homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42-10


#172 2014-09-10 14:52:09

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Rona, nu te panica puss  Cand am ajuns duminica la spital ca nu-l mai simteam pe bebe, am intrebat de ce am o durere constanta in partea de jos a abdomenului si atatea sagetaturi, parca le simteam pana in vagin, daca nu am contractii in acel moment. Mi-au explicat ca bebe e pozitionat foarte jos si impinge sa-si faca loc.Iar peretii uterului sunt sub mare presiune acum, cica se pregatesc de nastere. La mine e unul si doare dar la tine ca sunt 2... nu te panica, incearca sa iti tii respiratia sub control, ajuta mult.  kram Hai, curaj! O vom face si pe asta! kram

Ultima oara a fost editat de Lil' Star (2014-09-10 14:53:14)


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 



#173 2014-09-10 14:56:02

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Rona puss stai in pat pe partea stanga si bea apa.. am vazut ca totusi bei foarte multa dar asta mi-a zis mie doctora.
Si eu la fel le simt contractiile iar cele usoare imi dau si mie o urma de indoiala ... si eu am intepaturi pelvine si dureri ca la menstra .... dar spatele vad ca vrea sa se faca simtit mai mereu ca nu scap de durere.
Aaa si scuregerea mai abundenta ca de fiecare data cand simt ...ma gandesc daca nu cumva  e "apa"  spranceana .
Lil puss Ioana puss .. fete puss
Eu am mancat .... apropo Rona ieri mi-am facut pofta de lapte +mamaliga hjarta  iar azi ficatei si inimioare in sos , etc iar cu mamaliga ... rece de data asta ca a ramas de aseara chicot .
Termin sa mananc para si ma bag la pat si eu , simt nevoia sa stau intinsa din cauza spatelui. supa


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#174 2014-09-10 15:01:56

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Rona, Lil, mai fetelor cum sa nu fiti niste mame bune?? sa nu va treaca prin cap asa ceva, veti fi cele mai bune mame pt puii vostri, pt ca sunt doriti!!!
Va spun sincer ce am simtit eu in momentul nasterii, poate va va ajuta. De iubit am simtit ca o iubesc de cand am aflat ca e in burtica, am simtit-o permanent, si cand am vazut-o am ramas fara cuvinte, mi se parea ca visez, parca nu era a mea... Insa atasamentul ala special, atat de puternic, dragostea aia imensa care nu exista decat pt copilul tau, a venit cu timpul. Si e normal asa, o spun si psihologii. deci nu trebuie sa va simtiti vinovate... Cand vine bebe e o situatie complet noua, plus ca apare oboseala, dar cand te mai linistesti putin realizezi ce minune e copilul tau, si ca acum traiesti doar pt el. Si e asa cum se spune, ti-ai da viata pt el fara sa clipesti daca ar fi nevoie.
Eu simt ca sunt alta persoana, ca m-am nascut odata cu fata mea. Chiar asta e sentimentul. Totul se invarte in jurul ei acum, toate planurile de viitor sau de moment. Nu e usor sa cresti un copil dar e supeeerb... nici nu imi gasesc cuvintele, clar e cea mai mare bucurie a vietii. Nimic niciodata nu mi-a adus o fericire mai mare, un sentiment de implinire mai mare.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#175 2014-09-10 15:20:04

green_fairy
Platinum member
De la: undeva...
Inregistrat: 2006-03-11
Mesaje: 19228

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Rona incearca sa te linistesti cat de cat. Cand e sa fie va fi. Sper sa decurga totul bine puss
Eu am aflat ieri ca voi avea baietel <3, in rest ma simt bine. Am luat doar vreo 3 kile ( fac media ca pe cantarul meu de acasa aveam 58, il folosesc mereu) si la medic arata 60. Inainte aveam 55-56 kg, is slabuta de fel smile
Va pup pe toate. Eu incerc sa tin pasul sa citesc macar asa rapid ce si cum. De azi incepem sa si zugravim si sa rearanjam in camera... Alta distractie dar abia astept <3


partydance Si-mi vine cateodata s'arunc cu grijile, problemele, cu mainile sus in aer...Si-mi place cateodata sa infrunt necazurile, stresul, gandurile cu mainile sus in aer  partydance

Offline

 

#176 2014-09-10 15:30:52

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Green felicitari pt baietel  puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#177 2014-09-10 15:37:13

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

hey fetelor
rona cum esti? f frumos ai amenajat in camera
cristina ai pus foto cu paturica?
green felicitari pt 17s si baietel hjarta si spor la amenajarea camerei/ap

Ultima oara a fost editat de annabel (2014-09-10 15:37:36)

Offline

 

#178 2014-09-10 17:48:07

green_fairy
Platinum member
De la: undeva...
Inregistrat: 2006-03-11
Mesaje: 19228

