homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97-80


#1502 2015-02-17 07:42:24

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

Neața fete frumoase, o zi insorita sa aveți. Va pupik


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 



#1503 2015-02-17 08:45:35

Zburlici
Full member
Inregistrat: 2008-12-01
Mesaje: 290

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

Neata dragelor,

O zi frumoasa si cu vesti bune smile
Alina, o sa fie bine....trebuie sa fie bine.

Pupici  puss

Offline

 

#1504 2015-02-17 08:54:22

alina_ioana27
Full member
Inregistrat: 2014-11-14
Mesaje: 699

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

Neata fete!
Va multumesc din suflet pentru sustinere. Am incercat de aseara sa nu-i mai spun absolut nimic legat de fumat si baut bere. A fost si sora lui aseara la noi si a vazut unele chestii despre care i le-am spus la munca, care sunt tabieturile lui si nu i-a venit sa creada. Mi-a dat un sfat sa digeram fiecare si pana la control sa nu-i mai spun nimic si sa-l las sa se convinga singur. Sigur dr o sa-i spuna sa renunte la tabieturile astea... dar o sa las asta la atitudinea dr.
Oricum a zis sora lui ca o sa vb cu el despre toate lucrurile astea dar dupa ce ne vom duce la control cu toate analizele.
Ei au o relatie foarte apropiata si inteleg de sfaturile care si le dau unul altuia. Am incredere ca o sa-l faca sa constietizeze ca trebuie sa aleaga.
Va pup si o zi minunata va doresc!

Offline

 

#1505 2015-02-17 09:25:35

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

buna dimineata

skylar nici nu am scris ca nu e clinica de infertilitate columna.stiu asta f bine.am citit despre toate astfel de clinici din tara si nu numai.am si fost la cateva.eu ma refeream ca prima spermograma n-au facut-o la o clinica de infertilitate,s-o repete la una.si sper sa nu faci reclama promedului,ca vad ca a fost primul tau post si despre asta ai scris.

alina nu mai e nevoie sa repete spermograma,a facut-o la o clinica specializata.

alina f bine faci ca nu ii zici nimic.dar,te rog,pune-l sa citeasca de diagnosticul pe care il are.sa vada ce inseamna pt voi si ce sanse are sa faca copil...si ce factori nocivi sunt asupra spermei.atat.daca vrea,daca nu,ii va spune dr.este secret numele dr tau?

o zi buna!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1506 2015-02-17 09:37:14

alina_ioana27
Full member
Inregistrat: 2014-11-14
Mesaje: 699

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

Sonia i-am spus in mare care sunt factorii de scadere a  calitatii spermei, tutun, bautura, baile fierbinti, radiatiile de la telefon pt ca il tine in pantaloni... toate astea i le-am spus si nu prea i-a picat bine.
Oricum dupa ce i-am spus toate astea este foarte abatut si nu mai este cel care il stiam si sora lui a vazut lucrul asta...
Alor mei nici nu le-am spus inca, ar fi o lovitura prea mare pt a si sora mea la randul ei s-a chinuit 7 ani pana a reusit sa o aibe pe MAria prin FIV.
Problema era la ea nu la el, analiza la spermograma i-ar fi iesit ca poate sa faca 100 de copii...
Acum nu ne ramane decat sa vedem ce e de facut adica in nici un caz pe cale naturala ci ori inseminare ori FIV ca sora mea... ceea ce speram sa nu mi se intample. Preferam de o mie de ori sa am eu probleme decat el... grater dar se pare ca amandoi le avem,.
Sonia nu e secret numele doctoritei. O cheama Lara Andronescu de la Regina Maria.
Pupici la toate fetele!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1507 2015-02-17 09:41:00

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

alina,e bine ca stie,dar acum trebuie sa fi tu puternica dublu,pt ca va incepe sa se invinovateasca.stiu,e de preferat ca femeia sa aiba probleme,ea e mai puternca...am fost si eu la lara andronescu,dar numai la ecografie.o data.nu mai e la promed?sau e in ambele parti?


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1508 2015-02-17 09:44:21

alina_ioana27
Full member
Inregistrat: 2014-11-14
Mesaje: 699

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

Nu cred ca mai e la Promed adica nu stiu daca este in ambele parti. Si cum ti s-a parut?

