homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Citate-7


#115 2008-08-27 11:49:31

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: citate

si pe mine m a emotionat povestea aia grater

cateva citate

"Da numai atat cat poti... pentru unii va conta foarte mult"
"Be brave.Take risks.Nothing can substitute experience."-Coelho
"Nimic nu e departe cand iubesti"
"Poti da fara iubire dar nu poti iubi fara daruire"
"In viata risipim ani iar la moarte cersim clipe"-N Iorga


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 



#116 2008-08-27 11:56:49

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: citate

Vor exista mereu oameni care te vor r?ni, asa c? trebuie s?-ti p?strezi ?ncrederea si doar s? ai mai mult? grij? ?n cine ai ?ncredere si a doua oar?. Gabriel Jose Garcia Marquez

E dureros sa stii ca nu mai insemni nimic acolo, unde, candva insemnai totul! Socrate

Doar doua lucruri sunt infinite:universul si prostia umana;in legatura cu universul nu sunt sigur...(A.Einstein)

A positive attitude may not solve all your problems, but it will annoy enough people to make it worth the effort.

If we practice ?an eye for an eye and a tooth for a tooth?, soon the whole world will be blind and toothless. -Mahatma Gandhi

Prietenia sfarseste acolo unde incepe neincrederea. Seneca

Ultima oara a fost editat de mika (2008-08-27 11:56:59)

Offline

 

#117 2008-08-27 19:55:50

albinuTza_deea
New member
Inregistrat: 2008-07-05
Mesaje: 12

Re: citate

O femeie nu uita niciodata barbatii pe care i-ar fi putut avea, barbatul - pe cele pe care nu le-a putut avea

cei mai periculoshi sunt prietenii care raman cu tine pana atunci knd nu mai ai hartii...care raman cu tine pana in ultima zi sunt fratzii..fara loc de speculatzi

Lumea e la fel...toti suntem piesele perfecte dintr`un joc de sah pervers unde nu exista reguli si toti merg pe interes

De cate ori vad visele cum se sfarsesc ... de atatea ori ma ambitionez sa reusesc! Am drumul meu si asta nu se va schimba ... se aude o voce : shhh` : speranta moare ultima  !


Un barbat este pe jumatate indragostit de orice femeie care il asculta

Cu totii traim sub acelasi cer, dar nu avem toti acelasi orizont

Nu exista culmi de neatins, ci doar aripi prea scurte

Niciodata nu iti mai dori sa fii altcineva...nu'ti irosi viata incercand sa faci asta,oricat lumea'i de rea si drumul tau de greu...Intelegi tu cat esti de frumoasa pentru Dumnezeu

Din 10 prieteni stii ca 5 sunt falsi...Iar daca`apare o problema inca 3 fac pashi...Raman 1-2 care se cearta intre ei despre cum ar fi mai bine sa pazeasca banii tai.

Viata e un joc,cu multe nivele... Dak vrei sa treci la urmatorul,tre sa joci in multe feluri

Ce unii au si nu stiu sa pretuiasca,altii cauta si ar da orice sa aiba...!

viata e facuta s-o traiesti si tot ceti place'n lume sa iubesti orice zi s'o pretuiesti oricum ar fi si nu uita caci poate asta va fi ultima NEBUNIE!!!

Hotii iti cer Banii sau Viata, Femeile le vor pe AMANDOUA!!

Nu vreau sa reprezint totul pentru oricine...vreau sa insemn ceva pentru cineva anume


Nu regreta un lucru care candva te-a facut fericit!!!

Offline

 

#118 2008-09-03 22:47:18

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: citate

Vorbe dulci sunt usor de spus, lucruri dragute sunt usor de cumparat, dar oameni de treaba sunt greu de gasit.
Viata se termina cand incetezi sa visezi, speranta moare cand incetezi sa crezi, dragostea se termina cand incetezi sa mai tii la cineva, prietenia se sfarseste cand nu mai imparti, asa ca imparte cu cine crezi ca iti este prieten!
Sa iubesti fara conditii, sa vorbesti fara intentii ascunse, sa daruiesti fara motive, sa tii la cineva fara explicatii, e inima adevaratei prietenii!


