homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42-9


#153 2014-09-10 06:58:06

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Rona goodluck va fi bine

Deno kram


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 



#154 2014-09-10 08:56:43

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Buna dimi fetelor va pupacesc pe toate fara exceptie  par
Deno ma bucur ca a fost totul ok la eco si fetita e in grafic  hjarta , imi pare rau de experienta avuta cu dr pt Y, asa niste oameni lipsiti de sentimente  supa . Sa sti ca de dr Leventer am auzit si eu ca e foarte buna. O colega de-a mea a avut o problema nasoala cu fetita ei cu niste vase de sange sparte pe obrajor care se tot extindeau. A mers la doctori peste doctori si a facut nnn tratamente pana a aflat de tipa asta care a rezolvat problema, da este scumpa dar merita, este foarte documentata, e pacat sa nu incerci si la ea  puss
Rona sper sa te gasesc Kinder in fiecare zi pana la cel putin 35+
Hemoroizii vad ca scot si la mine coltii desi nu sunt constipata, cred ca din cauza statului mult pe scaun, asa stau la birou toata ziua, deocamdata sunt blanzi si sper sa dea inapoi sau macar sa nu avanseze.

Offline

 

#155 2014-09-10 10:56:34

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Fete puss neata.
Deno puss hjarta  titzica mica e in grafic si e bine ... tare ma bucur hjarta .
Green 17+ sapt repede a trecut puss


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#156 2014-09-10 11:10:11

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Timi puss

Ioana, am sa incerc si la ea si la altii, ideea este sa aiba bunavointa sa imi raspunda la mailuri.. puss

Cris puss

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2014-09-10 11:10:25)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#157 2014-09-10 13:33:03

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

fetele, puss  puss

acum m-am intors si eu de la spital, am facut a doua tura de betametazona. a fost cumplit azi noapte. n-am putut sa dorm deloc, la spital mi-au spus ca din cauza injectiilor de maturare. Bebelusii au sarit prin burtica nonstop si am avut contractii toata noaptea. Acum sunt ok.

Cris,  puss  multumesc mult, draga mea. Nici mie nu-mi vine cred cum a trecut timpul.  Acum ma stresez ca poate n-o sa fiu o mama  buna, ca poate n-o sa-i iubesc destul supa  supa  desi ii iubesc inca de cand erau o gramajoara de celule... Dar am auzit de diverse cazuri cand mamele n-au simtit niciun fel de atasament cand si-au vazut bebelusul si mi-e frica sa nu fiu si eu asa...

Mamicile Timi, Ano, Jaq, Poke puss  par  multumesc muult pentru gandurile bune. Vi le intorc cu drag inapoi.

Green,  par ce mari sunteti. Cum te simti? Cate kg ai luat?

Ioana, puss  pe la 30 de s au aparut parca si la mine hemoroizii, pt prima data in viata. Se retrasesera, dar la urmatorul episod de constipatie, au reaparut. Sper sa scap de ei dupa nastere. Tu cand ai eco, ca am uitat...??

Deno, Cristi, fetele par  puss


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#158 2014-09-10 13:41:46

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Rona bine ca acum esti ok  puss . Alte efecte adverse ar putea sa mai apara? ai apucat sa intrebi?
Eu am mai avut probleme cu hemoroizii dar nu in sarcina ci supa ce am nascut, a fost infiorator, sper sa nu patesc  neutral
Eco am luni, mi-am facut ieri programare la "racitura" mea de dr  lol

Offline

 

#159 2014-09-10 13:53:44

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Ioana, chiar mi-a zis asistenta care m-a intepat ca spre deosebire de alte paciente e ok ca a fost doar atat. va  Cred ca pompeaza adrenalina in mine si in bebei. Mi-e foarte sete, dar de obicei eu beau 3 l de apa ziua si 2 l noaptea, deci 5 l / zi. E normal asa ceva/??? Bineinteles ca noptile fac cararuie la wc.
Am citit cearceaful cu efecte secundare, m-am speriat. Am vazut ca poate limita si cresterea intrauterina a bebeilor, in plus sigur ca asa cum m-am simtit eu azi noapte s-au simtit si ei.
M-a apucat si vomatul, dar asta nu din cauza injectiilor, ca am vomat ieri inainte sa le fac..si azi din nou.

