homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41-97


#1825 2014-09-04 08:51:20

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Burtici puss

Lil, Ventolin = Adrenalina, noi ii facem aerosoli fetitei cu el atunci cand haraie in piept de la tuse. Tie pt. ce ti la dat?

Elenush, aia cu lamaie / grapefruit are 2% alcool. chicot Dar si eu am mai baut cand alaptam. tongue
Si recunosc ca mai scapam si la cate o gurita de bere neagra. E preferata mea si mi se pare ca merge cel mai bine la pizza. big_smile

Ultima oara a fost editat de Katey (2014-09-04 08:51:55)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 



#1826 2014-09-04 09:01:19

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Neata burtici puss

Elena, multumesc mult puss  Si eu sper sa mai stea putintel. Iustinel ce mai face? puss
Rona, multumesc puss  Saptamana trecuta chiar credeam ca nu voi mai ajunge la 34 de saptamani.
Katey, stiu ca ventolinul e recomandat in cazul persoanelor cu probleme respiratorii dar in este de asemenea folosit pentru risc de nastere prematura, amana si lungeste totodata durata sarcinii. Acesta era tratamentul de baza in spital pe langa alte medicamente. Am cunoscut gravidute care aveau perfuzii cu medicamentul asta inca de la 26 de saptamani si le-au ajutat sa duca mult mai mult sarcina. Dar au fost si cazuri in care corpul a fost mai puternic decat medicamentul si nu au mai putut opri cu nimic nasterea.

Pupici tuturor si sa aveti o zi frumoasa! puss


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#1827 2014-09-04 09:33:28

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Buna fetelor  puss
Rona ce frumi ai decorat  hjarta . Asa dulapior am luat si eu la prima nastere, asa mare mi s-a parut atunci si acum e neincapator  chicot

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/49353_poza.jpg


Deno cam nasol cu varsaturile astea  kram

Offline

 

#1828 2014-09-04 10:26:34

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Lil, merci de explicatie! smile

Ioana, e A in poza? hjarta
Si noi am facut mobila din "camera copiilor" cu dulap mare ca sa incapa hainute pt. doi, iar acum l-am umplut deja cu hainele lui N.

Ultima oara a fost editat de Katey (2014-09-04 10:27:04)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1829 2014-09-04 10:34:30

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Katey da, Anastasia, ca si cea din burtica tot A este  chicot , in ziua in care am ajuns acasa de la maternitate si cand ma rugam sa doarma cat mai mult ca nu stiam ce sa fac cu ea  chicot . Nu-mi vine sa cred ca a fost atat de mica  smile

Mai la mine a aparut urmatoarea problema, ieri prima oara si azi vad ca s-a repetat - m-a luat o ameteala, nu tine mult cateva secunde ce ma sperie e ca nu stiu de la ce, iar ieri eram la volan cand s-a intamplat  supa. Vreo idee, a patit cineva, o fi lipsa de ceva?

Ultima oara a fost editat de Ioana He (2014-09-04 11:21:33)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1830 2014-09-04 12:00:30

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Burtici puss

Ioana, nici nu le simt, 1-2 ori pe zi e ca si cum n-ar fi. Poate si pentru ca am pregatita pentru mai mukt, pentru mine e o surpriza placuta ca e doar atat.

Voi ati umplut asa dulapuri mari cu haine pentru copii doar de un sezon? Sau le tineti pe toate de cand s-au nascut/eventual ce aveti mai mari?
Ca eu am o comoda cu 3 sertare marisoara, acolo imi incap toate hainele pentru 1 sezon, iarna in afara de geci. Si mama tot imi zice ca prea multe ii iau aceeasi marime, pai de-as umple un dulap intreg m-ar da la ziar lol

Oricum, scumpe rauuuuu hainutele astea, am fost sapt trecuta sa ii iau haine de toamna, am venit cu 2 plasute si usurata de 9 milioane. Vreo 6 bluze, 1 blug, 1 geaca, 3 body-uri, 2 bluze cu fermoar, 1 caciula si 2 pijamale lungi.
Mai am sa ii iau pe putin inca atatea, pantaloni mai multi si inca vreo 2 perechi de papuci... Inca 12 mil ca nimica imi mai trebuie.
E jale.. S asta in fiecare sezon.
Aoleu, de-acum trebuie sa pun la dublu ca vor fi cate 2 pe sezon chicot


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1831 2014-09-04 12:13:24

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Deno, acolo le tin pe toate care ii vin din orice sezon mai putin gecile cele groase. Cele care ii raman mici sau sunt mari le tin sub pat la mine ca nu mai am loc nicaieri  chicot , dar nu sunt asa multe   nustiu. A si mai tin prosopelele ei dar nu sunt asa multe.

