homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33-28


#514 2013-11-14 18:51:40

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Emy si noi pupam la voi!!

Alle abia astept sa o vad pe Amira ta!!

Adelina,i-am bagat caciulita acum ca doarme,ca treaza plangeeeee valeuuuu.Felicitari pt 36+!!Ce repede trece timpul,mai ai putin.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 



#515 2013-11-14 18:53:53

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

multumesc, Ioana. Doamne ajuta sa fie bine si sa il vad pe voinicel sanatos.


2 ani +

Offline

 

#516 2013-11-14 18:59:05

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ioana ce scumpa e comoara ta,buburuza mica si scumpa.


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#517 2013-11-14 19:00:45

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Kristinika iti multumesc,iti doresc din inima o bucuruza sau de ce nu un strumf si tie,cat mai curand.Pupici.Cum e la tine,aici a fost putin mai acceptabila vremea,dar tot frig.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#518 2013-11-14 19:04:20

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Pe aici e super frig,pana azi am tot stat asa dar in seara asta am dat drumul la caldura ca nu se mai poate,ajunsesem sa am in casa 14-15 grade si afara e urat si ploua iar pe maine au spus ca ninge la 700 de metri deci va fi mult mai frig.. chicot

Ultima oara a fost editat de kristinika (2013-11-15 09:58:31)


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#519 2013-11-14 20:39:19

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ionus, tare frumoasa e in costumas

Kristinika, cum 15 noiembrie e prima zi de iarna?


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#520 2013-11-14 20:49:45

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Buna seara fetelor,

Gina: recuperare usoara sotului! si sa scapi repede de soacra!  chicot

Alle, bine ai revenit! Asteptam pozica cu burtica tuguiata de printesa  nails

Elenus: imi pare rau de laptop, cat ghinion, fix cum zicea si Kristinika ieri, necaz parca tot la necaz trage  sm Dar dupa necaz, necaz, trebuie sa urmeze si o bucurie  santa

Ioana: ce mandruta frumusica ai tu acolo si ce costumas draguuuut  hjarta

Eu am ajuns la med de familie azi, mi-a dat aproape toate analizele gratuite, mai putin APTT si TSH, mi-a zis si la ce labortator sa merg, am sunat si mi-au zis sa vin luni.
Dar mi-a dat si vesti proaste, de genul: "doar nu crezi ca te lasa vreun dr sa nasti natural cu coloana ta si piciorul ala?!"  supa
Dr meu zisese ceva de genul sa vedem cum evolueaza sarcina si ca apoi ii trebuie scrisoare medicala de la ortoped ca am voie natural, dar med de fam zice ca vrea doar sa scape de responsabilitate, in caz de complicatii si apoi m-a intrebat de ce vreau sa risc sa nasc natural?

Normal ca nu vreau sa risc si aleg cea mai buna metoda pt bb si mine, dar alesesem sa nasc la privat ca sa pot sa fiu lasata sa nasc natural, fara graba, fara nervi etc. Acum, cu cezariana, pft..pot sa nasc oriunde, de ce mai dau 7000 ron, doar sa ma taie?

In plus dr meu nu e la stat, ca sa nasc la stat trebuie sa incep sa ma duc la altul. Dr de fam zicea sa ma duc la 2 in paralel, pt cazul in care apar complicatii sau nasc prematur si sa incep de pe acum, ca in luna a 9-a nu ma mai primeste nimeni sa ma observe.  box [batcap]

Ah si la final iara m-a batut la cap sa imi iau concediu de risc maternal de la un dr de stat, nu de la al meu de la privat, ca nu se accepta. De unde sa gasesc dr cu care nu am relatii sa iau concediu?
Si ca imi da prenatal doar de la 30 sapt, daca vreau de la 28, cica sa ma internez la STAT 5 zile si apoi sa imi dea un dr de la stat concediu acasa 2 sapt (de la 28 la 30) si apoi sa intru in prenatal.
Ati auzit asa ceva? dr de la privat n-are drept sa dea concediu?  sm

Incep sa ma indoiesc de alegerile facute, imi place dr meu la nebunie, dar ce ma fac daca apar complicatii sau etc?

