homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36-20


#362 2014-01-29 13:34:48

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Ano, din cate am inteles eu, problemele tale la coloana si femur, mai degraba te-ar pune in pericol pe tine decat pe bebe. Asa ca nu te mai gandi ca nu ai facut alegerea potrivita pt. bebe.
Sa stii ca si eu ma gandeam ca poate am acceptat prea usor varianta cezariana, ca poate trebuia sa insist pe natural, ca poate e mai bine pt. bebe, etc. Asta inainte sa ajung la spital. Iar acum stiu ca indiferent ce vroiam eu tot la cezariana as fi ajuns.

Sonia, am priceput cu ziua metodica. Aiurea ca nu te poti odihni in ziua aia...


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 



#363 2014-01-29 14:16:29

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Katey, ai retinut bine, dar am verde pt natural de la doi ortopezi, in scris, pe scrisori medicale. Nu reprezinta un risc nici pt mine, tumora e in capul femural, bazinul se modifica, dar ei nu cred ca va apasa pe capul femural.
La coloana la fel, fractura a fost mai jos, in S4, iar peridurala sau rahie se face mai sus, undeva in L.

Ginecologul a zis ca pana acum e totul perfect pt natural. Bb intors, lichid ok, placenta sus, desi anterioara etc. Dar tot el zice ca e prea devreme, ca om vedea atunci. Si stiu ca are dreptate, mai e destul.

Bazinul il am mare, asa fizic, 99 cm are si eu sunt inaltuta 1.70, nu sunt micuta. Ex Kegel fac de ani buni. Rezistenta la durere am. Toate astea m-au dus la concluzia ca e ok pt mine si pt bb natural.

Nu ma sperie nici cezariana, doar ca nu vad de ce sa fac, daca n-am indicatie.
Daca Doamne Fereste, ajung ca in cazul tau sau al lui Emi, evident ca nu sunt dezamagita de cezariana, pana la urma important e sa ajungem acasa sanatosi.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#364 2014-01-29 14:17:44

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Ano, si invera daca ai fi ales, tot te-ai fi gandit ca poate e mai bine altfel. E normal asa. Ai indoieli, dubii. Linisteste-te.
Am vb cu fata care a nascut recent tot la maternitate si tot prin cezariana. Trebuie bagaj separat pentru terapie intensiva si separat pentru maternitate cu bebe. Si ala pentru intensiva trebuie intr-o sacosa ca nu te lasa cu geanta acolo. Acu tre sa scot din bagaj lol


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#365 2014-01-29 14:37:09

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Geta what??!!!eu am avut un singur bagaj ( geanta) + geanta mea de umar si pe terapie intensiva si in salon. S'or fi schimbat regulile din aprilie pana acum cesafac

Offline

 

#366 2014-01-29 14:40:25

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Fetele imi zic si eu parerea mea.
Sa nu credeti ca ma bag ca musca in lapte.
Eu sa mai fac si 10 copii,numai natural as vrea.
Da e dureros,dar am nascut la 16 si seara ma plimbam cu ea pe holuri,in patutul ei.
Cu cezariana daca te tii bine pe picioare dupa cateva zile,si mai ales taietura ramane taietura,si tot tam tam-ul sub piele.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

 Publicitate


loading...

#367 2014-01-29 15:00:31

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Buna ziua!

Ano, 8-9 saptamani as zice ca mai am. Acu am 30s jumate, eu ma vad nascand in jur de 39 nustiu  Vai, numai nu inducere a nasterii. E nasoala rau. In cazul asta cred ca as prefera ceza decat sa imi induca..

Madle, ma bucur mult pentru tine. Sa va ajute Dumnezeu, sa duci sarcina cu bine la termen si sa ai un copilas sanatos!  iti inteleg frica kram

Vai Jac, zici ca misca putin pe final de sarcina... eu cred ca albesc atunci  disperat

Iulia, pare ok tensiomerul insa tot cel clasic e cel mai recomandat. Oricum sunt mai bune astea care se pun pe brat decat cele pt incheietura.

