homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93-42


#780 2013-12-05 11:33:06

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

rotfl2  Mamaaaa cum poti sta atata timp singurica,fara sot???? Eu as innebuni bang


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 



#781 2013-12-05 11:36:13

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Kris, doar luna asta a fost asa lung caci pana acum era mai scurt dar totusi neregulat.

Loth, ciclurile mele nu sunt regulate, am oprit ac la sf lui mai si de atunci a fost la 24, 19, 19, 32, 15 si 40 de zile. Se pare ca si cel de luna asta tot lung e. Am luat iun an si 8 luni ac si ma gandeam ca il va regla ca venea fix la 27 de zile. Se pare ca nici inainte de ac nu era regulat, nu stiu exact la cat timp venea dar nicidecum cand trebuia, intarzia mereu. Am aflat luna trecuta ca am niste mici chisturi pe ovarul stang si aveam dureri mari si de asta am mers la control si mi-a zis dr ca e din cz ca mi s-a spart unul dar ca voi avea menstra curand. Fetelor, nu stiu ce sa mai cred , ce sa mai gandesc, daca a fost ovulatie nu trebuia sa se mentina temperatura inalta cateva zile? Contact am avut inca din a 7-a zi de la ultima menstra odata la 2 zile.. Cu datele astea se pare ca sansele mele de a avea un bebita se diminueaza:(( dar inca sper la o minune:-<


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#782 2013-12-05 11:37:12

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Asta e, normal stau o lună ?n At, una acasă, și asta e greu, dar acum n-am avut de ales ... a trebuit să facem un compromis, am fost 9 zile acasă doar și 2 luni nu mai merg. De fapt sper să nu mai merg deloc, poate vine el aici și ne luăm adio de la Ro pentru c?țiva ani wink...dar asta mai vedem

Gabi, ce fel de chisturi ai? Ovar cu aspect micropolichistic presupun, pentru că spargerea unui alt timp de chist e destul de periculoasă. Dozări hormonale ai făcut? Eu cred că nu ovulezi ?n majoritatea ciclurilor, ?nsă dacă ai SOMP (sindr ovarelor micopolichistice) nu te ajută deloc testele de ovulație ci trebui monitorizare ecografică, de-aia e important să faci dozările hormonale să vezi dacă e ceva sau nu, e important să se ?ncerce a regla ciclurile și sist hormonal (dacă e cazul)

Ultima oara a fost editat de Lothraine (2013-12-05 11:41:18)


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#783 2013-12-05 11:44:16

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Off Doamne cat de greu cred ca va este asa Loth  kram
Gabi da ceva analize ai facute?Nu vreau sa te dezamagesc dar ciclurile tale mi se par destul de neregulate,un ciclu normal este 24-35 zile,pe cand tu le ai 19-40 zile...minuni pot fi dar un ajutor nu strica niciodata.


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#784 2013-12-05 11:46:56

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Mi.a spus de ovar polichistic... stangul e cu probleme va dreptul e ok. E ciudat ca acum 6 luni am facut o ecografie si nu era nimic. Era un lichid cand am fost acum k luna, am facut test de sange si nu era sarcina si mi.a zis ca sigur s.a spart un chist.. off fetelo:((((


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

 Publicitate


loading...

#785 2013-12-05 11:53:01

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Gabi parerea mea este ca nu trebuie sa disperi ci sa incepi prin a face anumite analize,in primul rand endocrinologice si apoi tratament daca este cazul...oricum orice diagnostic nu se poate da fara o anumita cercetare...iar dereglarea poate fi si de ac din cate stiu puss


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#786 2013-12-05 11:57:48

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

GAbi, ovare polichistice am și eu. Nu sunt chisturi normale, sunt de fapt folicuri care nu s-au spart și formează o cortică chistică pe ovar. E foarte important să faci dozările hormpnale pentru a stabili dacă e vorba de sindromul ov polichistice sau doar de aspect polichistic, iar dacă e vorba de dereglarea hormonală SOMP se reglează cu tratament. La mine s-au reglat cu vitex fruit. Foarte important să nu iei nimic fără să știi cum arată tabloul hormonal și ce anume trebuie reglat. Este ?ntradevăr un impediment ?n a răm?ne ?nsărcinată pentru că nu ovulezi (ovulul nu se eliberează) ?nsă șansele sunt foarte mari cu tratamentul potrivit. Acum 6 luni nu apărea nimic deoarece foliculii se retrag sub tratamentul cu anticoncepționale, ?nsă revin ?n timp odată cu oprirea tratamentului. Deci sfatul meu: Aștepți menstra și ?n zilele 2-5 (preferabil z3) dozezi FSH, LH, Estradiol, Progesteron (fază foliculară) și ?n orice zi a menstrei TSH, Ft3, Ft4, Prolactină, Testosteron. Apoi, dacă ovulezi și ești sigură de ziua ovulației, dozezi progesteronul ?n z7 DPO (apogeul progesteronului ?n cm). Și apoi știi ce ai de făcut mai departe. Nu dispera că nu e una din problemele mari, e ceva ce se poate trata medicamentos, chiar naturist și poate să meargă foarte repede. Important este acum să stabilești exact cauza neregularității cm-urilor și apoii vei știi ce ai de făcut. Cum stai cu grautatea?


