homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41-96


#1806 2014-09-03 17:41:28

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Scarlatel, mi-era tare dor de tine! puss  par

Ce face Erica frumusica? Stefi si Iuli ce spun? Tu cum esti?


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 



#1807 2014-09-03 17:50:57

Scarlett A
Sr. member
De la: cu ai mei
Inregistrat: 2012-06-06
Mesaje: 1659

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Erica e bine, doarme acum, in rest e un bebelus cuminte. Stef si Iuli sunt un sprijin real. Sunt indragostiti de ea efectiv si cand e treaza ei stau cu ea si eu imi fac treaba.

Eu sunt foarte bine. Nici nu zici ca am nascut. Am dat jos toate kg puse si inca scad, asta ma bucura. Alaptez exclusiv su fetitei ii merge super bine, avea luni 4700gr la 5 saptamani. Se mai aduna si la mine oboseala, ca nu sunt de fier lol , dar incerc sa dorm cu ea odata sau daca ju dorm sa stau sa vegetez. Incepem usor, usor pregatirile de botez, il avem pe 20 sept, abia astept sa treaca si sa ne linistim.

Tu esti bine? Bebeii sunt miscaciosi lol ?


Am trei gratii! Multumesc, Doamne!

Offline

 

#1808 2014-09-03 17:59:35

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Scarlatel, sunteti cu adevarat o familie frumoasa acum. hjarta

Ai facut ceva special ca sa dai kg jos?  M abucur tare ca sunteti bine si Erica e cumincioara.
Operatia cum mai este?
Sa aveti o zi calda si insorita la botez si sa pui poziciii!

Bebeii sunt miscaciosi bine, sa vezi cum fac, Scarletel, prin burtica, zici ca sunt in Allien. Ies tot felul de membre prin toate colturile burticii-maini, picioare, genunchi, coate..
Un pic mi-e frica, am tot soiul de dureri ciudate, in zona pelviana...si sunt in alerta permanent. Sper s-o mai tin asa o luna. Daca ajung al 36 de saptamanii.....fac chef!!! chicot


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#1809 2014-09-03 18:05:55

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Rona, la cat de linistita esti si faci intocmai cum zice dr eu zic ca ajungi la 38 smile
Am luat o pastila de utro, mai am inca o ora si un pic si is high rotfl . O ora dupa nu se poate discuta cu mine.
Maine ma duc cu bilet la dr, cu toate intrebarile, ca ltfel ma duc bou si vin...nu spun ca e urat.
Aa, vroiam sa va intreb, voi ce mancati dim? Pana duminica aveam si eu pofta de mancare, ma trezeam de foame. Acum abia inghit doua linguri de lapte cu cereale dim. De altceva nici nu mi vine a manca. Si nu am greturi.

Offline

 

#1810 2014-09-03 18:17:18

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Ionela, la 38 nu cred ca rezist. Cred ac o s-o rog eu pe dr sa-i scoata din burta. chicot

Sa faci lista, eu merg si acum cu lista. Dr sunt obisnuiti cu asta. chicot  Eu la toti dr merg cu lista, inclusiv la endocrinolog, chiar si al dentist.
  Si sa iei cu tine tot dosarul cu analize- inclusiv ultima eco. Ca sunt si ei oameni si uita. Si dr va vrea probabil sa compare dimensiunile, etc. De-acum la fiecare eco, mergi cu dosarelul.
Orice nelamurire ai, sa pui intrebari. Unoeri stiu sa raspunda, alteori nu. Eu apreciez un dr care recunoaste ca e depasit si te indruma la unul specilist.
  Parintii mei au fost amandoi medici si am multi medici in familie in continuare si stiu ca niciodata niciunul nu s-a suparat ca pacientul pune intrebari. Si daca te indoiesti ca raspunsul primit e cel bun- fa-o in mod diplomat.

Mai au timp sa apara si greturile. Sper ca te vor ocoli. Eu pap paine prajita, cu unt si miere. Alteori imi fac salate. Iaurturi, lapte cu cereale. Oua fierte cleioase. Mananca ce-ti place tie!

