homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36-21


#381 2014-01-29 18:02:31

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

subscriu la ce a zis Ioana, eu as fi dat orice sa nasc natural desi sunt constienta ca durerea ar fi fost mare, dar taietura e taietura. La o nastere naturala te doare atunci si apoi gata, eventual mai ai epiziotomia de vindecat dar nu se compara din cate am auzit si eu, neavand termen de comparatie. Dar la ceza prima zi mai e cum mai e ca esti pe calmante dar de a doua zi cand te ridici din pat e crunt, miscarile pana atunci uzuale la care nici nu te gandeai (de exemplu sa te ridici din pat sau sa te asezi pe wc) tre sa le faci mai limitat, asta in timp ce tre sa te ocupi si de bebe. Eu am 2 saptamani si inca mai mai tin niste muschi pe la burta si ma doare daca apas in anumite zone.


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 



#382 2014-01-29 18:02:41

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Va multumesc fetelor! puss numai cuvintele voastre si sunt de ajutor!

Jacq, tata e in faza in care estr numai rau sad nu are deloc momente bune, daca il intrebi ceva raspunde numai cu: eu nu sunt bine! Orice ai intreba, tot acolo ajunge sad nici vestea primului nepot nu il scoate din nenorocirea asta..nici asta nu il bucura

pe deasupra, este un om citit, toata viata a studiat despre corpul, mintea umana si functiile lui, dar acum parca totul s-a sters sad nu se poate ajuta singur..frate-miu o tot tine ca il internam si gata sad eu mor cand aud ..nu vad in asta o solutie..alaturi nu ii pot fi pentru ca drul mi/a spus sa evit emotiile, iar cand il vad il judec sad nu ma pot abtine, dar nu pricep..are atatea pt care trebuie sa mearga inainte...
Stiti, imi tot spun ca sunt nenorociri mai mari pe lumea asta, dar mintea omului este atat de fragila..of!

Kuky, imi pare rau ca umbresc bucuria ta! La multi ani! puss


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#383 2014-01-29 18:34:39

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Iulia, nu e posibil anume lovitura la cap sa fi cauzat ceva? sad

kuky la multi ani!!   Chiar ca vine cel mai frumos an din viata hjarta

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2014-01-29 18:35:05)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#384 2014-01-29 18:34:54

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Eu operatia am facut-o la bucuresti, un fel de cezariana, tot taietura ca voi am smile
A fost crunt, prima zi  nu am stiu cine sunt , am fost la terapie si pana a doua zi cand m-au dus in salon nici nu m-am miscat.Apoi marti dimineata m-au adus in salon si toate care am fost operate , mamaici sau nu, ni s-au dat dulcolax si carbune medicinal , nu va imaginati ca dupa ce ca nici nu ma puteam ridica, imi mai chioraiau si matele de la draciile alea:))da na...vrei nu vrei...m-am ridicat ca trebuia sa ma duc la toaleta...unde...cum puii mi sa vrei s faci ceva cand operatia durea ca naiba...marti a fost crunt, apoi miercuri m-am hotarat sa merg si cu ambitie am ajuns in curtea spitalului, si sunt scari de urcat...he heee.Ideea e ca daca faci miscare iti revii repede, dar durerea este crunta, am crezut ca nu o sa-mi mai revin vreodata.A fost cumplit!Eu una as naste natural, cu siguranta, nu stiu acum daca dupa taietura asta mai voie sa nu...
Sa fiti sanatoase mamici, burtici si puiuti. Madle ai fost binecuvantata, ai incredere in Cel de Sus ca El stie cel mai bine.Felicitari, ma bucur enorm , imi dai speranta ca poate , poate intr-o buna zi, voi mai zambi si eu smile


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#385 2014-01-29 18:43:23

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Rozi kram
Eu pot sa zic ca nasterea mea "naturala" a fost horror. Dar datorita celor 3 substante care mi-au fost administrate ca sa induca nasterea aveam contractii incontinuu, fara pauze. A fost teribil, niste dureri de nedescris. Totusi, doctorul de acum mi-a zis ca, daca mi-ar induce la fel, cu acele substante nasterea cu un copil viu, acele contractii i-ar putea pune viata in pericol, adica sunt mai tari si dese decat la o nastere naturala, fiziologica. Deci, in caz de nastere naturala, am speranta ca nu e de fapt asa rau ca nasterea prin care am trecut.
Partea buna a fost intr-adevar refacerea foarte rapida. In cateva ore urcam scari fara nici o problema, nici macar nu m-a usturat la primul pipi, desi aveam 2 cusaturi. Am ezitat inainte de a face pipi, ma asteptam sa ma arda.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

 Publicitate


loading...