Iulia, am patit-o si eu cu liftul. AM scos cainele si cand m-am intors, era blocat unveva sus liftul, cineva nu l-a inchis bine. S a trebuit sa urc. Stau la etajul 5 si totusi burticuta e grea big_smile

Getut, si cam ce trbuie pt bagajul de la terapie intensiva?

De aseara imi misca bebe asa tare!  Efectiv imi face burta de toate formele, parca face tumbe asa mare cum e el.
Si sotul aseara  tinea mana si bebe a miscat foarte amplu si sotul mi-a zis ca a simtit palma cu degetelele, eu nu stiu ce sa cred, eu nu am simtit niciodata asa clar incat sa stiu ca e palma, degetele nustiu cine stie ce-o fi simtit? Credeti ca e posibil sa fie cum zice el?


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#368 2014-01-29 15:11:14

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Ele, debea acu misca, in toata ziua...deci iti dai seama
Macar tu ai de ala de ascultat, eu la 10 am luat burta si am scuturat'o odata si atunci mi a dat una, deci iti dai seama
E super naspa, toata ziua sa miste un pic
Nu stiu ce sa zic de sot, eu creca i se pare..acuma na

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2014-01-29 15:12:31)

Offline

 

#369 2014-01-29 15:17:11

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

elena, da treaba cu liftul e crima sad nici nu vreau sa ma gandesc cum va fi cu burta, cred ca fac pauza intre etaje si merg la administrator acasa sa ma odihnesc .. la noi e tot mai frecvent, si culmea doar ce a fost in revizie!

o sa fiu super offtopic! scuze pentru asta, dar am cautat pe forum si nu am gasit nimic.. ma confrunt cu o treaba pe care nu stiu cum sa o abordez si nici cum sa o gestionez sa nu imi fac mie rau..

e vorba de tatal meu care a cazut intr-o mare depresie sad declansata dupa un accident care s-a soldat cu ambulanta, spital, rusine... asta in cazul lui care nu a avut deaface cu drii, cu spitalele... asta pe scurt... s-a intamplat in octombrie, pe 25 (cand mie de la soc mi s-a declansat si ultima menstra si banuiesc eu, si problema cu tiroida) ... fizic s-a refacut complet, a avut doar o contuzie la cap ... dar psihic abia acum se rasfrange sub forma de depresie reactiva... a tot fost si la psihiatru care i-a dat tratament, dar care nu are efect.. nu doarme, este extrem dar extrem de apatic, a slabit mult, si-a pierdut interesul pentru orice, are toate simptomele de depresie si ce e mai rau este ca nici nu se poate mobilizeaza sa iasa din ea pentru ca el nu intelege cum de i s-a intamplat lui... mie mi se rupe sufletul...iar m-a bufnit plansul sad ... nu stiu cum si ce sa fac... mai rau este ca o termina si pe mama... nici nu ii mai pot vedea de frica sa nu pateasca bebe ceva..

stiti, ati auzit de asa cazuri? orice sfat e binevenit


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#370 2014-01-29 15:17:14

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Jac, si eu cred ca i se pare dar il las sa creada ca i-a dat bebe un high five lol

Iulia, pai si-a revenit dupa acel accident, nu? De ce rusine? hmm
NU stiu ce sa-ti zic, sper sa se faca bine.

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2014-01-29 15:20:34)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#371 2014-01-29 15:42:28

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

da, fizic si-a revenit... accidentul in sine a fost stanjenitor pentru el, a cazut pe strada, s-a lovit la cap si s-a trezit la spital... nu stie ce s-a intamplat, doar ca ne-am trezit cu telefon de la salvare sa mergem ca tata este la spital...iar pentru el, faptul ca s-a trezit acolo a fost un mare soc... nestiind ce i s-a intamplat... a fost ok pana pe la inceputul lui decembrie, de atunci e tot mai rau

am rabufnit  supa m-a sunat o prietena sa ma intrebe despre treaba cu tiroida si nu mai suport sa fiu intrebata pentru ca mai apoi sa nu mi se dea si solutia... cat de aiurea suna sad dar cica ar trebui ca instinctul sa imi spuna cum e mai bine! vocea interioara! chiar sunt eu defecta de nu stiu ce decizie sa iau in ce priveste tratamentul? este asa usor sa te decizi pentru un tratament care trece prin placenta si poate cauza fatului?  skitarg sunt atat de furioasa! de ce oare vocea aceea nu imi spune cum e mai bine?? drii imi spun care sunt riscurile si eu trebuie sa mi le asum, dar cum fac asta?

