homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97-79


#1483 2015-02-16 11:43:44

Corinusha
Full member
De la: Happyland
Inregistrat: 2014-09-04
Mesaje: 350

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

Pinky and the Brain a scris:

Neata!

Corinusha, dar cum ai reusit sa ii achizitionezi? Da cu usturoi mult, nu le place la lighioane...

Nu sunt sigura cum a reusit sa ii achizitionez. Ori din apa de la robinet, ori de la niste mere cale le-am mancat nespalate. Habar nu am... Alt mod de achizitionare nu cred sa fi fost.
Bag usturoi a nebuna in mine (ca imi si place). Parca dupa tratament e mai bine, esi nu cred ca am scapat definitiv...asta inseamna inca o tura de tratament peste 2 saptamani... Sper sa nu vad vreo modificare in rau pana atunci...


Are mama o fetita frumusica foc!
Maya Sianna, nascuta pe 17 ianuarie 2016 <3

Offline

 



#1484 2015-02-16 11:51:26

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

Alina unde ai făcut spermograma?
eu as reteta in alta parte, apoi as gasi un plan de bătaie.
Te inteleg ca socul e mare dar trebuie sa fiti uniti si sa fiti calmi. pupici


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1485 2015-02-16 12:03:16

alina_ioana27
Full member
Inregistrat: 2014-11-14
Mesaje: 699

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

La clinica Columna a facut spermograma si spermocutura, mai este a doua de iesit rezultatul..dupa ce iese fac programarea...
Vedem ce zice si doctora sapt viitoare.
Vedem cat de uniti putem fi si daca vrea sa faca ceva in privinta tigarilor....grater
El e convins ca se va rezolva cu tratament in privinta lui...

Offline

 

#1486 2015-02-16 12:15:03

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

Alina nu il bate la cap cu tigarile si nu va certati ca nu se rezolva nimic. Eu zic sa mai incerci si la alta clinica sa faci spermograma. Ultima data tot acolo ati făcut spermograma?


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1487 2015-02-16 13:08:01

alina_ioana27
Full member
Inregistrat: 2014-11-14
Mesaje: 699

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

Missy... prima data a facut-o la Regina Maria si atunci a avut 35 mil/ml tot putini si cred ca de aceea a zis doctora ca ar vrea sa o refaca...
Cred ca de acolo a vazut ea ceva si a recomandat la clinica asta...
Oricum cred ca o sa-l mai puna sa o refaca... bine nu numai tigarile, mai  este si berea din fiecare seara ca nu lipseste...
Nu-i mai zic nimic pana nu ne vedem cu dr ca sa nu mi-o ia in nume de rau cu toate ca deja cred ca  mi-a luat-o dar asta e...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1488 2015-02-16 13:55:27

alina_ioana27
Full member
Inregistrat: 2014-11-14
Mesaje: 699

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

Astea au fost valorile de la REgina Maria, prima data cand a facut spermograma:
volum sperma 3ml aspect sperma alba opaca timp de fluidificare completa a spermei <30 minute ph sperma 7.5 numar spermatozoizi 35.2mil./ml spermatozoizi mobilitate normala 70% spermatozoizi forme aberante <30 % comentarii: sperma are vascozitate normala celule epiteliale -rare leucocite-rare prezente aglutinari mixte spermatozoizi/celule abstinenta 3 zile.

Offline

 

#1489 2015-02-16 14:03:54

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

Alina cauzei pe fi multiple.... nu doar de la tigari si bere.. al meu nu bea si nu fumeaza si are un diagnostic  un pic mai bun ca al tău, dar nu cat sa raman insarcinata natural.... desi am o sarcina tot cu el, pierduta la 19 saptamani. Asta este, mergem inainte si ne rugat sa fie bine. Te pup


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1490 2015-02-16 14:31:56

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

offf, alina si eu am trecut prin socul tau, cand si-a facut sotul analiza si i-a iesit tot ca tie, daca nu chiar mai rau, nu mai retin exact ca au trecut ceva ani...insa al meu a inteles perfect situatia din primul moment, si cum ne doream enorm un copil (el avand unul din prima casatorie, dar care locuieste in alta tara si pe care il vede la 3-4 ani) si cum avea si o varsta a decis din primul moment  sa nu mai puna pic de alcool in gura (nu ar ca fi fost un bautor, dar na, mai consuma si el o bere), tigari nu se pune problema ca nu fuma, a inceput sa ia tot felul de naturiste date de mine, nu conta ca erau oribile (vezi branca ursului sau polen), a inceput sa faca sport (alerga in fiecare seara in parc) si toate astea au dus la o sarcina perfecta care s-a soldat cu un copil perfect ce astazi il trage de urechi ca se imbraca subtire si raceste , iar apoi ii da si ei raceala big_smile  .
deci, capul sus, si veti reusi si voi cu siguranta, vointa, rabdare si dorinta.succes!