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#119 2008-09-06 23:42:24

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: citate

Write the bad things that are done to you in sand, but write the good things that happen to you on a piece of marble. ~ Arabic Proverb


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2008-09-07 01:23:54

mewee
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 145

Re: citate

"There comes a time in your life when you realize who will always matter, who does matter, & who never did. So don't worry about people from your past, there's a reason why they didn't make it to your !!"
Fiecare femeie ar trebui sa foloseasca ce a primit de la ?Mama Natura? inainte ca ?Tatal Timp? sa i le ceara inapoi. (Laurence J. Peter)
?Omul este cea mai putin el ?nsusi, atunci cand vorbeste ?n propria persoana. Da-i o masca, şi el va va spune adevarul. ? Oscar Wilde
Cu cat judeci mai mult, cu atat iubesti mai putin (Honore de Balzac)
Sa-ţi spun ce este dragostea adevarata. E credinta oarba, umilinta fara preget, supunere desavarsita, ?ncredere şi daruire impotriva ta ?nsuti, impotriva lumii ?ntregi. Dragostea inseamnă sa iti dai inima si sufletul ?ntreg celui care ti le va zdrobi. (Charles Dickens)
Fereste-te deopotriva de prietenia dusmanului si de dusmania prietenului. (Nicolae Iorga)


cater to u boy hjarta

Offline

 

#121 2008-09-07 02:29:54

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: citate

"un om bun, este acela care atunci cand a putut sa faca rau, a ales sa faca bine" - nu stiu cui apartine, dar mi-am adus aminte acum cand am deschis topicul de el


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

#122 2009-07-15 16:17:34

annna
Hero member
Inregistrat: 2006-09-07
Mesaje: 2917
Site

Re: citate

Scrisoare de dragoste si deznadejde... 

... pentru barbatul meu pierdut printre vise si drumuri

Dragostea mea, iti scriu cu indarjire, pentru ca nu mai am alte puteri de-a ajunge la tine. Nu am decat cuvintele mele, care obliga noaptea sa nu mai sune a pustiu. Cat iti scriu, esti cu mine. Cat te iubesc, tu traiesti. Si-atunci vorbesc intruna, imi oblig mainile sa nu doarma niciodata, ci sa danseze pe taste ca sa te tina in viata, ca sa te pastreze al meu.
S-a pravalit peste noi o primavara buimaca, si mi-e cumplit de dor de toate visele noastre. Merg pe strazi aurite de soare si mi se face rau de fiorul gandului si al numelui tau. Din ramuri, si din ierburi, si din radacini imbibate de freamat tasneste parfumul tau amar si tandru, pe care l-am visat noapte de noapte. Iar sufletul meu, indaratnic, ma obliga sa raman pe loc. Sa respir. Si sa-mi aduc aminte.
Te porti ca si cum m-ai fi uitat. Ai vrea sa ma port ca si cum ai fi murit. Dar eu te simt viu, alerg o data cu tine prin parc si deschid, cu mainile tale, fereastra. Si stiu ca si tie ti-e dor. Nu cred ca m-ai putut uita, cand abia s-au rasturnat cifrele anului, si noi am trecut de mana, iubindu-ne, catre viata promisa, dorita. Nu cred ca ma vei putea uita, iubitul meu. Nu cred.
Eu nici nu incerc. Semnez si-acum, pe hartii pe care fac insemnari pentru cartile mele, cu numele tau. Asa cum mi l-ai rostit tu mai intai, si-ai asteptat, cu respiratia taiata, raspunsul meu, cuvantul care m-a dat tie, pentru totdeauna. Port secunda aceea cu mine mereu, o port in gand, cu demnitatea uimita cu care m-am bucurat de minunea intalnirii noastre, si a numelor noastre. Si-n fiecare dimineata ma privesc in oglinda cu ochii tai, care ma vad frumoasa, care ma fac sa fiu iubita de tine, iubinda de tine.
Dragul meu, ii rog pe oamenii din jur sa te caute. Nu stiu sa le spun unde esti, cine esti. Dar le povestesc cat esti de frumos, si cum mirosi ca stelele din noaptea noastra de dragoste? Minunea mea, mai stii cand ne-am iubit in vis, ca sa ni se nasca mai lesne, mai fara de teama sarutul, in viata de sange, de carne, de patimi? Mai stii cum ne trezeam in plina noapte, de teama sa nu ne pierdem dragostea? Mai stii cum ne strigam unul pe celalalt si ne-auzeam mereu? Cum ne sufocam de dor, si ochii tai tristi nu stiau sa planga, si-atunci plangeam eu pentru amandoi, nesfarsiri de rauri sarate, care sa netezeasca drumul de la mine la tine, sa surpe muntii dintre noi, sa rupa tacerile, sa alunge indoielile, sa curete pacatele, sa spele trecutul si sa ne dea viata aceea curata, in doi, pe care ne-o dorim?
Oamenii nu pricep mai nimic. Se uita lung la initiala ta, pe care-o port la gat mereu, si ridica din umeri. Altii zambesc pe furis. Unii ma bat pe umar, prefacandu-se intelegatori. Cum ai bate pe umar un nebun de care vrei sa scapi fara sa-i tulburi, si mai tare, neintelesurile. Insa eu insist si ii rog, plangand, sa te caute. Sa intrebe in stanga si in dreapta cine e cel mai frumos, si mai zvelt, si mai mandru, si mai al meu dintre toti barbatii pamantului? Cine mi-a spus Te iubesc in noaptea dintre ani? Cine mi-a promis ca va lupta pentru mine, pentru noi, ca sa-mi daruiasca minunea dorita si meritata de numele meu de poveste, de istoria mea de tristete, de nemarginirea noastra de speranta? Ii rog sa intrebe. Ii rog plangand.
Si pe tine te rog, dragul meu, visatul meu, sa-i auzi? sa raspunzi?