Offline

 

#1509 2015-02-17 09:55:27

Pinky and the Brain
Full member
Inregistrat: 2014-01-18
Mesaje: 260

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

Neata!

Alina, nu mai gandi asa! Nu poti alege daca ai sau nu probleme, dupa cum nu devine mai usor nici daca sunteti lipsiti de probleme amandoi! Avem niste prieteni, casatoriti din vara lui 2013, incearca deja cam de un an si ceva, n-au nimic niciunul si totusi nu s-a intamplat inca...deci e greu si daca sunt lipsiti de probleme cei doi...bine, si el fumeaza si are un program haotic, dar analizele i-au iesit bine (zice el)

daca zici ca l-a afectat asa tare, eu cred ca o sa faca modificari in stiul de viata...lasa-i timp sa asimileze informatia, sa citeasca, sa se documenteze...

Offline

 

#1510 2015-02-17 10:23:10

alina_ioana27
Full member
Inregistrat: 2014-11-14
Mesaje: 699

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

Da... nu stiu ce sa zic...daca e afectat de rezultat sau pur si simplu pentru faptul ca i-am reprosat de tigari, pentru ca el face foarte urat cand ii zic de tigari.

Offline

 

#1511 2015-02-17 11:29:32

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

Buna, fete dragi

Alina, sa stii ca si eu am avut multe momente de rabufnire, unele au culminat chiar cu intentia de a ma desparti de sotul meu, eu fiind cea vinovata ca nu putem avea copii, m-am gandit ca e corect sa-i dau libertatea de a-si face o familie cu altcineva, care ii poate darui si copii. In cele din urma l-am lasat pe el sa aleaga, dar si acum ma gandesc daca peste ani nu va regreta ca n-a incercat sa-si schimbe viata si sa aiba de fapt ce e mai important: un copil. Insa el e tot ce am mai bun pe pamantul asta, impreuna cu mama si fratele meu, dar cu el imi duc si, daca vrea bunul Dumnezeu, o sa-mi duc zilele in continuare, ma rog a fim sanatosi. Asa ca am incetat cu certurile, nu ne mai punem deloc problema de ce nu, luam doar lucrurile ca atare, pentru ca asa este si nu poate fi altfel.

Voi insa trebuie sa luptati sa schimbati situatia, insa nu cu reprosuri si certuri, asta nu rezolva nimic, singura am ajuns la concluzia asta, chiar daca mi-au spus si altii inainte. Asa ca liniste, rabdare si incredere pentru toate.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#1512 2015-02-17 11:40:38

alina_ioana27
Full member
Inregistrat: 2014-11-14
Mesaje: 699

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

Offf Eleny...simt o apasare in suflet de simt ca ma brabusesc... oare de ce Dumnezeu ne pune la incercarile astea, care este scopul intamplarilor astora...
Nici la munca nu mai sunt atenta...pe de-o parte incerc sa ma afund in astea ca sa mai uit.. dar nu dureaza mult si iar imi aduc aminte... si simt ca am lacrimi in ochi...
Multumesc pt sfaturile tale, o sa incerc pe cat posibil sa le pun in aplicare.

Offline

 

#1513 2015-02-17 11:51:56

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

alina  kram cat te inteleg!...in decembrie 2011,cand ne-a venit rez pe mail,am ametit brusc.dupa ce mi-am revenit,tot ce am putut sa zic a fost-nici prin FIV n-avem sanse,desi nu stiam atunci ce e ala.desi n-am scapat de ce ma temeam...multa putere!e o lupta grea si groaznica.nu pot spune o parere despre dr ta,am fost doar o data,am fost trimisa la ea pt ecografie.era era de serviciu la ecograf in acea zi.

eleny  kram


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1514 2015-02-17 11:55:20

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

Stiu, si te inteleg perfect, vestea asta e ca un soc, ca un pumn in plex, si initial nu stii cum sa reactionezi, ce sa faci, ce sa spui, esti invaluit de o mie de ganduri si sentimente, ca de ce tocmai mie sa mi se intample, unde si cu ce am gresit, ti se pare ca totul e frustrant, nedrept si incorect pe lumea asta, stai sa te gandesti ale carei sau carui  pacate le platesti, si altele, cate si mai cate...ganduri. Si pana la urma, si gandurile astea te obosesc, uneori mai tare ca orice activitate.

