homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42-21


#381 2014-09-20 13:45:42

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

hey fetelor
oau lil...eu cred ca mergeam la spital lol in ultima sapt de sarcinaam fost de 3 ori la urgenta ca mi se tot pareau chestii..dar tu contractii asa de aproape
nico ce mai faci cum te simti/tu saracuta o tii din emotii in emotii inca de la inceputul sarcinii.ce face bb mic?
camish cum te simti?ai mai fotografiat burtica?

eu sunt happy ca am luat bilete de avion sa mergem acasa..incerc sa nu ma gandesc ca imi voi vedea si socrii grater..asa ca ma gandesc la ceilalti oameni frumosi si dragi pe care ii vom vedea. eu va pup ca am o tona de treaba azi

dreams pe unde umbli?????sper ca esti bine

Offline

 



#382 2014-09-20 14:00:30

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

De ce asa sad ca ii vezi pe socrii, Ana? rotfl2))
La multi ani, Cris!

Offline

 

#383 2014-09-20 14:29:29

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

lil, ca in povestea cu petrica si lupul sunt contractiile tale lol  cand  o sa fie pe bune nu ai sa le crezi

am mai zis asta, tare mai speram si eu sa vina Iustinelu` la 37 de saptamani, dar a venit la 39 s 2 z, probabil atunci cand a fost intr-adevar pregatit.

Anna, calatorile placuta acasa!


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#384 2014-09-20 14:42:29

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

lol jaq
ms elena..mai e un pic pana la inceputul lui nov
ce frumos vorbesti de iustin hjarta

Offline

 

#385 2014-09-20 17:31:58

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Jaq, pai tocmai de asta eu tot dred ca nasc, din cz crizelor de contractii. Si pt ca le simt uneori mai dese si mai puternice e normal sa cred ca poate nasc, nu stiu, n.am mai trecut prin asta si nu stiu cand e momentul potrivit sa merg la spital.

Camy, da, inca pe baricade puss  tu ce faci, esti bine?

Anna, daca ma crezi, mi.e rusine sa merg la spital, sa nu zica aia ca inventez ceva, de asta am zis ca mai stau. Pana nu voi avea din 5 in 5 minute nu mai plec de acasa. Cam asa mi se intampla in ultima vreme, am contractii regulate timp de cateva ore, apoi pauza 40 50 de min, apoi revin dar la intervale diferite si cam asa e zi de zi.  chicot  eu va doresc de pe acum drum bun si relaxare cat mai placuta puss

Ele, ca bine zici, chiar m.am gandit ca eu nici n.o sa mai stiu cand sunt reale si cand nu rotfl simlul motiv pentru care tin cont de ele e ca mi.au zis de la spital sa le cronometrez cand sunt dese iar cand ajung la interval de 5 minute sa stiu sa plec de acasa. Chiar daca sunt nerabdatoare sa nasc, nu am ce face altceva decat sa astept big_smile


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

 Publicitate


loading...

#386 2014-09-20 18:18:24

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

annabel a scris:

hey fetelor
oau lil...eu cred ca mergeam la spital lol in ultima sapt de sarcinaam fost de 3 ori la urgenta ca mi se tot pareau chestii..dar tu contractii asa de aproape
nico ce mai faci cum te simti/tu saracuta o tii din emotii in emotii inca de la inceputul sarcinii.ce face bb mic?
camish cum te simti?ai mai fotografiat burtica?

eu sunt happy ca am luat bilete de avion sa mergem acasa..incerc sa nu ma gandesc ca imi voi vedea si socrii grater..asa ca ma gandesc la ceilalti oameni frumosi si dragi pe care ii vom vedea. eu va pup ca am o tona de treaba azi

dreams pe unde umbli?????sper ca esti bine

sincer  speram sa scap de emotii mai ales ca ma simt bine , nu mai am problemele de la inceput dar vad ca se tin scai de mine altele.Important este ca bebe sa fie sanatos nu o sa mor eu pana la sfarsit
nu am mai facut poze la burtica , o sa incerc sa mai fac
bebe este bine , este un bebe agitat(asa a fost si mama lui ce sa ii faci) vedem dupa ce iese cat o sa ne forteze nervii


