homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43-102


#1920 2015-06-29 00:12:37

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Alex, cum te mai simti ? Da, beam apa multa si des si tot simteam ca mi-e sete. Cam la fel cum descri si tu.

Eu sunt suparata  supa . Cred ca m-am ales cu o candida  cesafac . Ce sa fac? sa ma duc urgent la medic? tocmai vineri aveam programarea dar nu as astepta pana atunci. Se poate lua ceva de la farmacie sau trebuie neaparat sa ma vada ginecologul?  Off, tocmai asta mai lipsea. supa


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 



#1921 2015-06-29 08:45:20

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Sunt mai ok chrys. Acum sunt la lab de analize fac testul de glucoza. Mi-au luat sange din deget si a iesit 92. Mi-au luat si din vena si am baut solutia aia. Acum astept sa imi ia la o ora si dupa la inca una. Sper sa fie bine


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#1922 2015-06-29 10:21:39

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Crys, pana ajungi la medic spalaturi (externe) cu ceai de musetel caldut si solutie facuta dintr-un litru de apa si o lingura de bicarbonate alimentar (calduta Solutia). nu-I nimic de speriat, candida in sarcina e destul de frecventa. si se trateaza doar daca e f suparatoare. incearca prima data cu spalaturi si se va ameliora sau trece cu totul. si un pic de igiena la mancare, fara dulciuri, mai putine fainoase cateva zile, etc.
Alex tinem pumnii.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1923 2015-06-29 10:31:46

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Buna ,

ce burtici frumoase puss

noi ne luptam cu colicii, la primul nu am patit asa ceva, nu functioneaza nimic
chryss eu am facut candida dupa un tratam cu antibiotic si mi-a dat medicul niste ovule cu clotrimazol .intreaba medicul mai bine
alex sa fie bine!

incerc sa pun la bazar niste hainute de la primul bebe  http://forum.anticonceptionale.ro/t3015 … rtici.html nepurtate doar spalate, am foarte multe si la cel de-al doilea nu le pot da ca nu se potrivesc pt vremea asta

va pup

Ultima oara a fost editat de Reina (2015-06-29 11:49:59)


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#1924 2015-06-29 11:29:34

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Just stii cumva daca glicemia luata din deget e mai mare decat cea din vena?  La deget mi-a iesit 92. Astept acum rezultatul. La synevo le-am facut. Sper sa imi iasa astazi sa stiu o treaba.
sete numai am insa imi simt gura uscata si daca beau ceva sau mananc mi se umple de saliva


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1925 2015-06-29 11:35:46

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

nu stiu Alex, nu am luat niciodata una dupa alta, deget-vena.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1926 2015-06-29 11:38:59

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

burtici     par
crystina, la prima sarcina am avut si eu candida, si mi-a prescris atunci dr ovule meclon, se trateaza, e normal sa se intample, cum zic si fetele


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#1927 2015-06-29 11:40:00

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Alex, asa la prima cautare pe net zice ca glicemia din deget e un pic mai mica decat cea din vena dar nu cu mult.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1928 2015-06-29 11:42:41

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Alex eu stiu de la mama mea care are diabet ca din vena e un pic mai mare decat luata din deget cu aparatul ala, dar nu cu mult , ceva nesemnificativ


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#1929 2015-06-29 11:58:02

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Ok fetelor multumesc. Mie asa mi-a zis asistenta care mi-a luat sange. Ce aia din deget e mai mare cu 10%fata de cea din vena. Nici nu mai stiu...astept rezultatele


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#1930 2015-06-29 12:12:53

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Buna!

Alex, cred ca e invers: in sangele capilar glicemie mai mica decat in cel venos. Am glucometru si in manualul cu instructiuni, valorile maxime pt o pers sanatoasa sunt mai mici la masurarea din deget decat la cea din vena. Din deget, o valoare peste 90 se incadreaza la "diabet suspectat", pe cand din vena, la valori peste 100 apare suspiciunea.
DAR eu am avut valori atat de haotice la masurarea din deget incat nu mai am incredere in glucometru, nu-l mai folosesc. Ma bazez pe analiza de laborator, cu sange recoltat din vena.
Doamne ajuta, sa nu fie nici o pb la tine! rugaciune

