homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93-39


#723 2013-12-03 21:36:05

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Gabi, sper la o veste buna, dar azi m a durut burta exact ca la menstra si incep sa imi pierd speranta. Dar ce o fi...o fi. Vedem sapt viitoare daca iese un test cu bucurie.

Offline

 



#724 2013-12-03 22:48:45

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

hopsieu  Buna seara, surori de suferinta!

V-am cam lasat sa va faceti singure de cap. Dar mi-am facut si eu..Ca sunt in perioada fertila! happy

Fete dragi, eu la anul, in 2014 o sa am bebelushul meu! bebic  Nu, nu sunt gravida. Dar cred ca o sa fiu. signof10  Natural sau cu ajutorul medicilor, vom avea bebelusul nostru...
Lucru pe care vi-l doresc si voua, cu toata inima...Asa ca ma documentez despre cum o sa dau vestea...caut haine de bebelusi..ma gandesc cum sa aranjez camera...Imi gasesc ocupatii tare frumoase.Si imi pastrez speranta chiar si in conceptia naturala.

Cris, puss iubita scumpa...atatia ani de infertilitate nu se sterg asa usor. Trauma ramane chiar si dupa ce invingi infertilitatea. Eu te pup de la distanta si te strang la piept..Ca altceva nu stiu ce sa-ti spun. Stii mai multe decat mine despre lupta asta dura.

Iulia, e bine samburelul? Ai dreptate, la ovulatie, vulva este marita in volum, e umflata.smile Chiar poti sa simti pe ce parte ovulezi daca esti experimentat.smile

Kris, Gabi, Svetalana, Lynda, Ionela, pupici la toate!


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#725 2013-12-03 23:07:46

svetlana
New member
De la: Amsterdam
Inregistrat: 2013-11-25
Mesaje: 52

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

waw! Rona, esti bravo, ma bucur ca esti asa optimista si iti urez sa fie asa cum ti-ai propus, sa ne dee DD la toate bebelusi frumosi, cei mai frumosi din lume <3 puss

fetelor, ia lasam jalea, rapid am luat felicitari, cadouri si jucarii de brad si ne-am apucat toate de infrumutesat casutele noastre, va asigur, bebele vrea sa se nasca la mamici vesele si fericite! puss
pe toate va puuuup strans puss puss


Exista un singur copil frumos in lume , iar el apartine fiecarei mame.

http://www.fertilityfriend.com/home/4a3b17

Offline

 

#726 2013-12-03 23:10:07

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

svetlana, kram  ce zici, iti place?


http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/52586_mos_bebe.jpg


Am vorbit cu Mosul...si mi-a spus ca ne va aduce la toate un asa cadou!

Ultima oara a fost editat de rona_persefona (2013-12-03 23:19:25)


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#727 2013-12-04 00:03:52

svetlana
New member
De la: Amsterdam
Inregistrat: 2013-11-25
Mesaje: 52

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Rona, perfect! nu ma voi supara si cred ca nici una din fete nu se va supara daca ne va aduce cate 1-2 sau chiar 3 odata big_smile
puss puss puss puss puss puss puss puss

lasand toate glumele deoparte, imaginati-va asa o situatie, toate aspirantele (adica noi toate) ramanem insarcinate din ovulatia din decembrie, ar fi o minune smile ah, ce tare ar fi puss
PS. Mosule, asta vrem smile


Exista un singur copil frumos in lume , iar el apartine fiecarei mame.

http://www.fertilityfriend.com/home/4a3b17

Offline

 

 Publicitate


loading...

#728 2013-12-04 07:31:31

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Neatza gagicutze puss aseara iar am pic lata, nu v-am mai citit

Dar ce-avem noi aicea?!
Rona puss am sorbit ce ai scris si m-am umplut de optimism wink asa trebuie sa ne setam mintea! Vom avea un bebe sanatos si frumos in 2014! O sa ziceti eh, ea a ramas deja, ce-i mai trebe? Dar de acelasi optimism am si eu nevoie, sa cred cu tarie ca bebe va veni intr-adevar si ca totul va fi bine...stiti, odata cu cele II vin alte ganduri..
Samburelul sta cuminte acolo, zic eu...sunt la fel, cu o mare balonare aseara, dar  amestecat si cateva mancaruri si nah...altfel, ma rog la Doamne Doamne sa fie bine

Si va doresc tuturor ca Mosul de anul asta sa fie darnic! Eu tot visez la cum o sa anuntam vestea smile si ar fi asa frumos sa aducem cadoul de Craciun ambelor familii..ar fi primul nepot, va dati seama?! hjarta


