homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42-43


#799 2014-10-04 11:27:47

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

da, a trecut extrem de repede timpul smile

pt ambele. vrem sa stim cam ce avem de cumparat pentru el in general.
adica ea hjarta

Offline

 



#800 2014-10-04 11:43:23

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Cami, pe prima pagina sunt puse mai multe listute.
Eu iti pun si lista mea, care e inspirata din mai multe, poate et ajuta cu ceva.

1.    Buletin de identitate, adev de salariat in care sa scrie daca ai avut concediu medical (prenatal) sau nu (iti trebuie cand iti dau concediu)
2.    Analizele din toata perioada de sarcina, inclusiv ecografiile si eventual
3.    Vata (2-3 p)+fasa tifon +tampoane. Sau iti afci tu torsoane de acasa.
4.    Hartie igienica
5.    Servetele de nas
6.    Sosete + papuci
7.    Halat + camasa de noapte sau pijama cu nasturi in fata (cel putin doua, una pe care o vei folosi la nastere si alta pentru primele zile. Cele cu fante pot lasa sanii dezgoliti, mai bine alege cu nasturi.
8.    Tampoane sani
9.    Apa plata (obligatoriu) st de 1/2+ servetele de masa, cutit, lingurita, furculita, farfurie, cana, paie
10.    Prosop mic + sapun fara parfum ( e bine sa iti simta mirosuleu am Bioderma f bun)   2 prosoape,  pieptan,
11.    Chiloti lati 4-5 bucati dar cu talie inalta, bbc- eu am din plasa inalti tigex, sunt extensibili si se pot spala, ff buni.
12.    alaptare: garmastan  sau Lasinoh sau crema de galbenele si catina - (crema contra ragadelor mamare) ? se cumpara la nevoie
14.    Un strugurel de buze poate fi de folos pentru momentele in care vi se usuca buzele
15.    Aparatul de fotografiat - sau/si camera video
16.    Elastice par
17.    Un sutien de alaptat sau bustiera bumbac
18.    Telefonul mobil+incarcator
19.    servetele umede (si pentru mine si pentru bb, eu am beaming beaby bio de la farmacai tei) si eventual o sticluta cu sapun antibacterian (din ala dupa care nu e necesara clatirea).
20. Aleze- cele mai bune sunt la Happy, Sensiblu si Seni- sunt mai groase. Le pui sub tine cand esti in spital, sa nu murdaresti asternuturile si sub bebe cand il schimbi


Pentru bebe:
1.     pampersi - marimea nou nascuti-newborn (aprox 8/zi
2.    servetele umede de sters la fundulet??? in anumite spiutale de stat se cere asa ceva
3.     1 boneta, 2-3 body-uri maneca lunga, 1 sosete si 1manusi , 2 salopete, (combinezon, caciulita ,  patura sau sac de dormit pt scos din spital, portbebe sau scoica de masina ? le aduce cand plecati)
4.    bepantene (pt fund), alcool 70grd (pt bontul ombilical)
5.    lotiune corp, lotiune spalare corp+cap
6.    comprese sterile ? pt acasa
7.    Ser fiziologic ? fiole plastic ? pt acasa pt sters ochii si pus in nas

LISTA LUCRURI ACASA BEBE
Mobilier:

1. Patut lemn:
2. Saltea Durflex, Saltea Ikea, Saltea cocos si latex natural, oricum sa fie tare (Nu saltea iarba!)
3. Comoda sertare pt. hainute si accesorii bebe sau dulapior bebe
4. Masuta de infasat (necesara in cazul problemelor cu spatele) ? daca nu ai spatiu poti lua un suport pe care il atasez pe patut, daca ai patut din lemn
(Eu am o comoda malm de la ikea pe care o completez cu  salteluta de schimbat + husa de la ikea)
5.sateluta de schimb pt calatorii, eu am de la zara.


Somn:

1. Lampa de veghe ( cand se trezeste bebe sa manance, ca sa nu aprinzi lumina si sa-l trezesti de tot)
2. Set lenjerie  (2-3). 2 cearceafuri, protectie saltea
3. aparatori patut
3. Paturici diverse lana+bumbac (2)
4. Sac de dormit cu fata din bumbac



Hainute:

