homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43-101


#1901 2015-06-25 17:11:36

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

ce burtici scumpele hjarta
lol shosana nu ai citit deloc bine, cum ti-a zis si just e super ok si normal sa fie pozitionata asa placenta..maxim iti va face "probleme'cand iti va da la coaste lol atunci vei simti maxim lol dar trece..eu am avut asa, am simtit miscarile la 20s si am nascut natural.plus mers cu bicicleta pana la 31s..plus mers pe jos la greu chiar si cu 2 zile inainte sa nasc..plus.. mai zic? deci relax pe partea asta

Offline

 



#1902 2015-06-25 18:25:48

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

buna fetele!
de vreo 2 zile am o senzatie de sete si parca de gura uscata. sa fie simptom de diabet gestational sau de deshidratare? ce-i drept ca nu beau lichide suficiente. voi ce ziceti? dr a zis ca e in capul meu si sa ma hidratez. nu am antecedente in familie de diabet si nici nu am avut niciodata probleme cu glicemia

Ultima oara a fost editat de alexandra8810 (2015-06-25 21:49:06)


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#1903 2015-06-26 08:58:42

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

neata
alexandra, pune si bea apa, mananca fructe, hidrateaza-te, da


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#1904 2015-06-26 09:55:02

Shosanna
Insomniac member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 8836

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Anna puss imi fac de cap gata rotfl


Reach for the stars ,so if you fall you land on a cloud... wink
bebe

Offline

 

#1905 2015-06-26 11:51:39

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

buna  puss
minunate burticile  hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1906 2015-06-26 16:30:34

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Fetele ceva nu e bine. Am baut de dimineata si pana acum la 16 30 aproape 2 l de apa si mi-e sete incontinuu si am gura partial uscata. Sincer mi-e frica de diabet gestational. Am tot citit si rascitit pe internet. In ianuarie cand am facut analizele aveam 75 glicemia si niciodata nu am avut probleme de genul si nici supraponderala nu sunt. Sa fie oare deshidratare? Dar asa grava incat oricata apa as bea tot imine sete?
M-as duce maine la synevo sa imi iau glicemia. Stiti in cat timp se da rezultatul?


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#1907 2015-06-26 16:45:27

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

posibil de pe o zi pe alta, ar trebui sa scrie pe site, eventual ceri la urgenta.
eu zic sa incerci sa te linistesti, caci chiar daca va fi vorba de diabet gestational il poti tine sub control, just  stie foarte bine si banuiesc ca stii cazul ei.
incearca sa bei putin-moderat , dar des...la toaleta mergi?

Ultima oara a fost editat de adinagrig (2015-06-26 16:46:51)


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1908 2015-06-26 16:45:41

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

vezi poate au testare din deget si atunci iti dau pe loc. dar o valoare buna a glicemiei nu exclude diabetul gestational.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1909 2015-06-26 17:57:03

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

am sunat la ei iti dau rezultatul in aceeasi zi lucratoare....oricum eu luni merg sa-mi fac analizele uzuale pt ca mi le-a dat de repetat. dar sunt panicata rau...numai de diabet gestational am citit pe net....oricata apa as bea la 1-2 min am gura uscata si simt ca nu am baut apa de zile intregi...fetelorr ce ma fac?
adina merg la toaleta....ca na la cata apa beau....ideea e ca eu nu beam lichide...erau zile cand daca beam 0.5l pe zi. ma gandesc ca poate m-oi fi deshidratat. azi e prima zi cand am baut 2l de apa....o sa continui si zilele urmatoare sa beau poate se mai amelioreaza. noaptea nu am probleme...nu ma trezesc sa beau si dimineata cand ma trezesc nu simt nevoia sa beau apa...nu stiu ce sa mai zic...
just ai avut diabet gestational?

Ultima oara a fost editat de alexandra8810 (2015-06-26 17:59:49)


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#1910 2015-06-26 19:27:30

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Alex, trebuie sa ti faci niste analize, ca sa confirme smile
Nu doar setea e de vina...te simti rau?

Offline

 

#1911 2015-06-26 19:30:32

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

nu jaqui. nu ma simt rau. in afara de setea asta permanenta si gura uscata nu am nimic


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#1912 2015-06-26 19:59:46

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

nu am avut Alex, dar asa am citit, ca o valoare buna a glicemiei, nu exclude diabetul gestational determinat prin testul Acela cu glucoza, glicemie provocata.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1913 2015-06-26 22:17:30

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Alex, si eu am avut o perioada, cam acum 2 saptamani, in care aveam acelesi" simptome" ca tine si ma gandeam la diabet gestational. Simteam gatul in permanenta uscat. Mi-a trecut in cateva zile.  Lunea trecuta am avut analizele de trimestru 2, inclusiv proba asta cu glucoza si mi-a zis doctora ca daca iese ceva rau ma suna, dar vad ca pana acum nu mi-a dat niciun semn, deci cred ca sunt bine.
Nici eu nu beam apa f multa, dar acum cu caldurile astea de la noi am mai marit "doza" de apa. Ma simt bine. Daca vezi ca nu iti trece setea asta excesiva pana luni, fa analiza. Nu e rea deloc. wink


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 

#1914 2015-06-27 06:15:31

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Chrys beai apa asa in prostie si tot simteai ca parca nu ai baut deloc? Eu asa simt. Indiferent ca beau o gura sau juma de litru simt gura uscata si o sete f mare


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#1915 2015-06-27 09:08:48

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Alex transpiri pe timpul noptii? tensiunea ai verificat-o? Este scazuta?