Ultima oara a fost editat de iuliabebe (2014-01-29 15:54:24)


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#372 2014-01-29 15:53:20

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Da, Happy, si mie mi s-a parut ciudat, dar ea asa zicea. Acuma nu stiu ce sa zic.
In bagajul de terapie intensiva sa fie vata, absorbante, servetele umede, chiloti de baba, 5-6 pampersi, sticla de apa cu tumburuc de 0,5 l sa bei usor din ea fara sa chemi mereu asistenta sa iti dea cu cana si alaturi sa ai o sticla de 2l din care sa rogi sa iti toarne cineva in sticla ta.
Eu am pus separat acum. Oricum nu imi mai incapea nimic si mai trebuie sa pun cate ceva in geanta.
Iulia, nu stiu daca ai tu ce sa faci. Ati vorbit cu el, discuta cu voi? Tot ajutor de la psiholog ar trebui, macar antidepresive sa-i dea.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#373 2014-01-29 15:55:29

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

get, da i s-a dat deja tratament care nu are efect, dar cred ca tot de la el pleaca pentru ca ii este frica de dependenta sad este un fricos! toata viata a fost un fricos, iar acum ii iese prin piele... eu stiu ca nu am ce sa fac, dar ma termina si asta nu e bine


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#374 2014-01-29 16:06:19

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Iulia, nu te stresa kram cu siguranta nici prietena nu avea intentii rele.

getut, merci.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#375 2014-01-29 16:19:06

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Iulia, psiholog..si pastile..seful meu e diagnosticat cu depresie..si asa e tot timpul, cand bine cand rau..ba s a internat de 3 ori, pt ca zice ca acolo se simte ok..
Of! A fost doar un accident, a cazut..oricum stiu ca degeaba vb cu el ca nu intelege

Offline

 

#376 2014-01-29 16:19:42

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Iulia, este foarte complicat. Nu il poti ajuta cu forta. Si tatal meu este prapastios, negativist si mereu pune raul in fata. E greu sa ajuti un om care nu vrea si poate sa fie ajutat.
Poate o sa fie mai bine dupa ce vine bebe, poate o sa se ia cu el si o sa se mai indrepte. Iti urez curaj.
Cu placere, Elenus.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#377 2014-01-29 17:09:49

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Off, Iulia, tare prapastioase sunt depresiile. Dar la el nu vad un motiv foarte mare. Poate venirea nepotelului pe lume il va mai scoate din starea asta.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#378 2014-01-29 17:19:23

kuky
Sr. member
Inregistrat: 2012-07-03
Mesaje: 1300

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

wave burtici !
Madle felicitari, bine ai venit printre noi si sa ai o sarcina usoara  puss
Ano nu te mai invinovati, lasa lucrurile sa decurga de la sine si pana la urma va fi totul bine  kram
Iulia eu nu cunosc pe nimeni in situatia tatalui tau, dar poate fi o afectiune de moment care cu sprijinul si dragostea voastra poate fi depasita la un moment dat, iar daca voi ii sunteti alaturi ii va fi mult mai usor si atitudinea sa se poate imbunatati. Daca situatia este mai grava poate un ajutor specializat il va ajuta cumva. Iti doresc sa depasiti cat de repede momentele astea si sa va fie bine  kram

Fetelor va las si voua o bucatica din  party meu, caci azi am mai bifat un an din viata mea  smile  Va pup  puss

Offline

 

#379 2014-01-29 17:49:02

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

La multi ani, Kuky! La anul de ziua ta o sa ai un cadou special! Toata sanatatea si fericirea din lume!


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#380 2014-01-29 17:58:10

kuky
Sr. member
Inregistrat: 2012-07-03
Mesaje: 1300

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Multumesc Geta  puss asa este la anul va fi mult mai special  hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.