- doar din bumbac
- nu se recomanda pt primele 2-3 luni hainute care se inchid la spate, sunt greu de schimbat
- pijamalutele intregi, combinezoanele, body-urile sunt mai utile in primele luni decat costumasele bluzita cu pantalon, deoarece bebeii se foiesc mult si le aluneca pantalonasii
- de preferabil, combinezoanele, body-urile sa fie cu capse in fata, suprapuse parte peste parte, cele care se baga pe cap sunt mai greu de folosit la bebe mic
- aveti in vedere faptul ca bebeii cresc foarte repede si nu apuca se le poarte pe toate de prea multe ori
- luati in considerare succesiunea anotimpurilor, e inutil sa luati hainute de vara pentru bebe 3 luni daca pana atunci deja va fi toamna-iarna
- e de preferat sa cumparati hainutele mai aproape de DPN, ca sa puteti lua in calcul si ce mai primiti (second-hand sau nou noute de la musafiri)

1. Body (se inchid intre picioare ) maneca lunga (iarna) sau tip maiou sau maneca scurta (vara) (4)
2. Combinezoane (body cu maneca si picior) (4)
3. Pulovere (iarna) sau bluzite (vara) pentru iesit afara sau mers in vizita (1-2)
4. Pantaloni sau pantaloni-salopeta pentru iesit afara sau mers in vizita (1-2)
5. Perechi manusi de interior, antizgariere cu unghiile (2)
6. Perechi sosete interior (4 perechi)
7. Caciulite interior (2-3)
- daca e cald in camera, doar dupa ce face baie
8. Pereche manusi fas (iarna) (1)
9. Pereche ghetute-botosi exterior (iarna) (1)
10. Costum fas exterior (iarna) (1)
11. Caciula fas exterior (iarna) (1)
12. Bavete (2)+inca unele mai mici
- cele mai practice sunt cele cu o parte din plastic sau musama care se leaga la spate.

Baie, schimbat, cosmetice:

1. Pampers new born (1 pachet)
2. Servetele umede fundulet (1 pachet)
3. Pungi 2 kg pentru scutece folosite (1 rola)
4. Scutece din finet 90x90 (5)
5. Cadita - cu suport bebe inside: se poate folosi cat e bebe mic. Eu am cadita de la ikea+ reductor de baie cu prosop tip sezlong

6. Prosop bebe cu colt pentru cap (2)
7. Perie din par de capra
8. Forfecuta copii varfuri rotunjite. Cea de la Chicco albastra e f buna.
9. Betisoare urechi copii, cu opritor (1 pachet)
- unii pediatri recomanda ca igiena sa se faca doar cu o bucata de tifon steril inmuiat in apa, la suprafata urechii
10. Produse de ingrijire bebe (gel dus, sampon, crema sau ulei de corp)
- marcile difera in functie de sensibilitatea bebeului. Eu am Topfer.
- cele mai utilizate: sanosan, klorane, mustela, B�bchen
- unii pediatrii recomanda folosirea uleiului de masline fiert si racit + vit. A in locul uleiului de corp
11. Ser fiziologic (fiole de plastic) pentru curatarea nasucului si seringa adiacenta sau pipeta
12. Aspirator nazal
- la inceput e buna pompita manuala cu varf de silicon, dar nu creeaza vid prea bun
- aveti grija ca varful de silicon sa nu fie mai mare decat nara copilului (mai exista si din astea)
- batista bebelusului (dispozitiv care se conecteaza la aspiratorul casnic) este recomandata de majoritatea mamicilor

Medicamente

1. Nurofen/Panadol pentru febra si dureri
2. Pentru buric:
- pansamente sterile
- alcool sanitar
- baneocin pudra

3. Pentru iritatii:
- Bepanthen
- Penaten (cu extras din seu de oaie, cutie de tabla)
- unii pediatrii recomanda sa nu se dea cu nici o crema pe fundulet daca bebe nu are iritatie ci doar spalat de 4-5 ori pe zi cu apa si sapun
4. Colici:
- Babycalm (la fel de bun dar mai ieftin)
- SabSimplex (picaturi)
- Infacol (Anglia, foarte bun)

Mese:

1. Pompa san
NU: pompa manuala Chicco: nu videaza complet, e foarte greu de muls sanul.
DA: Stony Angel cu sticluta atasata, Avent.
2. Set stocarea laptelui matern (1)
3. Mameloane silicon (1 pereche)
4. Dischete mamelon (1 cutie)
5. Biberoane anticolici + tetine (1)

