homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33-30


#552 2013-11-15 15:21:49

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Katey: sincer nu stiu, nu am vb de rahi, sper ca da, e doar un ac pana la urma rotfl mi-e groaza de anestezie generala, eu nu am facut nici locala nicioada, nici operatii nu am la activ, mi-e frica de cazurile alea cand esti amortit, adica nu poti vorbi, dar simti tot, stii?
Tu ai facut rahi? Ai ramas cumva cu dureri de spate? Aasa am mai auzit.

Ade: felicitari pt 37+ Hai, bebita, inca 2 saptamani maxim si esti in brate la mami! kram


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 



#553 2013-11-15 15:43:17

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ano in cazul meu, ideea era ca facusem FIV cu doctorita care mi-a monitorizat si sarcina, iar ea lucra doar la privat. A fost super draguta pt ca de fapt ea a deschis subiectul despre nastere, si mi-a zis ca daca nu imi permit sa nasc cu ea la privat, ea poate sa ma monitorizeze pana la final iar pt nastere sa ma trimita la o colega in care are incredere si care va avea mare grija de mine pt ca o va ruga ea. I-am zis insa ca vreau sa nasc cu ea la privat, dar in caz de nastere prematura sau complicatii nu as putea pt ca s-ar ridica prea mult costurile. Si am fost ff linistita asa, chiar mi-a zis ca nu ma lasa ea gravida pe mana oricui dupa ce am ramas atat de greu smile dar eu am avut o doctorita care e o femeie de nota 20+, nici nu am cuvinte.. Oricum am apreciat-o f mult pt ca a pus si problema ca poate nu am bani sa nasc la privat, si nu ma lasa balta.

Sa stii ca la cezariana nu se mai face demult anestezie generala. E rahie, esti anesteziata de la brau in jos si zvonul ca ramai cu dureri de spate sau de cap e doar un zvon, nu e nimic adevarat. Eu nu am ramas cu nicio durere pe nicaieri. Si mai auzisem ca daca misti in timp ce iti face anestezia in coloana ramai cu alte nu stiu ce dureri...aiurea, eu am miscat de aproape ca am sarit de acolo, si nu am nimic. Numai ca din cauza ca am miscat asa tare, nu a mai putut sa imi bage si cateter pt peridurala, cica m-ar fi ajutat f mult dupa nastere, sa nu ma doara nimic. Oricum a fost ok, eu m-am refacut ff repede, nu am avut niciun ajutor acasa si m-am ocupat de fata singura, nu m-a tinut cezariana departe de copilul meu nicio secunda, nici macar in spital.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#554 2013-11-15 15:45:22

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Buna ziua!

Ano, Em, doar sa mut patul - si astfel patul ar acoperi 2 dulapuri (abia le-as deschide) - asa era pus inainte si acu l-am mutat mai bine pentru noi dar nu si pt bebe, acu avem loc doar la picioare de patut. Oricum ..mai e pana vine.

Azi m-a intrebat seful cand nasc si i-am zis..aprilie-martie, si desigur a facut vechea gluma " in timp ce nasti ai sa faci figurine pt tort".. Eu nici nu i-am anuntat de sarcina, burta i-a anuntat.

ADe, esti la termen, felicitari mami!!!

Va pup!


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#555 2013-11-15 15:56:01

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ano, am facut generala. Si la mine a fost prima anestezie ever, nici la dinti nu mai avusesem pana atunci.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#556 2013-11-15 16:12:39

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Cris, mersi de lamuriri. F tare doctorita ai avut, bine ai fost si caz special, cu sarcina obtinuta f greu.

Katey, tu cum te-ai recuperat? Stiu ca la generala e mai aiurea, mama a facut generala cu frate-miu si s-a recuperat f greu, cam o luna (bine ea era si mai in varsta si probabil conta ca muschii erau mai rigizi)


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

 Publicitate


loading...

