homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Citate-9


#153 2010-01-24 15:31:53

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: citate

?n ad?ncul oricărei frumuseţi zace ceva inuman. [Albert Camus - Mitul lui Sisif]

Offline

 



#154 2010-02-03 20:53:52

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: citate

* ?n vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluţionar. ( George Orwell )


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 

#155 2010-02-26 21:04:49

iren
New member
Inregistrat: 2010-02-06
Mesaje: 23

Re: citate

"Mi-a scris scrisoarea asta acum opt ani. Am pastrat-o de atunci intr-o agenda (tot timpul, la serviciu sau acasa), intotdeauna la mine. Sint trei foi ingalbenite, acoperite cu cerneala neagra si cu un scris pe care l-as recunoaste oriunde, oricind. Da, e patetica, aproape adolescentina, dar e ceva la care tin mai mult decit orice. Am recitit-o rar, doar de citeva ori, in toti anii astia. O public acum; am taiat numele (in paranteze) si am precizat locul in care nu inteleg grafia (la fel). Atit, nu e nevoie de mai mult. Sau cel putin asa sper.


…ma indoiesc ca exista pe lumea asta un lucru care sa nu ma uimeasca adinc si irepetabil. Sint ferestre pe care nu le deschid de teama sa nu scirtiie, sint fiinte pe care nu le imbratisez de teama sa nu ma doara. In fata unei astfel de temeri profunde si lase, dar si a unei pofte nebune sa razvratesc uneori ordinea calma si imbatrinita a vremilor, ma regasesc ca un fel de drum fara tinta de al carui inceput ma tintuieste o coarda elastica nevazuta. Eu cred ca fiecare dintre noi a inceput de undeva, a fost o vreme materie prima a cuiva… Ceea ce ne face pe fiecare mai altfel e poate forta interioara de a continua sa devenim din noi insine, (taiat in original)

As vrea sa ma dezbrac de teama de a nu calca cu toata talpa atunci cind ma indrept spre ceva anume, de a nu uita pe drum incotro si cu ce sens…. Si pasind aproape (ilizibil), mi se incarca sufletul cu alte si alte figuri de oameni pe care nu le pot lasa in urma fiindca se agata cu totii de miinile si de picioarele mele, fara sens, si eu ii duc cu mine mai departe, din ce in ce mai multi, spre moarte. O sa imbatrinesc odata cu toti iubitii mei si nu va fi unul singur caruia sa nu-i cunosc ridurile, crestatura din ce in ce mai adinca dintre sprincene, privirea din ce in ce mai ratacitoare.

Si in plus, pe mine ma tine in loc acea coarda elastica prinsa de inceput cu un piron de fier. Imi taie carnea cu fiecare pas pe care reusesc sa-l fac inainte.

Si simt ca iubesc inapoi, in trecut, toata viata voi iubi in trecut, voi fi cu un pas inaintea dragostei mele de fiecare data cind imi voi aminti de ea.

Nu sper, nu voi fi niciodata deznadajduita, nu voi avea ce cere… doar imi voi aminti frinturi de imagini fara consistenta, silabe, mirosuri indefinite pe care n-am sa stiu cui sa le atribui… Voi fi o ingramadeala de deja-vu-uri limpezi ca gheata si aspre ca focul… “O sabie stralucind in departare”: eu pentru amintirile mele… ele pentru mine.

Acuma sint intr-una din clipele alea cind simt ca as putea face orice. Am baut o cafea si e doua noaptea si nu pot dormi. (Deleted) o sa inceapa curind sa sforaie. Telefonul meu e mut. La radio cinta Paula Seling, “Ploaie in luna lui Marte”. Mi-e indiferent. Picioarele-mi sint reci ca gheata. Cit de mult mi-as dori sa ma culc cu capul pe pieptul cald si adormit al unui barbat… Oricare…

Cit de mult mi-as dori sa calc pe ape cu tristetea mea cu tot, ca o rochie lunga si neagra atirnind uda pe pulpele mele, cu ochii inchisi, cu visul in palme… Mi-as lua cu mine toate saruturile pe care le-am pricinuit pina azi si mi-as face din ele cercei si agrafe de par, bratari si dresuri fine… mult, mult prea fine pentru pielea mea de piele. Spre larg… Cu degetele in urechi ca sa nu aud ca nu e nimeni la mal sa ma strige cu adevarat.

