homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33-29


#533 2013-11-15 09:30:41

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Cris, multumesc mult de explicatii.
Cred ca nu prea a avut dr mea de familie de-a face cu privatul prea mult.
M-am mai gandit de aseara si tot mi se pare aiurea sa merg la 2 in paralel si financiar, si din cauza frecventei ecografiilor, asa ca nu voi merge la 2.

Voi discuta cu dr meu pe 18 dec serios despre nastere, sper sa nu fie rpea devreme, o sa am 26s atunci si sper sa aiba si el un coleg la stat la care sa merg daca e vreo problema, sau daca nasc prematur.

Aveam de gand sa merg la Lamaze, dar pana nu aflu ca sunt sanse sa nasc natural, nu vreau sa mai dau banii.

Elena, nu merge cumva impins patul in laterala? sau sa mutati ceva in alta camera? ca sa mai eliberati din dormitor?

Am uitat sa va zic ca am luat canapea, pt camera lui bebe, in care o sa dorm eu, sau tati uneori, sau amandoi , e extensibila, dar destul de compacta. http://www.mobilacasarusu.ro/noutati/canapea-ilinca Noi am luat varianta maro pestrit sus si maro inchis uni jos.  applause

Ultima oara a fost editat de anorien (2013-11-15 09:32:45)


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 



#534 2013-11-15 09:36:54

anndreiutzaca
Sr. member
De la: far..far away
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 1043

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Buna dimi burtici,

Beau si eu cafelutza cu voi,
Jaq ma gandeai sa iau cateva si 0-1 , dar sa predomine 0-3.
Ano fa cum e mai bine pt sanatatea ta si a lui bebe, cat despre medical si eu stiu cum au scris si fetele , nu conteaza daca dr e la privat sau stat.


Mami de Iustinel puss
Toti copiii sunt minunati atunci când sunt iubiti !

"Părinții nu sunt altceva decât nişte copii mari până când copii lor îi târăsc în maturitate (de obicei cu multă agitație şi cu multe țipete)." Stephen Covey

Offline

 

#535 2013-11-15 09:45:56

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

motz a scris:

am si eu o dilema...am facut morfologia acum cateva zile si pe fisa scrie ca stadiul de maturare al placentei este 2 (placenta anterioara). este normal?
iar lungimea colului este de 2.95 cm

Gradul de maturare 2 apare de obicei in trim 3, dar daca ti-a masurat fluxul pe cordon si arterele uterile, iar bebe e in grafic cu cresterea, nu e problema, am mai intalnit.
Lungimea medie a colului la gravide e 3cm. Daca e inchis si nu ti-a zis nimic, inseamna ca nu sunt motive de ingrijorare.

Morfologia ti-a facut-o dr tau sau altul? daca altul, mergi cu eco si la dr tau, vezi ce zice.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#536 2013-11-15 09:50:07

mmirabela
Full member
De la: IT
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 247

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Buna dimineata fete! IOANA ce mamaruta frumoasa ai tu acolo...sa va traiasca si sa fie sanatoasa. Si eu am cumparat hainute pt bebelu meu..ce am cumparat eu am luat marimea 50 - 56 iar ce am mai primit de la cumnata mea, sora sunt majoritatea 62.  ANO imi pare rau de situatie ca nu sti ce sa alegi dar eu zic sa mai astepti,sa vezi totusi ce e mai bine de facut in situatia ta si sa stai linistita ca Dumnezeu va pune lucrurile in ordine. Eu de ex stiam ca cezariana va trebui sa fac dar eram stresata deoarece astia aici accepta f greu. Am o vecina tot din ro si mi-a povestit ca ea are miopie si a dus o recomandare la spital pt cezariana..iar raspunsul a fost .."draga stai linistita ca pt asa ceva nu facem ceza iar daca e ceva te operam si la ochi". Eu sunt pregatita psihic de ceza..acum sa speram ca totul va fi bine. GETA sanatate sotului tau si sa se faca bine cat mai repede! Va pup pe toate si o zi frumoasa sa aveti!

