homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42-74


#1388 2014-10-29 16:58:44

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Elenus si noi pana am achitam rata la banca dupa am dat de baut,a fost a noastra.Lasa ca e buna masina,trebuie la casa,sa o stapaniti cu placere si sa va duca peste tot fara probleme.Va pup.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 



#1389 2014-10-29 17:21:58

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Ionus, multumesc! Da, ce-i drept e utila. Ne trebuie "la casa" numai ca nu avem casa noastra lol  Dar asta e vremea in care traim, noi, tinerii trebuie as ne indatoram pe viata la banci ca sa avem 4 pereti si-un acoperis...


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1390 2014-10-29 18:05:27

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

buna burtici!

am ramas in urma cu subiectele...

tya, deci de la 7 luni mergea in picioare, sprijinit de manute? se ridica singur in picioare la varsta aceea?

deno, cunosc o familie la care bb2 a venit cand bb1 avea un an jumate. ei povestesc ca bb1 l-a acceptat ft usor pe bb2: il mangaie, cand plange ii alerteaza pe parinti... asta din ce povestesc ei. insa bb1 al lor nu e deloc, deloc mamos: pare ca ii e egal daca langa el e mama, tata, bunica ori matusa, adoarme si se simte bine cu oricare, ceea ce pt mine e greu de conceput. deci e posibil sa nu fie ft atasat de mama (ce aiurea suna!) si de aici lipsa de gelozie nustiu.
retin ca pass a avut pb cesafac. ce diferenta e intre baietii ei?

time, spuneai ca seara stingeti lumina, va puneti toti 3 in pat si copilul adoarme... pana adoarme, doar se foieste? nu va calareste, da sa coboare din pat, chiuie, alearga prin pat? ca al meu asa face daca nu ii e somn. iar daca ii e somn, dar nu vrea sa se desprinda de joaca, atunci plange cu tipete sa-l duc sa se joace.

elena, vad la semnatura ca are 6 luni iustin. nu-l forta cu mancarea, e  inca prea devreme, mai ales ca e alaptat. el sta bine in fundulet, nu pica intr-o parte ori pe spate?
e excelent ca vrea banana de la voi din mana! dati-i-o si la fel orice aliment sanatos, cand va vede si cere. altfel, nu insistati. lasati-l sa se diversifice in ritmul lui. in prima faza, vede bucatele de mancare ca pe niste jucarii noi. lasa-l sa experimenteze! le va baga el si in gurita la un moment dat. dar tu de ce te stresezi? te plictisesti, nu-ti place?
cat despre murdarit, eu ziua ii pun bavetica si un scutec de finet pe picioare. nu se murdareste pe hainute, dar face circ la spalatul pe manute si gurita.
nici al meu nu sta la imbracat, e chin de cand a evnit iarna, aproape de fiecare data se lasa cu plansete. ca si katey fac si eu: ma echipez eu intai, deschid geaurile si apoi il imbrac cat pot de repede si pe el.

Offline

 

#1391 2014-10-29 18:58:10

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Mama lui de telefon ca am scris mesajul si nu il putem trimite...
Anca, face 7 luni in 3 zile, e diversificat de o luna jumate. Nu stiu sa iti dau o explicatie logica de ce ma stresez eu asa tare.. poate ca aveam alte asteptari, ca ma straduiesc sa ii fac papica si ajunge pe jos in cateva secunde, ca nici macar nu gusta si mi se pare ca nu ajungem nicaieri asa, si in primul rand cred ca e vina mea, ca eu l-am stresat pe el din start si de asta nu mananca...si pediatra ne atentioneaza ca nu ia destul in greutate, mai e si presiunea celor din jur...care imi zic ca mai toti copiii refuza la inceput dar dupa ce le bagi pe gat forta incep sa accepte. A venit cineva din familie si eu incercam sa-l hranesc si mi-a zis sa incerce sa ii dea o lingurita, poate accepta de la alta persoana.. si ce-a facut? I-a luat capul cu o mana sa-l tina imobilizat ca sa-i bage lingurita cu forta.. eu cand am vazut am zis nuuuu. 
Nu prea putem sa ii dam ce avam in mana ca mancam alimente cu zahar, sare, cu multe ingrediente neincercate de el...
Cred ca am nevoie de o "palma" sa ma linisteasca ceva ca il influentez cu strasul legat de mancare, am zis, facusem pauza 2 zile si a luat singur banana si a mancat, asa in pat cum eram, a mozolit tot patul, inca se everva cand nu nimerea gurita lol
Nu sta in fund singur, doar daca se tine de ceva  sau sa aiba un sprijin cat de mic... asa cum s-a ridicat tinandu-se la 4 luni asa sta si acum la 7... mna, putin mai stabil doar. In scaunul de masa sta ok.