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Anna am citit dincolo. Ma bucur ca sunteti bine cu totii. Las ca de socri scapi imediat lol
Ioana ms smile


partydance Si-mi vine cateodata s'arunc cu grijile, problemele, cu mainile sus in aer...Si-mi place cateodata sa infrunt necazurile, stresul, gandurile cu mainile sus in aer  partydance

Offline

 

#179 2014-09-10 18:07:50

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Rona sper ca esti ok  puss
Fetelor rup si eu usa la birou si o tai spre casa, seara buna si linistita  wave

Offline

 

#180 2014-09-10 18:55:25

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

eu mai stiu ca poti sa te dai cu crema de tataneasa pe hemoroizi , dar nu va asteptati ca face minuni,eu am hemoroizi de mult  de inainte de sarciana,deci in ultimele luni nu vreau sa ma gandesc
Rona te duci des la baie pt ca au coborat foarte mult de aceea simti aceea nevoie , eu asa stiu


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

#181 2014-09-11 09:18:03

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Buna dimineata fetelor  wave
Rona cum esti? Cateva saptamani inca vreau sa te citesc tot 3 in 1 da?  puss

Offline

 

#182 2014-09-11 10:34:51

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Neata, fetelor!

Ionica puss , tot 3 in 1 sunt.  wink
M-am linistit ieri, aseara chiar am reusit sa dorm,  am marit doza de adalat si s-au mai potolit contractiile. Cred ca am avut si starea de agitatie si anxietate de la betametazona.
Oricum, de 2 zile bebelusii sughit non-stop. Cand fata, cand baiatul. Pauze intre sughituri de maxim 5-10 minute. O fi de la injectiile alea?
Si un efect secundar neasteptat: nu ma mai dor degetele deloc. Parca nu sunt eu.. Eu de-abia puteam sa inchid sau sa deschid pumnul de dureri de degete iar acum sunt ca noua. roll DEci cortizonul asta are efect si in sindromul tunelului carpian.
 
Tu azi ai schimbat saptamana, nu? bis

Cristinel, felicitari pt 33+ par  Doamne ajuta, brotacelul mic si frumos. hjarta Hai pune poza cu paturica!!!
Anna, multumesc scumpo! puss  Mai vreau poze cu tine si printisoara ta cu codite!
Lil,  puss ce faci? Cum esti azi?
Green puss  felicitari pt baietel. puss  Si sarcina usoara pana la capat. Asteptam si pozitici cu burtica ta.
Cris, draga mea puss  iti multumesc pt cuvintele frumoase, mereu reusesti sa ma imbarbatezi. Si-mi palce tare mult sa te citesc.
Nico, par  nu ma refeream la mers la wc din cauza ca-mi dau bebeii suturi in burtica. Asta oricum se intampla din trimestrul 2 non stop la mine. Spun doar ca in timpul contarctiei de 30 sec-1 minut, simt nevoia acuta de mers la wc, simt ca mi se strange ghem vezica. Dupa ce trece contractia, nu mai am nimic. spranceana

La mine e ciudat cu dormitul pe stanga...Nu pot sa dorm pe stanga decat f putin, pt caeep stanga e fetita si jumatate de baiat. Si pur si simplu simt ca ma asez pe ei, ca si ei reactioneaza si ma imping in toate partile. Asa ca dorm mai mult pe draepta, unde mai am loc liber cativa cm si nu sunt decat funduletul si piciorusele baiatului.

Deno,  par ce faci??

Pupici la toate! par  puss


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#183 2014-09-11 10:48:12

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

neata
rona  ma bucur ca sunteti bine.pup si celalalte gravidutze.
eu plec de vineri 2 sapt, in concediu, la salina cu micuta mea, dar va urmaresc.

rona cand ma intorc, tot 3 in 1 sa va gasesc, da? big_smile


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#184 2014-09-11 11:04:40

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Adina, Doamne ajuta! Ma bazez pe intuitia ta par
Ahh...si LA MULTI ANI Anei tale, ca afost ziua ei alaltaieri! par
Unde mergeti in concediu?

EDit: gata, am vazut, la salina! Sa va distrati minunat! rock

Ultima oara a fost editat de rona_persefona (2014-09-11 11:05:42)


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#185 2014-09-11 11:15:34

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Neata!

Ronici, ma bucur ca a fost ok noaptea, si ca ti-a trecut durerea la maini. Asa am fost eu in prima sarcina, groaznic era. Acum vad ca in afara de a fi umflate nu ma dor inca, dar sunt umflate tare sad
Eu.. De ieri cu contractii, am luat 4 no-spa pana azinoapte, nu cedau nici in pat. Pana la urma m-au lasat, dar la fiecare eram gata sa merg la spital. Doar spre dimineata am reusit sa adorm. Si cand ma intorc in pat ma iau, la cel mai mic efort neutral
Pai cum sa stau fara sa fac nimic? Dimineata la 7 cand a plecat sorul(a fost neaparat sa plece) s-a trezit si Y, si a plans dupa el si nu s-a lnistit decat plimbat in brate. L-am plimbat cam 20 min pe burta. Ce era sa fac, off...