Bafta multa la eco! majoreta  Nu conteaza ca e racitura, e important sa fieun ecografist bun.


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#160 2014-09-10 14:02:21

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Buna burtici,

Fetelor, multumim pentru gandurile bune, vi le intoarcem impatrit puss
Rona, asa ne-am simtit si noi dupa dexa. Mie mi-au facut 4 doze si timp de 2 zile a fost tare aiurea. Si la fel ca tine ma stresez si eu, ca nu-mi voi iubi copilul suficient de mult, ca nu voi sti sa am grija de el, daca la nastere nu voi simti apropierea aceea... Chiar vb cu sotul si-i spuneam ca ma simt nepregatita cu toate ca mi-l doresc nespus in brate, aproape de mine. In burtica stau mereu cu grija, cat de des misca, daca ii bate cum trebuie inimioara, tot felul de ganduri... of fi hormonii, habar nu am nustiu

Rona, felicitari pentru 33+ puss
Green, felicitari pentru 17 + puss
Ioana, bafta la eco par

La mine s-a produs inevitabilul, au explodat hemoroizii, asta ne mai trebuia lol Nici nu stiu daca sa rad sau sa plang lol poate asta a venit ca un cadou la debut de 35 de saptamani rotfl

Am pus sa-mi fac fasole cu ardei copt azi, imi era o pofta de vreo 3 zile big_smile

Ultima oara a fost editat de Lil' Star (2014-09-10 14:03:17)


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#161 2014-09-10 14:06:28

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Rona, Lil multumesc  puss
Rona stiu ca nu conteaza ca e racitura dar asa mi-ar placea si mie un dr mai dragut  big_smile . Apa si eu beau f multa si ma trezesc la fel noaptea, la o ora - o ora jumatate ca m-am si saturat  cesafac . Oare de ce ai vomitat?
Lil naspa cu hemoroizi, de aia ma plangeam si eu mai devreme  box

Offline

 

#162 2014-09-10 14:24:07

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Lilisor, puss  bine ca mi-ai adus mainte, ca si uitam sa schimb semnatura. Multumesc!
Si felicitari si tie pentru 35+ majoreta  majoreta
  Eu am facut betametazona, nu dexa si am facut cate 2 doze o data, la interval de 24 de ore fix. Dar sunt la fel efectele secundare. Deci sa ma astept si la noapte sa nu dorm....
Daca ti-au explodat hemoroizii, inseamna ca nu mai sunt. Deci e bine, nu?

Ioana, de nascut tot cu racitura nasti?

LE: Contractiile mele sunt tot mai dese si vad ca si dor. spranceana  Sper sa se rareasca...

Ultima oara a fost editat de rona_persefona (2014-09-10 14:27:24)


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#163 2014-09-10 14:26:22

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Rona tot cu racitura, cu el am nascut si prima data, e un medic foarte bun (ma rog asta e parerea mea), dar asa e firea lui si eu tot nu m-am obisnuit cu ea si nici nu vreau  lol

Offline

 

#164 2014-09-10 14:29:24

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Ioana, lasa ca-l vezi raaar. big_smile  Tu cum ai simtit contractiile de nastere? Se intareste burtica si la cele care anunta nasterea?


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#165 2014-09-10 14:33:08

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Rona,pentru putin puss
Din interior catre exterior au explodat rotfl  sunt imensi rotfl  au inceput de ieri seara sa ma doara si in dimineata asta au fost si mai durerosi... pai ca sa fie toate gramada, amintiri pentru mai tarziu lol
Eu sper sa dormi in noaptea asta, poate a fost mai rau dupa prima injectie, acum la a doua, cine stie.
Cred ca motivul pentru care ai vomat e acela ca stomacelul nostru e presat acum, imping bebeii si de acolo rezulta si senzatiile de voma sau chiar varsaturile.

Ioana, eu te inteleg, nici mie nu-mi plac doctorii reci, ma simt mult mai confortabil daca sunt mai...umani. big_smile 

Maine merg si eu la spital la control, mi-e si groaza de aglomeratia de acolo va

Rona, cum te doare? In acele zile petrecute la spital eu am avut numai contractii dureroase. Pe masura ce se strangea burtica ma durea si mai tare. La spate simteam disconfort dar nu durea ca in fata. Acum, de vreo saptamana, de cate ori am contractii incep cu o durere crunta de spate, apoi imi cuprind burtica pana sub linia chilotului si tine durerea intre 50 de secunde si 1:20 de sec. Unele sunt mai slabe, altele mai dureroase, dar cand le am pe cele puternice, ma lasa fara suflu.