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#729 2013-12-04 08:32:20

Zburlici
Full member
Inregistrat: 2008-12-01
Mesaje: 290

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Buna dimineata,

Va pup pe toate smile
Sunteti optimiste si ma bucura asta, ma faceti si pe mine sa fiu.
De maine incep testele de ovulatie...upiiiiiiiiiiiii. Mi-am cumparat si un termometru
sa imi iau temperatura dar sunt uitica dimineata.
Cum imi recomandati sa fac testele de ovulatie? In fiecare zi sau cum mi-a zis doctorul in prima luna in ziua 11,13, 15, 17 etc, a doua luna in zilele 10,12,14,16 etc si de abia din a treia luna in fiecare zi daca cumva nu raman insarcinata pana atunci.
O sa fie bine, fetelor si acusica o sa strangem la piept un bebelus sau 2 ...sau 3 smile
kram
O zi minunata sa aveti  puss

Offline

 

#730 2013-12-04 09:02:51

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

neata
zburlici, teste faci zilnic de prin ziua 10-11, in fct de lungimea ciclului tau. eu asa stiu.
pe mine ma cam doare burta, asa in surdina, parca si spatele un pic sad. nu mai am mari sperante nici luna asta, dar pana nu vad rosu...si cred ca iar imi va veni mai devreme. offffffffffffff
daca nu se intampla nimic inca vreo luna, doua, am sa merg la un medic, sa vedem ce e de facut, poate am ceva si nu stiu eu sad

Offline

 

#731 2013-12-04 09:05:53

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Zburlici puss zilele indicate de dr sunt mai degaraba zilele in care trebuie sa va iubiti smile testele de ovulatie se fac in fiecare zi incepand cu ziua indicata pe prospect care se stabileste in functie de durata cm...eu asa stiu, n-am auzit de 2-2 zile..cum mai sti cand a fost a doua II mai intensa sau la fel de intensa ca prima?
Oricum, iti tin pumnii wink

Ionela puss e devreme sa iti pierzi speranta! Cum zici si tu, pana nu vezi rosu..! Hai ca poate e totusi e bebe!!

Ultima oara a fost editat de iuliabebe (2013-12-04 09:07:56)


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#732 2013-12-04 09:09:55

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Neața fete puss

Văd ca n-ați făcut cafeaua așa ca azi v-o dau eu mornincoffee mornincoffee mornincoffee mornincoffee mornincoffee mornincoffee

Vroiam să vă spun că am re?nceput lupta, de la 0 asolut. Și mi-am găsit și medic pe placul meu, care chiar vrea să investigheze și care, cred eu, știe ce vorbește.

Așa că acum tratez o infecție ieșită la Pap cu Hemophilus și ?n februarie c?nd merg ?n Ro ne apucăm de investigații, ?ncep?nd cu Spermogramă/Spermocultură (eventual și test MAR) și HSG. Apoi vedem mai departe.


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#733 2013-12-04 09:21:07

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

loth puss, tarzie cafeluta ta, dar e buna smile
sa iti de a dumnezeu putere de lupta si un bebe frumos si sanatos.
eu cand ii spuneam sotului mei, hai sa facem un bebe ca e tarziu, si nu o sa iasa din prima, radea si zicea sa mai asteptam. constienta fiind ca nu are cum sa ne iasa din prima dupa vreo 8 ani de anticonceptionale tot dezamagita sunt cand vad ca imi vine menstruatia. n-ar trebui sa ma vait, asta e a treia luna de incercari, dar trece asa greu timpul. si chiar nu am crezut ca e asa greu sa ramai insarcinata.
ieri m-am intalnit cu o mamica, are un baietel de 1 an si vreo  3 luni, si mai vrea unul acum. am intrebat-o daca s-a prins greu la primul si zice nuuuuu, dupa vreo 6 luni...vai cand am auzit parca mi-a dat cu ceva in cap. probabil ca atunci cand vezi testul pozitiv, lunile ce au trecut ti se par clipe.

Offline

 

#734 2013-12-04 09:25:25

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Ionela puss poi 6 luni nu e mult, eu am ?ncetat să mai calculez de c?nd... Deci declar lupta ?ncepută de la 0.


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#735 2013-12-04 09:33:42

Dreams_Factory
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 565
Site

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Buna, fetelor! puss Va pup din fata cafelei mornincoffee

Rona, mi-ai ridicat moralul puss si iti multumesc pentru optimismul insuflat. Stiu ca poate am reactionat prost, insa vestea ca prietena mea asteapta un bebe, in loc sa ma entuziasmeze, mai mult m-a daramat. Stiu ca nici asta nu este corect , pentru ca e prietena mea, insa nu ma pot adapta situatiei asteia noi. Imi doresc enorm sa avem si noi, macar 1...nu cer 2. sad Speram ca plecam in 3 in Germania. De obicei sunt optimista, insa incep incet, incet sa imi pierd speranta la o sarcina naturala. Iar iubi, ma sustine, chiar mult. Ma face sa trec peste deziluziile lunare, insa nici nu concepe ca nu am putea avea un bebe pe cale naturala, si da, orgoliul lui de barbat nu-l lasa sa trecem mai departe, sa incercam la o clinica specializata. El e de parere sa mai asteptam, sa mai incercam si vom reusi. Imi explica ca sunt cupluri carora le iau 2 ani sa reuseasca, insa eu nu ma simt in stare sa las sa treaca atat de mult timp. As intra in depresie sa mai treaca inca 1 an jumate si sa nu se intample nimic, desi imi iau temperatura zilnic si stiu destul de clar care e perioada fertila. Si mai stiu si ca sansele unui cuplu sanatos sunt doar de 20%, insa nu vreau sa mai astept inca 1 an - 1 an jumate....