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2014-10-29 18:59:51)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1392 2014-10-29 20:44:43

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

buna ,nu am citit nimic sad
vroiam doar sa va informez ca m-am externat ieri si pt ca dr mea s-a pensionat m-am simtit in spital ca un copil orfan exact ca tigancile alea care nu stiu cand au ramas gravide si nu au facut nici o analiza
, m-au vazut in 4 zile 3 dr fiecare cu parerea lor.Oricum tot am dureri si care cica e de la col care ca e copilul jos si eu am uterul mic .iau no spa si la pat
acum trebuie sa imi caut dr repede si imi este frica sa nu imi iau teapa iar

nu mai zic ca am nimerit un dr care mai facea si misto de mine din cauza ca am burta mica ca am 28 sapt si m-a mai si intrebat daca am facut vreo eco (eu care am o gramada de analize)s-a convins si la eco si a schimbat tonul


pup

Ultima oara a fost editat de nico_leta (2014-10-29 20:46:04)


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1393 2014-10-29 21:07:22

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

nico, ce nasol, stiai ca o sa se pensioneze? Cred ca era de bun simt sa isi anunte pensionarea femeilor carora le urmarea sarcina...
Succes, sa-ti gasesti un doctor bun!


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1394 2014-10-29 21:08:42

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Anca, si eu cunosc 2 cazuri in care bb2 a venit la 1,5-1,6 ani ai lui bb1. Si la ambele cazuri a fost usor. Dar, nu iti dai seama cat de diferit este un copil de 1,6 ani si cum e unul de 2. La 1,6 ani ma intelegeam prfect cu yannick, nu ii trebuiau atatea, era energic si atat, statea cu oricine fara discutii.
Acum le masura ce comunicam mai mult, ne intelegem tot mai rau. El vrea numai joaca, si a invatat sa riposteze foarte vehement pentru orice fleac.
Si acum sta cu alte persoane fara probleme, dar despartirea de mine e crunta cu tipete si lacrimi multe, se apara si loveste daca este luat mai cu forta. Iar de buna voie nu vrea sa mearga deloc. Si odata ce despartirea s-a produs, nu mai are treaba, sta bine mersi si cu un strain din strada.

Cris ma bucur ca esti bine, sa anunti daca e ceva!


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1395 2014-10-29 21:18:23

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Ele! Nu te supara dar copilul n are vina
Dca vezi ca i place fructe in bucati, de ce i le faci la abur? Si de ce nu i dai asa naturale(asa papa si E)
Daca tie ti as baga o bucata de sfecla in gura? Ce zici de gust?
De ce nu i faci pireu de cartof cu morcov?
Se mundareste e normal, schimbi si stergi cu servetele
Mai eu inteleg ca plange la plas dar tu ca mama daca te panichezi mai rau faci, fa o repede..imbraca l repede, hai ca sigur poti
Nu inteleg de ce ii da ti la copil radacinoasa la inceput daca nu vor..
Tu gandeste te ca omu tau mic cat sa stea cu lapte de la tzata?
Zic si eu, poate te ajuta
Si nu e adevarat asta cu fortatul, eu pe E nu l am fosrtat cu nic
Lasa babele sa vb

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2014-10-29 21:23:38)

Offline

 

#1396 2014-10-29 21:51:10

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Jac..a dar nu ii dau radacinoase separat, doar in primele zile i-am dat asa. era piure de cartofi si am pus un pic de sfecla dar se facuse roz tot. Nu-i plac fructele bucati, i-am dat de multe ori, doar atunci a luat banana aia..
Stiu ca nu e adevarat cu fortatul, nu vreau sa il fortez. Nu stiu de ce ma stresez asa tare ca si eu am fost la randul meu fortata sa mananc pana pe la pubertate si a fost groaznic..