Cred ca as fi foarte frumoasa asa, cu talpile goale calcand peste mare fara sa ma grabesc, fara sa stiu ca eu sint aceea… eu.

Poate ca vreodata tot am sa plec de tot. Nu stiu acum de unde sa-mi string fortele pentru a face primul pas, nu stiu nici macar daca exist cu adevarat sau sint o plasmuire fantezista sau artificioasa a mintii mele. Ma vad ca un fel de epopee sinistra fara cuvinte, larga, imensa si fara sens. Ma vad apoi ca o secunda nefericita, nevazuta, de a carei trecere nimeni nu se sinchiseste.

Am miinile intepenite de frig si abia mai pot scrie. Imi dau seama ca (incomplete)

M-a intrerupt (deleted). Vroia sa vada daca dorm. Mi-a spus ca i-a spus altcineva ca sint frumoasa. Atunci am vrut sa-mi aprind o tigara. Mi-am dat seama ca n-am bricheta. Am fumat-o asa, neaprinsa. Cind am terminat-o as fi vrut sa-ti pot cere sa mi-o fi aprins la focul inimii tale. Mi-am notat fraza asta pe palma stinga ca sa n-o uit si sa ti-o scriu acum aici. Dar intre timp am facut un dus si s-a sters.

Ce tare mi-e dor de cind stateam cu sinii goi pe nisip la mare, cu rimelul sters de apa sarata, dupa ce te convinsesem cu greu sa-ti cumperi o pereche de slipi si sa ma iubesti. Tin minte cum imi vorbeai de complexele tale fizice si eu abia atunci te observam, abia atunci te-am vazut pentru prima oara urit si ti-am spus asta in timp ce incercam sa-mi scutur de pe talpi nisipul ud. Niciodata nu te-am vazut mai urit decit atunci cind mi-am dat seama ca nu te iubesti pe tine insuti.

Iar acum, cind te iubesti, nu mai esti tu insuti, ci tu insami… Si iar nu te pot iubi asa. Abia cind ai sa pleci fara cuvinte si ai s-o parasesti pe (deleted) din tine pentru totdeauna, (deleted) care sint va incepe sa te iubeasca si te va urma oriunde si cu iubirea ei iti va mingiia pielea fina a pantofilor si cu respiratia ei de oriunde iti va ravasi parul, iar iarna cu trupul gol si cald se va rostogoli prin zapada ca sa-ti faca tie drum uscat si varatic… M-a cuprins poezia de glezne ca niste catuse si nu-mi da drumul. Si sufletul meu te mai roaga sa ma uiti, dar sa ma uiti greu… si intre timp, eu am sa cred tot timpul ca tu stii sa zbori. Tu, cu slipii tai negri, cu trupul tau firav, tu stii sa zbori nevazut printre visele mele. Nu-mi dau seama niciodata ca esti tu, dar cu siguranta ca altcineva nu poate fi, pentru ca tot inaltindu-ma pe virfuri sa te urmaresc cu privirea departe, mi-am lungit coloana pina la nori si-acum sta sa se fringa. Doar de n-ai mai trece cu filfiitul tau de aripi pe linga mine… O sa ma fringi, iar eu am sa ma risipesc in respiratiile oamenilor din jur, iar tu o sa filfii si o sa filfii din aripi pina n-o sa mai ramina din mine decit ideea de mine, ca un curent de aer rece de dimineata care-ti intra in camera cind deschizi fereastra pe jumatate adormit.

Tu nu esti om, tu esti un fel de pasare nemaivazuta caruia i-am prins in spate perechea mea de aripi albe… Tu ai grija, ai grija de mlastini… si de iubirea mea ai grija.