- dacă ?ţi şi alăptezi bebeluşul, optează pentru o tetină cu baza mai largă şi gaura mai subţire, pentru a nu se lenevi să sugă la s�n
- tetinele de la Chicco nu se schimba si nu se potrivesc nici macar de la model la model, daramite la alte marci
- aveti grija ca biberoanele sa se inchida etans
6. Perie speciala pt sticle
7. Incalzitor biberon
8. Pentru Sterilizare:
Solutie de sterilizat: ramane un parfum destul de intepator pe tetine si pe biberoane care pe unii bebei ii deranjeaza, pe altii nu
Fierbere: unele mamici spun ca datorita calcarului ramas pe biberon bebeul a facut bubite la gura si dupa ce nu a mai sterilizat asa biberonul au trecut si bubitele...
Microunde: aveti grija la cuptor sa fie mai inalt, sa incapa trusa de sterilizat
9. Ibiric sau oala mica gradata (doar pentru bebe)
10. Lingurita mica de silicon sau alt material moale (pentru picaturi anticolici, zeama de lamaie cand sughite sau chiar ceai)
11. O cutie mai maricica de plastic care sa se inchida ermetic si in care sa-i puneti toate lucrurile lui " de bucatarie"

Pt. calatorie:

1. Carut bebe (preferabil 3in1)
Cerinte:
- maner reversibil (sa-l poti intoarce pe bebe cu fata sau cu spatele la tine) sau cosulet care se poate intoarce, eventual si cu inaltime reglabila, sa nu mergi aplecata
- roti duble pe fata si bidirectionale (sa poata fi manevrat usor in ambele pozitii ale manerului)
- sa aiba suspensii
- frana pe rotile din spate sau din fata
- roti de preferabil din cauciuc
- ham de siguranta cu prindere in cinci puncte
- pliabil gen umbrela (usor de inchis cu o singura mana si sa aiba loc in portbagaj)
- aparatoare de picioare/ploaie
- cu 3 sau mai multe pozitii ale spatarului
- cat de cat usor
- husa de iarna (si pe varianta sport), husa de ploaie si husa detasabila
- sa nu fie prea ingust pentru anotimpul rece
- materialul husei sa fie de calitate si de preferat detasabil ca sa poata fi spalat
- centurile de prindere a copilului sa fie plasate ergonomic atat pentru bebe mic cat si pentru bebe mare
Daca carutul nu e 3in1:
2. Scaun masina 0-18kg cu inclinatie cosulet sugari/scaun copii (atentie la material sa nu transpire)
3. Portbebe:
- cu trei pozitii: cu fata la tine, cu spatele la tine si culcat
- sa aiba sustinatoare de barbie
- sa aiba partea pentru spate intarita si eventual sustinatoare pentru cap
- cureaua de la mijloc sa fie reglabila ( pentru cazul in care bebe e mai grasunel si tb sa il imbraci si gros-fas- datorita vremii).
- atentie la bretele, se incrusiceaza pe spate, si sunt foarte greu de imbracat cu tot cu bebe, daca esti singura
4. Geanta transport, de schimbat si mancat


Alte accesorii:

1. Termometru camera
2. Termometru corp
- digital cu cap mobil, ca bebe nu sta locului cand ii iei temperatura rectal si poti sa-l ranesti
3. Termometru apa-cada
4. Dispozitiv monitorizare bebe
NU: walkie-talkie Bertoni (nu e foarte sensibil la zgomot)
DA: BebeSounds, Philips, Primii pasi
6. Carusel muzical (prindere pe patut)
7. Jucarii zornaitoare de mana
8. Suzete (2)
- unele suzete lasa urme pe obraji, atentie la forma mulajului din exterior. Eu am de la Avent.
9. Lant prindere suzete de hainute si/sau cutiuta pentru suzeta

Ultima oara a fost editat de rona_persefona (2014-10-04 11:46:21)


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#801 2014-10-04 12:09:58

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Cam, nu te apuci sa cumperi pompa de san dinainte, o iei doar daca ai nevoie. La fel si cu medicametele de colici. Ma rog, lista e doar de inspiratie.
La fel si la carut, alegi ce-ti place tie.
walkie-talkie iti iei daca stai intr-o casa mare, daca stai in 2 camera n-are sens.
Cu biberoanele, la spitalele de stat se folosesc ale lor, dar eu am cumparat pe ale mele, o sa le dau asistentelor cand o sa nasc
Hainele pt nou nascuti eu recomand de la Piciul si de la Daninaline. Sunt materiale f bune, bumbac organic si al preturi bune, forme 100%romanesti. N-au intrat la apa.

La fel cu sistemele de purtat, nu le cumperi dinainte, paote primesti.  big_smile
Cele mai bune scoici si scaune auto sunt de la Maxi Cosi. Daca iti permiti, ia din alea. Noi nu vom calatori mult asa ca am luat niste ieftinaturi.  chicot 
Cu sterilizare, eu am primit sterilizator electric iq24 de la avent, cu abur  si incalzitor bibe de la avent. Nu recomand sa sterilizezi in cuptor cu microunde. Am citit cartea lui Dr Spock si spunea ca daca se spala la apa potabila, nici n-ar trebui sterilizarea biberoanelor.