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

#387 2014-09-20 23:26:23

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Oricand, Lil smile
Ce conteaza daca nu nasti? Mergi si vezi, nu poti sti niciodata

Offline

 

#388 2014-09-21 10:25:17

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

annabel, lil, ma simt bine, il simt pe bebe din ce in ce mai tare hjarta
sapt ce vine sau urmatoarea ma duc sa-l vad smile il sun pe medic sapt ce vine si vedem cand zice sa ne vedem

Offline

 

#389 2014-09-21 16:42:32

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Burtici puss

Ronaaaaaaaaaaaaa?


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#390 2014-09-21 17:06:22

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Buna ziua fete puss

Multumesc mult pentru urari  hjarta .

Si eu vineri am avut iar o tura de contractii dureroase  supa .. ca de fiecare data cand vin imi dau impresia ca gata  .. e momentul... acum au durat vreo 20 min.Cand  sa zic ca merg la urgente -s-au oprit!.

O duminica frumoasa in continuare !
Eu am ramas singurica , pleca D. la serivic supa


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#391 2014-09-21 18:22:17

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Buna fetelor  wave

Camy, imi aduc si eu aminte ce delicat si finut misca bebe la inceput hjarta  acum imi da la coaste zi de zi lol

Deno, cum te mai simti? Te.au mai deranjat contractiile?  puss

Off mai Cristinica, te inteleg  kram  la mine dureaza cate 2 -3 ore in ultima vreme dar apoi se opresc si e tare frustrant. Azi de ex am iesit la mall si dintr.o data am inlemnit, simteam cum vrea sa iasa afara, atat de tare impingea asa tare in jos. Eu inteleg ca unele dureri sunt normale dar asa junghiuri puternice sa.mi dea...mi s.a parut ciudat, ca sunt mult mai dureroase decat contractiile. Nici nu mai stiu cat mi.a luat sa ajung la iesirea din mall, ma dusesm sa iau o rama frumoasa pentru bebe mic si am lasat totul balta supa 

Jaq, daca m.as duce in fiecare zi, cred ca ar rade aia de mine... ca nu exista vreun progres anume, e la fel in fiecare zi.

O duminica frumoasa in continuare!  puss


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#392 2014-09-21 18:34:39

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Sunt aici, fetele. Dar nu ma simt deloc bine. supa  supa
Nu din cauza de contractii. Pur Si simplu nu stiu ce am, nu mai pot. Daca fac 5 pasi obosesc atat de tare ca un bolnav incurabil. Si daca mananc obosesc. Sa fac un dus rapid ma epuizeaza. Nu stiu ce am...offf. Si Ca sa ma ridic de pe canapea sau fotoliu am nevoie de ajutor. Nu inteleg ce se intampla de sunt asa....

Cristi, imi pare rau. Lil, offf.Deno, tu cum esti?
Va pup pe toate:kiss:


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#393 2014-09-21 18:48:00

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Rona, off sad E de la greutatea pe care o ducem, de la efortul la care e supus corpul ca sa duca sarcina. Ca toate transformarile astea nu sunt usoare, noi le vedem altfel dar corpul le resimte intr-un alt mod. Si eu ma trezesc gafaind si daca spal  2 - 3 vase.