Personal am inceput sa inteleg incercarile astea, sunt la faza la care nu pot intelege cand incercarile astea raman la stadiul de incercari si nu mai poti rezolva nimic, oricat te-ai zbate, dar asta poate si pentru ca privesc lucrurile la modul subiectiv.

Eu nu puteam nici macar recunoaste ca am probleme, cand ma intrebau toti de ce nu facem copii, acum le spun clar ca nu se poate. Mai sunt unii carorar li se pare ca glumesc si-mi tot spun replici de genul: o sa vezi tu cand o sa ai copii, degeaba incerc eu sa-i conving ca momentul asta n-o sa existe.

Sonia, pupici multi si de la mine. Tu pe la ce doctori ai mai umblat, ai retinut vreunul in mod deosebit?

Ultima oara a fost editat de ElenyR (2015-02-17 11:59:31)


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#1515 2015-02-17 12:08:14

Skylar
New member
Inregistrat: 2015-02-16
Mesaje: 14

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

Buna!

@ anca90 tot ce iti pot spune e ca sunt cadru medical si nu vorbesc citind site-uri aleatorii, ci din experienta mea, putina ,dar suficienta cat sa pot sa un sfat. Legat de RM nu pot spune mai mult, am eu dubiile mele.

@ sonia30 Nu sunt pentru prima data aici ,ci mi-am schimbat contul, pe cel vechi l-am pierdut (parola si tot) . Nu fac reclama nimanui , dupa cum spusesem clinica Columna mi se pare chiar buna. Daca vrei iti pot indica medici cu specializare de RUA si la stat . big_smile

@alina Dr. Andronescu e foarte draguta si serioasa in ceea ce face, mie una imi place de dumneaei.Nu mai este la Promed , din cate stiam mergea si la Columna sau RM. Verifica daca ai nevoie.


Be the best that you can be.

Offline

 

#1516 2015-02-17 12:09:11

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

eleny,am fost la medlife la dragos albu si la promed la deliana predoi.la dr albu am fost de cateva ori,dar prea ocupat pt mine...o sa ii multumesc toata viata ca mi-a dat sa fac mutatiile.asa am aflat.iar la dna dr am fost o data.stiu ca e serioasa.dar a intrat in maternitate atunci,fondurile pt FIV compensat s-au oprit cu o zi inainte sa depunem noi dosarul.si asfel n-am mai ajuns la dansa.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1517 2015-02-17 12:17:43

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

Sonia, mersi pentru infromatii, la dr Albu am fost si eu, dar ca si altii, a strambat din nas, in sensul ca nu am sanse, A incercat o histeroscopie, pe care n-a reusit-o, asta si din lipsa instrumentelor necesare - histeroscop de dimensiuni f mici. De dr Deliana Predoi am mai citit pe aici pareri de la fete, as mai incerca si eu la cineva, macar asa de amorul artei.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#1518 2015-02-17 12:20:17

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

skylar,stiu medicii de la columna.cine ai fost inainte?daca vrei sa spui.prezinti  clinicile de infertilitate si din experienta personala?sau din auzit/citit?

eleny,si eu zic sa faci exact ce simti!pot sa iti scriu la vreo adresa de mail?

LE skylar,la stat,la giulesti de ex,n-as merge nici batuta mar.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1519 2015-02-17 12:27:13

Skylar
New member
Inregistrat: 2015-02-16
Mesaje: 14

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

sonia30 inainte , asta insemnand acum vreo 2-3 ani, aveam un cont numit mandreea. am renuntat sa mai fiu pe aici din cauza timpului limitat pe care il aveam , din cauza facultatii. Din fericire nu am probleme de infertilitate, cel putin nu am incercat sa avem un bebe pana acum. Vorbesc din experienta statului in sala de FIV si facand practic aceste proceduri sau la interventii de tot felul pe FIV. Experienta normal ca o capeti si prin citit , altfel nu termini scoala. tongue

Zi faina!


Be the best that you can be.

Offline

 

#1520 2015-02-17 12:27:44

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-97

Sonia, am si o adresa de mail: aritinav@yahoo.com.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.