Offline

 

#537 2013-11-15 09:52:50

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Buna dimineata
Ma pun sa citesc din urma puss


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#538 2013-11-15 10:11:13

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Am scris un mesaj cat casa si l-am pierdut mad
Ano, cu concediul  asa stiu si eu, ca se poate da de catre orice medic, indiferent daca e la stat sau la privat. Daca nu ar putea sa deda concedii medicale nu ar avea formulare de alea ptr concediu, ca alea sunt trimise de CAS
In legatura cu nascutul prematur, nici nu m-am gandit la asta, ma crezi? Noi plecam la Brasov pe 22 decembrie, la 36 de saptamani si 2 zile. Sper din suflet sa nu cumva sa nasc mai devreme, desi nu am niciun motiv de ingrijorare, am avut o sarcina normala, nici macar contractii de alea false nu am avut pana acum sau vreun alt semn care sa ma duca cu gandul la o nastere prematura. Voi vedea joi ce imi zice si doctorul. Daca va fi cazul ca bebe sa stea internata mai mult de 3 zile cate sunt incluse in pachet, ne vom hotari pe moment ce vom face, ori vom plati daca e vorba de cateva zile, ori ne vom transfera la un spital de stat, desi repet eu nici nu vreau sa ma gandesc la asa ceva
Elena asa vom proceda si noi, vom scoate o laterala a patutului desi si la noi e spatiul limitat. Voi nu aveti cum sa mutati patul cumva sa ramana mai mult loc?

Ano, cu concediul prenatal poti sa ii zici foarte clar ca asa zice in lege, ca poti sa iti iei de la 28 de saptamani . Ce ma enerveaza doctorii astia care inventeaza ei adevaruri absolute  skitarg  De asta am schimbat-o pe a mea


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#539 2013-11-15 11:29:44

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Vroiam sa intreb, Em la tine s au schimbat miscarile la bebe? Parca de cv timp ceva amortigheaaza, parca nu mai da asa tare yikes
Sunt diferite
sad
Neata, m am trezit cu sange la nas, nu mi a curs niciodata sange din nas, nici cand am cazut cu nasu intr o teava cesafac
Va zic la cati medici tre sa merg? Pe 18 pe 19 si pe 20
Din care 2 in morfo si una e cu gine lol
Debea astept sa l vad pe bebi sad sa vad ca e "bine"

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2013-11-15 11:40:48)

Offline

 

#540 2013-11-15 11:45:20

Ronny
Sr. member
Inregistrat: 2012-08-13
Mesaje: 1946

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Buna fetelor, va pup, zi frumoasa tuturor! puss


gravida 15+
My miracle     Ema Ioana

Offline

 

#541 2013-11-15 11:49:02

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

da jaq pe masura ce creste nu mai are loc sa loveasca asa ca in trimestrul II, simti ceva foiala pe acolo dar nu lovituri puternice decat rar. Asa e si la mine si fetele mi-au zis ca e normal. Nici eu nu mai simt lovituri decat foarte rar
Uite la mine ce zice despre sapatamana 32

Oricum, de acum miscarile copilului nu vor mai fi nici atat de multe si nici atat de sesizabile deoarece spatiul din uter este ocupat in cea mai mare masura de fat, spatiul de miscare ramanand foarte mic.


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#542 2013-11-15 11:53:05

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Burtici puss

Em, Ano, nu vreau sa va speriati dar eu m-am convins (in al zecelea ceas) ca orice posibilitate trebuie luata in considerare.
Eu am avut o sarcina super usoara, cu exceptia picioarelor umflate (care oricum nu ma deranjau decat dpdv estetic si daca era dupa mine intram in prenatal la 33-34 de saptamani). Nu am avut nici BH, nici col deschis sau scurtat, absolut niciun semn de nastere prematura, nimic, pe 19 iunie m-a mancat undeva sa spal o usa de sticla si am stat aplecata si m-a durut putin burtica, dar a trecut dupa ce m-am intins si am luat no-spa.