Te dispretuiesc putin… Tu nu stii sa ma cuprinzi, stii doar sa ma respiri. Ca pe oxigenul care-ti hraneste creierii… Ce putin imi dau seama ca-ti sint!
Vreau sa-mi spui ceva: de ce vrei de la mine atit de putin, cind ti-am dat si as putea sa-ti dau mult mai mult? Chiar nu intelegi, chiar nu vezi ca atit cit ti-am daruit tie ar fi fost pentru altii totul… Nu-ti dai seama ca tu ai avut deja secunda dementa in care te-am iubit cu toata dragostea pe care tu o vrei acum sub forma unei succesiuni infinite de secunde… N-ai simtit ca mine ca mai mult de-atit nu exista… doar mai putin… Putinul asta mi-l ceri acum.

Nu te-am iubit inainte si nici dupa secunda aia si tot ce-a urmat a fost pentru ca vroiam sa te fac sa intelegi ca eu sint una dintre acele fiinte care prefera intensitatea completa a unei instante plictiselii eternitatii…
Asa ca-mi tin respiratia si ma-nchin…

te voi fi iubit mereu
(deleted)



Au trecut sapte ani. Noua de cind ne-am cunoscut, opt de cind mi-ai scris scrisoarea asta si sapte de cind ai plecat si nu ti-am mai vazut nici macar fotografia. Stiu ca te-ai casatorit, stiu ca ai un copil; mai stiu ca te-am iubit, tot timpul asta, cu un amestec de disperare si speranta care nu m-a mai parasit de atunci. Mi-ai spus o data ca m-ai iubit doar o clipa; am strins, ca furnicile, fiecare moment alaturi de tine de care mi-am adus aminte, ca si cum as fi putut sa rascumpar, cumva, o viata alaturi de tine care mi-a scapat printre degete. Dupa toti anii astia, inca te iubesc – si o sa te iubesc pina la capat, fie si ca fantasma sau ca amintire; tin minte, cu precizia unui condamnat care isi aminteste sentinta, acel moment in care m-ai privit in tacere, pe plaja, cu umerii plini de nisip, ca si cum mi-ai fi cerut permisiunea sa iei ceva din mine. Nu era nevoie sa ceri.
Al tau, Bogdan"



amazing, isn't it?


I have not failed... I've just found 10.000 ways that won't work....

Offline

 

#156 2010-12-15 12:55:44

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: citate

* "Existăm vremelnic prin ceea ce luăm din jur, dar vom trăi veşnic prin ceea ce dăruim." (Douglas M. Lawson)
* "E bine să fii mulţumit cu ceea ce ai, dar nu cu ceea ce eşti." (Sir James MacKintosh)
* "If you win, you don't need to explain. If you lose, you shoud not be there to explain." (Adolf Hitler)
* "Deosebirea dintre iad şi rai nu poate fi dec?t aceasta: ?n rai poţi dormi c?t vrei, ?n iad niciodată. N-a pedepsit Dumnezeu pe om lu?ndu-i somnul şi d?ndu-i cunoaşterea? Este imposibil să iubeşti viaţa c?nd nu poţi dormi." (Emil Cioran)
* "Cu c?t sunt mai avantajat dacă trăiesc astăzi, dec?t dacă aş fi trăit ?n Egiptul de acum 4000 de ani?" (Emil Cioran)
* "Mulţumirea vine c?nd ?nţelegem că ceea ce ne dă Dumnezeu este mai bun dec?t ceea ce ne dorim." (Anonim)
* "Nu cred că Dumnezeu să fi făcut pe Eva din coasta noastră, căci atunci ar trebui să ne ?nţelegem cu ea şi altundeva dec?t ?n pat." (Emil Cioran)


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 

#157 2010-12-15 14:19:23

fluturascrys
Hero member
De la: Stuttgart
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 3486

Re: citate

John F. Kennedy - Iarta-ti dusmanii, dar niciodata nu le uita numele - mi se pare ideala pentru lumea din ziua de azi  chicot
Iubesti viata? Atunci nu risipi ca un nesabuit timpul, caci din timp este facuta viata! nu stiu de cine este ...dar sunta destul de bine chicot


Iarta-ti dusmanii, dar niciodata nu uita numele lor !