Ultima oara a fost editat de Lil' Star (2014-09-10 14:38:50)


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#166 2014-09-10 14:35:18

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Rona eu am facut cezariana programata la 39 saptamani. Nu am apucat contractiile aferente nasterii. Avem contractii usoare, mai usoare si decat astea de acum as zice. Asa ca nu stiu sa-ti raspund.   nustiu . Stiu doar ca la 37 de saptamani cand m-am dus la dr si m-a programat peste 2 saptamani imi venea sa-l bat  box  eu as fi nascut a-2-a zi daca era dupa mine, la cum ma simteam, oboseam si cand clipeam  sad , nu reuseam sa dorm ca ma durea spatele si amorteam oricum stateam, ma gandeam eu ca daca nasc o sa dorm sa ma odihnesc  lol , nu mai stiu ce e ala somn pe saturate de 2 ani si 5 luni, cu 2 luni inainte sa o nasc pe Anastasia  lol

Offline

 

#167 2014-09-10 14:38:04

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Lil, credeam ca s-au spart, un fel de embolizare naturala. Eheeee, groaznic. Chiar sa fie toata gramada.
Bafta muulta maine. Sa intrebi si de col.

Eu ma simst ciudat, parca am niste dureri ca la menstra, pe la ovare sau ce-o fi pe acolo..+ contractii.
Sau poate mi se pare, poate somatizez eu dupa vestile de ieri?!!! Off, sunt ca-n Petrica si lupul. Si nu mai am deloc incredere in ce simt. Sunt penibila.


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#168 2014-09-10 14:42:57

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Rona nu esti deloc penibila  puss  e normal nu sunt lucruri cu care te intalnesti mereu ca sa sti ce si de ce simti asa sau daca trebuie sau nu sa te panichezi. E normal sa iti faci griji la orice pt ca puiutii tai sunt cei mai importanti acum si vrei sa fie totul bine pt ei

Offline

 

#169 2014-09-10 14:47:51

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

O sa intreb de col dar nu imi va face eco maine, asta e la spitalul asta. Pt intalnirea cu dr e o programare, pentru eco e alta... la eco avem abia pe 19 septembrie, cine stie daca mai apucam lol 

Da Rona, ca la menstra sunt durerile, eu cel putin asa le simt, numai ca depinde de intensitatea fiecarei contractii. Cum ziceam mai sus, unele sunt asa dureroase ca sunt cu mult peste cele de menstra.
App de Petrica si lupul... eu ieri seara am simtit ca am tot mai multe, si am inceput sa le cromometrez. Intr-o ora am avut 10, la interval de 6 minute... am zis ca mai urmaresc o ora si apoi daca e ceva merg la spital. Dupa acea ora, s-au oprit pentru 30 de minute si au inceput altele mult mai usoare, nici nu stiam daca se mai sunt contractii, incepusem sa ma indoiesc de ceea ce simt. Stiu, e stupid insa gandul nostru e numai acolo.  sad Imi spunea cineva ieri sa nu le mai cronometrez ca o iau razna skitarg  dar eu stiu mai bine ce mi s-a zis de la spital, ca doar mie nu-mi place placere sa stau cu aplicatia la cap toata ziua. Imi venea sa o  box

Ultima oara a fost editat de Lil' Star (2014-09-10 14:48:50)


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#170 2014-09-10 14:48:20

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Deci sunt la un pas de un atac nasol de panica. Parca ma doare burtica si cand nu am contractii. Ma si sageteaza in vagin si simt niste crampe ca la mentra. Am mai luat un no spa forte si mai pun un uscosin supozitor.Probabil n-am nimic, scuze ca va agit si pe voi.
Lil, asa sunt si la mine contractiile. Si simt nevoia sa merg sa fac pipi.
Ma duc sa ma intind putin, sper sa treaca.


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#171 2014-09-10 14:50:59

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Rona dute si stai linistita  puss ,

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.