homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42-75


#1407 2014-10-30 14:10:09

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Da Kuky ... daca-mi spunea cineva ca ajung pana la 40+ nu il credeam ... dar uite ca suntem si aici ..... si da, sper sa vina zilele acestea  hjarta ,abia astept ! Va pup  par


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 



#1408 2014-10-30 14:27:24

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Neata!

Nico, nu cred ca a procedat frumos doctorul tau. Eu am cautat doctor tanar de la inceput, ca tinerii sunt la curent cu noutatile, merg la del de fel de seminarii,altfel discuti cu ei.

Time, si nu te stresai, nu? luai lejer treaba cu diversificarea?
Pana la urma cred ca m-au stresat altii de-aia sunt stresata la randul meu... mi s-a zis " ca mama esti tu ca ti-e lene sa-i faci mancare in fiecare zi la copil, el e deja mare, trebuie sa manance, si alti copii refuza si totusi mamele reusesc la ii hraneasca" .. si nu imi era lene sa-i fac, pur si simplu simteam ca nu are rost sa insist in ziua respectiva...

Cristinica, ai facut pozica cu burtica la termen? hjarta


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1409 2014-10-30 15:25:58

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Elenus puss inca nu ,trebuie sa fac si sa vad daca-mi da timp si am pofta sa fac un colaj azi .Deocamdata mi s-a pus pe ceva dulce ... am dat o tura pe afara , pe scari la fel.. sa tot fac miscare-sunt fleasca  rotfl


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#1410 2014-10-30 15:56:47

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

elena.plahatca a scris:

Buna ziua!

Ziceati de mancare..eu ma simt super vinovata fata de el, nu am rabdare mai deloc cand e vorba de mancat grater  Cred ca am inceput cu stangul, in primul rand pt ca i-am dat gluconat de calciu cu forta 10 zile pe luna, cum vedea ca ne apropiem  de gurita lui plangea groaaaazic si se zbatea. De atunci nu ma lasa deloc sa ma apropii de gurita lui, cu nimic. Daca mai accepta lingurita o ia singur din mana mea si o duce la gurita, dar asta foarte rar... Am incercat si autodiversificare, ii faceam legumele/fructele la abut, i le puneam in fata iar el le lua, le strivea si le aruca in cateva secunde si gata. Nico gand sa le duca la gura...   Si nici nu prea ini permit  sa il las sa se joace cu mancarea, sa o intinda pe haine, par, etc pentru ca apoi trebuie schimbat si el plange din nou, foarte tare la schimbat si se zbate si ma priveste ca si cum as fi cel mai mare dusman al lui. Si nici sa-l spal nu pot ca-s singura acasa aproape toata ziua.   M-am si enervat, i-am bagat lingura in gurita cand se uita pe pereti, s-a inecat evident, fiind luat prin surprindere.
Ultima data a plans rau la masa, s-a murdarit din cap pana in picioare de sfecla, asa si l-am lasat vreun sfert de ora pana a venit sotul de la munca, sa-l spele si schimbe ca isteriile lui la schimbat ma fac sa cedez nervos.  Acu am zis s-o dau incolo de treaba si fac pauza de diversificare, si ghici ce, i-a luat lui taica-su banana din mana si a mancat sinjur jumatate din ea.
Nici nu stiu cum o sa-l scot afara acum iarna ca plange de se invineteste la imbracat grater

La imbracat intr-adevar e dificil dar in ce priveste mancarea, eu sincer cred ca el nu are nici o problema, cea cu probleme sunt EU, el saracul copil vrea sa exploareze mancarea, o gusta cate putin dar eu ma stresez tare, nu ma pot abtine... L-as lasa pe sot sa il hraneasaca ca el e mai relaxat dar vine la 11 noaptea de la serviciu...

Em, imi pare rau de intamplare sad

Hai Cristinica! majoreta

elena, scuze ca te intreb...dar de ce i-ai dat calciu? are vreo carenta?

nu te ingrijora, va manca... sunt copii si copii...mai mofturosi, mai mancaciosi...eu cand eram bebe mancam numai cu cantec si avioane.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#1411 2014-10-30 16:10:37

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Cristina2013 a scris:

Neata fete dragi puss

Nico ... ce medic ,ce rau e in Ro ca trebuie domne sa-ti urmeze sarcina un medic decat .Aici au dosarul persoanei si .. in cazul in care nu se poate are toate datele tale, analizele ... tot. Sa fie bine si sa-ti gasesti pe cineva competent .... ca la cum a actionat aceasta doctora ... nu prea a dat dovada de profesionalism  hmm .

nu mi-a cerut nimeni dosarul cu analize,nu a interesat pe nimeni nimic
este un sistem varza , facut doar sa iti ia bani(dr care lucreaza in policlinica nu sunt si in spital, cand ai sarcina mai mare -ca mine -in fiecare zi te vede alt doctor ca el este de garda dar fiecare e cu parerea lui)
aici ii intereseaza doar bani, nu le dai poti sa mori


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1412 2014-10-30 16:14:28

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Dar presupun ca se stie si in spital cam care e cel mai bun, etc ... mergi si tu si vorbeste cu un medic-pe care il alegi- si povestestei ce ai patit si ... nu stiu daca chiar merge asa il poti intreba daca poti veni numai la el in continuare .. sa-ti monitorizeze sarcina si la nastere `presupun.Ce sistem aiurea  supa ... hciar daca totusi e bine sa te vada un medic cap-coada decat  de fiacer data unul...E bine totusi ca mai ai pana la nastere si ...asa si timp sa "te cunoasca" noul medic si sa "va imprieteniti" cat de cat. Hai ca o sa fie bine numai ca da , trebuie sa nu stai si sa-ti alegi un medic acum.