  Daca imi mai amintesc ceva, mai scriu..

Pupici la toate, eu am musafuri azi, sa aveti o sambata perfecta! puss


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#802 2014-10-04 12:25:25

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

multumesc din suflet rona, e foarte utila listuta puss

o zi frumoasa si tie puss

Offline

 

#803 2014-10-04 13:00:29

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Buna ziua fete puss.
Eu sunt la bucătărie ...azi nu am mai scăpat:))))
Nu mor daca gust si eu niste icre nu?
Cami 19+ ce repede ...si poze cu burtica?
Ditamai lista dar foarte utila puss
Va pup ....zi frumoasă


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#804 2014-10-04 13:12:33

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

hey burtici
o sambata frumoasa sa aveti

personal, eu nu am folosit manusile anti-zgariere ; nici bavetici..si am cateva de bb mic superbeee hjarta tot deschid sertarul si ma uit la ele lol
ce nu-mi plac mie body-urile care se inchid parte peste parte..am luat si eu 4 bucati si le "injur" e fiecare data
si nici pijamalutele care se inchid doar in spate(deasupra funduletului)..alea mi se par ok doar pt zi(de ar fi dupa mine,nici atunci)..nicidecum pt noapte cand ai ochii semideschisi si nu stii cum sa scoti mai rpd pampersul
eu buricul l.am lasat uscat..nu i-am facut nimic
cu stersul la fund..primele 2 sapt am sters cu servetele umede..dadeam si cu crema de fundulet(o data da, una nu)si s-a super iritat grater asa ca acum o sterg cu discuri de bumbac(in genul celor de demachiere pt ochi, dar patrate si mai mari)inmuiate in apa calda si o usuc bine cu foehn-ul


ce mai gatesti bun cris?(inafara de icre)
felicitari camish!!!

Ultima oara a fost editat de annabel (2014-10-04 16:31:33)

Offline

 

#805 2014-10-04 16:01:00

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

buna fetelor ce mai faceti, eu cu problemele mele;am inceput injectiile dar vad ca de si s-au mai diminuat durerile inca e tare burta
azi am fost si am facut si o urocultura nu mi-a zis doctorita dar totusi tind sa cred ca este infectie

problema este ca urina pe carea am dus-o nu era foarte concetrata pt ca m-am mai trezit odata la 3 sa ma duc la baie si la 7 desi am facut nu era asa concetrata , sper sa iasa ceva sa nu fi dat bani degeaba si totusi sa nu imi dau seama ce este
daca nu eram insarcinata stiam eu cum sa tratez infectiile(si antibiotice si uaractiv si etc-vai cate variante aveam) dar asa trebuie sa astept


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

#806 2014-10-04 16:37:06

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Acu am vazut mesajul, ma uit acu desi nu am auzit de ea sad

Offline

 

#807 2014-10-04 19:10:39

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Rona  pompa noua aici e 130-160 euro
La mana a doua...cu putin uz sau deloc 80-100euro.
va pup


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#808 2014-10-04 20:59:44

green_fairy
Platinum member
De la: undeva...
Inregistrat: 2006-03-11
Mesaje: 19228

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Nico in vreo 2 zile ar trebui sa te lase burtica. Vad ca avem aceeasi problema. Eu am facut 2 zile juma no spa injectabil si luat duphaston de 3 ori pe zi, analize de sange si urina bune, astept rezult la urocultura si eu pe luni. Tratament acasa no spa si duphaston tot de 3 ori pe zi, repaus cat se poate, insa alternez cu facut ceva de mancare, o plimbare, de luni merg la birou si sper sa mearga bine, mai ales ca nu e cine stie ce activitate-lucrez pe calculator


partydance Si-mi vine cateodata s'arunc cu grijile, problemele, cu mainile sus in aer...Si-mi place cateodata sa infrunt necazurile, stresul, gandurile cu mainile sus in aer  partydance

Offline

 

#809 2014-10-04 22:09:46

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Buna seara burtici.
Acum am adormit si eu fata si ma pregatesc de-un dus. Tote bune?
Rona cata lista  wow parca ar fi lista primuluo meu concediu cu Anastasia cand nicio masina nu era incapatoare imi trebuia rulota  chicot
Nico, green cum va mai simtiti?
Lil?
Anna, riana va pup pe toate toate. E naspa de urmarit de pe tel  sad

Offline

 