Intr-un fel ma simt vinovata ca gandesc asa dar nu inteleg cum unele femei spun ca le e dor sa mai fie insarcinate. Nu vreau sa fiu inteleasa gresit ca si mie mi-a adus cea mai mare fericire si nu pot exprima in cuvinte cat de recunoscatoare sunt pentru sufletelul din burtica dar au fost destule greutati care m-au impiedicat sa ma bucur cat ar fi trebuit si acum simt nevoia de o eliberare, mi-e greu supa Mi-as dori sa nasc in momentul asta si sa nu mai fie fiecare zi la fel. Dar poate ma vait eu prea mult si nu stiu sa iau lucrurile ca atare, habar nu am. Si  ma apuca panica numai cand ma gandesc, ca ar mai putea fi inca 3 saptamani de acum incolo supa

Ultima oara a fost editat de Lil' Star (2014-09-21 18:48:49)


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#394 2014-09-21 19:06:38

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Rona, si eu sunt la fel si am sarcina mai mica decat tine si e numai unul in burta mea. D-apoi tu...
Verisoara mea cu gemene, a nascut de 2 zile. O fetita are 1,600 si una 2,200. A avut 34 sapt si cea mica nu se mai alimenta, asa ca au intervenit. Dar si ea a fost in ultimul hal cu oboseala, obosea si la intorsul in pat, i-a fost f greu.
Nu e nimic in neregula cu tine, pur si simplu asa se intampla in sarcina, mai ales gemelara. E vremea de pe urma a sarcinii sa zic asa, la tine au mai ramas zile, ore hjarta
Chiar azi mi-am amintit si eu cu rudele ultimele zile din sarcina lui Y, sau mai bine zis nopti, in care plangeam pe marginea patului, ca-mi era greu si sa traiesc, n-aveam aer.

Lil, asa am patit eu azi-noapte. De la 12 pana la 3 m-a lovit continuu atat de rau in vezica si vagin, niste dureri infioratoare, m-a apucat plansul, am cazut epuizata si adormeam intre lovituri si ma trezeam tipand. Nu stiu ce a avut, dar a fost cumplit. Tineam permanent mana sub cezariana si o impingeam mai sus, erau insuportabile durerile si miscarile ei atat de jos.

Cntractii mai am dar parca nu asa de dese, insa ieri si azi numai am stat degeaba in pat.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#395 2014-09-21 19:10:26

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Lil, si mie imi zice sotul ca smte ca vreau sa  nasc mai repede... Eu sincer vreau ca ei sa mai stea putin, vreau sa se dezvte bine, stiu ca fiecare zi e atat de importanta pt ei, plus ca sigur cand vor iesi afara va fi si mai greu pt noi, doar ca simt ca nu mai pot fizic. Cand va aud pe voi ca mai iesiti, ba la imbari, ba la mall, ma simt si handicapata.Nu stiu ce ma faceam daca nu aveam un sot asa intelegator...
  Nu mai vreau sa ma mai simt asa, nici sa dorm nu t ca ma epuizeza si ozitia din pat.
Asta e, llil, ne plangem si noi aici una la alta. puss


Deno, felucitari pt verisoara ta. Ii tine pe bebei la incubator? Marti sau miercuri merg si eu sa vad ce fac ai mei.
Da, exact asa si eu...plang pe marginea patului. Si nu e o oboseala obisnuita. Efectiv simt ca ma dor plamanii, ca nu am aer...
puss

Ultima oara a fost editat de rona_persefona (2014-09-21 19:13:44)


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#396 2014-09-21 19:46:22

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Multumesc!
Nu stiu exact, dar banuiesc ca da, cel putin cea mica. Azi am aflat si eu, ei sunt in be, nu aici. E verisoara primara a sotului meu, si azi a fost ziua de nastere a unuia dintre cumnati, asa am aflat. Dar detalii nu stim inca. Oricum, cred ca ii asteapta o lunga sedere in spital, cel putin cu cea mica, dra important e ca sunt bine si sanatoase toate 3.

Te inteleg cu lipsa aerului, off. Eu fac permanent crize de astm, dar nu sunt crizele mele obisnuite, ca nu cedeaza nici la pufuri nici la pastile. Dar se manifesta identic, in afara faptului ca nu trec cu nimic. E clar ca imi preseaza plamanii.

