homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36-64


#1198 2014-02-07 13:09:54

kuky
Sr. member
Inregistrat: 2012-07-03
Mesaje: 1300

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Asta este si singura mea temere, nu mai conteaza cum nasc, copilul este singurul care conteaza, sa vina pe lume in siguranta si sanatos.
Multumesc Geta pentru sustinere  puss

Offline

 



#1199 2014-02-07 13:16:46

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Kuky, uite aici scrie tot ce trebuie sa sti : http://www.jaypeejournals.com/eJournals … ;isPDF=YES
La aprox. 20 saptamani 90% dintre femei au placenta inserata mai jos, ca apoi sa-si revina pana la termen. Deci nu ai de ce sa te ingrijorezi.

Get, multumesc! big_smile

Ultima oara a fost editat de Bluemoon (2014-02-07 13:22:03)


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1200 2014-02-07 13:20:25

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Ionela, da, corect, Vitex contine o planta numita planta castitatii, care ajuta secretia de progesteron. http://www.vitaplus.ro/vitex-dacia-plant
http://www.copilul.ro/fertilitate/trata … a8014.html

Geta: si eu tot la fel, stresul pisicii. Sunt convinsa ca odata ce va creste bb, vor fi numai beneficii, mai ales DUPA perioada mersului de-a busilea. Insa cat e mic-mic, acum sugar, cand nu are reflex sa scuipe chestii straine din gura, daca se aseaza vreun fir de par pe buze sau in gurita se poate ineca cesafac
Eu deja discut cu sotul sa o tundem scurt, am mai vazut pisici tunse, dar trebuie sa ne documentam mai mult, sa nu fie nici pt pisica prea traumatizant. Oricum pana prin iulie stau cu usa inchisa, din iulie cand dam drumul la AC incep problemele.
Noi cand ne-am luat pisica acum un an jumate, am educat-o in ideea de a trai cu un bb, de unde si usa inchisa si interdictia de a se sui in pat in dormitoare (are voie oriunde vrea ea in living, canapea, fotolii). In rest, e o cuminte, nu a gustat niciodata hrana de la om, adica de la noi de la masa, deci nu miorlaie cand miroase a mancare, nu sare pe masa, nu cerseste. Cand vreau sa ii dau gatit de mine si nu la plic, ii fac separat fiert ficat, organe sau carne fiarta, dar nu prea se omoara. Tot boabele si plicurile ii plac, iar la plicuri are pretentii doar la Applaws, Royal Canin, Hills si uneori Nutraline. Schesirul nu ii mai place lol

Legat de analize, nu ma pricep ff bine cum lucreaza laboratorul respectiv, dar pare in regula. La mine pe foaie e mai clar, scrie ce culturi s-au cautat, undeva mai jos, unde e un asterix, printre ele fiind si strept B. Si la tine cred ca au cautat, doar ca nu au scris ca au cautat, negasindu-l, nu apare. Daca era ceva, aparea ca a crescut cultura.

Blue, tu te joci cu focul. Vrei sa ne faci pofte? tongue

Jacqui: bafta la dr, sa nu fie nimic ingrijorator la caputul lui bb. Dragul de el, e un scumpic in poze.

Kuki: placenta inca poate sa se ridice. Are timp, odata cu cresterea uterului. Iar jos inserata nu inseamna previa. Stai linistita kram
Legat de acum 2 sapt era normal inserata: de obicei nu poate fi intai normala si apoi jos inserata, tendinta placentei fiind de ridicare (uterul creste pe verticala), dar mai poate fi si o situatie in care uterul e retrovers, iar in indreptarea lui, cand e in pozitie verticala finala sa ajunga "jos inserata". De acum inainte insa, se va ridica, pe masura ce creste uterul.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1201 2014-02-07 13:34:17

kuky
Sr. member
Inregistrat: 2012-07-03
Mesaje: 1300

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Blue multumesc frumos pentru link  puss mi s-a mai usurat inima putin
Ano  puss multumesc si tie pentru cuvintele incurajatoare. Legat de modificarea placentei in termen destul de scurt, nu stiam ce sa cred, dar acum ai facut lumina si se poate ca explicatia cu uterul retrovers sa fie concludenta, intrucat eu am uterul retrovers. Va multumesc mult fetelor  kram

Offline

 

#1202 2014-02-07 13:44:37

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Kuky, cu mare placere. E bine ca te-ai linistit.

Ano, pai unde altundeva as putea face pofte? lol Aici e locul potrivit big_smile


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1203 2014-02-07 13:45:36

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

getut,e buna analiza.n-ai nimic puss


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1204 2014-02-07 13:57:44

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Ano, apropo de tundul pisicii. Verisoara sotului meu are pisica si o tunde cu masina de tuns tocmai ca sa nu lase par. Ii lasa doar pe cap, labute si coada, deci ti o poti inchipui cum arata rotfl2), parca e un leu in miniatura. Si e si neagra. Prima daca a fost mai greu, dupa aia s a invatat ca asta e soartavei, fara par lol. Deci tunde o fara grija. Multumesc de informatii.