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#1413 2014-10-30 16:30:54

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Burtici puss

Cris  majoreta  majoreta  majoreta

Nico, din ce oras esti, daca vrei sa spui?

La noi in oras, daca mergi la urgente si nu e medicul tau de garda intr-adevar nu prea te baga in seama. Eu, de exemplu, am ajuns la urgente cu membranele rupte, am spus cine imi urmareste sarcina si ca urmeaza sa nasc prin cezariana, iar moasa de garda mi-a facut control si a apreciat ca nu e cazul s-o sune pe doc si ca e ok sa asteptam sa vina la 8 (era 3:30).
Cand a venit medicul de garda i-a prezentat "cazul", iar aia a zis "Deci e pacienta doctoritei X, da? Ok" si a trecut mai departe.

Dar la 2 fete care nu aveau un anumit medic (al uneia era din Buc., cealalta era de undeva de la tara si nu stiu exact care era situatia) a venit des si le-a urmarit evolutia. Si in general, cele care nu au medic si se interneaza pe garda unuia, raman pacientele acelui medic pana la externare.
La voi nu e asa?


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1414 2014-10-30 16:43:51

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

cristina intru sa vad ,, ceva,, si nimic, tot 2 in 1 te gasesc...scari urcate, ceva iubeala cu al tau sot, poate, poate se indura bebe si vine zilele astea smile.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1415 2014-10-30 16:47:31

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Khristall, nu i-am facut analize sa vad daca are carente... Pediatrul, medicul de familie si neonatologul mi-au zis ca tre sa ia, intai ca era fontanela prea mica la nastere, apoi ca acum stagneaza si nu se inchide...nici eu nu inteleg.. ca e in crestere rapida si daca are la un moment dat carente o sa aiba probleme.... m-am temut sa nu-i dau. Oricum luna trecuta i-am dat de 5 ori sdn 10 si acu nu-i mai dau deloc.. doar vigantol.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1416 2014-10-30 16:55:02

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Ele, daca iti mai recomanda sa-i dai fa-i analize intai. Eu nu i-am dat lui N deloc calciu, iar Vigantol doar pana la 1 an si la un 1 si 7 luni avea Ca la limita maxima.
Si mai stiu de un bebeu care a luat Ca si la analiza era depasit.

Ultima oara a fost editat de Katey (2014-10-30 16:55:48)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1417 2014-10-30 17:19:09

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Adica ar trebui sa-l duc la intepat? cesafac


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1418 2014-10-30 17:29:29

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

tot de analize urma si eu sa iti zic elena...asa ma freca si pe mine pediatra...si i-am dat...si tot asa figuri, cu forta...constipatie, dureri de burta si i-am facut analize si totul era ok...si imi zicea si alt pediatru...ca daca ii dau Ca fara sa verific la analize si el are full...i se poate depune aiurea pe incheieturi si e mai urat. Mai bine fa-i niste analize. Mie si acu o luna m-a terorizat pediatra sa-i dau... dar nu-i dau....

Ultima oara a fost editat de Khristall (2014-10-30 17:30:35)


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#1419 2014-10-30 17:51:30

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Nu l-aş duce acum, Elena, dar dacă ?ţi mai zice să-i dai atunci aş cere să fac analize ?nt?i.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1420 2014-10-30 17:52:00

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

lol Adina ... "di toati"  lol ..... mers,iubareala, bucatarit,curatenie...uscat scari ........ lol .Imi merge mie cu el!? .... se pare ca nimic nu il convinge.Acum s-a pus sa ma chinuie ...nu are stare deloc ,nu stiu undeo mai avea loc sa se miste atat hjarta


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#1421 2014-10-30 18:23:12

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Nu-i mai dau de aproape 2 luni, daca-l mai chinui sa-i dau si Calciul ala, care e si mult si scarbos rau chiar ca nu imi mai accepta nici o mancare, numai ma vede ca ma apropii de el ca si intoarce capul...


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1422 2014-10-30 21:00:45

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Dopul gelatinos e ca albusul de ou? Vad ca elimin ceva de genul asta ... am si secretie,firicele maro de sange dar .... le am de marti de la control ... Scuzai detaliile. rodnar  tillfreds


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#1423 2014-10-30 22:35:44

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Mda, e ceva alb-galbui de consistenta albusului de ou sau mai "tare" si poate fi cu firicele de sange.
La mine asa a fost.

Hai, ca poate s-a hotarat micutul! Il mai incurajam un pic:  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1424 2014-10-30 22:59:04

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Hai Cristina ca aveti orele numarate la marea intalnire!!Mult mult succes!!


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#1425 2014-10-31 00:38:47

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

E ca gelatina... cam alb din ce-mi pot da seama... sa mai vedem maine ca  a fost de 2 ori dar putin putin.
Daaa , dar inca e de eliminat " la el" .... se pare ca elimin incet si totusi cum fiecare femeie e diferita ...inca nu e un semn clar ca vine curand  hmm .In seara asta am mers o gramada , sunt franta, am exagerat.. mai mult de 2h jumatate de mers rapid ca nu stiam ce strada sa mai iau .. ca sa nu ma indepartez de casa prea mult chicot .

Va pup , ne auzim maine... par  puss


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.