Offline

 

#1931 2015-06-29 12:52:11

Shosanna
Insomniac member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 8836

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Fetelor la prima sarcina, in cate sapt erati cand ati simtit bebele prima data? big_smile


Reach for the stars ,so if you fall you land on a cloud... wink
bebe

Offline

 

#1932 2015-06-29 13:32:20

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Shos eu am simtit la ambele sarcini la 18 s.mai simteam si inainte cate ceva dar la 18 am fost sigura ca e bebe( placenta posterioara)

Ultima oara a fost editat de Reina (2015-06-29 13:33:01)


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#1933 2015-06-29 13:34:46

Shosanna
Insomniac member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 8836

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Ma gandeam euca mai am de asteptat - am intrat in sapt 14 si citeam despre ea si pe unul dintre articole scria ca in sapt 14-15 incepem sa simtim bebele si mi se parea prea devreme pt prima sarcina smile


Reach for the stars ,so if you fall you land on a cloud... wink
bebe

Offline

 

#1934 2015-06-29 15:11:44

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

fetelor ia uitati ce am gasit pe net

Interpretarea rezultatelor
Valorile normale ale glicemiei depind de originea sangelui, varsta pacientului, metoda de determinare a glicemiei.
Glicemia din sangele capilar are valori cu 10% mai mari decat glicemia din plasma venoasa.
Glicemia din sangele venos total este cu 10 - 15% mai mica decat glicemia din plasma venoasa, pentru ca hematiile consuma o cantitate mica de glucoza.


Valori ale glicemiei cuprinse ?ntre 60 şi 100 sau 110 sau 120 mg/dl (?n funcţie de laborator şi de reactivii care sunt folosiţi) sunt considerate normale, ?n vreme ce valori mai mari de 120 mg/dl indică diagnosticul de diabet zaharat. Valorile glicemiei diferă şi dacă dozarea s-a făcut din s?nge venos sau din s?nge capilar. Valorile glicemiei din s?ngele capilar sunt cu 3-5 mg% mai mari dec?t ?n s?ngele venos.

Cercetarea glicemiei este metoda cea mai răsp?ndită a diagnosticării diabetului zaharat. Glucoza se distribuie egal ?ntre plasma şi celulele sangvine, cu o concentrație puţin ridicată ?n serul sangvin. Glicemia s?ngelui arterial este mai mare ?n comparaţie cu cea venoasă, ceea ce se explică printr-o utilizare continuă a glucozei de ţesuturi şi organe. Astfel, examinarea glicemiei ?n s?ngele venos ne oferă datele mai precise dec?t a celui capilar ?n diagnosticarea diabetului zaharat. Glicemia ?n s?ngele venos suplimentar reflectă utilizarea glucozei de către celulele organelor şi ţesuturilor. ?n evaluarea unui diabetic se recomandă aprecierea glicemiei anume ?n s?ngele venos.


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#1935 2015-06-29 16:45:09

Shosanna
Insomniac member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 8836

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Alexandra, vei afla rezultatele in curand, stai linistita si calma si bucura-te de sarcina smile
Cate am citit si eu pe net si m-am agitat cand de fapt nu era nimic...lasa bebele sa se relaxeze acolo la spa-ul lui personal smile


Reach for the stars ,so if you fall you land on a cloud... wink
bebe

Offline

 

#1936 2015-06-29 17:19:57

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

am diabet gestational. maine sunt programata la diabetolog sa imi dea regim. dr a zis ca nu e nimic grav sa stau linistita. numai linistita nu sunt...sunt disperata chiar


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#1937 2015-06-29 17:25:08

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

nu-I cazul de disperare. stresul nu-I bun in diabet. e f bine ca ai descoperit. cu regim sau insulin o sa fie totul bine. kram


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1938 2015-06-29 17:43:17

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Imi pare rau, Alexandra. O sa fie bine.  kram Regim cateva luni pana vine bebele si apoi scapi.

Ma pui pe ganduri  nustiu . Si eu am avut cam aceleasi simptome ca tine si rezultatul sigur, sigur de la analize nu-l stiu. Vineri am programarea la matroana, dar cred ca ma anunta daca iesea ceva prost. Sper sa fie bine si la mine.


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.