La 28 de sapt. de sarcina am facut analiza de glucoza. Cred ca este negativa pt ca nu mi=a spus nimic doctorita. Insa mi-a fost teama de diabet si am citit destuld emult pe net si am vazut ca unul din simptomele lui (diabet gestational) ar fi setea excesiva. Nu vreau sa te sperii, eu iti spun ce am vazut si stiu ca la fel o gasesti si tu daca te uiti pe net. Vorbeste cu medicul tau cat mai urgent. Mie mi se pare cam prea mult ce spui tu adica...nu mi se pare deloc normal sa ai o asa sete.
Sanatate multa! Si nu uita ca orice ar fi se trateaza.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1916 2015-06-27 09:26:52

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Flow nu transpir si tensiunea e ok. Dimineata am luat-o si era 12 cu 7. Parca s-a mai redus senzatia....nu mai e asa grava ca ieri dar tot este. O sa continui sa beau 2l si azi poate maine e mai ok. Daca nu luni o sun pe dr


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#1917 2015-06-27 09:42:54

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

JUmatate de litru/zi, cum beai inainte, era putin, Alex. Probabil te-ai supra-deshidratat si organismul acum cere mult lichid ca sa pomeze atata sange. Daca nu ai cazuri in familie cu diabet, daca nu ai mancat exagerat de aiurea, eu nu prea vad sa fie diabet desi, cum am zis, pe net si in carti se spun multe.
Eu beau apa destul de multa dar ieri, de ex., nu am mai putut sa beau mai mult de 700 ml pt ca am fost pe drumuri. Am simtit ca nu pot sa deschid gura de la sete. Este pt prima oara cand mi s-a intamplat asta. Pe langa apa, beau rar cate un cei de musetel, ceai de lamaie. In ultimul timp am baut mult sirop de brad dilua tin apa si cantitati mari si pt ca am fost racita dar si pt ca imi mai amortea din arsurile gastrice. De cateva zile beau bere fara alcool. Bere Beck's de 330ml/sticla cate 2/zi pentru ca imi place si eu nu aveam nicio treaba cu berea inainte de sarcina, Se vede ca am baietel:).

MAnanca fructe (cirese ca au aparut la voi) si pune intr-o cama mare sau intr-un borcan felii de lamaie sau fructe (zmeura, capsuni etc) pan aumpli recipientul la jumate, toarna apa, lasa acolo peste noapte si apoi bei cu un pai - cica este apa cu enzime. Gustul este bun, are si ceva vitamie, nu are zahar rafinat, deci sa tot iti fie sete. Nu te speria ca orice ar fi atat timp cat este descoperit la timp se tine sub control.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1918 2015-06-27 10:03:19

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Eu zic pt ca eu am avut diabet si cand mi s a provocat mi a fost rau smile
La noi sunt doua probe.
Prima de 50 ml ( scos sange inainte si dupa o ora ce ai baut glucoza)
Si a 2 a care o face daca prima a iesit rau 100ml (scos s?nge, scos dupa o ora,doua,3)
Eu am avut dieta si insulina+control glicemic de 4\5 ori pe zi plus control cetonic dimineata cu benzi speciale(in fiecare din)
Diabetul gest n are treaba cu mancatul aiurea.
Eu am fost la endocrinolog(ea m a controlat doar) si mi a explicat ca hormonii de sarcina anulează insulina,asta daca nu esti obeza smile ori genetic..eu nus obeza dar am diabet in familie la greu(mi au facut si analize de adn si mi a iesit)
Sănătate!
A, eu m am ingrasat 9 kg si am născut la 37 sapt. Dilatata de la 35 cu 2 cm
Eric s a născut cu hipoglicemie(30)
Si prima data am ?nceput cu pen lily cu insulina lenta,dupa mi a dat mixta(lenta si rapida)
Pot sa zic ca m au lăsat sa nasc natural pt ca eu am respectat tot si am tinut in frau,pe c?nd la sf o ia razna rau glicemia si tensiunea
A, si am prins si Crăciun si ziua mea...
Aici se face doar la 24 sapt de sarcina.
Testul O'Sullivan

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2015-06-27 10:08:54)

Offline

 

#1919 2015-06-27 10:23:37

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Jaqui ma cam sperii. Eu nu am cazuri de diabet in familie. M-am ingrasat cam 10-11 kg pana acum...dr a zis ca e ok.  Bebelu a fost ok dupa nastere? Tu cum te-ai descurcat cu dieta?

LE:
fetelor eu am intors problema pe toate partile si am facut niste legaturi...sa imi spuneti daca au logica. sambata seara am mancat o budinca de branza cu paste cam dulce ce-i drept cu un pahar de lapte. duminica dimineata m-am trezit cu durere de burta si crampe...am luat no-spa dar cam degeaba...am avut si o usoara diaree...starile astea m-au tinut duminica si luni. marti am fost ok, am iesit la mall cu sotul si am mancat o pizza care era putin picanta si un suc. in zilele in care mi-a fost rau nu prea am mancat mai deloc pt ca nu aveam pofta de mancare si ca atare am slabit 1 kg. chestiile astea combinate cu lipsa de lichide au dus la deshidratare?
azi a fost parca mai ok ca ieri. nu am mai avut senzatie de sete extrema. am doar gura uscata si simt ca am ceva in gat

Ultima oara a fost editat de alexandra8810 (2015-06-27 16:59:44)


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.