#386 2014-01-29 18:52:18

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Ele, a facut 2 tomografii, totul e in regula..poate doar sa fi afectat vreun nerv sau ce mai e pe acolo..nu stiu, dar incerc sa imi dau seama cum sa il ajut si nu vad cum..o tot tinem ca trebuie sa se ajute el sa iasa la lumina, dar cred ca nu poate singur sad asta e! Mi-e mila de mama ..si mi-e frica pt ea sa nu se imbolnaveasca

Cand va citesc povestile...cuvintele sunt putine..de ce o fi atata necaz pe lumea astav


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#387 2014-01-29 19:09:48

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Iulia: recomand pt tatal tau, pe langa medicatie, sa faca psihoterapie. El trebuie ajutat sa inteleaga ce s-a petrecut, sa treaca peste vina, jena, etc. ASre nevoie sa vorbeasca cu un psiholog.

Elena: sunt convinsa ca nasterea aceasta va fi mai usoara, nu se poate compara cu cazul de atunci, cand pt medici era imperios sa nasti cat mai repede.
Acum vei avea ritmul tau si bebe te va ajuta sa il nasti, ai sa vezi kram


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#388 2014-01-29 19:26:18

oana_isabela
Full member
De la: targoviste
Inregistrat: 2013-09-24
Mesaje: 593

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

La Multi Ani Kuky!!!!!
Eu anul acesta in iunie implinesc 30 anisori iar bebicul care are DPN 01.06.2014 va fi cel mai frumos cadou!!!! mai ales daca iese in zodia gemenilor ca mine!!!! Dar nu stiu de ce am impresia si senzatia ca o sa nasc inainte de 21 mai...lol vom vedea!!!!


Iti multumim Doamne pt minunea de fata!
19.05.2014  ora 10.15-Mara Gabriela

Offline

 

#389 2014-01-29 19:33:00

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Ano, asta ii tot spunem, dar atunci cand este pus intr-o astfel de situatie, de a vorbi despre ce s-a intamplat, isi pierde vocea sad efectiv raguseste pana nu mai poatr vorbi..si asta imagineaza-ti ca se intampla pe drum, de acasa pana la dr...in plus, el vrea rezultate trosnind din degete...eventual fara bani..ce sa mai, vorba lui frate-miu 90% tine de el..este complet schimbat..

Btw, zic astia la stiri ca un bebe s-a nascut in tren pe ruta Tecuci-Iasi  wow

Ultima oara a fost editat de iuliabebe (2014-01-29 19:36:12)


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#390 2014-01-29 19:48:41

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

buna seara, fetelor!

Madlena, ma bucur pentru tine si sunt convinsa ca de data asta va fi bine. ce emotii, ce bucurie! incearca pe cat posibil sa nu lasi temerile sa iti umbreasca fericirea, e pacat (ti-o spune cineva care toata sarcina s-a temut si s-a infranat in a se atasa de copilasul din burtica). trebuie sa crezi ca bebele tau a venit, de acum este si va fi in permanenta cu tine, iar cand se va implini termenul, ai sa-l cunosti hjarta.

ano, nu are de ce sa nu fie nasterea naturala cea mai buna alegere pentru copil. asa e firesc sa decurga lucrurile, complicatiile apar foarte rar. si cezariana are riscurile ei, fiind o operatie. probabil medicul te da inapoi, dar tu ai atatea atuuri sa nasti natural. ai incredere in tine si in colaborarea perfecta cu bebe!

elena, wow, urcai scari? eu am fost tare ametita in seara aceea, aveam stari de lesin cand ma ridicam din pat. dar am fost si anemica, poate de asta.