Em, stiu ca tu nasti la privat, daca te apuca prematur nasti la Galati la un dr care te vede acum? Te vad doi in paralel? sau daca bb are nevoie sa stea mai mult internat, voi cum faceti? eu nu imi permit sa platesc prea multe zile de spitalizare la 300 ron/zi.

Pe de alta parte imi vine sa imi bag piciorul, sa ma relaxez si sa las lucrurile sa curga, daca e ok, nasc la privat cu dr meu, daca nu e ok, nasc la judetean prin URGENTA cu cine-o fi de garda, pt un plic de bani, SPER sa se ocupe cineva bine si de mine. Chiar asa mult conteaza sa ma fi urmarit un dr? adica daca e o urgenta, nu ma baga in seama? asa imi lasa de inteles dr de fam, ca ei ar stramba din nas daca nu m-au urmarit.

Si ca sa inchei intr-o nota vesela, i-am luat lui bb niste haine, nu m-am abtinut, de la Cora, erau reduse, cel galben e doar 9 lei si celalalt e 14.

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/14030_h6.jpg


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#521 2013-11-14 20:56:36

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

ano, f frumoase hainute.

eu nu am auzit de treaba cu dr-ul de la privat si stat. orice dr, indiferent ca e de la privat daca are drept de profesare si parafa poate sa dea concedii. pai sunt atatea fete care au nascut la privat, cu medic doar de la privat (de exemplu Cris - sper ca nu gresesc). Cred ca dr de fam nu e f informata despre acest aspect, dar orice dr are voie sa dea concediu, atata timp cat are drept de parafa, semnatura etc.

Cat despre nasterea naturala, eu zic sa nu te gandesti la ce e mai rau. mie mi se pare ca dr-ul tau este preocupat de starea ta si de aceea te trimite la ortoped pt scrisoare medicala, nu pentru ca vrea sa scape de respnsabilitate. Mi se pare f normal gestul lui.

Nu te mai gandi la rele, daca nasti la st at te asigur ca pt un plic vei fi tratata f bine. dar poate nu ajungi acolo si nasti naturala asa cum iti doresti.


2 ani +

Offline

 

#522 2013-11-14 21:16:54

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Cris, poate ma ajuti tu cu un raspuns legat de concediile date de dr de la privat?

Adelina, fix asa gandeam si eu, daca am bani la plic, trebuie cuiva sa ii pese si de mine  sm


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#523 2013-11-14 21:32:28

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ano, e o aberatie ce ti-a zis medicul de familie. Concediu da orice medic cu drept de practica (adica parafa) indiferent ca lucreaza la stat sau la privat. Cum Dumnezeu sa aiba asta vreo importanta???  Eu am fost de mai multe ori internata la privat (pt laparoscopie, alta data pt histeroscopie) si am primit mereu concediu medical, iar medicul de familie l-a vizat (asta trebuie oricum sa faca). Evident ca a fost valid.. E dusa rau doctorita ta de familie..

In privinta nasterii, sa stii ca eu am vorbit cu doctorita mea si i-am spus ca daca as naste prematur nu as avea bani sa stau cu saptamanile in spitalul privat, si mi-a zis ca in acest caz ma va trimite ea la o colega, medic ginecolog, cu care voi naste la stat si va avea grija de mine. Chiar puteam sa imi aleg spitalul, intre Polizu sau Filantropia. smile Din fericire nu a fost cazul. Poate poti sa pui si tu problema asa doctorului tau...daca nu, eu cred ca are dreptate Adelina, pt un plic de bani vei fi tratata ok oricum, mai ales daca faci plicul un pic mai consistent.. smile

LE Si tot in legatura cu concediul, doctorita care mi-a urmarit sarcina era doar la privat, si mi-a spus ca daca ma simt rau sa ii spun si imi da imediat concediu cand vreau eu. Nu trebuia sa imi fac nicio internare sau analiza..

Ultima oara a fost editat de cris8 (2013-11-14 21:35:30)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#524 2013-11-14 21:55:04

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Cris, dar daca spitalul privat unde merg nu lucreaza deloc cu CAS? are importanta?
Clar voi discuta cu dr meu, dar merg la el abia pe 18 dec.
Mi se pare ideala situatia in care ar avea un coleg la stat, unde sa ajung daca am probleme. Mi-ar conveni f mult asta.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#525 2013-11-14 22:02:10

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

of Ano..cate probleme cu doctorii astia, unul spune o chestie altul alta chestie.