Ce mai iei tu de contractii? Imi da de la farmacie fara reteta? Usosin ala?


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#186 2014-09-11 11:31:56

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Ufff, Deno. par  Chiar vorbeam zilele trecute ca toate suntem cu contractii aici. Imi pare rau ca nu te ocolesc.
Uscosin supozitor poti sa iei fara reteta. Contine scobutil, care se gaseste si sub forma de pilula, dar e mult mai eficient supozitorul ca se absoarbe rapid local.
  No spa mie oricum mi se pare apa de ploaie, la unii actioneaza. Poti lua forte de 80 g, dr mea ma tine totusi pe nospa de 40, eu iau 3 /zi. Si mai iau Adalat(nifedipin) de 2 ori pe zi. Asta mi se pare ca le mai potoleste. Dar in combinatie cu nospa, scade tensiunea.
  Sa spun sincer, mai trisez, uneori mai iau noaptea nospa de 80 cand sunt exasperata de contractii.  Si ami pun si cate un supozitor uscosin seara, dar asta ma ingrozeste ca da constipatie.

  Incearca totusi sa nu-l mai iei in brate pe Y. Stiu ca e greu... Azi mergeti la dr?

Ah, si inca ceva. Pe mine contractiile ma iau cel mai mult in pat. Si exact la fel, cand ma intorc de pe-o parte pe alta, mi se face burta lemn+ dureri.
E esential, Deno sa nu te mangai pe burtica. Mie toti dr de la spital mi-au zis asta, dar nu i-am prea luat in seama.  si am facut experiment acasa. Cum ma magai, cum se intareste imediat.

Ultima oara a fost editat de rona_persefona (2014-09-11 11:34:29)


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#187 2014-09-11 12:06:37

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Rona ma bucur ca esti mai bine. Poate chiar a fost efectul injectiei. Parca tu spuneai la un moment dat ca nu i-ai simtit cum sugit nu? mie nu imi place deloc senzatia aia, o urasc, parca o simt pe bebelina in vagin cand sughite  va
DEno bine ca te-ai mai linistit si tu si te rog si eu mult sa incerci cat poti sa nu mai faci efort, imediat se resimte chiar daca tu crezi ca nu faci mare lucru.
Va pup pe amandoua  puss

Offline

 

#188 2014-09-11 12:31:06

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

bUNA ZIUA FEte dragi.  Green, felicitari pt baietel. Fetelor cu burtici mari va doresc cat mai putine contractii acum si sa duceti sarcinile la macar 37+ . Va pup.    Acu am observat ca mi-a stricat Iustin tasta enter, ca l-am lasat sa le butoneze, am zis ca n-are ce sa le faca roll


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#189 2014-09-11 12:59:39

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Buna fetelor,

Eu am venit d la spital dar nu e bine. M.au pus la monitor si in 20 de minute am avut 8 contractii. M.au mai chemat inca o data la 6 la monitorizare si daca subt tot asa ma interneaza si ma pun iar la perfuzie supa vor macar sa ajung la 36 de sapt, chiar daca bebe e complet dezvoltat, vor sa evite orice complicatii.
Si parca ziceti ca intentionat am contractiile astea, cu niste dureri ff mari supa


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#190 2014-09-11 13:30:34

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Rona ai sa vezi ce mama buna ai sa fii... si eu ma simteam ciudat la inceput...dar se formeaza legatura... eram stresata in spital ca a fost extrem de urat, personal groaznic... dar cand am ajuns acasa, in confortul meu a fost alta treaba. Dragostea unei mame este infinita... si pe zi ce trece ai sa ii iubesti mai mult. big_smile Ideea e sa ai rabdare de fier, sa faci fata cu brio trezitului noaptea si crizelor de plans, sa reactionezi ok la oboseala... tu, mai ales tre sa ai doza dubla din fiecare pentru gemenasi.. nimeni nu zice ca e usor... esti constienta ca o sa ti se schimbe viata radical, dar ai sa vezi pe parcurs... e greu cu greu, dar e mai greu fara greu.... big_smile Dumnezeu ne intareste in perioada asta big_smile

Buna ziua burtici, mamici

Green felicitari pentru baietel

Lil, Doamne ajuta sa fie bine sa iti tii pruncul in brate in curand.. fii increzatoare... daca esti optimista, transmiti energia pozitiva si copilului tau big_smile

Ultima oara a fost editat de Khristall (2014-09-11 13:32:05)


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.