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1491 2015-02-16 14:43:11

alina_ioana27
Full member
Inregistrat: 2014-11-14
Mesaje: 699

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

Buna Adina, sa sperma ca va fi si la noi o rezolvare si o sa vrea si el sa faca usor-usor compromisul... i-am zis si surorii lui si a zis ca o sa vb cu el mai de departe si sa-l faca sa inteleaga ca ar trebui sa se lase daca vrea bebe.. a ramas si ea socata dar cand am inceput sa-i spun cam ce face... i-a cam dat de inteles, plus varsta... in august face 31...
Si tot asa... sa speram ca e doar o sperietura si exista tratament si o rezolvare rapida...
Voi a-ti reusit pe cale naturala?

Offline

 

#1492 2015-02-16 14:51:07

Pinky and the Brain
Full member
Inregistrat: 2014-01-18
Mesaje: 260

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

Alina, incearca sa nu disperi, uite, ti-au prezentat fetele cazuri similare cu final fericit puss

Nu cred ca ajuta la ceva invinovatitul...mai degraba stati impreuna si discutati foarte serios.

Tin pumnii sa gasiti repede tratamentul potrivit!

Offline

 

#1493 2015-02-16 15:01:44

alina_ioana27
Full member
Inregistrat: 2014-11-14
Mesaje: 699

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

Multumesc Pinky sper sa existe o rezolvare.
Te pup!

Offline

 

#1494 2015-02-16 15:54:00

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

da, alina pe cale naturala, initial am pierdut o sarcina la 6 saptamani, apoi a inceput serios tratamentul ce ti l-am expus mai sus, si dupa 4 luni am ramas...bine, eu nu aveam probleme de nici un fel, adica ciclu normal, ovulatie normala.

incredere si credinta si veti reusi!


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1495 2015-02-16 15:57:52

alina_ioana27
Full member
Inregistrat: 2014-11-14
Mesaje: 699

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

Bine ca nu ai avut probleme, dar din pacate si eu am probleme si cred ca sansele vor fi mult mai mici... exact de ce imi este frica sa nu astept ani de zile pana ajung la 40 de ani sa fac copil...

Offline

 

#1496 2015-02-16 16:36:52

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

Alina nu stiu ce sa iti spun, dec?t sa fii calma... nu rezolvi nimic cu forta lasa. l pe el sa ia decizia de a nu fuma si a bea alcool.
te pup


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1497 2015-02-16 17:39:28

Pinky and the Brain
Full member
Inregistrat: 2014-01-18
Mesaje: 260

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

Si eu am aceeasi parere, Missy, atunci cand o va vedea pe Alina atat de suparata pe tema asta, el va incerca sa faca ceva sa imbunatateasca situatia...

o sa fie bine, eu zic ca toate o sa ne mutam la burtici si apoi la mamici puss

Offline

 

#1498 2015-02-16 17:56:27

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

Pinky cum o vrea Domnul, eu nu mai vreau dec?t sa fiu sanatoasa si fericita cu ce am,e posibil ca ceea ce am sa fie tot ce mi. a ramas pe lumea asta.si daca si eu il in departe pe al meu din cauza asta  o sa raman cu nimic  iar barbat ca al meu.... multe ar vrea sa aibă. Iar daca Domnul cel dr Sus nu vrea sa avem copii are el motivele lui  eu nu pot sa ma pun de. a  curmezisul... am pierdut atat de mult.... dar sunt linistita.... acum sunt linistita.... nu stiu de ce... sincer nici nu vreau sa stiu... om vedea si noi incotro ne indreptam. pupici


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1499 2015-02-16 19:18:13

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

alina prima spermograma a fost lucrata la un laborator generalist.ti-am zis inca de la inceput sa o repeti la o clinica de infertilitate.si bine ca ti-a recomandat dr ta,ca nu m-ai fi crezut...