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#787 2013-12-05 12:11:08

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Kris, ea mi-a dat un set intreg de analize dar aici in Cipru sunt extrem de scumpe... voiam sa astept pana la inceputul lui ianuarie ca atunci primeste sotul asigurarea medicala si sa fac atunci analizele si daca e cazul tratament. Dar am zis ca daca  tot astept o luna macar sa incercam luna decembrie si sa vedem ce-om face dupa...

Mi-e greu sa accept ca as avea probleme,  sau cel putin asa voiam sa cred, ca sunt sanatoasa :-< Eu am mai avut in urma cu 4 ani un chist de aprox 5 cm si tin minte ca dupa ce s-a retras cu AC, dr mi-a spus ca am atatia foliculi incat nu mi-ar fi greu sa raman insarcinata. Si eu cred ca e de la AC Cris. Pt ca iemdiat dupa ce am renuntat la ele am fost la control si erau perfect curate ovarele iar apoi la cateva luni distanta ovarul stang am aflat ca e polichistic. 

Loth, tu ai dreptate, asta mi-a spus si dr, ca e posibil ca foliculul sa nu se elibereze si e posibil sa am nevoie de ceva ajutor dar p asta treb s afac analize. Greutatea e destul de buna zic eu, am 54 de kg la 1, 68 inaltime.
Multumesc pt raspunsuri, as vrea sa iti pot da raspunsuri mai detaliate dar momentan sunt la munca si foarte greu reusesc sa scriu ceva. Am o colega aici, numai cu ochii pe mine sta  bang

Ultima oara a fost editat de Gabi Matei (2013-12-05 12:17:42)


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#788 2013-12-05 12:21:36

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Gabi in privinta banilor te inteleg fff bine si eu sunt intr-o tara straina si stiu cam cat costa toate analizele astea, apoi o luna nu schimba nimic.Nu ai de ce sa regreti,stai linistita si urmeaza pasii ce ti s-au dat si va fi bine, ai sa vezi ca nu va fi nimic de speriat.
Cu siguranta la toate ne vine greu sa credem ca am putea avea ceva ce ne impiedica sa ne realizam visul,cel putin pentru moment,dar trebuie sa credem ca se vor rezolva si vom trece si peste astea ca doar suntem luptatoare nu maimuti  chicot
Eu nu am folosit ac deci nu cunosc prea bine dar din cate am auzit in timp ce iei ovarele intra in repaus,poate de asta imediat dupa era totul ok,apoi cand isi reia functia e divers.Important este ca atunci cand vei avea posibilitatea sa faci acele analize astfel vei putea afla cum sa continui puss  si curaj ca va fi bine


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#789 2013-12-05 12:40:19

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Off Kris, draga mea, spui asa niste cuvinte frumoasa incat iti incalzesc sufletul..  par nu credeam ca voi gasi aici atata intelegere si sustinere. Sunteti cu adevarat deosebite toate si ma bucur enorm ca v.am gasit. Sa ne ajute dd pe toate sa fim bine si sa ne vedem visul implinit. rugaciune

Ultima oara a fost editat de Gabi Matei (2013-12-05 12:41:43)


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#790 2013-12-05 12:48:27

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Si eu aici am gasit mult suport moral in perioadele urate si stiu cat de mult face sa te deschizi,sa vorbesti cu cineva despre lucruri ce nu ai curaj sa le spui poate cuiva apropiat,eu de ex.am spus mai multe aici decat sotului,nu pentru ca nu vreau sa vorbesc cu el ci pentru ca aici fetele stiu mai multe decat el si ma inteleg mai bine.
Eu va las pentru moment ma duc sa mai fac cate ceva ca trece ziua si mai am de facut la greu dumbom
Va pup pe toate si ne mai auzim mai tarziu. puss  puss  puss


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#791 2013-12-05 13:35:13

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Gabi, e super ok greutatea, e un Atu foarte mare la tine. Așteaptă asigurarea medicală și fă analizele apoi, o lună nu e mult. Și ?ncearcă și luna asta, că nu e exclus să răm?i, iar dacă ai Somp nu e o afecțiune gravă, se poate f bine ține sub control. ?n plus sunt zeci de mămici care au SOMP și nu au nici cea mai mică idee, pentru că nu au investigat, au avut norocul de a prinde ovulația spontană. Așa că nu-ți fă probleme.