Bine ai venit piscotzica noastra iubita! Mami&tati te iubesc mult!
Cum a aparut minunea

Offline

 

#736 2013-12-04 09:40:37

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

loth, teoretic nu e mult, dar cand te afli in postura de a astepta luna de luna, si a spera...
nici cele 3 luni ale mele nu sunt multe, sunt femei mai incercate care asteapta cate 3 ani, dar fiecare sufera pentru asteptare sad
mda, burta mea face figuri si continua sa ma doara. azi sunt ziua 5, mai am 7 de asteptat pentru un test...daca il mai apuc, dar dupa simptome, ma indoiesc. exact ca la menstruatie ma simt

Ultima oara a fost editat de ionela (2013-12-04 09:43:54)

Offline

 

#737 2013-12-04 09:52:51

Dreams_Factory
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 565
Site

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Feteloor, asa e. Cand esti in postura de a astepta, lunile trec extrem de greu. Insa nu cred, aproape ca sunt sigura ca anticonceptionalele nu au treaba smile Si prietena mea si cumnata-mea au ramas inca din primele luni, ca sa nu zic din prima la cumnata-mea, dupa 6 ani si respectiv 7 ani de AC.


Bine ai venit piscotzica noastra iubita! Mami&tati te iubesc mult!
Cum a aparut minunea

Offline

 

#738 2013-12-04 10:04:51

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Neata,
Si eu am ramas repede dupa AC, pe care le luam de pe la 16 ani cu mici interuperi (eu acum avand 31). Sunt multe variante, dar in f multe cazuri, copiii apar repejos, ~ 90% reusesc in primul an de incercari.
Pentru restul de 10% sunt prea multe variabile, poate fi o simpla dereglare de TSH, sau ceva mai complicat. Eu sunt de parere ca daca intr-un an nu se prinde, ar trebui investigat.

Priviti la saraca Kris, a trebuit sa piarda doi puiuti ca sa afle ca are o probleme cu uterul, dar care e rezolvabila si dupa care poate fi mamica.

Sunt exemple si exemple, dar dupa 1 an, clinica si dr specializati va pot ajuta, mai ales ca asteptarea asta prea lunga fara macar sa stii de ce si cum poti rezolva te toaca psihic.

Ionela, fii mai optimista, e ff devreme sa iti pierzi sperantele, 3 luni inseamna putin.

Gabi, mergi pana la capat cu graficul, vom vedea la final ce zice.

liynda: nu mai stiu, de cand incercati? aveti  1 an?

Rona, pisi, toate fetele: kram


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#739 2013-12-04 10:12:32

Dreams_Factory
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 565
Site

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Anorien, luna asta se fac cam 8 luni de cand incercam si un an si 2 luni de cand nu mai iau ac. Am facut intre timp analize hormonale si au iesit ok, fara dereglari, toate in limite normale, spermograma si inca ceva la el, care au iesit ok, tot in limite normale. Practic, dupa parerea medicilor vizitati nu am avea de ce sa ne facem probleme si bebele ar trebui sa apara.....insa nu apare. Nici macar sa raman insarcinata ca sa stiu daca ar fi o problema apoi. Nu am vazut in niciuna din cele 8 luni, cele doua liniute...


Bine ai venit piscotzica noastra iubita! Mami&tati te iubesc mult!
Cum a aparut minunea

Offline

 

#740 2013-12-04 10:16:34

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

ano, perioada mea de optimism e pana la ovulatie rotfl dupa, ma desumflu cand vad ca ma doare burta sad

Offline

 

#741 2013-12-04 10:40:48

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Loth puss sa fie cu succes noua incercare!

Ce va pot confirma eu este ca dupa testul cu II lunile de asteptare nu mai par asa de multe smile si chiar si o pierdere de sarcina se sterge oarecum din minte ...asa ca, ii dau dreptate mamicii care a afirmat cu usurinta ca a ramas repede dupa 6 luni...nici mie nu mi se mai par multe cele 8 luni de incercari si ma impac cy gandul ca Dumnezeu a vrut sa fie asa si sa imi dea un bebe leu ca mine big_smile

Ce vreau sa spun este ca toate, dar toate avem dreptul sa speram la un bebe si mai devreme sau mai tarziu, bebe vine!


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.