Cu cateva ore inaintea mea ajunsese la spital o gravida tot cu membranele rupte, la 33 de saptamani, care nu avea un medic la care mergea si nu prea au bagat-o in seama, nu stiu daca a dat sau nu bani sau cui. Abia dupa 6 zile au bagat-o la ceza. Ma indoiesc ca medicul ei ar fi lasat-o atata fara lichid. sad
Iar fata cu care am stat in camera, ajunsese la termen, a venit tot cu membranele rupte si au bagat-o tarziu la ceza pt. ca medicul ei era la o conferinta si n-a fost chip sa dea de el. Din cauza ca a stat cu membranele rupte, bebe a facut tratament cu antibiotic si i-a tinut o saptamana in spital. sad

Ultima oara a fost editat de Katey (2013-11-15 11:58:49)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#543 2013-11-15 11:57:52

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Kate asa e, ai dreptate. Pe mine daca ma apuca nascutul inainte de 36 de saptamani voi naste aici, n-am ce sa fac, vorba lui ano, cu niste bani plasati pe unde trebuie m-o baga si pe mine cineva in seama
Dar speram ca pitica e cuminte si sta la caldurica pana macar la 37 de saptamani hjarta


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#544 2013-11-15 12:03:51

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Em, eu asa iti doresc. smile


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#545 2013-11-15 12:06:18

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Am inteles grater intr o seara a impins asa tare, si dupa numai, asa incet incet a rarit, si forfoteste si impinge dar nu ca inainte ca sa ma stresez eu mai tare!!
Ia sa vad ce zice si cartea lol

Offline

 

#546 2013-11-15 12:23:23

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Da,  Katey,  tocmai pt ca se poate ?nt?mpla orice,  nu ma pot eu relaxa chiar complet.
Ideal e ca dr de la privat sa ne recomande unui dr la stat ?n caz de probleme,  cum a zis Cris. Asa,  cu recomandare și bani,  sigur ne baga ?n seama.

Am mai cautat și eu pe net și dr de fam s-ar putea sa aibă dreptate,  ?n caz de fractura de coloana,  chiar și veche de 10 ani,  se recomanda cezariana,  asta ?n SUA,  darmite aici,  unde abia așteaptă sa te taie,  sa scape repede.
Fractura mea are 4 ani vechime,  nici prin g?nd nu ?mi trecea,  mai degrabă ma g?ndeam la picior.

Aseară ma uitam la hăinuțele lui și ma g?ndeam ca chiar nu are importanta cum vine pe lume,  important e sa vina sănătos și sa fiu și eu ?n stare sa am grija de el după hjarta


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#547 2013-11-15 12:33:42

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ano, poti sa vb cu medicul si sa astepti sa se declanseze travaliul, apoi sa-ti faca ceza, daca nu vrei sa-l scoti pe bebe pana nu e pregatit.  nustiu

Dar rahi ai voie sa faci? N-are treaba cu fractura, nu?


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#548 2013-11-15 13:03:44

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ano dupa cum ziceam, trebuie sa fceti ce e bine pt voi puss
puss
Am fost afara, ieri erau 20 de grade, azi creca nici 10, ninge la munte si e un ger!!!!! Aleuuu si un vant taios grater
Uite asa te imbolnavesti, azi 20 grade maine nici 10
Chiar daca ieri idiotul de la stat m a luat la ture ca de ce merg la privat si nu am mers la stat, intradevar sunt mai buni la stat, dar nu vroiam eu o chestie si nu m am dus, s a suparat mama focului, astia vor sa desfiinteze privatul, ma rog looong story
Dar in sfarsit am card pt stat dupa a meu, asa ca pot sta lini, bebi e pe maini bune, in amandoua spitale, numai sa fie el bine si sa creasca bine sad
Ma pun sa pap ceva ca nu am papat nimic si sa ma uit la the vampire diaries, greys anatomy si supernatural ca au iesit epi noi
puss pup la toate

Offline

 

#549 2013-11-15 13:04:36

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33



lol


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#550 2013-11-15 13:06:42

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

neata fete, de azi avem 37 +
cf medicului in max 2 sapt sunt mamica


voinicul meu e asa de jos, il simt f jos, cateodata am impresia ca mai are putin si iese.


2 ani +

Offline

 

#551 2013-11-15 14:13:36

anndreiutzaca
Sr. member
De la: far..far away
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 1043

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Felicitari Ade si nastere usoara


Mami de Iustinel puss
Toti copiii sunt minunati atunci când sunt iubiti !

"Părinții nu sunt altceva decât nişte copii mari până când copii lor îi târăsc în maturitate (de obicei cu multă agitație şi cu multe țipete)." Stephen Covey

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.