Eu vă las, aștept să-mi ajungă moșul, m-a ajuns nici la ora asta,mă cam plictisesc.


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#792 2013-12-05 13:36:15

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

ce fac fetele?
deci eu nu mai pot...is ingropata in hartii de vreo 3 saptamani si nu reusesc sa le mai termin. bine, nici chef nu am, dar tot stau toata ziua, pana pe la 6 la sera ala birou in speranta ca se mai termina.
si acasa am o gramada de treaba, si manacre trebuie sa fac...
durerile de burta is tot prezente, in schimb secretia parca incepe sa dispara...semn ca apar uratiiiiiiii grater
azi si ziua 20...de nu mi-ar mai veni, sau daca e sa vina, macar sa vina regulat sa am si eu o idee de cum si cand ovulez. offfffffffffffff

Offline

 

#793 2013-12-05 13:46:57

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Asa voi face Loth puss poate voi reusi sa prind ovulatia mai ales ca acum am iarasi prezent eggwhite. Ieri disparuse azi insa e f mult. Ma agat si eu de orice semn lol  chicot


Buna Ionela. Si eu tot la munca, di  fericire in pauza de masa. Din cate am citit stiu ca poti avea dureri de burta atunci cand are loc  implantarea. Temperatura inca se mentine sus?. Eu iti tin pumnii puss

Ultima oara a fost editat de Gabi Matei (2013-12-05 13:54:45)


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#794 2013-12-05 14:09:09

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

nu mi-am luat niciodata temperatira, nu am termometru si nu stiu cum se ia.
as vrea eu sa fie de implantare, dar nu stiu de ce is asa pesimista sad

Offline

 

#795 2013-12-05 17:33:31

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Buna fetelor!

Loth, bine ai revenit si mult succes. Ma bucur ca reluati investigatiile de la zero. Trebuie sa fie bine pana la capat .

Gabi, bine ai venit si tu si iti urez sedere scurta, sa vina bebicul!

Va pup


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#796 2013-12-05 18:43:49

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Buna Elena puss

Sa vina bebe ca si noi il asteptam hjarta pe unde merg si vad copii mor de dragul lor    chicot iar cand vad gravidute nu mai zic hjarta  ma topesc dupa burticile lor   dumbom

Lyinda, am vazut graficul unde spuneai ca ai avut ovulatie mai tarziu dar totusi arata mai bine decat al meu. Al tau era mai asezat iar al meu e rocky.. iar temperaturile astea de 36,1 de 3 zile ma baga complet in ceata. Acum ma gandesc la ce a spus Loth ca poate am ovulat deja... m-am uitat peste zeci de charturi dar aproape toate erau peste 36,3.

Va pupicesc pe toate puss App, in seara asta vine mosul? Sper sa ne aduca multi  bebe  iar daca nu acum mai avem o sansa la Craciun:)))   santa

Ultima oara a fost editat de Gabi Matei (2013-12-05 18:46:05)


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#797 2013-12-06 09:16:17

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

neata!!!
bogat mosul sau sarac?big_smile

la mine parca se sensibilizeaza sanii big_smile...sper sa fie semn bun, ca de regula eu nu patesc din astea la menstruatie. lunag-i asteptarea asta...

Ultima oara a fost editat de ionela (2013-12-06 09:20:35)

Offline

 

#798 2013-12-06 09:27:35

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Buna dimineata fetele, puss  mornincoffee  mornincoffee  mornincoffee
Din pacate la noi nu a ajuns Mos Niculae,cu toate ca atunci cand eram mica eram nebuna dupa obiceiurile astea acum am ani de cand parca Mos Niculae nu mai are farrmec dar acusi ajunge socrul meu din Ro care coincidenta sau nu il cheama Niculae chicot ,poate cine stie aduce pana la urma ceva rotfl2
Eu am cateva zile de cand nu mai stiu ce sa iau sau sa fac ca am o mica raceala care nici nu isi da drumu ca sa pot lua ceva nici nu trece si e asa enervant ca minim jumatate de zi am nasul infudat la maxim si putina tuse si acum mai nou vad ca ma deranjeaza si noaptea,voi aveti ceva remedii mai naturale?
Va pup si sper ca voi sa veniti sa spuneti ca Mosul a fost darnic.O zi buna
Uitasem LA MULTI ANI sotilor cu nume de NICULAE si voua care aveti numele de Niculina,Nicoleta,sau altele birthday  trombon

Ultima oara a fost editat de kristinika (2013-12-06 09:34:58)


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.