Ultima oara a fost editat de rona_persefona (2014-09-03 18:20:11)


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1811 2014-09-03 18:47:53

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Mi a spus sa am dosarelul la mine mereu. Si e firesc, nu sunt sg pacienta ca sa tina minte tot. Sper sa nu apara greturile, maine am 7sapt dupa u.m., dar bebe e mai micut. Sper sa nu ma indoiesv de ce spune. Si daca o voi face voi cauta si alta parere. Pana la urma bebele meu e important si merita sa caut ce e mai bun pt el.  din ce ai enumerat n as manca nimic in momentul asta rotfl eu nu sunt obisnuita sa mananc dim si imi vine ff greu sa inghit. As prefera fructele, dar ma cam doare stomacul de la ele, probabil fac aciditate.

Offline

 

#1812 2014-09-03 19:04:13

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Ionela, niste mititei cu bere si mustar?
Carnaciori?
O saorma? rotfl2


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#1813 2014-09-03 19:07:23

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

incearca sa imparti totul in mese mici mai ales daca apar greturile
oricum chiar daca nu ai greturi ai sa vezi ca o sa i pofte de ceva si poate altceva nu poti manca


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

#1814 2014-09-03 19:11:33

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Rona, nuuu. Chestiile astea le as manca cu drag si spor dar dupa ora 10.  in schimb eu ma trezesc la 7 si la 8 is iesita pe usa. Mananc dar nu mi face placere, e prea devreme pt mine.

Ultima oara a fost editat de ionela (2014-09-03 19:12:31)

Offline

 

#1815 2014-09-03 19:22:05

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Blue,multumim puss
Katey, Anna, mersi pentru raspuns puss  Nu ma mai simt asa rau ca atunci cand m-am internat dar inca am niste stari ciudate. Nu pot merge mai deloc ca imi galopeaza inima in piept(su siguranta e de la ventolin), simt intepaturile acelea puternice plus contractiile. Am reusit sa dorm dupa amiaza, m-a ajutat sotul sa fac bagajelul lui bebe si acum il astept sa vina ca a iesit sa cumpere ceva bun de papa, ca sa sarbatorim ca am ajuns acasa. Acum simt o durere in zona pelvina care imi cuprinde si spatele, tot stau cu frica sa nu nasc.

Rona, urmatoarea intalnire la stat ar fi peste o saptamana, la privat nu stiu daca mai merg. Poate o sa sun totusi sa imi fac o programare pt sapt asta, dar inca nu sunt sigura. Apoi la stat mai am o programare, tot la eco, pe 19 septembrie, dar sa vedem daca mai ajung acolo. Legat de cervix, stiam smecheria asta, tocmai de asta mi-a zis asistenta inainte sa merg la toaleta ca sa nu influenteze cu ceva masuratoarea. Dar cel de la eco era tare sictirit forgetit 

Anna, ce papusica frumoasa ai, si ce par mult are hjarta  peste putin ii faci codite big_smile

Rona, rezultate frumoase in urma muncii tale, bravo applause  Noi inca nu am aranjat camera, se va ocupa sotul ca eu nu mai pot si nici nu ma lasa, imi spune sa stau mereu in pat ca sa mai duc putin sarcina, bineinteles ca la fel vreau si eu, mai ales prin ce sperietura am trecut supa

Ionela, noi zicem ca nu facem efort dar chiar si statul pe scaun e in defavoarea noastra. Lasa treburile prin casa, le faci dupa ce trece sangerarea, mai ales ca plecati si in concediu si vrei sa va simtiti bine, nu sa stati cu griji  puss

Nu mai stiu ce am citit big_smile  sper ca n-am ratat nimic puss


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#1816 2014-09-03 19:43:11

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Lil, felicitari pt 34+! puss  Durerile si intepaturile alea sunt si pt ca apasa cel mic pe col, intr-un fel sunt normale. Bine ca ati ajuns acasa, hai trage de tine, stai in patuc si ajungi la termen. Doamne ajuta!

Ionela, pai la 7 dimineata nu pot sa mananc nici eu. Tot pe la 10 iau micul dejun. Oricum, daca bei cafeluta, cam adio pofta de mancare.

