homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42-79


#1483 2014-11-01 22:11:48

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

majoreta  majoreta  Ioana. Sa ai o ..ceza usoara smile puss
Sper sa va descurcati cu A si sa treaca usor peste despartirea temporara.


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 



#1484 2014-11-01 22:36:30

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Ioana hjarta hjarta hjarta  marti e ziua cea mare hjarta. Mult curaj mami! N-ati incercat s-o adoarma tati?
Din fericire noi nu avem problema asta, doarme ft bine si cu tati, inca adoarme mai usor cu el, seara. La pranz nu e acasa, dar doarme si cu mami si cu buni linistit. Ba intr-o zi nu s-a lasat de gatul unei prietene si a fost nevoita sa urce cu el in dormitor sa il culce ea, ca n-a vrut sa vina la mine lol in 15 min coborase, deja dormea. Eu ma chinui cate 1-2 ore...
Problema la noi este ca nu mananca cu altcineva, si asta mi se pare cam... Grav.
In rest, sunt sigura ca acum ne facem mai multe ganduri decat ar fi nevoie. Azi ne targuiam cu mami cum sa fac cand va trebui sa cobor cele 2 etaje pana la bucatarie si iesirea din casa si voi fi singura cu ei.
Ca pe y trebuie sa il tin de mana, iar in cealalta cu inoke, nu m-as putea tine si de balustrada, iar eu am antecedente pe scarile astea, am mai cazut urat pe ele.

Blue, eu am avut problema asta fata de sot. Ma simteam oarecum nefiresc sa ma tot vada cu pompa aia in mana, ma simteam si aiurea cu burta care a mai atarnat cateva luni de zile dupa nastere, el ma umplea de complimente in cele mai urate ipostaze ale corpului meu si simteam ca parca o face asa... Sa nu zic ca nu ma baga in seama, nu ca simte cu adevarat ce spune. Pe la 2-3 luni dupa nastere am avut o discutie pe tema asta si m-a lamurit, dar multe complexe mi s-au tras de la sanii f mari, urati pe care i-am dobandit dupa nastere.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1485 2014-11-01 22:42:23

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Deno nu reuseste tati, il trage se nas urechi etc si cand se ingroase gluma si vede ca nu merge joaca vrea la mine  big_smile  dar am fost mereu acasa, acum poate cand voi lipsi va adormi, sper doar sa nu planga  cesafac
Tu cand ai termenul?

Offline

 

#1486 2014-11-01 22:54:02

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Eu in 24 ceza daca pana atunci nu se intampla nimic. De luni in 3 sapt, mi se pare ireal ca am reusit sa duc si sarcina asta.
Uf.. Al meu stie ca sunt acasa, dar sunt la bucatarie sau in alta camera si sta cu tati incantat. Mi se pare ca adoarme mai usor si simplu cu oricine decat cu mine.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1487 2014-11-01 22:58:06

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Ioana sa ai o nastere usoara si sa te refaci rapid majoreta

Lista asa scurta de gravidute n-am mai vazut pe aici. Acum nasc 4 mamici si ramaneti putine rau smile Poate mai vin burtici.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1488 2014-11-01 23:01:25

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Au! Acum m-am uitat si eu pe lista. E si mai scurta de fapt, ca nu e actualizata. Eu sunt ultima din clanul celor 4 mamici, mai raman nico si camy. Aaa si green, dar vad ca nu e in lista.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1489 2014-11-01 23:25:59

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Burtici puss

Am citit discutiile din ultimele zile si am tot zis ca nu ma bag dar...
Deno, eu te inteleg perfect. Ma gandesc uneori cum ar fi sa am un bebe mic, momentele alea de inceput cand sunt doar mami si bebe, "the bonding" etc. Si parca aud o voce care intreaba "Si Nati?". Sunt convinsa ca, daca vom mai avea un copil, il voi iubi la fel de mult ca pe Nati, dar ea va ramane mereu primul meu copil, cel caruia i-am acordat intreaga atentie si grija. Al doilea copil nu are cum sa se bucure de asta, prin definitie tongue .
Si eu am facut tot posibilul sa alaptez si am avut o perioada cand Natalia nu dormea decat cu sanul in gurita, practic imi petreceam jumatate de zi langa ea in pat. Pai daca povestea s-ar repeta de bebe 2, cu Natalia ce fac?

