homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93-53


#989 2013-12-11 19:08:21

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Lynda cu incredere in dumnezeu va fi bine si pentru noi.
Daca apuc si luna ianuarie fara bebe imi fac programare la medic. Daca luna aceasta imi vine pe 14 in ianuarie ar trebui sa imi vina pe 11-12. Ce zile sunt indicate pentru un control in cazul in care imi va da si ceva analize hormonale d facut, asta ca sa nu mai ratez o luna? Sau sa fac eu cateva analize inainte? Ce as putea face pana la control?

Am gasit
Ziua 2-3 estradiol, fsh, kh, prolactina, tsh, t3, free t4, atpo
Ziua 14 fsh, lh, estradiol
Ziua 21 prolactina, estradiol, progesteron
Le as face de luna asta, dar nu prind ziua 14 si 21, vin sarbatorile si ii inchis.
Atpo nu am gasit s se faca la mine in oras, restul sunt, deloc ieftine, fiecar costa 40 lei. Se compenseaza ceva cu trimitere?

Ultima oara a fost editat de ionela (2013-12-11 19:41:08)

Offline

 



#990 2013-12-11 19:57:30

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Ionela, da sunt cateva si gratuite in baza trimiterii, gen FT4, TSH,VDRL, HCV..astea le-am avut eu in prima faza, pe langa multe altele cu plata pt care am platit 400 lei..acum dupa testul poztiv sunt vreo 2 buletine de analize gratuite...deci sunt, dar drul iti va spune clar ce poti face inainte..profilul torch il poti face sigur

Lyinda sexinpat rezolva tot wink nu cred ca faci ceva gresit, daca incepi testele cand trebuie (zi a cm) nu ai avea ce sa gresesti smile dar e curios ca nu e clar pozitiv


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#991 2013-12-11 20:12:26

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Va tot citesc din umbra si imi aduc aminte ca si eu eram plina de teste de ovulatie,sarcina,zile numarate etc iar acum stau precum leguma si tare ma rog sa se gaseasca o solutie buna si pt noi...Aveti grija de voi fete dragi si vorba mamei de azi...puneti-va pe primul loc..fiti putin egoiste si ganditi-va mai inati la persoana voastra ca uite cat trebuie sa suferim psihic si fizic pt a ne implini visul. Va puuup


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#992 2013-12-11 22:17:20

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Buna, gagigi..

Of, Raluca kram  kram  kram  Haide, fii tare! Va mobilizati voi cumva si reusiti sa treceti prin asat si sa va impliniti visul..

Ionela, Alex, imi pare rau pt teste. puss
Ionela, poti incepe cu analizele alea. Si spermograma ar fi bine sa o faceti. Bafta, sa iasa bune toate. majoreta

Kristinica, off, sper sa vina vremuri mai bune.

Lynda, eu am patit asa cu testele. Dimineata la 9 era pozitiv, seara era negativ. Eu folosesc teste de ov de la Oview, sunt ff bune si f clare.

Fetele, cand verificati mucusul, fiti atente sa nu confundati mucus cervical cu secretiile vaginale. Cred ca ati observat ca si atunci cand e fff mult egg, exista pe langa el si secretie creamy. Secretia creamy este vaginala. Mucusul egg e produs de cervix.
Treaba cu verificatul in interioar poate da erori. Vaginul are mereu secretiile lui, e modul in care el se curata. smile  Cand e wattery, se simte umeda zona, ai senzatia de ud si fara sa verifici, iar secretia este lichida.


Fetele, eu luna asta mai incerc natural. Luna viitoare fac histeroscopia..iar luna cealalta probabil FIV. Nu-mi vine sa cred ca am ajuns aici...Incep emotiile. Cum ar fi sa raman insarcinata chiar luna asta?  happydance Am un grafic tare ciudat. Cu flat temperatures.rotfl

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/52586_grafic.jpg

Ultima oara a fost editat de rona_persefona (2013-12-11 22:25:46)


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#993 2013-12-11 22:29:04

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Acum stau si ma gandesc daca sa astept controlul sau sa fac analize inainte de a merge la dr.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#994 2013-12-11 22:31:58

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Ionela, eu zic ca poti face unele dintre ele. Si cand mergi la control, le si arati.
Daca vine menstra- eu iti doresc sa nu mai vina- fa le pe cele de z3...
APTO- antocorpii antitiroida..de obicei se face daca ai modificari de TSH si FT4. Si se fac in orice zi a lunii. Ca si TSH, FT4, Prolactina.