#810 2014-10-04 23:10:16

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Hello burtici
Vin cu un amendament la lista...nu cred ca vor ajunge cate 4 randuri de haine de casa. Le iese kk din pampers, varsa, sare lapte din san. Dupa baie il schimbi chiar de e curat...in rest, cum se zice dupa posibilitati.
Eu am avut din toate, unele duble...ca am fost ultimii din gasca cu bb si am ptimit donatii mai ceva ca la crucea rosie.
Incalzitorul de bibe l am folosit o data, masuta de infasat vreo trei luni ca dupa aia era sa cada cand s a rasucit si puneam aleze pe pat, cadita 6 sapt, patutul 3 luni...sterilizatorul il foloseam ca sa ii fac legume/fructe la abur, termometru de apa il folosram si on camera ca tot grade celsius sunt, am avut lampa de veghe pe baterii, dar ma saturasem sa tot le duc grija cu incarcatul, asa ca am pus un material mai inchis pe abajurul veiozei si o lasam non stop aprinsa. Saltea pt schimbat in deplasari n am avut, foloseam tot alezelela fund nu l am dat cu nimic si n a avut nici o iritatie pana la dintisori. Si atunci...dupa toate cremele incercate, trecea rapid cu violet de gentiana.


Ma mai gandezc ca e departe rau perioada lol


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#811 2014-10-05 10:29:30

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Camy hai sa-ti zic din toata lista ce mi-a folosit si ce nu. eu am luat doar putine de la inceput si bine am facut, imediat zic si de ce. La capitolul bagaje ptr spital nu ma bag ptr ca nascand la privat mi-au dat ei tot. In afara de chiloti, vezi sa nu faci ca mine sa iti iei chiloti normali cu talie medie in ideea ca nasti natural si apoi sa ajungi la ceza sa trimiti sotul sa caute chiloti inalti. Mai bine iti iei sa fie acolo

rona_persefona a scris:

LISTA LUCRURI ACASA BEBE
Mobilier:

1. Patut lemn. Iti recomand asa ceva http://www.youbabyandi.com/wp-content/u … yle_11.jpg sau macar patut la care i se poate da jos una din laterale.
2. Saltea Durflex, Saltea Ikea, Saltea cocos si latex natural, oricum sa fie tare (Nu saltea iarba!)
3. Comoda sertare pt. hainute si accesorii bebe sau dulapior bebe
4. Masuta de infasat (necesara in cazul problemelor cu spatele) ? daca nu ai spatiu poti lua un suport pe care il atasez pe patut, daca ai patut din lemnN-am avut, am schimbat-o pe pat

5.sateluta de schimb pt calatorii, eu am de la zara.Nici de asta n-am avut


Somn:

1. Lampa de veghe ( cand se trezeste bebe sa manance, ca sa nu aprinzi lumina si sa-l trezesti de tot)Foarte utila, noi o tinem pe hol, ideea e sa faca destula lumina incat sa ii vezi conturul lui bebe dar nu si trasaturile
2. Set lenjerie  (2-3). 2 cearceafuri, protectie saltea
3. aparatori patut mi-au fost total inutile
3. Paturici diverse lana+bumbac (2) mai degraba sac de dormit daca e frig in casa, patura si-o poate trage pe fata si nu e bine
4. Sac de dormit cu fata din bumbac



Hainute:

- doar din bumbac
- nu se recomanda pt primele 2-3 luni hainute care se inchid la spate, sunt greu de schimbat as adauga aici si hanute care NU se baga pe cap, la inceput ai senzatia ca bebe se rupe si n-o sa ai curaj sa ii bagi pe cap
- pijamalutele intregi, combinezoanele, body-urile sunt mai utile in primele luni decat costumasele bluzita cu pantalon, deoarece bebeii se foiesc mult si le aluneca pantalonasii
- de preferabil, combinezoanele, body-urile sa fie cu capse in fata, suprapuse parte peste parte, cele care se baga pe cap sunt mai greu de folosit la bebe mic
- aveti in vedere faptul ca bebeii cresc foarte repede si nu apuca se le poarte pe toate de prea multe ori
- luati in considerare succesiunea anotimpurilor, e inutil sa luati hainute de vara pentru bebe 3 luni daca pana atunci deja va fi toamna-iarna
- e de preferat sa cumparati hainutele mai aproape de DPN, ca sa puteti lua in calcul si ce mai primiti (second-hand sau nou noute de la musafiri)