Si sa stii, Em, ca gelozia si sentimentul de "dat la o parte" e prezent la orice varsta, eu cred, din contra, ca un copil mai mare il va simti mai acut pentru ca a fost in centrul atentiei mai mult timp. In teorie va intelege de ce bebe primeste mai multa atentie, dar in sufletul lui tot va exista o samanta de gelozie.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1490 2014-11-01 23:42:00

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Kate puss ma bucur sa vad ca simtit si voi la fel, fetelor, ajunsesem sa cred ca sunt eu defecta.
Eu glumesc cu sotul de cand l-am nascut pe yannick, ca daca vrea si el un copil, sa faca cumva sa mai faca unul ca yannick e numai al meu lol
Dupa ce am aflat ca avem fetita, glumesc cu el sa mai aiba putina rabdare ca vine fata lui tata chicot
Dupa ce nasc, parca vad ca o sa-i spun ca daca vrea copil sa-si faca altul, ca astia 2 sunt ai mei rotfl

Pai daca am avut o colega careia i s-a nascut sora cand ea era in clasa a12-a. Si ne povestea la scoala ca se simte cam data la o parte, ca o deranjeaza plansul celei mici fix cand are ea de invatat, ca daca cere si ea bani de un suc nu sunt ca cea mica a nevoie de pampersi, etc. Ne povestea ca a trecut pe locul 2. S la 18 ani ai zice ca oricine este capabil sa inteleaga ca a venit una mica ce are nevoi mari.
Dar un copil de 2 ani... Simte mult mai acut toate, nu le stie nici exprima, eu ma tot gandesc oare ce simte si ce gandeste el in caputul lui micut?

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2014-11-01 23:43:26)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1491 2014-11-01 23:58:49

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Deno puss

Cand am zis de copil mai mare, eu ma gandeam la mine si la ce am simtit cand s-a nascut fratele meu care e cu aproape 8 ani mai mic. Pana sa se nasca imi doream enorm o sora sau un frate, mangaiam burtica si lipeam urechea ca sa-l / s-o aud (nu am stiut ce e decat la nastere). Mama a nascut in alt oras si a stat acolo cam 2 saptamani inainte de nastere si doua dupa, cand au ajuns in sfarsit acasa bebe era putin racit, urla, erau toti in jurul lui, mama s-a simtit rau, a facut o complicatie dupa nastere si avea febra mare, deci statea mai mult in pat. Si, desi erau ambele bunici la noi eu tot ma simteam in plus, parca incurcam pe toata lumea. sad
Am vorbit cu tati despre perioada aia o data si mi-a zis ca isi aminteste ca plangea Andrei si l-a luat in brate si a zis "Of, manca-l-ar tata de pui bolnavior!" si eu am zis "Da, manca-l-ar tata... Pe el acuma" si am plecat din camera. Iti dai seama ca a fost ceva ce a facut din instinct, fara sa se gandeasca cum ma afecteaza pe mine.
Ei ii imi spuneau mereu ca ne iubesc pe amandoi la fel, ca, daca a venit bebe, nu inseamna ca eu nu mai contez. Si intelegeam, dar cand plangea de colici sau era bolnav si erau amandoi pe langa el tot in plus ma simteam.
Toate astea au tinut putin, cam pana a inceput sa se tarasca pe jos, sa interactioneze si era clar ca atunci cand era vorba de joaca ma prefera pe mine. Se mirau ai mei ca nu se juca la fel si nu radea cu ei cum radea cu mine.
Cam de la 5 ani ai lui (pana atunci a stat la bunici si ne vedeam doar in week-end) si pana am plecat eu la facultate am fost nedespartiti, nici la bunici nu ramaneam unul fara celalalt, iar ai nostri nu au facut niciodata diferente intre noi.
Il iubesc enorm, as face orice pentru el si nu-mi imaginez viata fara el, dar, dupa cum vezi, mi-au ramas adanc intiparite trairile de la nasterea lui...

