homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94-10


#172 2014-03-06 10:15:49

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Iulia, nu ma rascolesti, m-am obisnuit cu problemele si pot vorbi despre ele. In urma unei embolizari pentru un fibrom uterin, nu mi-a mai venit cm aproape deloc, adica au fost doar cateva luni in 4 ani cand mi-a venit oarecum normal, in rest fff putin. Am facut histeroscopie ca aveam peretii uterului lipiti, insa nici in urma acesteia si a tratamentului cm nu a revenit si endometrul e atrofiat, e f subtire, nu se poate fixa oul.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 



#173 2014-03-06 10:22:44

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Buna dimineata fetele puss
Ma da stati de vorba pe uscat?  mornincoffee  mornincoffee  mornincoffee  mornincoffee
Iulia ai facut bine ca te-ai descarcat de acele energii negative...nu e usor sa trecem prin anumite stari dar trebuie,ne datoram asta  in primul rand noua apoi celor din jurul nostru care incearca sa ne fie aproape pe cat pot.Orice lovitura e greu de suportat dar trebuie sa fim puternice si sa luptam.
Va pup kram  si sa aveti o zi buna


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#174 2014-03-06 10:58:53

IuliaXn
Full member
Inregistrat: 2014-02-08
Mesaje: 182

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Da, Kristinika, povestim si noi, saracutele sad
Eu beau cafeaua acasa, inainte de plecare- oricum e o cafea usoara- o lingurita de cafea naturala la 200 ml apa (asa m-am obisnuit la prima sarcina).
Eleny, inteleg (cat pot eu sa inteleg) ca ai avut un fel de sinechie uterina (peretii uterului lipiti). Dar acum ai menstra regulata? Ai incercat ceva tratamente naturiste pentru ingrosarea endometrului? (cretisoara, naprasnic, branca ursului)?? Dar hormonal cum esti (ai probleme endocrinologice)? Ovulatie ai?
Nu iti pierde speranta, ma rog sa ne fie bine la toate smile

Offline

 

#175 2014-03-06 11:15:55

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Da, sinechie uterina am avut. Acum am un sterilet ca sa nu se lipeasca la loc. Problema e ca cm nu a revenit nici acum, dupa histeroscopie si dupa tratament.

Am luat o perioada branca ursului, am mai luat polen, insa degeaba.

Analizele hormonale sunt in limite normale, nu ies din referinte, doar DHEAS e marit.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#176 2014-03-06 11:25:55

IuliaXn
Full member
Inregistrat: 2014-02-08
Mesaje: 182

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Eleny, daca nu ai probleme grave endocrinologice. nu cred ca nu mai vine cm-ca doar nu esti in premenopauza sau menopauza. Endometrul il poti ingrosa cu cretisoara (tinctura, infuzie) sau cu ceva estrogen. Nu vreau sa fac pe medicul acum, dar am citit atatea in ultimele luni si cred ca corpul se vindeca singur- ii ia ceva timp, mai ales dupa stress- dar il poti si ajuta (cu medicamente si stare psihica buna- un pic de optimism nu strica smile
Eu VREAU sa cred ca vom fi bine!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#177 2014-03-06 11:39:58

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

iulia, incepi sa gandesti cum trebuie smile sigur ca vom fi bine toate si cu bebelusi, 2-3 cati da Dumnezeu smile
eu n-am mai facut azi test, m-as amagi singura si nu are rost. e oricum prea devreme. mai astept. cert  e ca nu ma simt altfel, si poate ar trebui daca ar fi sa am burtica.
rabdam, rabdam. rozi mi-a zis ca pe 8 martie am doua liniute. pai asteptam 8 martie smile

Offline

 

#178 2014-03-06 11:45:17

IuliaXn
Full member
Inregistrat: 2014-02-08
Mesaje: 182

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Ionela, ma rog sa aii II pe test smile mai ales de 8 martie! smile Nici nu cred ca ar trebui sa te simti altfel, in special in sarcina incipienta- acum ai fi in sapt 4, nu? deci mititelul are doar 1-2 saptamani smile asteptam nidatie la tine, sa fie cu noroc!!!!!!! Nu te grabi cu testul (cat ai intarziere)?
Eleny va avea cm in curand !!!! si eu tot cm pe 20 martie!!! Doamne-ajuta!

Offline

 

#179 2014-03-06 11:45:41

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Nu mi-a zis nimeni c-as fi la menopauza, si nici analizele n-au iesit ca fiind specifice per de menopauza. In plus, in fiecare luna am toate manifestarile specifice si imi vine fff putin, adica o mica pata. In august anul trecut mi-a venit aproape normal, am luat in per aceea branca ursului si polen, nu stiu daca a avut vreun efect.

Si eu imi impun sa cred ca va fi bine.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#180 2014-03-06 11:52:08

IuliaXn
Full member
Inregistrat: 2014-02-08
Mesaje: 182

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Eleny, e bine, te rog sa continui tot asa!! ia, te rog, si cretisoara- eu beau zilnic 2-3 cani de ceai - e foarte bun la gust (ca il beau neindulcit) si pe mine m-a ajutat mult dupa primul curetaj- mi-a reglat imediat cm, fara dureri/cheaguri/rau etc.

Offline

 

#181 2014-03-06 12:04:14

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Ceaiul il prepari in mod obisnuit?


