homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94-25


#457 2014-03-12 16:19:10

IuliaXn
Full member
Inregistrat: 2014-02-08
Mesaje: 182

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Multumesc Alexandra. stiu ca e de la suparare si stress... dupa revelion finuta a venit la mine si , desigur, sarcina ei era subiectul no 1, in special ritmul cardiac al bblului. la un moment dat am rugat-o sa o lase mai usor cu asta- sa vb despre altele....eu in oct nu am auzit deloc bataile inimii printului meu - ca simteam ca e baietel grater
Tu sa ai grija de tine, nu te impovara cu ale noastre smile

Offline

 



#458 2014-03-12 16:19:48

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Iulia si finuta mea tre sa nasca in aprilie si ma confrunt cu aceeasi situatie..ma bucur enorm pentru ea , dar vai de sufletul meu care ma intreaba mereu bebelusul meu unde e?Dar, cu un ochi ma bucur cu altul plang si merg ianinte..ce sa fac?Pupicei:)
Alexandra, deocamdata stau linistita ...nu vreau sa ma mai gandesc pentru ca nu mai pot azi...maine...oi mai vedea:)


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#459 2014-03-12 16:27:09

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

fetelor, stiu exact cum e sa fie cineva in preajma ta gravida , iar tu sa simti ca nu mai poti.  V-am spus la mine e sora mea gravida in 4 luni si jum si mereu cand mergeam la ai mei numai de asta de vorbea, despre ce a vazut la ecograf, ce a auzit, cum s-a miscat si alte chestii. Simteam ca nu mai pot si poate si asta ma stresa f tare pt ca vroiam bebe repede pt ca eram putin invidioasa. Ma bucuram cu un ochi pt ea si cu unul plangeam pt mine.  Stiu sigur ca exista o solutie pt toate, e grea asteptarea asta, dar nu avem ce face.
Nu ma impovarez cu ale voastre, din contra vreau sa va fiu alaturi pt ca si voi m-ati ajutat cand simteam ca nu mai pot.


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#460 2014-03-12 16:46:52

IuliaXn
Full member
Inregistrat: 2014-02-08
Mesaje: 182

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

off, fetelor, mi se pare ca gravidutele ma urmaresc smile acum o colega de serviciu- atentie- progesteron 0 - a doua luna cu duphaston a ramas gravida- si i-am  zis ca e gravida si ea zicea ca sunt nebuna; drept dovada avea luni hcg aproape 700, miercuri- azi- 1600 cred. deci creste:0 inca o burtica fericita!

Offline

 

#461 2014-03-12 16:54:52

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Si eu am aceeasi senzatie sau poate sunt eu mai atenta cand se vorbeste de cineva ca e gravida. Inainte trecea pe langa mine o informatie de genul asta, ziceam sa fie sanatoasa si gata.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

 Publicitate


loading...

#462 2014-03-12 17:08:12

IuliaXn
Full member
Inregistrat: 2014-02-08
Mesaje: 182

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Si eu eram la fel, Eleny. dar neimplinirea asta a noastra e singurul ecou in urechi si suflet sad
Si cat de bucuroasa sunt pentru fetele care reusesc sa ramana gravide si sa aiba o sarcina sanatoasa, Doamne, numai eu stiu !! Ca ele nu patimesc asa ca mine sad
Dar trebuie sa invat sa am rabdare- asa a zis sotul meu- sa invat sa astept. Ii dau dreptate in fata, dar ce sa astept? Oare Dumnezeu imi face cadou un bebelus daca astept?sau daca ma zbat, ma lupt sa il am?!

Offline

 

#463 2014-03-12 18:25:41

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Iulia, eu nu cred ca pe mine doar daca am rabdare ma poate ajuta. Eu cred ca macar acum, in ceasul al...mult trecut de al doisprezecelea, trebuie sa fac tot ce se poate. La mine problemele sunt prea grave ca fie chestiune de timp sa se rezolve, dimpotriva.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#464 2014-03-12 20:20:27

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

da rozi eu vad tot ce scrieti va citesc din umbra pt ca deocamdata nu am  noutati.acealeasi lucruri ,sunt in preajma ovulatiei si tot exersam din 2 in 2 zile:)) oricum si lunile trecute tot asa am facut dar fara folos.cateodata imi pierd nadejdea si am presimtirea ca nu voi avea niciodata copilul meu,sper sa nu se adevereasca presimtirea.si in jurul meu toate raman gravide zici ca i un facut mai ales fete care pana acum nu doreau copil si faceau avort.asta e viata. pup fetele si felicitari alexandrei.rozi iesim de ce nu?par


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#465 2014-03-12 21:53:09

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

eeee caty.....lasa.le ,nu te mai gandi .....asa e ,dar va fi bine si pentru noi.
te pupik.
nici noi nu avem noutati ,dar suntem aici.fara tine..
noapte buna fete puss


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#466 2014-03-12 22:19:36

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Fetele   retas  ce mai faceti? Noi am papat si acum suntem in regula pe azi...
E grea asteptarea asta fetelor dar speranta nu moare,trebuie sa reusim,ca mai devreme sau mai tarziu...
O seara placuta si noapte buna puss


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#467 2014-03-13 08:22:42

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Buna dimineata dragele mele. puss  Am pregatit  mornincoffee  mornincoffee  mornincoffee  pentru toate.
O zi buna fetelor


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#468 2014-03-13 08:58:11

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Neata puss

Offline

 

#469 2014-03-13 09:24:04

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Buna dimineata viitoare burtici!