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1397 2014-10-29 21:56:10

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

lol puss
Poate de asta, ca ai fost traumatizata..
Aa, ok
Nu stiu ce sa ti zic lol daca zici ca a mamcat jumate si dupa nu vrea :-?
Stiu ca la noi se incepe cu radacinoase si am zis ca tot insisti si poate de asta nu vrea
Rabdareeeee

Offline

 

#1398 2014-10-29 22:33:10

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Are momente in care accepta sa manance..nu stiu in functie de ce apare la el acceptarea mancarii


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1399 2014-10-29 23:38:38

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Buna

Mai.. smile Elena..rabdareee..cum sălăși pe altcineva sa tina copilul cu forță sa i dea sa pape?! At?t le trebuie..are doar 7 luni..daca tu ești ?nvățată cu un regim de viață ca om adult,dar ei at?t de mici abia deschid ochii asupra lumii si ?nvăța prin noi..ce te aștepți ca după 7luni de lăptic sa accepte at?t de ușor gusturi noi? Stai ca trece de la supt la m?ncat..eu i M lăsat sa se autodiversifice.si c?nd am insistat din prostie mare,atunci au refuzat complet.
A mea nici la 1,5 luni acum,nu manancauneori..pot sa o forțez?nu. Rabdare  :Kiss:


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

#1400 2014-10-30 01:30:25

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Like, dar nu am lasat-o sa-l hraneasca cu forta, am zis ca ii da frumos si cand am vazut ca mi l-a apucat de cap sa-l tina si sa-i bage lingura am zis stop, nu ma asteptam la asta.
O sa incerc sa am mai multa rabdare , acu fac pauza sa-mi revin ca ultima data a plans rau ..si el cand plange eu ma panichez...ma gandesc ca e suparat pe mine cand face asa...


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1401 2014-10-30 06:48:55

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

elena.plahatca a scris:

nico, ce nasol, stiai ca o sa se pensioneze? Cred ca era de bun simt sa isi anunte pensionarea femeilor carora le urmarea sarcina...
Succes, sa-ti gasesti un doctor bun!

mai mult ca sigur stia
eu cel putin am intrebat-o din septembrie  ca auzisem ceva ,daca e adevarat , mi-a zis ca 50% -50% putea sa recunoasca de atunci ca sigur era hotarata tinand cont ca de la 1 oct nu s-a mai dus.Cred ca stia din august ca doar s-a pensionat nu si-a dat demisia sa renunte in 15 zile,
erau fete in spital care au aflat la ultimul control ca ele erau la termen
Stia ca am probleme si ca o sa am nevoie de un dr in spital , putea sa vb macar cu cineva si sa ma dea in grija (stiam at nu se intelege cu colegii cei tineri dar din cei in varsta putea sa ma recomande)Luni cand am sunat-o din spital sa imi zica la cine sa apelez mi-a zis dar putea ea sa vb ca e altceva cand vb intre colegi(fie ei si fosti colegi)pt ca in spital odata internata nu se mai baga nimeni peste celalalt coleg, toti iti zic ca vb dupa externare
Dupa mi-a trimis msg si m-a intrebat daca am vb si cand am zis ca nu am rezolvat nimic ,a zis ca nu poate atunci sa ma ajute, ii era greu sa dea un telefon?Stia ca si-a lasat pacientii balta
At pentru ce sa ma mai duc la ea,imi pare rau ca nu am stiut mai de la inceput daca aflam din august eram si cu sarcina mai mica si ma priveau dr altfel.

Acum sper sa fac alegerea buna sa nu imi mai iau teapa desi sincer oscilez intre medici.