cat despre recuperarea dupa o nastere naturala, eu am tras-o o saptamana cu epiziotomia si hemoroizii... tare rau a fost. ma durea fundul orice faceam, chiar si stand in picioare sau in pat. dar poti foarte bine sa nu ai parte de asa ceva.

iulia, imi pare rau pt tatal tau. sa discute cu un psiholog, daca accepta. un om cu pregatire stie cum sa-l ia, cum sa abordeze subiectul si il poate ajuta sa scape de trauma.
imi pare rau de problema cu tiroida sad. trebuie tratata acum, in sarcina? daca da, incearca intai un tratament homeopat, e inofensiv. cauta un medic homeopat bun si discuta problema cu el.

va pup.

Offline

 

#391 2014-01-29 20:04:58

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Multumesc Ano!

Iulia, am vazut si eu stirea. Dar nebuna si femeia aia. Sa pleci in luna a 9-a de sarcina cu trenul pe vijeliile astea?

Frumos spus Anca "trebuie sa crezi ca bebele tau a venit, de acum este si va fi in permanenta cu tine, iar cand se va implini termenul, ai sa-l cunosti"   asta tre sa-mi repet si eu...
da, urcam pe scari. ma durea un pic fundul dar nu ma oprea din a face..orice. De refacerea fizica nu ma plang ( la 20 de zile de la nastere eu deja ovulam..) refacerea psihica a fost grea, si oricum nu cred ca ma voi vindeca vreodata 100%, cicatricea ramane pe viata.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#392 2014-01-29 20:24:55

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Anca puss chiar ca bine zis! Bebe a venit la fiecare gravidutza, e doar chestiune de timp pana facem cunostinta hjarta voi cum sunteti?
O sa ma documentez si despre trat homeopat smile multumesc pt sfaturi!

Ele, chiar asta gandeam si eu, sa pleci de nebuna la 9 luni..dar deja avea 3 nasteri, deja era experta


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#393 2014-01-29 20:53:00

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

ca aia care a nascut in avion lol


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#394 2014-01-29 21:36:20

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Fetelorrr am rupt apaa!!!! Am facut un dus si am plecat!!! Vbb v am pupatt!!!

Offline

 

#395 2014-01-29 21:41:32

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Jac, să fie bine! rugaciune
Naştere uşoară!
majoreta majoreta majoreta


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#396 2014-01-29 21:47:33

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Buna, fetele!

Jack. wooow, Doamne- ajuta! Nasti...! chicot

Madle, felicitari! puss  In cazul asta, se schimba datele probleme. Nu ai nimic cu tiroida. In primele saptamani de sarcina, bebelul nu are tiroida formata, asa ca ia din hormonii mamei, iar TSH-ul scade natural. Deci, esti insarcinata- asta ai!lol

Iulia, eu iti pot recomanda 3 medici endocrinologi fff buni in Bucuresti: Catalina Poiana(la care merg eu), Raluca Trifanescu si Corin Badiu. Sunt extarordinari, dar ff ocupati. Ii gasesti si la Parhon. Dr mea e exceptionala, insa e ciudata rau,are toane,  mai nou e prof universitar si e super aglomerata. Trebuie sa faci ce este mai bine pentru bebe. Doamne-ajuta!

Va imbratisez pe toate!


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#397 2014-01-29 21:52:32

oana_isabela
Full member
De la: targoviste
Inregistrat: 2013-09-24
Mesaje: 593

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Jac sa fie totul bineee!!!! Nastere  usoara!!!! Iti tin pumnii sa scapi usor!!!!


Iti multumim Doamne pt minunea de fata!
19.05.2014  ora 10.15-Mara Gabriela

Offline

 

#398 2014-01-29 22:03:40

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Multumescc!! Am facut dusul dar cu stau ca inca iese lichid..nu se termina odata sa pot plecaaa

Offline

 

#399 2014-01-29 22:09:04

oana_isabela
Full member
De la: targoviste
Inregistrat: 2013-09-24
Mesaje: 593

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

poi de ce stai sa se termine???? nu te poti duce asa??? ajungi repede la spital?


Iti multumim Doamne pt minunea de fata!
19.05.2014  ora 10.15-Mara Gabriela

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.