In z 3 elocvente sunt: fsh, lh, estradiol, testosteron.
iar in z21 se face progesteronul. De fapt, se face in ziua ovulatiei+7, dar considerand ca ovulezi perfect, in z 14- se recomanda in z21.

Ultima oara a fost editat de rona_persefona (2013-12-11 22:36:39)


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#995 2013-12-11 22:43:33

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Am inteles rona. Multumesc
Si eu sper sa nu mai vina ca de vreo cateva ore am o secretieeeeee multa, creamy imi oare mie. Pacat ca ma doare spatele fff tare si nu cred ca e bebe. Fac maine dim.  test, as fi ziua 26 sau 12. Maine noapte plecam la munte si am sa vad eu daca vine bebe sau nu.
Va pup, fug la dus si apoi somn de voie cu sotiorul. Ne am impacat aseara, asa drag imi era de el hjarta

Offline

 

#996 2013-12-11 23:54:15

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

rona O sa trecem si peste asta stiu dar Doamne cat e de greu. Nu vreau sa ma plang ca nu sunt genul dar nu mu-e usor delic sa ma impac cu ideea cu toate ca alta solutie nu am. Va pup,noapte buna!


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#997 2013-12-12 08:18:23

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Neata. E negativ si azi, cu prima urina sad

Offline

 

#998 2013-12-12 08:41:24

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Neata fetelor  mornincoffee  mornincoffee  mornincoffee
Ce mai faceti azi?
Ionela, off, sa iti zic sa mai faci unul peste 2 3 zile, chiar nu stiu?!  puss
Liynda, sunt tare curioasa daca ti-a urcat temperatura big_smile
Rona,  goodluck  with the chart. Imi place mult cum arata puss Sa fie  bebe iti doresc puss
Kris, cum mai e cu raceala? sanatate multa iti doresc si sa te faci bine:* Uratii au venit?
Raluk, fiti tari, o sa reusiti s atreceti peste problema asta par
Ano, Iulia, Svetlana, Pisi, va pupicesc pe toate puss  Sa nu fie cu suparare daca am uitat pe careva puss

Ultima oara a fost editat de Gabi Matei (2013-12-12 08:44:27)


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#999 2013-12-12 09:15:27

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

gabi, daca nu vin monstrii sambata am sa mai fac, daca vin...asta e sad
maine nu am cum sa mai fac ca la noapte plecam la munte, pe la 3 a.m.
poate imi iau un test si fac sambata dimineata, daca mai apuc, daca nu, luna viitoare.
oricum sunt hotarata sa merg al medic. al meu imi spunea aseara ca e prea devreme, am 3 luni de cand nu mai iau anticonceptionale. sa mai astept vreo2-3 luni si dupa aia sa ma duc. dar eu n-as mai astepta.

Offline

 

#1000 2013-12-12 09:45:01

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Eu am asteptat 6 luni de la anticonceptionale si apoi am inceput  sexinpat  pentru bebita. Nu stiu daca am facut bine, dar am zis atunci sa nu ma grabesc. Acum vom vedea ce iese, daca iese ceva. chicot  Iti doresc numai bine si distractie placuta la munte puss si poate cand te intorci ne dai vestea  goodluck


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#1001 2013-12-12 09:50:11

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Buna dimineata dragele mele hjarta   puss 
Va invit la  mornincoffee .Azi imi permit sa stau ceva mai mult pe aici,dat fiind ceva sarbatoare si in plus raceala asta care vad ca avanseaza tot mai tare am zis sa o las mai moale azi sa mai prind ceva puteri ca nu mai sunt in stare de nimic aproape.
Multumesc mult de urari fetelor dar vad ca isi face de cap atat raceala cat si rusii care nu stiu pe unde duc luptele chicot
Rona  goodluck  multa luna asta,sa te ajute DD sa reusesti sa numai trebuiasca sa treci prin celelalte proceduri.
Ti-am furat o  mornincoffee  Gabi chicot  Tu cum mai esti?
Va pup si sa aveti o zi buna


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#1002 2013-12-12 10:08:24

Dreams_Factory
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 565
Site

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Buna dimineata! mornincoffee va dau la toate! puss