Offline

 

 Publicitate


loading...

#158 2010-12-15 14:35:17

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: citate

" Cand iti doresti un lucru tot Universul conspira in realizarea dorintelor tale." Paulo Coelho
" Dragostea este o fiinţă sălbatică. C?nd ?ncercăm să o ţinem ?n fr?u, ne distruge. C?nd ?ncercăm să o ?nchidem, ne ?nrobeşte. C?nd ?ncercăm să o ?nţelegem, ne tulbură." Paulo Coelho


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#159 2011-08-29 18:37:33

Wolley
Full member
Inregistrat: 2010-11-15
Mesaje: 916

Re: citate

"Decat grasa si frumoasa, mai bine slaba si urata" (din intelepciunea populara - citat amuzant auzit pe strada la o discutie intre 2 tipe de ~40 de ani)

Ultima oara a fost editat de Iasmina15 (2011-08-29 22:58:18)

Offline

 

#160 2011-08-29 22:50:41

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: citate

"Singura modalitate prin care poti sa scapi de o tentatie este sa i te supui." Oscar Wilde
lol

Offline

 

#161 2011-08-29 23:02:35

suzanaj
Sr. member
Inregistrat: 2010-04-22
Mesaje: 1281

Re: citate

O relatie tine exact atat cat trebuie - nu stiu cine a zis dar pt mine are inteles.


Exista doua moduri de a-ti trai viata:ca si cum nu ar exista miracole sau ca si cum totul ar fi un miracol.(albert einstein)

Offline

 

#162 2015-01-07 18:14:16

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: citate

Viata unei femei e noua parti mizerie si o parte magie... Si partile care par a fi magice devin adesea cele mai murdare dintre toate.
Dragostea inseamna otrava. O otrava dulce, da, dar tot te va ucide.
George R. R. Martin - Inclestarea Regilor

Offline

 

#163 2015-01-14 00:14:50

arianaliz
Full member
Inregistrat: 2009-12-05
Mesaje: 111

Re: citate

Psychology fact: Never base life decisions on advice from people who don't have to deal with the results of your decisions.

Durerea nu trece niciodataaaaaa.... doar te obisnuiesti cu ea

Happiness is not a destination, it?s a way of life

I am only one, but I am one. I cannot do everything, but I can do something. And I will not let what I cannot do interfere with what I can do. Edward Everett Hale

Daca nu esti fericit, atunci supravietuirea nu inseamna nimic; respiri dar nu traiesti cu-adevarat

E greu sa faci alegeri...dar mai greu e dupa ce le-ai facut si nu-s cele mai potrivite!

A fi fericit nu ?nseamna ca totul este perfect. Ci faptul ca ai decis sa vezi dincolo de imperfectiuni.

Iubeste-ma sau uraste-ma. Ambele sunt ?n favoarea mea... Daca ma iubesti voi fi mereu ?n inima ta. Daca ma urasti voi fi mereu ?n mintea ta.


In the end, we only regret the chances we didn't take, relationships we were afraid to have, and the decisions we waited too long to make.