1. Body (se inchid intre picioare ) maneca lunga (iarna) sau tip maiou sau maneca scurta (vara) (4) Mie nu prea mi-au fost folositoare body-urile la inceput, trebuia sa ii inchei body si sa ii trag pantalonul, prea multe operatiuni lol Asa ca am preferat pijamalutele intregi cu fermoar, se inchid repede si ai scapat.
2. Combinezoane (body cu maneca si picior) (4)
3. Pulovere (iarna) sau bluzite (vara) pentru iesit afara sau mers in vizita (1-2)
4. Pantaloni sau pantaloni-salopeta pentru iesit afara sau mers in vizita (1-2)
5. Perechi manusi de interior, antizgariere cu unghiile (2)mi-au foosit ptr ca la inceput nu reusesti sa tai bine bine orice colt de unghie si se zgarie rau pe fata sau baga unghiile in san cand suge
6. Perechi sosete interior (4 perechi) n-am avut, am preferat pantaloni cu picior
7. Caciulite interior (2-3)
- daca e cald in camera, doar dupa ce face baie si nici atunci, daca bebe are par mai mult caciulita pastreaza umiditatea
8. Pereche manusi fas (iarna) (1)n-am avut, nu mi--au trebuit
9. Pereche ghetute-botosi exterior (iarna) (1) idem
10. Costum fas exterior (iarna) (1)i-am cumparat si acum il vand neimbracat
11. Caciula fas exterior (iarna) (1)am avut caciulita tricotata, foarte utila
12. Bavete (2)+inca unele mai mici
- cele mai practice sunt cele cu o parte din plastic sau musama care se leaga la spate.

Baie, schimbat, cosmetice:

1. Pampers new born (1 pachet)
2. Servetele umede fundulet (1 pachet)
3. Pungi 2 kg pentru scutece folosite (1 rola)
4. Scutece din finet 90x90 (5)
5. Cadita - cu suport bebe inside: se poate folosi cat e bebe mic. Eu am cadita de la ikea+ reductor de baie cu prosop tip sezlong

6. Prosop bebe cu colt pentru cap (2)
7. Perie din par de capra
8. Forfecuta copii varfuri rotunjite. Cea de la Chicco albastra e f buna.
9. Betisoare urechi copii, cu opritor (1 pachet)
- unii pediatri recomanda ca igiena sa se faca doar cu o bucata de tifon steril inmuiat in apa, la suprafata urechii
10. Produse de ingrijire bebe (gel dus, sampon, crema sau ulei de corp)
- marcile difera in functie de sensibilitatea bebeului. Eu am Topfer.
- cele mai utilizate: sanosan, klorane, mustela, B�bchen
- unii pediatrii recomanda folosirea uleiului de masline fiert si racit + vit. A in locul uleiului de corp
11. Ser fiziologic (fiole de plastic) pentru curatarea nasucului si seringa adiacenta sau pipeta
12. Aspirator nazal
- la inceput e buna pompita manuala cu varf de silicon, dar nu creeaza vid prea bun
- aveti grija ca varful de silicon sa nu fie mai mare decat nara copilului (mai exista si din astea)
- batista bebelusului (dispozitiv care se conecteaza la aspiratorul casnic) este recomandata de majoritatea mamicilor noi pana acum ne-am descurcat cu pompita cu varf de silicon, am avut una de la chicco, abia acum am luat de la vibrocil aspirator de tras cu gura

Medicamente

1. Nurofen/Panadol pentru febra si dureri cumperi la nevoie, doar exista farmacii non-stop
2. Pentru buric:
- pansamente sterile
- alcool sanitar
- baneocin pudra

3. Pentru iritatii:
- Bepanthen sudocrem e f bun
- Penaten (cu extras din seu de oaie, cutie de tabla)
- unii pediatrii recomanda sa nu se dea cu nici o crema pe fundulet daca bebe nu are iritatie ci doar spalat de 4-5 ori pe zi cu apa si sapun fara sapun, doar apa curata
4. Colici: cumperi la nevoie. noua ne-a fost utila perna cu samburi de struguri/cirese, incalzita la cuptor si pusa pe burta lui bebe
- Babycalm (la fel de bun dar mai ieftin)
- SabSimplex (picaturi)
- Infacol (Anglia, foarte bun)

Mese:

1. Pompa san mai bine imprumuti de undeva decat sa dai banii
NU: pompa manuala Chicco: nu videaza complet, e foarte greu de muls sanul. NU Primii Pasi electrica, trage prea tare si ineficient
DA: Stony Angel cu sticluta atasata, Avent.
2. Set stocarea laptelui matern (1)
3. Mameloane silicon (1 pereche)doar daca ai nevoie
4. Dischete mamelon (1 cutie)
5. Biberoane anticolici + tetine (1)recomand Medela Calma, imita sanul, bebe trebuie sa munceasca sa vina laptele, nu se produce confuzie tetina/mamelon