Eu ma duc sa-mi pozez burtica de 32+. dance

Ultima oara a fost editat de rona_persefona (2014-09-03 19:43:51)


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#1817 2014-09-03 20:34:14

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Cuscrisoara, suntem binisor sa zicem, inca tragem cu yannick, dar in rest bine.
Am scris la mamici mai detaliat...
Te-am vazut dincolo, esti hjarta


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1818 2014-09-03 20:51:21

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Deno, am citit acum la mamici. Cat de cuminte este Yannick. Vezi, in situatii de criza se comporta exemplar. E un baiat tare bun si curajos. puss  Sa dea Domnul sa va ajute analizele astea sa gasiti cauza concreta, sa puteti trata si sa scapati de stress!
Azi ai schimbat si saptamana,  majoreta  felicitari! Nu te-ai ingrasat deloc, deloc. 
Ce bine ca a venit si sotul, cred ca esti si tu mai relaxata acum. Sta mai mult sau se intoarce repede?
Si eu am tot cantar electronic, cred ca trebuie sa-i schimb bateriile ca nu-mi vine sa cred ca iau 1 kg/ saptamana. dumbom
Si eu fac ture la wc toata noaptea, dar beau 2l apa in fiecare noapte...nici nu cred ca e normal atat de multa. roll

Ultima oara a fost editat de rona_persefona (2014-09-03 20:52:23)


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#1819 2014-09-03 21:00:02

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

M-am ingrasat, m-am ingrasat.. si 9 kg sunt multe la varsta asta a sarcinii, cu y la 30 sapt aveam luate doar 7 si pana la sfarsit 14. Acum sigur voi lua mai multe. Nu conteaza, sa fie bine Inoke si eu multa putere si rabdare sa pot respira si sa ma misc. La mine e problema ca sunt astmatica si mi-e fff greu cu respiratul sad


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1820 2014-09-03 21:06:14

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Pai cu Y ai avut greutatea ideala, ai luat tare putin...Cred ca pe Inoke o s-o faci si mai maricica decat pe Yanny.
  Off, nasol cu astmul. Banuiesc ca nici sprayuri nu poti folosi acum in sarcina, ca au cortizon, nu?


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#1821 2014-09-03 21:12:35

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Rona, am pus ideal, pentru ca vomam tot ce mancam, pana in 25 s 20-30 ori pe zi, apoi pana la nastere in medie 6-7 ori pe zi.
Acum vomit cam o data pe zi, rar de 2 ori. Daca n-as fi vomat ma faceam si atunci cat casa poporului forgetit

Pot folosi spary-urile dar nu ma ajuta, n-au niciun efect. Cred ca tine mult si de faptul ca sunt stramtorati plamanii.

Apropo, e minunata camera bebeilor hjarta are asa un aer de pur, de gingasie, exact cum sunt copiii hjarta


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1822 2014-09-03 21:20:02

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

OOO, tu mai vomiti si acum???  wow  wow Fereasca Sfantul, cat am patimit pana la 18 s, si inca era10% din ce trageai tu...Cred ca innebuneam sa mai si vomit si acum, cu burta la gura.
  Ma bucur ca spui ca-ti place locsorul bebeilor puss Din pacte, n-au o camera speciala, vor sta in dormitorul nostru, dar le-am facut spatiu si lor.  puss

Te pup draga cuscra,  puss eu ma retrag..ca tot baga capul pe usa sotiorul si ma cheama la masa. wave


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#1823 2014-09-03 21:25:20

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Pofta mare!!!

Mai vomit da, am avut si o perioada cu varsaturi la cateva zile, acum s-au intetit, si din cauza arsurilor, cred. Dar e lux, pot sa spun ca nu ma deranjeaza f tare.

Asa si e normal, copilasii sa-si aiba parintii aproape aproape, dar e minunat spatiul lor puss

Va pup si eu, ne mai citim maine.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1824 2014-09-03 22:23:01

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Hello

Lil, ma bucur ca bebe e inca in burtica, va doresc sa ajungeti la termen, inca 3 saptamani sa mai stea rugaciune

Rona, beau bere cu lamaie fara alcool ciuc natur radler

Anna, ce dulceataaaa!


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.