Ultima oara a fost editat de Ioana He (2014-09-04 12:14:01)

Offline

 

#1832 2014-09-04 12:55:14

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Inteleg ioana. Deci nu sunt doar pentru un sezon.
Eu la le tin doar pe cele care ii vin de moment si de sezon. Oricum schimbam garderoba in fiecare sezon cu una noua, cele mici le dau cumnatei care are baietel cu 1 an mai mic ca Y.
Cele de fetita probabil le voi depozita in pod.

Acum asez hainutele lui Inoke in dresing si le pun pe umerase cate o tinuta completa:
Body+colanti+ rochita sau body+ fustita+vesta sau rochita cu maneci lungi+ciorapi.
Doamne cat de minunate sunt hjarta

Ce nume ii puneti fetitei?


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1833 2014-09-04 13:03:37

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Deno ce activitate draguta  applause
Alexandra ii punem numele bebelusei
Eu tot ce am mic de la Anastasia am pastrat pentru ca mereu ne-am dorit 2 fetite si am sperat ca vom avea tot fata  hjarta . Eu cu Anastasia nu am avut mare succes cu rochitele pt ca e zvapaiata o incurca si trage sa le dea jos  chicot  colantii si tricoul sunt baza, de cate ori am scos-o in pantaloni scurti si-a scrijelit genunchi care oricum sunt vineti permanent  big_smile . Poarta rochite doar cand face balet  lol  mai mare rasul (balet insemnand o intinzeala de maini si picioare pe muzica pusa de tati la TV, se uita la balerine si incearca sa imite), iar cand era bebelina am imbracat-o rar in rochita ca mi se parea prea incorsetata  smile

Offline

 

#1834 2014-09-04 13:15:15

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Ioana sa vezi sa nu ai vreo cadere de tensiune, daca ai posibilitatae sa iti iei tensiunea atunci ar fi ideal
offfff, am fost azi sa imi mai iau de imbracat nu mai zic ca eu tot mica ma vad si nu incapeam in ce mi/am ales
V-am zis ca nu am oglinda mare acasa si cand am vazut in magazin cum arat sa imi vina rau iar am pus in sapt aceasta de concediu,ma omoara doctorita.Oare sa renunt la paine?Am scos toate hainele care nu imi mai vin si le-am mutat in alt dulap.Oricum ce am mai pastrat imi mai vin unele din ele doar 1 luna , la mine burta e mica , kg sunt multe


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

#1835 2014-09-04 13:20:23

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Aha. Eu i-am luat majoritatea fara maneci, din materiale lejere, bumbacel, largute, un fel de bluze mai lungi de luat peste colanti. S pe sub, body-uri. Iar sub cele cu maneci lungi ii dau body-uri tip maieu. Nu suport mai mult de un strat pe maini. Nici pe y nu l-am imbracat cu mai mult. S maxim 2 straturi pe trunchi. Morrrrrrr de dragul lor.
Acum sunt la pantaloni si bluzite, astea le pun in sertare.

Mai am de luat ciorapei ca n-am numai o pereche, prosop de baie si niste pelinci de muselina. Si gata trusoul ei pentru primele 6-7 luni. Uf..mult a durat pana le-am adunat pe toate.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1836 2014-09-04 13:27:57

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Si eu am o problema cu infofolitul, oricum Anastasia e nascuta in mai am prins vara da am purtat-o mai mult in salopetute in genul celor de mai jos , mi se pareau mie comode si pt ea si pt mine  chicot

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/49353_image_4289683.jpg



http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/49353_2012-06-10_192104.jpg

Ce sunt alea "pelinci de muselina"??

Ultima oara a fost editat de Ioana He (2014-09-04 13:28:40)

Offline

 

#1837 2014-09-04 13:32:46

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Burtici puss

Deno, deja aproape gata pregatirile? Eu doar niste body-uri am luat, o salopetica si am primit o paturica.

Am fost la dr si eu, aceeasi poveste ca la S, abdomen ceva mai mare, dar nu mai fac testul de toleranta la glucoza. In rest, ma totnstreseaza cu tensiunea asta..

Ioana cu fierul cum stai?

Eu stau prost cu psihicul, oare exista depresie inainte de nastere? Am cateva zile de cand nu ma pot aduna...