Ultima oara a fost editat de Katey (2014-11-02 00:02:05)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1492 2014-11-02 00:15:04

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Kate puss nu te-am mai vazut de mult.
Si eu cred asta cu diferenta mare de varsta, cat este mic copilul, nu-si da seama sau uita repede si curand va interactiona cu bebe prin joaca si vor fi fericiti amandoi, pe cand un copil mai mare analizeaza mai mult si se simte altfel..asa cred..nu am experienta unui frate pt ca sunt singura la parinti.
Deno, nu cred ca ai probleme lol dar fiecare in final are alta perceptie asupra lucrurilor, nu putem gandi toti la fel si nu cred ca e gresita nici o perspectiva. Fiecare vede problema in functie de cum ii e mai bine, de ajutorul pe care il are sau nu, de prioritati, etc. Gresit mi se pare cand cineva iti "impune" sa faci altfel si te  face sa te simti aiurea ca nu impartasesti aceeasi idee.

Ultima oara a fost editat de Bluemoon (2014-11-02 00:24:09)


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1493 2014-11-02 00:16:34

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Uf kate... Eu sunt convinsa ca aceleasi trairi le are si un copil mai mic si cu atat mai rau cu cat nu intelege toate lucrurile, cred ca e tare greu sa fi confuz si sa nici nu poti comunica asta.
Fosta mea diriginta care are fetite cu 2 ani diferenta intre ele mi-a povestit ca si-a dorit surioara fff mult, dar dupa ce a venit, a inceput sa nu mai vorbeasca, scapasera de pampers de la 1 an si s-au intors la pampers in totalitate, nu mai accepta sa manance, a zis ca oricarui musafir venea in casa, ii aducea jucariile ei si ii zicea ca il plateste, numa s-o duca pe bebe cu ei.
Nu stiu, mintea mea bolnava ma face sa ma pun in toate situatiile aiurea pe care le aud, si doar imaginandu-mi-l pe Y retras, suparat, ca s-ar simti in plus, mi se rupe inima, nu vreau, nu vreau asa ceva. Nu vreau sa sufere copilul meu, nu din cauza mea, nu la 2 ani... Si asa ma invinovatesc f tare ca nu am fost mai precauti si ca ii rapesc multe lucruri aducand-o pe sora lui acasa, pe de alta parte abia astept sa-mi vad printesa, sa fie cu mine, s-o stiu in siguranta si sanatoasa cu noi.
Ma intreaba toata lumea daca astept sa nasc si nu stiu ce sa raspund. Da, astept enorm, o visez cu ochii inchisi si deschisi si o doresc ca pe o comoara, si pe de alta parte as mai tine-o 10 ani in burta sa mai fiu doar eu si yannick.
Ciudate sentimente si trairi, ma uit in ochii copilului meu si incerc sa mi-l imaginez doar in ipostaze dulci, imbratisand-o si pupand-o, si daca va fi altfel, cred ca am sa mor langa ei. De mila ei ca e respinsa, de mila lui ca se simte in plus.
Hai ca m-am apucat de plans, oricat as fi de nepasatoare la afirmatii aiurea, n-are cum sa nu ma doara cand vine nime'n drum sa-mi zica ca aduc sentimente urate cand e vorba de copiii mei neutral


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1494 2014-11-02 00:24:22

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Deno, mie nu mi-a zis al meu decat ca nu-s pe creaca mea ca ma plang ca am burta rotfl2  * big_smile  *

Eii, hai nu duce totul asa departe. Eu bag mana in foc a Y nu va simti asta, nu il vad genul de copil suparat intr-un colt. Vei vedea ca o sa ai doua comori care se vor intelege si vor fi mereu alaturi unul de altul.

Ultima oara a fost editat de Bluemoon (2014-11-02 00:30:33)


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1495 2014-11-02 00:28:04

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Blue rotfl
Si noi am patit multe tongue nu scriu, ca-s tare multe binevoitoare pe-aici..
Poti edita ca m-am amuzat lol

Blue, sti de ce am frica asta? Pentru ca de f multe ori atunci cand e intr-un mediu cu mai multi copii, sau mai mici decat el, sau care se joaca impreuna, se retrage intr-un colt singur si se joaca cu cate-o masinuta. Doar daca il atrag copiii la joaca merge, si nici atunci nu intotdeauna. Dar atunci cand atentia nu este indreptata inspre el, merge si sta singur. Si mie mi se rupe sufletul. Ba uneori se mai si uita trist spre ei, nu stiu cum sa explic, de departe asa, parca nu ar vrea sa deranjeze.

