homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94-61


#1141 2014-04-01 13:55:16

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Cris, tare grea e asteptarea asta. Si mai ales nesiguranta, ca nimeni nu poate spune ce va fi. Cred ca mi-ar fi mai usor daca as sti ca se va intampla peste un an, doi, trei. Deja cred ca vorbesc aiurea, prima intrebare pe care ar trebui sa mi-o pun eu e daca se va intampla, nu cand.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 



#1142 2014-04-01 14:28:59

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Eleny, stiu...asa ma gandeam si eu altadata. Trebuie sa vina si la tine, trebuie!!


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1143 2014-04-01 15:04:52

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Cris, poate ca trebuie, sau poate ca nu trebuie...poate ca Dumnezeu considera ca nu trebuie si atunci cred ca cu toate eforturile mele, tot degeaba. De multe ori imi pierd si rabdarea, si speranta, si increderea, ca vad ca tot trece timpul si tot nu se intampla. Raman la ideea ca ce mi-e scris, aia e. E inutil sa spun ca am un asa sentiment de nedreptate...parca la unii toate merg ca pe roate, toate se intampla asa cum si cand isi planifica.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#1144 2014-04-01 15:35:14

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Eleny si eu m-am resemnat...nu ma mai intreb de ce eu...uite eu ....eu am pierdut un copil....si este posibil sa nu mai pot ramane insarcinata vreodata..cu un amh de 0,1 nici nu vreau sa ma mai stresez ca nu are rost...aici chiar e nevoie de o minune..o minune   care chiar ma lasa rece....mi-e teama sa mai sper sau sa nu mai sper...sunt pietrificata..in capul meu si adancul sufletului meu eu cred ca voi avea un copil...dar cand vad ca timpul trece...deja....ce sa mai spun...e crunt...e crunt pentru ca eu acum trebuia sa tin copilul in brate...e foarte crunt...trebuia  sa aiba 4 luni fetita mea de viata....nu noua luni de moarte..si pe cine sa ma supar?pe cine sa ma enervez?In afara de mine pe nimeni...am ajuns sa nu mai vreau sa ies din casa...nu mai vreau sa vorbesc cu nimeni si sa vad pe nimeni.. nu am puterea sa vad pe nimeni ...cand ma intalnesc cu cineva parca ar fi o oglinda care imi arata ca am pirdut copilul...si o iau razna...tot echilibrul meu pe care cu greu l-am construit se duce naibii...singurele persoane cu care pot da ochii sunt copiii si colegii..cu ei sunt nevoita sa dau ochii
NU mai suport sa fiu tandra cu sotul meu...orice imbratisare imi aminteste ca am pierdut copilul...si daca se apropie de mine simt ca ma prabusesc atat pssihic cat si fizic...simt efectiv in prima faza ca lesin, nu mai stiu de mine si nu as putea in acele momente sa rspund pentru faptele mele , apoi simt ca daca nu ma controloze in clipa aia as plange de  as exploda ..de aceea refuz sa fiu magaiata sau imbratisata , pana si imbratisearea ma doare fizic, sufleteste.Daca stau singura sunt cea mai fericita ...nu imi zice nimeni nimic...si sunt linistita
Si sunt constienta ca nu fac altceva decat sa ascund gunoiul sub pres, dar altfel nu stiu sa gestionez situatia
Cam cu aceste sentimente traiesc eu zi de zi...m-am obisnuit cu ele, sunt ale mele si astea sunt...sunt zile cand sunt aparent bine, zile in care ma revolt...dar ma lupt sa trec peste toate astea..cum, cand...cum...habar nu am
smile


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1145 2014-04-01 15:51:41

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Rozi  puss  capul sus...nu lasa sa te doboare disperarea. Stiu ca e greu dar trebuie. Nu lasa sa invinga singuratatea ca iti distruge ce e mai frumos. Stiu ce inseamna ca am trecut prin faza asta si fara sa vreau indepartam pe cei dragi si stateam bine doar cu durerea mea,ce o stiam doar eu,dar nu mi-a facut decat rau,acum ma lupt sa imi recastig increderea in mine si nu e usor dar vreau sa zambesc iar intradevar si nu doar de fatada,sa vada lunea ca e ok....si eram invidiata ca eram in continuu cu surasul pe buze si in momente urate...acum invat sa zambesc iar,dar trebuie.
Nici sotul meu care incerca sa ma traga spre el nu mi se parea o persoana ce merita schimbarea mea,credeam ca daca imi spune ceva o face sa ma linisteasca ca daca nu vorbeste e din cauza ca nu i-a pasat prea mult dar acum observ cat de nedreapta am fost si cu el din cauza intunericului in care eram....
Toti merita sa ne aiba aproape asa cum ne-au cunoscut,frumoase si noi meritam sa fim asa.... kram