Offline

 

#1838 2014-09-04 13:34:36

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Nico eu am probleme in panta cealalta cu tensiune, mare nu mica, o sa o urmaresc si pe asta numa sa ma apuce acasa sa pot sa o iau
BE aveam la ultimele analize, iau niste elevit dar cam uit ca il urasc. Sa fie de la asta? Depresie inainte de nastere nu stiu, dar stari ciudate de la "hormoneala" sunt

Ultima oara a fost editat de Ioana He (2014-09-04 13:35:24)

Offline

 

#1839 2014-09-04 13:34:46

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Eu o nasc in plina iarna, deci trebuie haine grosute si mami tot m-a certat ca i le-am luat cam de vara. E drept ca sunt subtiri dar vine body si ciorapei pe sub ele, mai mult nu e cazul, clar, oricat de iarna ar fi.

Asa l-am purtat si eu pe y anul trecut in vara, avea 7 luni cand a inceput caldura.
Si anul asta au fost la putere maieurile si pantalonii scurti din bumbac. Nu prea fashion, dar asta e chicot

Sunt ca si scutecele de finet. Doar ca din muselina. E un material mai matasos si mai placut la atingere decat finetul. Eu le-am vazut la hm home si mi-au placut mult.

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2014-09-04 13:48:16)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1840 2014-09-04 13:39:51

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Deno multumec de explicatie. E suficient zic si eu  tummenupp


La mine intotdeauna a castigat felul in care te simti si nu ce se poarta, mai ales la copil. Ca o fi fashion blugul, de exemplu, dar mi se pare ingrozitor sa chinui un copil in blugi sa nu-si poata misca in voie piciorusele. Dar e doar parerea mea. La fel unele rochite de bebelus cu care inebunesti copilul pana il imbraci sau are capse/nasturi pe tot spatele cand el sta mai mult pe spate.
E valabil si la adulti care poarta pantaloni de piele la 35 de grade doar pt ca e fashion

Ultima oara a fost editat de Ioana He (2014-09-04 13:40:42)

Offline

 

#1841 2014-09-04 13:42:49

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Eu de lipsa de fier am ameteli. Cand imi scade tensiunea ma doare puternic capul, imi vine sa vomit si ametesc. Cand creste tensiunea, imi vajaie capul si ametesc.

Nu e doar hormoneala, e ceva mai mult.

Dar de puls mare in sarcina ce stiti? Asta parca oricum creste dar e ceva de luat in calcul?
100/105 il am dimineata fara sa depun efort, fara emotii etc

Offline

 

#1842 2014-09-04 13:48:26

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Happy, cam da... Nu a fost nu stiu ce pregateala de data asta, am tot de la y, carucior, sistem de purtare, paturici, cadita, patutul e gata montat, scoica...
Acum am luat strict hainute, o paturica groasa care se monteaza si pe scoica si in carucior cu sistem de inchidere gen infasat pentru iesit afara.
In rest e drept ca ar mai trebui sa iau o paturica de fetite ca toate ce le am sunt cu modele cam de baieti, dar bune sunt de casa. Aaaa si gecuta marimea 50 si ursulet de-ala de bagat cu totul. Astea le comand de la next.
Papucei gen ugg-uri imi vor veni de la maje, sunt in lucru, are maini fermecate fata asta hjarta

Si mai trebuie sa iau chestii gen comprese sterile, picaturi de colici, ser, servetele iridium, spirt, crema de fund, eventual un garmastan.
Cam atat, a fost usor de data asta..


Of ma tot gandesc sa merg sa nasc la stat... Am scuti o gramada de bani, si frica mea e doar sa nu-mi faca clisma si pusul sondei pe viu. Ca in rest totul decurge la fel, ba chiar pot sa iau rezerva si sa fim 1 sau maxim 2 mamici in camera.
Apoi pentru atata parca nu merita sa cheltui mai bine de 60 mil, la stat ar fi maxim maxim 20 cu drumuri cu tot.
Nu stiu.. La stat e politica cu clisma si pusul sondei in timpul pregatirilor si nu se poate schimba nimic? Vreau sa vb cu dr sa vedem daca se poate face o exceptie. Sau nu sunt ele asa rele? Incurajari daca aveti big_smile


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1843 2014-09-04 13:51:02

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Deno eu clisma n-am facut, sonda poti cere sa ti-o puna dupa anestezie. La noi cel putin se poate.

Ce greutate are bebelina ta? A mea are aproc 1180 gr

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.