Cum se cheama chestia asta in romana? https://www.google.ro/search?q=bassinet … mp;bih=923  si se gaseste asa ceva la noi? pentru o forma de cosleep...  Unele sunt cosulete dar altele mai sofisticate nu mai stiu ce sunt.

Si poate ca spun o mare prostie, dar iertati-ma ca sunt inca necunoscatoare... Bebe poate dormi noaptea in asa ceva? http://www.tocmai.ro/cos-bebe-incapator-13313855.html  ..na, daca i-as scoate chestia aia care sta in pozitie de plapuma.
Pt ca ma intereseaza cosleepingul dar nu mi se pare safe sa doarma pur si simplu cu noi in pat..noi ne trezim in toate pozitiile, l-am acoperi cu plapuma cu siguranta hmm Dar daca am dormi cu un astfel de cosulet chiar in pat cu noi..sau cosulet de-ala cu picioruse langa patul nostru..... se poate asa ceva?

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2013-11-14 22:15:59)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#526 2013-11-14 22:37:20

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ano trebuie sa faci ce zic ei, cum e bine pt piciorul tau si pt bebe.. puss cat despre restu', nu le am
Ioana :-w Amina e o draguta sad tot timpu' va zic ce dragute sunteti si nu ma bagati in seama lol nu va mai zic nic

Offline

 

#527 2013-11-14 22:40:07

motz
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-22
Mesaje: 314

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

am si eu o dilema...am facut morfologia acum cateva zile si pe fisa scrie ca stadiul de maturare al placentei este 2 (placenta anterioara). este normal?
iar lungimea colului este de 2.95 cm

Ultima oara a fost editat de motz (2013-11-14 23:24:08)

Offline

 

#528 2013-11-14 22:59:26

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Nu Elena am vrut sa zic ceva si mi-a iesit altceva rotfl2 ,scuze rotfl


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#529 2013-11-14 23:19:50

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Elena, cosul din poza 2 e f moale, am si eu unul. e bun de scos bebe din spital, mers la doctor cu el, cam atat. e tare doar partea de jos. ia patut la care se scoate laterala si il lipeste de patul vostru. e cred cel mai convenabil.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#530 2013-11-15 01:14:06

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Just, nu e spatiu pentru patut in laterala la pat... cum se termina patul, la capul nostru la 5 cm incepe usa...


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#531 2013-11-15 08:54:42

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Neata,

Ano, nu are nicio legatura, tu virezi lunar contributia la CAS (ma rog, angajatorul tau) nu ti-o vireaza medicul sau spitalul unde lucreaza. Chiar nu are legatura, sutn sigura 100% de asta. La mine la serviciu cam toata lumea merge la privat, si au adus medicale, e si normal sa fie asa. Ar fi culmea sa ma oblige cineva sa merg la stat...


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#532 2013-11-15 09:21:11

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Buna dimineata fete frumoaseeee!!

Elenus nu.ti zic cata munca de lamurire am dus cu ea sa stea cu acea caciulita,si pana la urma tot in somn am reusit sa o pun. chicot  puss

Ano iti multumesc.Sunt asa de multe frumoaseeeeeee foc,si din 3 bucati am dat 12 euro nu e mult,luat de la H&M. hjarta  frumoase constumasele lui bebe. puss

Jacqui  teiubesc trimitem pupici si balute la tine,asa ne ierti. puss  kram

offtopic Vroiam sa va zic ieri ce am patit cu Ami.
Ii dadeam laptic,si langa mine aveam telefonul,si am ascultat o melodie,ce am ascultat-o zilnic si de mai multe ori pe zi,pe sarcina,ma calma si ma relaxa,asta :
Vreau sa va zic Ami cand a inceput sa o auda,a lasat sanul,si pana nu s-a terminat,nu a mai baut,statea cu ochii ei mari fixati in tavan. hjarta  hjarta
De asta va zic,de aveti o melodie,sau mai multe ce va plac,sa le ascultati pe sarcina des,asa si bebe afara se va calma.

Va pup si va doresc o zi frumoasa si un weekend minunat.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.