Gabi puss , se pare ca nu am ovulat inca...temperatura nu e crescuta. In seara asta patfierbinte big_smile Oricum o simt ca e aproape.....mai fac si azi un test. Cel de aseara l-am repetat la jumatate de ora si tot negativ si sters. Eu am niste teste din Germania. Mi le-a trimis sor-mea. Am o punga lol

Ionela, nu dispera. Esti la inceput. Eu fac deja un an de cand am intrerupt ac si 8 luni de cand incercam. Si sa zic asa, vre-o 6 luni de cand chiar urmaresc cu seriozitate semnele. Fac teste de ovulatie din a 8a zi chiar, pentru ca ciclurile mele au variat foarte mult de cand am lasat ac...te poti uita pe grafice ca sa iti faci o idee. Am fost la doi medici si mi-au zis ca sa astept sa treaca un an si apoi....al treilea medic m-a trimis sa-mi fac analizele hormonale....care apropos, nu au fost compensate nici-una, el si-a facut spermograma si nush ce.....si toate au iesit bune. Insa nu am vazut pana acum cele II liniute. Toti cei trei medici, inclusiv endocrinoloaga mi-au spus sa nu disper ca oricum un cuplu sanatos are doar 20% sanse sa conceapa. Deci, Ionela, eu zic sa mai astepti si sa mai incercati. Va veni bebe puss

Rona puss, graficul tau e super!!! Chiar daca temperaturile sunt flat. Daca te uiti la graficele mele, nici temperaturile mele nu sunt foarte variate....ci destul de flat. smile E un semn bun! majoreta

Raluk puss fi tare!!!

Iulia, Kris puss


Bine ai venit piscotzica noastra iubita! Mami&tati te iubesc mult!
Cum a aparut minunea

Offline

 

#1003 2013-12-12 10:09:24

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Neata,
Ionela, imi pare rau de tot de test sad Mai sunt sperante insa, pana nu vin rusii...
Legat de AC, eu am facut ca Gabi, am renuntat la AC cu vreo 6-8 luni inainte sa incepem pt bebita (am trecut pe prezervativ adica). La noi s-a prins din a doua luna, dar nu stiu daca incepeam imediat dupa AC cum s-ar fi desfasurat lucrurile.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1004 2013-12-12 10:11:07

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Ne bucuram ca te avem azi mai mult:kiss: Bea ceaiuri si stai la caldurica. Poti face si o baie fierbinte la picioare cu sare, ajuta f mult:*

Eu sunt bine Cristinica, la munca, incerc sa nu ma stresez f tare. Imi e colega plecata si asa mai intru pe la voi ca de saptamana viitoare mai rar va voi scrie. In rest imi pun sperantele in temperatura ridicata si abia astept sa treaca timpul sa pot face un test majoreta Daca intr-adevar am ovulat asa cum zice FF, as fi vrut sa fac un test pe 18 caci pe 19 dimineata va veni sora mea la mine pentru 3 saptamani si ma gandeam ca daca e sa fie pozitiv sa ii dau sotului vestea chiar atunci.  rugaciune  Crezi ca ar fi prea devreme?  big_smile

Lyinda, atunci spor la  sexinpat  azi si maine sa intri pe lista de asteptare pentru testulet:* majoreta

Ultima oara a fost editat de Gabi Matei (2013-12-12 10:33:15)


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#1005 2013-12-12 10:16:19

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Chiar am sa fac o baie fierbinte la picioare cu sare mare,uitasem de lucrul asta. puss
Testul fa-l cam la 2 saptamani de la ovulatie ca sa fie cat de cat concludent.


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#1006 2013-12-12 10:19:08

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

neata fetele puss si azi sunt full, dar am luat deja pauza de clementine wink

Lyinda puss pai gratuite sunt cu trimitere, altfel nu prea sunt smile la mine a fost ceva de genul, medicul de familie mi-a dat trimitere la gine, ca sa nu platesc consultatia, iar medicul gine mi-a dat trimitere pentru analize, cele care sunt decontate, dar din cate stiu si medicul de familie iti poate da direct trimitere pentru analize

Ionela puss fir-ar! hai ca daca nu e rosu, mai sunt sanse smile relaxeaza-te la munte!

kriss puss pai sa stii ca de o pauza chiar aveai nevoie

gabi puss goodluck

ano puss

va pup pi tatii!


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1007 2013-12-12 10:22:06

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Draga mea Iulia puss  Tu cum te mai simti? Nu prea era timp de pauza dar nu am ce face,asta e cand trebuie,trebuie


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.