita mesajul pentru ca sunt numele noastre reala acolo (si al meu si al ei) si pt. ca am scris si eu unele chestii pe care n-as vrea sa le citeasca oricine.

Ultima oara a fost editat de Katey (2013-09-18 18:03:45)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#259 2013-09-18 14:46:37

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Ronny, multumesc!


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#260 2013-09-18 14:58:41

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Ioana, nu ai ingrijorat pe nimeni. Vrem doar sa te ajutam.

Eu am facut un pui de depresie din cauza ca nu Voia sa ia sanul, si cand plangea vedeam negru in fata ochilor sad ii urmaream fiecare respiratie, aveam mereu un sentiment urat ca il pierd, ca va pati ceva sad
La mine a tinut pana a inceput sa fie vioi, sa gangureasca, sa rada. Cam 2-3 luni.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#261 2013-09-18 15:07:39

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Deno, noi scorpionii avem asa o predispozitie spre pesimism, depresii, vazut negru in fata ochilor, etc. tongue


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#262 2013-09-18 15:10:59

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Si Deno e scorpion? big_smile


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#263 2013-09-18 15:11:30

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Kate, eu sunt foarte pozitiva de felul meu. Dar oleaca ipohondra lol si cu yannick sunt atat de extremista de nu ma recunosc.
Pe langa asta orice nenorocire ce o aud legat de copii, mintea mea bolnava ma face sa ma pun exact in situatia aia. Nu stiu sa explic, sunt cu capu' mai mult ca sigur lol

Elena, da big_smile si tu?

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2013-09-18 15:12:13)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#264 2013-09-18 15:12:48

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

adelina, ce spui tu despre rm, am patit si eu. tipele de la receptie sunt ft acre, se sta la coada pt recoltare chiar si o ora, nu 10 min... dar nu am pus lucrurile astea pe seama clinicii, pt ca le-am intalnit si in alte parti. de ex, la medicul de familie am asteptat 30 min in picioare in sapt 36 (cand sarcina e evidenta) si nu m-a lasat nimeni sa intru in fata, desi era pe usa afis cu "gravidele au prioritate". astea sunt chestii ce tin de natia noastra, de educatie, nu de vreo institutie.
ce m-a ofticat pe mine la rm, a fost ca desi am card premium plus la ei, nu pot face gratuit analize daca sunt trimisa de un medic medlife neutral. prin urmare, daca am ales sa nasc la medlife, trebuie sa-mi platesc analizele pe care le-as putea face gratuit, in baza cardului...

ioana kram sper sa scapi curand de trairile astea.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2013-09-18 15:15:37)

Offline

 

#265 2013-09-18 15:15:59

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Katey, iti spun si de ce policlinici RM e vorba..cea de la Opera si la spitalul Euroclinic unde am asteptat 25 de minute pentru recoltare sange in conditiile in care le-am spus ca sunt gravida si ma simt rau si as vrea sa dea priopitate..25 de minute mi-au zis da da vine acum si va preia la recoltare si nimic..iar la Opera am sta 10 minute pt ca tot veneau persoane dupa mine sa predea probe si le bagau in fata..si preluatul de probe dureaza pentru ca se introduc in PC, se inregistreza.

as putea continua cu sotul care a sunat sa faca programare la interne si si i-a zis ca il poate primi internistul in ziua aia dar costa 150 in conditiile in care el are abonament full de acopera toate controalele..si daca vrea fara bani il programeaza peste 2 sapt

sau cand m-am dus la urgenta la inceptul sarcinii la Baneasa, seara la 8.00 si am acceptat sa platesc 210 ron pt urgenta, dar nici dupa jum de  ora nu a venit nimeni sa ma vada..noroc ca mi-au dat banii inapoi dupa lungi insistente.

din pacate cu ei am avut exp f aiurea si tind sa cred ca sunt abonat..cums e face ca la Medlife cand platesc tot, fara abonament, sunt tratata f bine?


2 ani +

Offline

 

#266 2013-09-18 15:19:57

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 31

Adelina, noi am fost la clinica din Bv. si la spitalul de copii de la Baneasa...

Deno, asa sunt si eu. Pana s-o am pe Natalia, daca ma durea in cot (scuzati expresia) deja imi faceam n scenarii despre ce as putea avea. Acum s-a transferat asupra Nataliei.  nustiu

Ultima oara a fost editat de Katey (2013-09-18 15:21:20)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.