Offline

 

#1205 2014-02-07 13:58:36

kuky
Sr. member
Inregistrat: 2012-07-03
Mesaje: 1300

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Nu vreau sa va bombardez cu grijile mele  cesafac dar o alta neliniste de-a mea este ca am Rh -ul negativ, diferenta o face doar faptul ca ei m-au linistit ca la primul copil nu impune probleme si ca oricum mi se va face  imunizarea cu imunoglobuline anti D, care ar preveni orice complicatie, atat acum cat si la o alta eventuala sarcina. Vroiam sa stiu si parerea voastra sau daca mai este cineva in aceeasi situatie..... nustiu

Sper ca nu v-am zapacit prea tare  puss  puss

Offline

 

#1206 2014-02-07 14:05:22

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

si eu am o neliniste, ma tot jeneaza pe la burta jos... acum undeva in zona operatiei de apendicita.. nu e chiar durere, dar e ceva acolo sad sunt paranoia?

kuky, eu nu stiu sa iti spun, dar parca get are rh negativ... daca nu zic vreo prostie


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1207 2014-02-07 14:25:14

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Kuky, daca faci imunizare, nu are ce sa se intample Si ca sa-ti spun un caz concret: mama are rh negativ, eu pozitiv. Pe vremea cand era ea gravi, tata mare stia de asa ceva si uite ca nu s-a intamplat nimic. La fel mai am prieteni: doi frati, amandoi cu rh pozitiv si mama negativ, si doua surori, in absolut aceeasi situatie, la care mamele nu au facut imunizare. Pe vreme lui Ceasca, nu se stia de ecografie, d-apai de imuniare in caz de incompatibilitate de Rh. Dintre toti, eu stau mai prost cu capul rotfl2 dar ceilalti sunt bine merci. Deci, relaxeaza-te!

Iulia, nu stiu sa-ti raspund..si eu am aceeasi problema, dar n-am apendicul scos si mi-e sa nu fac acum apendicita, dar incerc sa ignor, poate ma ignora si ea pe mine lol

Ultima oara a fost editat de Bluemoon (2014-02-07 14:27:10)


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1208 2014-02-07 14:33:35

Dreams__Factory
Banat
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2014-02-04
Mesaje: 28
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Kuky, sora mea are RH negativ. Nu a facut imunizare si acum 2 ani, a nascut o fetita sanatoasa. Stai linistita.

Fetelor, va pup! puss
PS- Samabata urmatoare, m-am programat la eco. Dupa rezultatele de la Beta, voi intra atunci in saptamana 6. Deci am inima strans si imi este frica pana voi vedea ca totul este ok. big_smile


My Ovulation Chart

Un vis se implineste atunci cand incepi sa nu mai crezi in el.

Offline

 

#1209 2014-02-07 14:33:35

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Ma gandeam daca sa iau nospa, dar daca nu e chiar durere nu stiu ce sa fac, hm..mai stau sa vad pana diseara daca se intensifica
Blue, pe mine cand m-a operat de apendicita m-a durut piciorul, burta nicidecum forgetit dar nu o sa ai ghinionul asta acum


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1210 2014-02-07 14:33:55

kuky
Sr. member
Inregistrat: 2012-07-03
Mesaje: 1300

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Asa ma gandesc si eu Blue, ca odata ce mi se va face si imunizare ar trebui sa ma linistesc, dar gandul mai zboara.......multumesc din nou, esti o draguta  puss

Iulia nici eu nu ma pricep ce ar putea fi, dar daca continua si se accentueaza nu sta asa  puss

Dreams  puss

Ultima oara a fost editat de kuky (2014-02-07 14:36:29)

Offline

 

#1211 2014-02-07 14:43:46

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Dreams, nu te lasa! Streseaza mogaldeata aia la maxim! Iti dai seama ce o sa afli la eco  wow  ca e totul in regula lol Daca beta a crescut frumos, cum au spus si fetele, inseamna ca totul e bine. Ia si numara la zile/ore, ca sa te destresezi rotfl

Kuky puss Stiu cum e sa zboare gandu. Eu acum ma gandesc ca o sa imi tin in brate copilul si in a doua secunda, ma apuca depresia, ca poate s-a intamplat ceva cu el si eu nu-mi dau seama..

Iulia, la picior nu a ajuns big_smile deci e bine, ignoranta e mama succesului lol La faza cu ghinionul, n-am cum sa am ghinion, eu sunt ghinionul rotfl2


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1212 2014-02-07 14:52:21

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Kuki, eu am Rh neg, copilul a avut pozitiv, am fost imunizata cu Rhogamma, am facut acum analiza de anticorpi a iesit negativ. stai calma.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1213 2014-02-07 14:53:39

Dreams__Factory
Banat
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2014-02-04
Mesaje: 28
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

rotfl Moon! nu vreau sa ma stresez la maxim! Dar inca nu-mi vine sa cred ca sunt eu! rotfl2

Gabi, esti? Tu cand te duci la eco?!?


My Ovulation Chart

Un vis se implineste atunci cand incepi sa nu mai crezi in el.

Offline

 

#1214 2014-02-07 14:56:05

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Dreams te-am rugat sa imi spui de ce vrei sa renunti la userul vechi


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1215 2014-02-07 15:03:19

Dreams__Factory
Banat
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2014-02-04
Mesaje: 28
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Buna,Emilia...scuze. Contul anterior continea numele meu real. Vreau sa renunt, deoarece cineva a incercat...si a reusit sa imi sparga conturile de facebook, mail. Si am regretat ca mi-am expus, sa ma exprim asa, viata reala....am primit diverse e-mailuri referitoare la ce postez pe acest forum, si am decis sa imi schimb numele....insa nu am putut. Imi cer scuze sad


My Ovulation Chart

Un vis se implineste atunci cand incepi sa nu mai crezi in el.

Offline

 

#1216 2014-02-07 15:08:03

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Userul se poate schimba doar de moderatori sau admini de asta nu ai reusit. Ce putem face e sa iti schimb userul vechi cu cel nou si pe acesta nou sa il banez iar tu sa continui sa scrii de pe cel vechi . Care e cel vechi?


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.