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1146 2014-04-01 16:17:38

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Rozi grater te imbratisez ... altceva nu stiu ce sa spun sa te incurajez. offff... supa


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1147 2014-04-01 16:27:56

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

rozi par par par

pup toate fetele! puss


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1148 2014-04-01 16:28:06

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

CRis multumesc, acum sunt bine smile Om mai vedea ce vom mai face....acuma asa ca haz de necaz..bine ca pot sa fac seecs:))
Kris nu sunt disperata...doar resemnata...atat ... puss


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1149 2014-04-01 16:31:04

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Rozi, eu sper la acea minune pt tine puss cata vreme ai inca ovulatie, eu zic ca se poate.. Doamne ajuta!


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1150 2014-04-01 16:31:39

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Kris, Ionela, Eleny, Rozi, va multumesc pentru urari puss 
Ionela, nici la mine n.a contat sexul, desi uneori spuneam ba fetita ba baietel , in sinea mea nu conta decat sa fie sanatos. Si noi tot 2 copilasi ne.am dori, cat mai apropiati de varsta, daca ne va ajuta Dumnezeu.
Rozi, cata durere, am citit cu lacrimi in ochi mesajul tau, mi se rupe inima grater nimic din ce as zice nu te.ar ajuta acum, durerea e mult prea mare... offf grater

Ultima oara a fost editat de Lil' Star (2014-04-01 16:32:55)


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#1151 2014-04-01 16:31:40

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Fetelor in tristetea asta de aici vin si eu si va zic ca mi-a venit menstruația grater((( dr ginecolog mi-a zis de cand m-a consultat ca se vede o secretie rozalie si s-ar putea sa fie menstra dar am sperat ca nu...si acum cand am ajuns acasă am văzut caa avut dreptate. Asta e...mergem inainte poate luna asta e cu noroc. Va pup puss

Ultima oara a fost editat de alexandra8810 (2014-04-01 16:33:02)


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#1152 2014-04-01 16:32:38

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Rozi, si eu sunt daramata, dar ii dau dreptate lui Kris. Sa fiu sincera, nu prea mai sper eu sa am copil. Mai bravez pe aici cateodata, ca ce sa fac...E in sufletul meu o durere uriasa, simt o frustrare imensa, ca eu nu sunt in stare, nu pot face ceea ce altora nu le creeaza nici cea mai mica problema.   
Dar incerc sa inteleg ca daca cedez, nu-i deloc mai bine, ca daca ma afund in cea mai graoaznica si adanca tristete si singuratate nu rezolv nimic, doar o depresie - ca boala, nu ca stare de spirit (e o mare dif intre boala in sine si o stare trecatoare de apatie) - din care greu se iese si care iti da peste cap toata viata. Am zis si eu de multe ori ca divortez. Dar imi dau seama ca sotul meu e singura raza de soare din viata mea. Fara el ar fi un intuneric de nerazbatut.

Eu n-am trecut prin experienta tragica de a pierde un copil. O singura data mi-a zis una la o ecografie ca ar vedea ceva care ar semana cu o sarcina. Dar nici atunci nu m-am putut bucura f tare, tocmai eram in per de convalescenta dupa o varicela. Ba dimpotriva, eram speriata c-as fi gravida si ca n-as sti ce sa fac, sa pastrez sau nu copilul. Dar n-a fost sarcina.
Intr-un fel insa, eu mi-am facut-o cu mana mea. Am ales sa fac acea interventie nenorocita de la care mi se trag toate. Evident ca si eu as da timpul inapoi sa aleg altceva. Dar in conditiile date, atunci am crezut ca asa e mai bine.

Am momente in care imi vine sa urlu, momente de o disperare cumplita, cand ma gandesc ca toata viata mea voi trai cu aceasta suferinta in suflet. Si atunci mi se pare ca mai am atat de mult de trait...si ca timpul trece atat de greu...Pentru cei care sufera timpul nu trece nicium repede, asa cum li se pare multora.