eu sunt mai directa,dar viata nu m-a invatat sa astept sa pice din cer,ca nu pica,jur....am pierdut si eu cativa ani...

rez nostru a fost teratozoospermie severa cu 9% forme normale,nr la limita,mobilitate a plus b bunicica.oricum rez mai bun ca al vostru.si n-am ramas insarcinata in atatia ani.

cu naturiste poti face mai rau fara sa fi facut hormonii inainte,iar cu vitamine se poate imbunatati,dar niciodata f mult...

sanse sa ramai insarcinata spontan sunt,dar mici...faptul ca fumeaza si bea bere sigur ii dauneaza,dar nu stiu in ce masura.si eu si acum ii mai spun alui meu sa fumeze mai putin,dar degeaba.

asculta o femeie trecuta prin ceva uratenii in viata-nu il acuza ca fumeaza!nu vei reusi decat sa va indepartati si sa fumeze si mai mult.crede-ma,nu te mint!sunt trecuta prin asta...

cum se numeste dr ta,specializata in infertilitate?


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1500 2015-02-17 01:08:51

Skylar
New member
Inregistrat: 2015-02-16
Mesaje: 14

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

sonia30 a scris:

alina prima spermograma a fost lucrata la un laborator generalist.ti-am zis inca de la inceput sa o repeti la o clinica de infertilitate.si bine ca ti-a recomandat dr ta,ca nu m-ai fi crezut...

eu sunt mai directa,dar viata nu m-a invatat sa astept sa pice din cer,ca nu pica,jur....am pierdut si eu cativa ani...

rez nostru a fost teratozoospermie severa cu 9% forme normale,nr la limita,mobilitate a plus b bunicica.oricum rez mai bun ca al vostru.si n-am ramas insarcinata in atatia ani.

cu naturiste poti face mai rau fara sa fi facut hormonii inainte,iar cu vitamine se poate imbunatati,dar niciodata f mult...

sanse sa ramai insarcinata spontan sunt,dar mici...faptul ca fumeaza si bea bere sigur ii dauneaza,dar nu stiu in ce masura.si eu si acum ii mai spun alui meu sa fumeze mai putin,dar degeaba.

asculta o femeie trecuta prin ceva uratenii in viata-nu il acuza ca fumeaza!nu vei reusi decat sa va indepartati si sa fumeze si mai mult.crede-ma,nu te mint!sunt trecuta prin asta...

cum se numeste dr ta,specializata in infertilitate?

@ sonia30 Clinica Columna este o clinica de fertilitate si medicina materno-fetala din Bucuresti , cunosc o parte din medicii de acolo  si sunt Ok!

@ alina Daca doresti sa mai incerci o alta Clinica , eu iti recomand Spitalul Wellborn - fertilitate si medicina materno-fetala , este in zona Baneasa , aproape de maternitatea Regina Maria , proba de sperma se da direct acolo si nu intr-o baie obscura , ci oamenii sunt dotati in sensul asta . In afara de spermograma si spermocultura  , mai cere o analiza numita halosperm si test mar. La acestea din urma poti verifica si in ce masura fumatul danuneaza sau a daunat  sau daca exista alte cauze idiopatice - adica fara cauza cunoscuta. Andrologul si medicii embriologi sunt super OK si seriosi in ceea ce fac. Legat de Regina Maria am dubiile mele obiective , eu una am evitat analizele acolo.

Legat de sot, desi e greu , nu mai pune atata presiune pe el , stresul acesta nu il face decat sa fumeze mai mult , deci e in defavoarea ta. Roaga-l te rog ca inainte cu doua zile sa nu fumeze sau sa bea alcool sau cafea, e important pentru proba data. In rest mai bine il va convinge medicul de necesitatea lasatului fumatului si bauturii si dorinta de a avea un bebe.
PS: evitati si contactul sexual , dar sa nu treaca mai mult de 5 zile inaintea probei, altfel in lichidul spermatic se aglomereaza spermatozoiti morti, cu mobilitate mica samd.
Seara faina! wave

Ultima oara a fost editat de Skylar (2015-02-17 01:10:51)


Be the best that you can be.

Offline

 

#1501 2015-02-17 02:05:03

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

Skylar, esti medic? daca da, ce specializare ai?
poti detalia putin dubiile obiective legate de analizele facute la RM?
si eu ma indoiesc de ultimele analize facute la ei.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.