Lil, de pe acum te sfatuiesc sa nu pui la suflet nimic din ce vorbesc gravidele, si dupa ce nasti, din ce spun mamele.
Mereu vor fi femei pentru care lucrurile decurg usor, si prin urmare vorbesc usor. Pentru tine decurg lucrurile altfel, si nu ai ce compara, sau sa te gandesti ca de ce nu simti ca alta.
Am auzit pe aici si prin alte parti povesti cu pesti ca eu una nu mai cred nimic smile
De ex, am auzit de femei care la orice veste ca ramane una gravida, sau ca a nascut, rapid sare cu "vaiiii, mi-au dat lacrimile" si cand e vorba de copiii lor, zic ca nu le dau lacrimile niciodata ca a facut copilul x lucru, sau sa planga de fericire uitandu-se la copilul lor.
Si ca asta, sunt multe. Asa ca nu pleca urechea, ca nu tot ce zboara se mananca, dar e frumos sa bagam din burta pe net tongue dă bine la public chicot

Am si eu un copil iubit si adorat, dorit si divinizat de-a dreptul, dar daca se putea sa-l nasc la 35 de sapt era perfect smile si la fel simt si acum, si nu ma simt deloc defecta din cauza asta.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#397 2014-09-21 22:03:40

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Hello

Lil, eu ziceam ca imi e dor de sarcina si in special de burtica si miscari fetale si paradoxal , cand eram gravida, in ultimele saptamani voiam nespus sa IASA MAI REPEDE DE ACOLO lol  Dar cred ca asa suntem noi femeile, dupa ce ducem sarcinile si nastem, cumva ni se sterg din minte greutatile si raman numai lucrurile pozitive si frumoase, asa ca nu ma pot gandi fara nostalgie la toate minunile prin care am trecut, cat de frumoasa imi parea burtica, cat de dragi miscarile, cat de emotionant momentul in care au inceput contractiile, si mai emotionant momentul in care a venit expulzia si in mintea mea era ceva de necrezut " in cateva secunde imi voi cunoaste copilul", cand i-am vazut prima data ochisorii, cand l-am pus la san, cand mi-a zambit prima data. Momentele acestea au atata impact incat imi doresc din tot sufletul la un moment dat sa pot relua experienta de la zero, desi greutatile sunt multe. Iar greturi, iar injectii in burta, iar greutatea, oboseala tahicardia din ultimele saptamani, arsurile, durere la pubis, etc .


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#398 2014-09-22 08:39:22

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Neata wave

Eu am avut o sarcina foarte usoara. Nu mi-a fost rau niciodata, nu am avut nopti nedormite, nu m-am umflat, nu am avut nimic, nimic. Deci pentru mine sarcina a fost o perioada super in care doar mi-a crescut burta si am simtit miscarile lui bebe, si de abia asteptam sa ma duc la ecograf sa-l vad. Am dus sarcina pina la 41 de saptamani si nu mi s-a parut greu, am condus masina si m-am plimbat pina aproape in ultima zi, m-am dus la lucru pina la 36 de saptamani, pe niste calduri infernale. In ultimele 2 saptamani asteptam sa iasa, dar nu de greu ci sa-l vad, sa-l pup hjarta
Dar cum am zis, la mine a fost foarte usor, dar pot sa va intelg si imi imaginez ca tare greu poate sa va fie cu stari permanente de rau, de greu kram


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#399 2014-09-22 11:10:05

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Buna diminata fetelor  puss
Va rog sa-mi scuzati lipsa din weekend dar mie imi e imposibil sa intru de acasa  nustiu
Va doresc o saptamana frumoasa, usoara si linistita. Haideti ca au mai trecut cateva zile cu bebici la caldurica.
Eu sunt cam varza cu somnul ca dupa ce ca sunt vesnic obosita ca nu dorm suficient a facut si fimea mucisiori si nu prea ne-am odihnit azi noapte nici macar ca inainte  cascat , dar nu-i bai, ea sa fie bine ca de dormit o sa dormim noi peste 3-4 ani  chicot
Asadar capul sus si bagati o cafeluta cu mine ca sigur toate aveti nevoie  puss  mornincoffee

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.