Offline

 

#164 2015-07-08 16:46:19

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: citate

?Mi-am imaginat de mii de ori un alt sf?rșit. Mult timp m-am condamnat pentru tot ce nu i-am spus, pentru că nu i-am dăruit mai multă fericire?
Am rămas cu sufletul plin de regrete și cu o durere pe care timpul nu a vindecat-o, așa cum aș fi sperat, ci doar a anesteziat-o.
Unii oameni intră ?n viața noastră neinvitați, nedoriți, ca mai apoi să devină universul nostru. Dar ?ntr-o zi, ne părăsesc. Ne părăsesc forțați de destin, independent de voința lor, fără a avea șansa să ?și ia rămas bun. Ne părăsesc atunci c?nd nu ne așteptăm și poate c?nd depindem cel mai mult de ei. Ne părăsesc, lu?nd cu ei și o parte din sufletul nostru și din visurile noastre. Doare. Cu toate acestea, ne răm?ne ?n urma lor o poveste, chiar dacă nu o poveste cu final fericit. Ne răm?n lecții de viață și amintiri prețioase. ?nvățăm să iubim, să prețuim, să devenim dependenți, ca mai apoi să ?nvățăm să pierdem, să suferim și să devenim puternici...?

Fluturi


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#165 2015-12-21 18:55:40

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: citate


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#166 2016-01-03 10:57:34

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: citate

Of course I?ll hurt you. Of course you?ll hurt me. Of course we will hurt each other. But this is the very condition of existence. To become spring, means accepting the risk of winter. To become presence, means accepting the risk of absence?
? Antoine de Saint-Exup?ry, Manon, Ballerina


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#167 2016-01-20 10:19:53

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: citate


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#168 2016-01-23 22:49:27

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: citate


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#169 2016-07-10 22:17:37

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: citate

"Inima de gheata...
Inima unei femei ce s-a prefacut Intr-un sloi de gheata. Sculptat atat de fin si migalos in baierele trecutului. Femeia care a suferit atat de mult incat nu se mai poate recunoaste in oglinda. Chipul ei zambeste pe strazile aglomerate si ticsite cu alte chipuri ce zambesc inapoi. Trupul isi ascunde atat de bine vanataile simbolice cu care s-a obisnuit deja. Inima e franta. In mii de bucati si in zeci de povesti cu acelasi final, parca invocat.
Un final trist si ipotecat Intr-un colt uitat de suflet. O datorie a inimii ce trebuie platita inzecit. O dobanda a fiintei pe care o asteapta in serile in care-si plange singuratatea. Femeia care a suferit enorm... plange! Atat de mult pe interior."


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#170 2016-07-11 13:03:22

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: citate

"In pofida faptului ca ma dezamagise si ma ranise, nu puteam sa-l urasc. Eram suparata pe el si simteam nevoia sa il torturez cu reprosuri. Voiam sa-l fac sa simta toata durerea mea, sa simta gustul amar al vinovatiei, dar asta nu mi-ar fi adus mie alinare. Imi era ciuda ca nu-l puteam uri, fiindca aveam impresia ca daca l-as fi urat sau daca macar nu l-as mai fi iubit, suferinta mi-ar fi fost mai usoara.
    Cand cineva ne raneste avem tendinta sa cautam alinare in bratele protectoare ale cuiva care ne iubeste si in care avem incredere. Eu nu mai aveam brate primitoare care sa-mi ofere liniste si siguranta. Aveam doar bratele imaginare ale tatalui meu pentru a ma adaposti.
    Priveam omul care ma dezamagise cel mai tare. Avea un aer vinovat, spasit, resemnat. Nu-si ridica privirea si aveam impresia ca nici macar nu respira. Statea ca un condamnat care isi astepta ingrozit sentinta. Mi-am amintit de indata de tatal meu care imi spusese candva sa nu lovesc niciodata un om aflat la pamant, oricat de grava ar fi greseala lui."


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#171 2016-07-11 13:34:09

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: citate

"Multi vad in verigheta o bucata de metal care ocupa un loc pe deget, pastreaza sapunul la spalatul pe maini sau lasa urme cand se pune bronzul. E ceea ce alegem sa vedem. E ceea ce alegem sa traim. Ochii de carne percep atat. Am optiunea sa vad in verigheta cum sufletul meu a devenit unul si acelasi cu sufletul celuilalt . Si nu sta pe degetul de carne. Sta pe degetul Tau. Cand iti pui verigheta celuilalt, ii primesti in grija sufletul. "


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.