Ultima oara a fost editat de nico_leta (2014-10-30 06:50:39)


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

#1402 2014-10-30 08:25:18

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Neata

Nico, naspa situatie

Elena nu te mai stresa, nici al meu nu prea manca la inceput. Pina pe la 9-10 luni cand l-am pus la masa cu noi si cand a inceput mai mult sa manance de prin farfuriile noastre. Lui ii place sa manance singur.

Anca, cand era de varsta baietelului tau se foia, radea, sugea, lua o gura si poi mergea la taica-so sa-l pupe si iar lua o gura etc. dar totul pe intuneric, si noi nu vorbeam, nu-l incurajam cu nimic. Acum pur si simplu trebuie sa-l tin in brate, se foieste de la mine la taica-so si gata.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1403 2014-10-30 09:44:18

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Neata

Noi am experimentat o zi si o noapte cu un bebe de 2.5 luni. Pff, daca s-ar purta asa S si cand voi naste ar fi minunat. Singura ei problema era ca vroia sa stea numai in aceeasi camera cu bebe. Dar m-a pus s-o pup, sa-i schimb eu pampersul, sa-i dau imbratisari. Am stat langa bebe intinsa si ii vorbeam, o alintam, S era la fel de vesela, alerga pe langa noi. Sa vedem daca se schimba lucrurile cand va fi in permanenta A cu noi si cvand ma voi ocupa numai eu de e.

Aaa si bebe mic a plans azi-noapte si S nu s-a trezit. Dar am dormit, evident, in caere diferite.

Offline

 

#1404 2014-10-30 10:00:45

tya
Hero member
Inregistrat: 2011-09-04
Mesaje: 2546

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

buna dimineata!
anca puss nu se ridica singur in picioare la varsta aceea, abia la 11 luni s-a ridicat singur si a si mers singur; atunci se impingea tare in brate sa-l punem jos si il puneam si el pasea daca il tineam de manute
happy puss super asa, poate o va accepta usor si pe surioara ei rugaciune
cristinica puss rugaciune: sa vina bebe singurel!


Si daca nu ma mai tin picioarele voi merge si in maini sa imi traiesc visul hjarta
http://www.fertilityfriend.com/home/3aa469

Offline

 

#1405 2014-10-30 13:30:03

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Neata fete dragi puss

Nico ... ce medic ,ce rau e in Ro ca trebuie domne sa-ti urmeze sarcina un medic decat .Aici au dosarul persoanei si .. in cazul in care nu se poate are toate datele tale, analizele ... tot. Sa fie bine si sa-ti gasesti pe cineva competent .... ca la cum a actionat aceasta doctora ... nu prea a dat dovada de profesionalism  hmm .

Eu tare`s curioasa cum va fi al meu cand vom incepe diversificarea chicot ..... ideea e ca eu sunt tare pofticioasa si cu siguranta trebuie sa fac portie dubla pentru a manca cu el  rotfl ... Si ce mi s-a mai intamplat la multi copii sa nu vrea sa manance de la mamele lor si cu mine sa pape ... si chiar tot .Cred ca ma vad cu pofta si pe mine si zic in sinea lor : ori pap eu ori .. asta ma lasa fara mancare rotfl2  rotfl2  rotfl2  rotfl2  rotfl2 .

Eu sunt bine .... bebe nu da semne ca vrea sa iasa. Am dormit amundoi pana la 11 ... aseara am fost la plimbare ... simt cum ma apasa rau , ma doare spatele dar contractii ciuciu....  nustiu .Mai vedem zilele astea. Cred ca ma pun sa urc/cobor scarilee lol ... pana iese rotfl .

Tya  par , as vrea sa vina .... oricum , dar sa-l tin in brate odata si sa stiu/vad ca e bine micutul hjarta


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#1406 2014-10-30 14:00:37

kuky
Sr. member
Inregistrat: 2012-07-03
Mesaje: 1300

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Cristina  puss  puss iata ca ai mai schimbat odata prefixul  smile semnataura ta mi-a si adus aminte ca fix in ziua in care am implinit 40s am nascut. Cred ca zilele astea vine si  bebe tau scump  majoreta  majoreta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.