Mai sunt niste faze care ma dor tare. Cand e printre copii mai mari, peste 4-5 ani, daca ei fug, fuge si el dupa ei, e mereu ultimul, dar el se distreaza, nu alizeaza ca fug de el pentru ca este mic. Daca cei mari ii fac farse el rade si crede ca se joaca, dar eu vad de fapt ce se intampla si mor de mila, este atat de nevinovat si neajutorat puiul mic..

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2014-11-02 00:36:18)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1496 2014-11-02 00:34:12

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Deno, aşa e, ţi-am spus că şi eu văd situaţia la fel cu Nati.

Eu sunt convinsă că vei gestiona situaţia foarte bine. smile Y este şi vă fi un copil fericit şi iubit. Şi Inoke va fi la fel. Numai faptul că ?ţi faci at?tea g?nduri despre cum să faci să fie bine dovedeşte c?t de mult ?i iubesti. smile

Blue, am scris mai mult pe la mamici. Plus că şi tu ai intrat mai rarut. tongue

Si, ca sa inveselim atmosfera ca tot sunteti amandoua "in domeniu" v-am zis de ce nu dorm? Ca ma doare o masea plombata care, teoretic, nu mai nerv iar in partea diagonal opusa mi s-a inflamat gingia si ma doare si acolo. rotfl

Ultima oara a fost editat de Katey (2014-11-02 00:39:30)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1497 2014-11-02 00:52:49

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Deno, va fii fratele mi mare, va fii altfel situatia si sigur ii va da mai multa incredere in el si fata ce ceilalti copii, cat despre cealalta faza, lasa-l e normal, sunt jocuri de-ale copiilor. La randul lui va face la fel si nu din rautate, ci tot din amuzament puss Gandeste pozitiv, vei vede ca va fii totul asa cum ai visat.

Kate rotfl buna faza lol Un antiinflamator si un antibiotic ar fi bune, dar trebuie desfacuta" plomba de acolo.
Nu prea intru la mamici si pe aici ma simt in plus lol  De cate ori vreau sa spun ceva in discutii despre copii nu prea ma simt inca mama. Stiu ca suna ciudat, dar voi aveti mai multa experienta, aveti copii mari. Deci nici pe cal, nici in caruta ma simt eu acum lol


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1498 2014-11-02 00:52:50

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

A fost extirpat nervul recent?
Pana la 6 sapt poate sa mai doara din cauza bontului de nerv ce famane in apex.
Daca e plombata mai demult, afla ca s eu am tras niste nopti grele cu 2 masele dupa ce am mancat sarmale cu ciolan lol
Alaltaieri am fost la dr, pregatita sufleteste ca am carii interdentare sub 2 plombe. De fapt am doar o punga parodontala, pe care mi-am cam facut-o cu mana mea, ca daca imi intra acolo mancare nu iese doar cu ata dentara si am eu o sonda acasa big_smile cu care ma mai doctoresc. Asa ca mi-am facut acolo un spatiu si mi-am si rupt dintr-o plomba, care crea retentie, zise dințarul. Asa ca mi-a refacut plomba si m-a scobit ine dinti de nu ma mai doare nimic lol fara anestezie.
Dar ma durea crunt si iradia si in cei de sus, puteam sa bag mana in foc ca am cel putin o carie profunda acolo..


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1499 2014-11-02 00:55:42

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Denooo , ce explicatietare ai dat rotfl2 Mie sincer, in perioada asta mi-e lene sa gandesc la dinti lol


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1500 2014-11-02 00:59:02

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Blue lol
Tu ce faci, cand te apuci sa lucrezi iar? Nu ti se pare ca uiti? Eu am i presia ca am uitat tot de cand nu am mai pus mana sa fac nimic. Acum cand eram oe scaun, mi-era cam ciuda pe asistenta doctorului ca facea treaba ce o faceam eu odata, ba chiar am auzit denumiri noi si ce m-a ros ca eu am ramas in urma lol


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1501 2014-11-02 01:01:27

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Recent, acum un an jumate. tongue

La mine a ?nceput cu sensibilitate la cald, rece iar de vineri mă doare c?nd o ating cu maseaua de sus.

?n partea cealaltă mereu mi se inflameaza dacă ?mi intră ceva ?ntre dinţi sau mă lovesc / zgarai cu ceva gen coaja de p?ine, chestii crocante.

Blue, ce antiinflamator? Antibiotic nu iau p?nă luni c?nd merg la dentist.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.