#557 2013-11-15 16:23:06

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

mie mi-e foarte frica de cezariana cesafac in primul rand de anestezie ca nu am mai facut niciodata, doar la dinti si acolo am nevoie de doza dubla ca tot simt cum umbla disperat. Apoi mi-e teama de recuperare, de durerile de dupa, daca nu voi reusi sa ma ocup de fata, daca voi avea probleme sa o ridic in brate. Oricum ar fi, nu accept sub nicio forma cezariana programata, daca e sa fac cezariana va fi la cald


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#558 2013-11-15 16:30:29

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Da Ano...eu cu ea am facut si inseminarile, ii eram pacienta de 3 ani...si s-a bucurat din suflet pt mine cand am reusit FIV-ul. Mi-a fost alaturi si m-a incurajat pe parcursul procedurilor, eu cred ca nu sunt multi medici atat de sufletisti.

Ano dar banuiesc ca nu vrei anestezie generala daca faci ceza, nu? Nu se recomanda, cica exista riscul sa ajunga si la copil.
Eu am facut toate anesteziile  posibile din lume: locale cat cuprinde, vreo 3 anestezii generale, si rahie.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#559 2013-11-15 16:36:04

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

eu din cate stiu anestezia generala se foloseste foarte rar la operatiile de cezariana si in special atunci cand copilul e in pericol si trebuie facuta de urgenta cezariana, iar generala e mai rapida decat rahianestezia


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#560 2013-11-15 16:44:12

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Emi, asa stiu si eu.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#561 2013-11-15 16:51:29

anndreiutzaca
Sr. member
De la: far..far away
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 1043

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

emi, si mie mi-e foarte frica de cezariana , tot din motivele enumerate de tine..

burtici, eu la 17 plec , e ziua fetitei prietenei mele , face 2 anisori si tre sa caut cadou cu Hello Kitty lol
va pup, seara frumoasa si week-end cat mai placut


Mami de Iustinel puss
Toti copiii sunt minunati atunci când sunt iubiti !

"Părinții nu sunt altceva decât nişte copii mari până când copii lor îi târăsc în maturitate (de obicei cu multă agitație şi cu multe țipete)." Stephen Covey

Offline

 

#562 2013-11-15 16:54:06

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ano, m-am ridicat din pat la 12 ore de la ceza, m-au dus cu scaunul cu rotile sa vad strumful, dar acolo m-am ridicat in picioare si a am stat langa isoleta (de fapt nu era isoleta, era ceva de genul asta http://www.weirtondailytimes.com/?page= … infant%20m). Ma tot pazea asistenta de la neonato sa nu mi se faca rau. Cand m-am intors in camera (tot cu scaunul), am avut un moment de ameteala si greata de am zis ca pic, m-am intins in pat si mi-a trecut. Si asta a fost tot. Apoi n-am mai avut nimic.
La TI am stat 2 ore.
Mi-a zis doc sa beau multe lichide (apa, ceai, compot) ca ajuta sa se elimine anestezicul din corp.

Si eu m-am intrebat daca a contribuit si anestezia generala la scorul apgar mic...

Pe mine m-a intrebat anestezista de care vreau si eu am zis ca de care recomanda ea.  nustiu

Em, pai si eu simt cand imi umbla la dinti, toata lumea simte, doar ca nu simit durerea. Mie mi-a descris cineva cezariana cu anestezie rahi "exact ca o extractie dentara sub anestezie, simti ca umbla pe-acolo dar nu simit durere".  nustiu

Ultima oara a fost editat de Katey (2013-11-15 16:59:17)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#563 2013-11-15 17:05:49

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Kate eu extractii n-am avut dar cand am avut ultima plomba mi-a facut o doza de anestezic si cand a inceput sa pileasca acolo am zis ca sar de pe scaun . Si mi-a mai facut o doza de imi amortise juma de fata lol
Fetelor cum se simt contracţiile Braxton-Hicks. Stateam acum in pat si simteam cum parca ma iminge bebelina din interior si mi se intarise burta. Nu stiu daca toata burta ptr ca eram pe partea stanga. Si ma gandeam daca sunt contractii sau se intoarce bebe cu capul in jos