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#182 2014-03-06 12:22:49

IuliaXn
Full member
Inregistrat: 2014-02-08
Mesaje: 182

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Eu iau cretisoara de la plafar la cutie, varsata, nu plicuri. Si folosesc o strecuratoare de ceai dintr-asta
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/92547_0003919_strecuratoare_dubla_pentru_ceai_75_mm_westmark.jpg
Si pun o lingurita la o cana. Infuzez cam 10- 15 min. si apoi beau ca pe apa  storstark  Cand pot sa iau tinctura- ca e hidroalcoolica si nu se ia cu antibiotice sau medicamente - pun o lingurita de tinctura intr-o cana cu apa calda, tot de 3 ori pe zi. Eu ma simt foarte bine de la ea, am o cutie acasa si una la serviciu. si pt ca in timpul sapt. beau la serv, acasa nu mai fac seara. dar in weekend- stau numai cu ibricul cald lol Poate e si un efect placebo, dar la mine functioneaza. Si la tine ar putea functiona regimul, mai ales ca ai spus ca in august ai mers pe tratam naturist si a dat rezultate!
Incearca, ce ai de pierdut? mai ales ca se poate bea si in sarcina (e recomandata pt fixarea sarcinii, deci nu are contraindicatii ca branca ursului, naprasnic, coada calului si coada soricelului- toate acestea nu sunt recom in sarcina, deci trebuie sa le bei in prima jumatate a menstrei.
Te pupacesc! kram

Offline

 

#183 2014-03-06 12:25:45

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Mersi, Iulia, o sa incep sa beau. Asa e, n-avem nimic de pierdut si trebuie sa incercam tot ce se poate.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#184 2014-03-06 12:42:46

Myska
Banat
Inregistrat: 2014-02-17
Mesaje: 40

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

buna dimineata fetele.
acum doua zile mi-a venit menstruatia...sau cel putin asa parea.astazi vad ca a trecut deja.m-am gandit sa fac un test de ovulatie si conform testului as fi la ovulatie acum. mi-am facut programare pentru a face analize in vederea stabilirii dereglarilor hormonale. sper sa nu fie nimic grav....


11 + weeks bebe
Sa spui ce gandesti e un factor de risc!

Offline

 

#185 2014-03-06 12:43:00

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Iulia, si eu ma rog, si pentru mine si pentru voi. astept liniutele alea...dar nu cred sa apara. nu stiu de ce am devenit pesimista dintr-o data.

Offline

 

#186 2014-03-06 12:49:27

IuliaXn
Full member
Inregistrat: 2014-02-08
Mesaje: 182

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Bleah butter  , nu te  dezarma!!! Noi ne rugam pentru tine !! signof10  Sa ai II pe test, sa fie scorpion lol

Offline

 

#187 2014-03-06 12:51:25

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Iulia, stiu ca putem sa ne revenim! Gandeste-te la ceva frumos, la un moment minunat din viata ta. Repeta-ti intr-una ca va fi bine. Eu am ajuns sa tot zic, ca o moara stricata, tot felul de idei pozitive, cum vad ca incepe mintea sa o ia razna, adica sa-mi fac tot felul de ganduri urate si pesimiste, scutur din cap si repet ceva pozitiv.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#188 2014-03-06 12:52:47

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

iulia, fie ce-o fi, numai sa fie  !! multumesc fete dragi.

Offline

 

#189 2014-03-06 13:10:58

IuliaXn
Full member
Inregistrat: 2014-02-08
Mesaje: 182

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Myska a scris:

buna dimineata fetele.
acum doua zile mi-a venit menstruatia...sau cel putin asa parea.astazi vad ca a trecut deja.m-am gandit sa fac un test de ovulatie si conform testului as fi la ovulatie acum. mi-am facut programare pentru a face analize in vederea stabilirii dereglarilor hormonale. sper sa nu fie nimic grav....

Myska, cum e cu menstruatia ta? trebuia sa vina? De ce ai facut test de ovulatie?

Ionela, o sa fie bine!!
Pentru ca acum sunt in abstinenta dupa curetaj si nici nu am voie BB din cauza tratamentului dur cu vit D3 (4000iu/ zi), toate  rugile mele sunt sa fim sanatoase si sa ramaneti voi insarcinate, ca va prind si eu din urma imediat! smile

Eleny, am ce imi trebuie : un sot ideal, o casuta frumoasa, familie- parinti sanatosi, serviciu bun (sa dea Dumneazeu sa le am in continuare la fel!!! Si asa va doresc din inima si voua!!!). Si deocamdata suntem incercati, dar vom reusi sa ne atingem telul- sa avem o minune care sa ne umple viata!

Offline

 

#190 2014-03-06 13:13:46

Myska
Banat
Inregistrat: 2014-02-17
Mesaje: 40

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

imi intarziase cam o saptamana. facusem un test de sarcina si iesise negativ. menstruatia m-a tinut cam doua zile si a fost mai mult ca spottingul. in schimb am avut dureri groaznice.imediat dupa menstruatie am avut o scurgere albicioasa si foarte vascoasa cam cum aveam de obicei la ovulatie.si m-am gandit sa fac un test de curiozitate


11 + weeks bebe
Sa spui ce gandesti e un factor de risc!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.