Ionela, vit e de la biofarm nu e tocmai stralucita, dar daca ai cumparat-o. ia-o. Poti s-o iei toata luna, ca e doza mica. Eu iau in continuare vitamina E.

Iulia, m-am totgandit la cazul vostru. Vorbeste cu medicul tau despre anticorpii antispermatici. Ei sunt foarte strans legati de aglutinarile spermatozoizilor. Practic, acesti anticorpi ataca sperma si provoaca aglutinarea....
Voi nu ati primit o detaliere clara a spermogramei , cu nr, mobilitate, forme normale etc???

Kris, iau si eu o apa plata de la tine!

Va imbratisez pe toate si va urez muulta multa bafta!


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#470 2014-03-13 09:28:46

oana_isabela
Full member
De la: targoviste
Inregistrat: 2013-09-24
Mesaje: 593

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Neata fetelor!!!!!
Kris sa avem pofta la cafea!! smile
Va pupacesc.


Iti multumim Doamne pt minunea de fata!
19.05.2014  ora 10.15-Mara Gabriela

Offline

 

#471 2014-03-13 09:58:27

IuliaXn
Full member
Inregistrat: 2014-02-08
Mesaje: 182

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

"neata, dragele mele! azi e soare- si trebuie sa fim pline de speranta!!

Rona, am facut spermograma si cultura la Medsana- a costat ceva, dar nici eu nu am fost multumita de detaliere:
Nr. zile abstinenta 5 zile [2 - 6]
Aspect Alb opalescent
Volum 1.9 ml [2 - 6]
Timp de lichefiere 45 min <=50
Numar de spermatozoizi 87 mil/ml >=20
Numar total de spermatozoizi 165.3 mil/proba >=50
Mobilitate totala 53 %
- . % A+B>=40%
Mobilitate A (foarte mobili) 15 %
Mobilitate B (lenti cu miscari progresive) 25 %
Mobilitate C (mobili fara miscari progresive) 13 %
Mobilitate: D (imobili) 47 %
Morfologie normala 50 % >=30% (W.H.O)
Leucocite 8 camp
Concluzie Relativ moderat prezente aglutinate de spermatozoizi.
Usoara parvisemie cu normospermie.
SPERMOCULTURA
Cultura germeni Culturi necrescute la 48 h.
Examen micologic Levuri necrescute la 48 h.

Stiu si eu despre anticorpii antispermatici. Si ca trebuie sa facem testul amandoi.
La rezultat au aparut relativ moderate aglutinate de spermatozoizi- dar nu stiu cum arata- paralel, cap in cap etc. Pe de alta parte... noi am ramas 'gravizi' foarte usor si prima data (din a 2 a incercare) cand am avut sarcina oprita in evolutie, si a doua oara (din prima incercare, cand am avut sarcina cu ou clar- parerile sunt impartite daca a fost afectata dezvoltarea embrionului de iradierea cu iod radioactiv). Teoretic noi suntem fff compatibili- ca uite, reusim asa repede (cel putin pana acum)....cauza pt care nu vedem si noi un embrion viabil trebuie gasita grater

Kris, mergi la munca azi??

Eleny, asteptam cu nerabdare rezultatele tratamentui tau  signof10

Pup toate fetele cu drag!

Offline

 

#472 2014-03-13 12:04:19

IuliaXn
Full member
Inregistrat: 2014-02-08
Mesaje: 182

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Off fetelor, grater mi se rupe inima grater va psuneam ieri despre colega mea care a 2 a luna de progesteron a ramas gravida . Fetelor, hcg ul creste, dar nu se vede ecografic nimic - 3 medici au zis ca e ectopica, ca la hcg de 1400 tre' sa se vada in uter. sunt atat de trista pentru ea!
voi ce faceti, sunteti bine?

Offline

 

#473 2014-03-13 12:46:23

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Buna, fete

Azi abia acum am intrat, ca am avut ceva treaba, dar in timpul cafelei m-am gandit la voi.

Daca eu sufar acum ca nu raman gravida, nici nu vreau sa ma gandesc ce e pe fetele care raman, dar constata ca au probleme. Doamne, ai grija de noi toate sa se intample minunea si sa avem sarcini fara probleme!


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#474 2014-03-13 13:06:08

IuliaXn
Full member
Inregistrat: 2014-02-08
Mesaje: 182

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Eleny, fetelor, eu nu vreau sa va intristez si pe voi! cum spuneai si tu, eu am fost acolo, in situatia ca sarcina sa nu functioneze- e dramatic!
Dar sa nu ne pierdem speranta si curajulse a  incerca in continuare!

Offline

 

#475 2014-03-13 15:13:52

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

dupa ce eram trista m-a mai intristat odata si ce ati scris mai sus
azi am repetat testul si din pacate acum lipsa 2 liniute  grater  grater  grater 
sincer tot il scot pe cel vechi din sertar si ma uit la el, parca sunt suparat pe el ca mi-a dat sperante false neutral .
oricum cred ca imi vine zilele astea(dak nu chiar maine ) dupa simptomele mele
off cum or reusi unele sa ramana de 3/4 ori pe an si de fiecare data renunta la copil si ramane iar si iar............... neutral


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.