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#564 2013-11-15 17:10:20

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Kate, asa este cu rahie la ceza, simti ca umbla pe acolo dar nu doare nimic.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#565 2013-11-15 17:37:08

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

em, eu simt ca mi se intareste burta si cateodata intarirea burtii e insotita si de o usoara durere precum la menstruatie, dar f usoara. nu are legatura cu miscarile bebelului.


2 ani +

Offline

 

#566 2013-11-15 17:37:33

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Cris, nu vreau cu generala, dar nu se stie cum va fi nevoie, intrebam sa vad cum e si asa. Eu as vrea natural, fara epidurala, inca sper ca poate e posibil.
Kate: ce scor a avut scumpica? si maica-mea a nascut cu ceza generala, dar la 40s, dupa declansarea naturala a travaliul, avea dilatatie 3. Scor Apgar 8 la bb.

Emi: cred ca ai avut o contractie.
Eu cand am se intareste toata burta pt cateva secunde, max 1 min si arata ca o minge, cand e relaxata arata ca o ..burta si e moale.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#567 2013-11-15 17:48:09

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

wave

Despre anestezia generala la ceza, in oradea, pana anul trecut era o singura maternitate de stat, acum au facut sectie la privat la pelican.
Si acolo nu exista rahi, pe toate le adormea, am vazut zeci de nasteri acolo in garzi si absolut toate erau cu generala.

Cat despre durerile de dupa ceza, alea de zic ca tulai doamne se prea vaicaresc... Doare, dar suportabul, si chiar ai o vointa de fier sa te misti sa iei copilu in brate, sa-i faci tu de toate.
Nu exista ca nu-ti poti lua copill in brate, evident daca toate lucrurile au decurs bine.
Pe mine ma durea cand ma puneam si ma ridicam din pat, primele 4 zile mai rau, apoi dupa 10 zile n-am mai simtit nimic. Dr cand tineam copilul in brate nici pomeneala, e usor ca un fulg.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#568 2013-11-15 17:58:37

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Burtici puss

Cris pe mine m-a durut cand au scos-o pe S. o durere de m-a lasat fara respiratie, am simtit cum o smulge de acolo, dar in mod dureros

Offline

 

#569 2013-11-15 18:01:42

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

denorah00 a scris:

wave

Cat despre durerile de dupa ceza, alea de zic ca tulai doamne se prea vaicaresc... Doare, dar suportabul, si chiar ai o vointa de fier sa te misti sa iei copilu in brate, sa-i faci tu de toate.
Nu exista ca nu-ti poti lua copill in brate, evident daca toate lucrurile au decurs bine.
Pe mine ma durea cand ma puneam si ma ridicam din pat, primele 4 zile mai rau, apoi dupa 10 zile n-am mai simtit nimic. Dr cand tineam copilul in brate nici pomeneala, e usor ca un fulg.

Exact! Doare mai tare cand te ridici din pat, apoi cu cat te misti cu atat nu mai simti nimic,si chiar nu exista sa nu iti poti lua copilul in brate, am luat-o cum am ajuns in rezerva.

Nu am stiut ca tu ai facut ceza, Deno..

Happy, serios??? Eu nu am simtit nici cea mai mica durere..

Ultima oara a fost editat de cris8 (2013-11-15 18:02:36)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#570 2013-11-15 18:05:01

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Cris, am hernie de disc.

Nici eu nu am simtit absolut nicio senzatie, imi tot spuneau acum o sa simti o presiune mare si apoi ca si cum te-ar trage cineva dar nu durere. Eu insa nu am simtit absolut nimic diferit, sau nu imi mai amintesc. Dar nu tin minte, nu cred..


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.