- dacă ?ţi şi alăptezi bebeluşul, optează pentru o tetină cu baza mai largă şi gaura mai subţire, pentru a nu se lenevi să sugă la s�n
- tetinele de la Chicco nu se schimba si nu se potrivesc nici macar de la model la model, daramite la alte marci
- aveti grija ca biberoanele sa se inchida etans
6. Perie speciala pt sticle
7. Incalzitor biberon doar daca ai nevoie
8. Pentru Sterilizare:
Solutie de sterilizat: ramane un parfum destul de intepator pe tetine si pe biberoane care pe unii bebei ii deranjeaza, pe altii nu
Fierbere: unele mamici spun ca datorita calcarului ramas pe biberon bebeul a facut bubite la gura si dupa ce nu a mai sterilizat asa biberonul au trecut si bubitele...pentru asta recomand apa dedurizata, se gaseste in hypermarket e in jur de 5 lei 5 l
Microunde: aveti grija la cuptor sa fie mai inalt, sa incapa trusa de sterilizat
9. Ibiric sau oala mica gradata (doar pentru bebe) n-am avut
10. Lingurita mica de silicon sau alt material moale (pentru picaturi anticolici, zeama de lamaie cand sughite sau chiar ceai)
11. O cutie mai maricica de plastic care sa se inchida ermetic si in care sa-i puneti toate lucrurile lui " de bucatarie"

Pt. calatorie:

1. Carut bebe (preferabil 3in1) aici sunt f subiectiva si o sa recomand mai degraba un sistem de purtare decat sa dati sute de lei pa carut si exista posibilitatea ca bebe sa nu vrea in carut
Cerinte:
- maner reversibil (sa-l poti intoarce pe bebe cu fata sau cu spatele la tine) sau cosulet care se poate intoarce, eventual si cu inaltime reglabila, sa nu mergi aplecata
- roti duble pe fata si bidirectionale (sa poata fi manevrat usor in ambele pozitii ale manerului)
- sa aiba suspensii
- frana pe rotile din spate sau din fata
- roti de preferabil din cauciuc
- ham de siguranta cu prindere in cinci puncte
- pliabil gen umbrela (usor de inchis cu o singura mana si sa aiba loc in portbagaj)
- aparatoare de picioare/ploaie
- cu 3 sau mai multe pozitii ale spatarului
- cat de cat usor
- husa de iarna (si pe varianta sport), husa de ploaie si husa detasabila
- sa nu fie prea ingust pentru anotimpul rece
- materialul husei sa fie de calitate si de preferat detasabil ca sa poata fi spalat
- centurile de prindere a copilului sa fie plasate ergonomic atat pentru bebe mic cat si pentru bebe mare
Daca carutul nu e 3in1:
2. Scaun masina 0-18kg cu inclinatie cosulet sugari/scaun copii (atentie la material sa nu transpire)
3. Portbebe:
- cu trei pozitii: cu fata la tine, cu spatele la tine si culcat
- sa aiba sustinatoare de barbie
- sa aiba partea pentru spate intarita si eventual sustinatoare pentru cap
- cureaua de la mijloc sa fie reglabila ( pentru cazul in care bebe e mai grasunel si tb sa il imbraci si gros-fas- datorita vremii).
- atentie la bretele, se incrusiceaza pe spate, si sunt foarte greu de imbracat cu tot cu bebe, daca esti singura
Aici un mare NU. Pentru nou nascuti se recomanda "carpele", adica, wrap elastic, sling cu inele, wrap testut (mai greu de montat la un bebe mic). Bebelusul NU se poarta cu spatele la purtator niciodata, ii curbeaza coloana in mod nenatural. De asemenea, picioarele trebuie sa stea in pozitie broscuta, adica fundul mai jos ca genunchii http://www.ergobaby.com.au/wp-content/u … ENT-NL.jpg in niciun caz picioarele sa nu atarne, favorizeaza displazia de sold. De asemenea, materialul trebuie sa se muleze pe spatele copilului oferindu-i sustinere iar intre bebe si purtator nu trebuie sa existe material

4. Geanta transport, de schimbat si mancat


Alte accesorii:

1. Termometru camera
2. Termometru corp
- digital cu cap mobil, ca bebe nu sta locului cand ii iei temperatura rectal si poti sa-l ranesti
3. Termometru apa-cada
4. Dispozitiv monitorizare bebe pentru noi a fost util chiar daca avem 2 camere, nu stai cu urechile ciulite sa auzi daca cumva plange bebe in timp ce esti in camera alaturata
NU: walkie-talkie Bertoni (nu e foarte sensibil la zgomot)
DA: BebeSounds, Philips, Primii pasi
6. Carusel muzical (prindere pe patut)in primele luni total inutil
7. Jucarii zornaitoare de mana
8. Suzete (2)de evitat mai ales in primele 3 saptamani de viata, strica atasarea corecta la san
- unele suzete lasa urme pe obraji, atentie la forma mulajului din exterior. Eu am de la Avent.
9. Lant prindere suzete de hainute si/sau cutiuta pentru suzeta


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#812 2014-10-05 11:04:45

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Buna, fetele par

Cristi, multumesc mult pt info par  Poti pune te rog un link cu pompa SH?

Poke,  par  am citit si listuta ta acum cateva zile, chiar voaim sa te intreb. Am vazut ca tu ai avut si prospele cu gluga in bagajul de spital. Sunt necesare? Multu mult.

Emilia, lista mea este inspirativa nu este doar pentru primele saptamani deaal nastere.
Este facuta din suma experientelor mai multor mamici. Asta dupa ce am studiat si pagina http://forum.anticonceptionale.ro/t3484 … nsum-.html si am observat ca ce a folosit unei mamici, nu a folosit deloc alteia.

Scrie in mesajul de  mai jos de listuta si despre despre pompa si despre medicamente etc.
In plus, in lista scrie clar ca sunt recoamndate bodyurile cu capse in fata, nu bagate pe gat. La fel, la paturici, ma refer la cele cu care iesi afara, oricum eu cred ca sunt necesare 2 paturici. NU  ca sa le pui peste bebe cand doarme.
Patuturi eu recomand IKEA, raport calitatepret , dar fiecare ia ce poate... si ca gaseste.
Sora-mea a folosit cel mai mult costumasul de fas, iesea cu bebe zilnic iarna. La fel, sudocrem nu i-a placut deloc, spunea ca nu intra bine in piele, se intareste pe pielea lui bebe si am mai citit despre asta.

Probabil dupa ce o sa aiba bebeii vreo 3 luni, o sa arate complet diferit lista. Insa acum,mesajul tau, de fapt corectura pe text, m-a facut sa ma simt ca la scoala.


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#813 2014-10-05 11:46:26

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

rona, nu cred ca e cazul sa te simti aiurea.
emilia a facut completari in functie de experienta ei personala smile
iti dai seama ca oricum, si eu voi adapta tot ce imi spuneti voi in functie de ce consider eu ca am cu adevarat nevoie.

eu va multumesc tuturor pt listute si sfaturi puss
mie mi se parea f simplu lol ma duc si cumpar niste hainute si gata balciul lol
dar nu e chiar asa tongue

Offline

 

#814 2014-10-05 12:23:10

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Nu rona nu am facut corectura pe text pur si simplu din lista ta am completat potrivit experientei mele.nu ca a ta e gresita.nici nu cred ca exista gresit corect.poate mie mi s-au parut folositoare pijam intregi de exemplu si alta mamica a carui bb regutgita f des a preferat body cu pantalon. Una prefera cu capse una cu fermoar si asa mai departe.

E ceva gresit totusi in lista ta legat de sistemul de puttare a bblusului


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#815 2014-10-05 12:37:05

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Emilia, apropo de siteme de purtat, e o chestie care ma framanta de ceva vreme.

De ce producatori celebri, ca Baby Bjorn, recomada purtarea bebelului si cu fata spre exterior? La fel si la Mothercare. Pentru ca stau si ma intreb, asa de tampiti sa fie sa nu faca si ei niste studii si sa comercializeze produse care pun in pericol sanatatea bebeilor? cesafac  cesafac


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#816 2014-10-05 12:53:39

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Pentru ca multi parinti nu inteleg de ce e gresit sa porti cu fata spre exterior si merg pe ideea "il pun cu fata spre exterior ca sa vada si el ceva" iar daca chicco de exemplu ar incepe sa spuna ca produsele lor nu permit purtarea cu spatele la purtator si-ar pierde clientii
Deci banii si profitul sunt mai importanti. Eu nu inteleg cum nu sunt interzise de pe piata aceste produse atata timp cat s-a demonstrat ca fac rau. Iar lumea cumpara ptr ca sunt mult mai ieftine ca cele ergonomice (am vazut sisteme neergonomice si la 100 de lei iar unul ergonomic Manduca de exemplu e 450


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#817 2014-10-05 12:54:49

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.