Dar trebuie sa ne revenim, si mai ales sa credem ca putem sa ne revenim.  Nu cred ca cei care apropiati, care tin intr-adevar la noi, ar vrea sa ne vada doborati. Si un lucru e cert, cu cat te afunzi mai tare in depresie, cu atat mai greu e sa te ridici. Daca facem in fiecare zi efortul de a ne mentine cat de cat pe linia de plutire  e mai simplu decat daca cadem de tot in disperare.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#1153 2014-04-01 16:32:49

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

rozi m-ai lasat fara cuvinte puss , dar eu stiu ca tu esti puternica si vei invinge puss o sa vezi ca o sa ai un bebe al tau puss
alex8810, capul sus puss o sa fie cu bine luna viitoare puss

Ultima oara a fost editat de AcAlexandra (2014-04-01 16:44:28)


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#1154 2014-04-01 16:51:58

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Eleny am invatat sa traiesc cu durerea asta...repet in adancul inimii mele sper...cu un amh de 0,1....inca mai sper...desi nu sunt convinsa ca ovulez in fiecare luna....dar am ajuns sa nu ma mai gandesc la asta...nu mai vreau sa ma gandesc...
Cris...in fiecare luna iau de la gura sa  : ma duc la dr, sa fac analize, sa iau teste de ovulatie,, sa fac spermograma....trebuie sa aleg....niciodata nu ne ajungem cu banii ca tre sa ma duc la dr...m-am cam saturat...uite na...luna asta plec la munte si ma relaxez....am inceput sa aleg si altceva...in afara de medici, analize si altele...vreau si eu sa-mi iau concediu si sa nu ma mai gandesc...cam asta am in plan..daca nu ma mai gandesc nu mai sufar smile
Poate voi vedeti disperare..eu o vad resemnare...detasare....sictir...toate combinate...refuz sa mai sufar si sa ma mai agit....
Va pup.


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1155 2014-04-01 17:25:37

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

rozi te inteleg atat de bine pentru ca si eu trec prin aceleasi probleme ca si tine si stiu ca nu sunt cuvinte pentru asa ceva.luna de luna ma uit la fiecare banut sa nu cheltui toti banii sa mai ramana si pentru dr.ma simt chiar vinovata daca imi iau un lucru  ca o haina sau un alt lucru strict necesar  pentru ca mi se pare ca iau din banii pentru copilul meu.luna de luni aceleasi sperante spulberate dar si eu la fel ca tine am promis ca din luna mai dupa ce venim de la buc o sa incepem sa traim sa mai iesim si noi in lume ca suntem ca 2 pustnici care stam doar acasa in timp ce toate cunostintele noastre pleaca la mare ,pleaca la munte kram


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#1156 2014-04-01 18:03:54

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Caty iti fac o propunere : mergem intr-o sambata la Mohamad sa nu fie asistenta si-l violam si asa ramanem gravide rotfl2
Dar staiii..ne facem un co intai sa fim sigure ca suntem la ovulatie smile)DAca nu suntem....il tinem sechestrat pana luni ....om ovula noi in 36 de ore rotfl2)

Ultima oara a fost editat de rozi2012 (2014-04-01 18:06:59)


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1157 2014-04-01 18:14:55

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Rozi puss  poate disperare a fost gresit spus....am vrut sa spun ca te inteleg si iti sunt aproape. Imi pare bine ca vrei sa schimbi ceva,asa trebuie facut,nu e usor dar cu cat se vrea mai mult se obtine mai mult
Vorba lui tati meu...un om fara vise e un om mort,fara viitor.
Eleny imi pare bine ca citesc lucruri pozitive si la tine si ca vezi relatia cu sotul tau in pozitiv...la urma urmei ei sunt stalpii nostri si noi al lor. puss

Ultima oara a fost editat de kristinika (2014-04-01 18:16:55)


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#1158 2014-04-01 18:49:26

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

nuuu rozi ca iese brunetel rau si intra sotii la idei smile)si brunetei si batuti in cap ca el asa lol


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#1159 2014-04-01 19:06:56

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

rozi ,eleny sincer m-ati intristat tare, citind mi-am dat seama ca nu stiu daca as putea sa lupt asa tare si mi-am intarit inca odata  convingerea ca as putea lua in calcul si adoptia,nu as vrea ca la 50 de ani sa imi para rau ca o sa mor singura
eu in seara asta am fost la doctor dar logic ca asa e la noi cand te duci cu trimitere in policlinica (desi i-am dat si un pachet de cafea chiar daca m-a vazut prima data/ ofi fost prea putin)mi-a dat tratament softygin si niste ovule preparate(30 buc)
ce este ciudat este faptul ca mi-a zis sa pun intai softyn-ul si dupa celelalte
Am fost sa intreb la farmacie daca le poate face si mi-a zis intr-un loc ca nu are si in altu ca are doar 10 .pai cum adica daca este preparat nu imi face cate imi trebuiesc ?
o sa intreb o colega sa vad unde a facut ea niste ovule cand a avut nevoie ca am impresia ca astea de la farmacie nu au citit nici reteta de lene
mi-a zis doctorita sa stau calma ca o sa raman insarcinata ca sunt tanara ,parca as fi avut 17 ani(ce bine ar fi fost), doctori astia  butter


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.