                                                                               Alice Nastase


nu pot sa zic decat... bestial... demential...


El, poate e singurul ce poate
Sa-mi promita, sa ma minta ca o sa treaca toate... smile

Offline

 

#123 2009-08-01 23:54:13

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: citate

"Quod me nutrit me destruit" (ce ma hraneste ma si distruge)


"Pacat ca ignoram pe cei ce ne adora...Si adoram pe cei ce ne ignora...Pacat ca ranim,pe cei ce ne iubesc...Si iubim pe cei ce ne ranesc?

?I'm not ur ex-girlfriend,I'm more like the best thing you've ever let go"

"Zambeste ... sa se intrebe lumea ce gandesti!"

"Si daca e alta care sa te faca mai fericit, nici nu te gandi, nimic de suferit."

"Vei cauta privirea mea in fiecare ea"

"Sunt ratacit in visele mele
Ca un copil cu ochii la stele
Sunt un nebun intr-o lume nebuna
Un visator..."

"Incerc intai de toate pe mine sa ma iert
Incetez sa mai caut ce credeam ca e perfect
Si dintre atatea amintiri o sa aleg doar ce-i frumos
O sa-ncerc macar odata sa nu vad totul pe dos"

"Ce n-as da sa nu fi fost totul atat de frumos...Sau tu acum asa de rece.Te iubesc.. Dar las` ca`mi trece"

"See, boy,
You had a keeper
But you didn't know
How to treat her  (Ciara - My love) "

"eu sunt copilul din tine, eu te ridic,te fac sa fi mai bun,  eu te las sa fi un pic nebun, eu sunt partea din tine care stie ce  e bine, sunt copilul din tine..."



Si la final, cel mai bun...nu stiu ce este, poezie, versurile unei melodii, o am de vreo 3 ani, dar mi se pare geniala.
"Atat as cere si eu o dorinta
dar am pierdut mai mult intr-o zi . .decat tine intr-o viata
casa nu mi-e casa iar iubirea e ca ana zidita in piatra
aceasta soarta pentru mine e un taler pe care se aseaza toata greutatea
Daca nu am avea nebunii,oare cum am mai depista normalitatea
timpul trece, distruge clipe
clipele trec, aceleasi clipe
acum timpul e altul, aceleasi clipe
acele clipe de iubire
Pe strazile pe care ieri cutreieram cu tine,
astazi ma plimb cu alta..
caut tacerea in cuvinte care-mi alina durerea
Caut prin cuvinte sa gasesc impacare
Stange lumina si aprinde o lumanare ..
si . .vino mai aproape . . langa mine
priveste-ma in ochi . .si nu clipi din pleoape
seara e pe sfarsit . . .. rasaritul e aproape
eu dorm relaxat si satisfacator
m-am trezit si mi-am rotit privirea calm,prin dormitor
nemasimtind acel parfum ispititor,
ma culc la loc si-astept sa mor
Intr-un trecut absurd al verbului a fi,
cand eu si tu si alta eram vii
Cand eu si tu iubeam ca doi copii
te-astept in statia de unde ai plecat ultima oara
E arsitza sau frig,e ceata sau furtuna
sub soarele torid sau sub un clar de luna
Inca mai sper la acea viata anterioara
Sa sar spre luna . . in speranta ca voi apuca o bucata
iubirea ce parea un joc odinoara
acum se zvarcoleste in noroi .. se chinuie sa moara
Odinioara singur, ieri cu tine, astazi incerc
sa imi fac loc prin pacla diafana. "



.....da, fain rau anna  :)

Ultima oara a fost editat de alexa123 (2009-08-01 23:57:25)


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 

#124 2009-08-01 23:57:03

addicted
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-12
Mesaje: 2052

Re: citate

Sunt multe insa ce-mi vine acum si se "aplica" : "Degeaba ii vorbesti celui ce nu vrea sa te asculte"  si " Ce usor este sa vezi paiul din ochiul altuia si sa nu vezi barna din ochii tai " smile

Ultima oara a fost editat de addicted (2009-08-02 00:04:11)



You can’t live a positive life with a negative mind.

Offline

 

#125 2009-08-02 12:28:19

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: citate

Gabriel Garcia Marquez ‘’

Daca pentru o clipa Dumnezeu
  ar uita ca sunt o marioneta din carpa si mi-ar darui o bucatica de viata, probabil ca n-as spune tot ceea ce gandesc, insa in mod categoric as gandi tot ceea ce zic. As da  valoare lucrurilor, dar nu pentru ce valoreaza, ci pentru ceea ce semnifica. As dormi mai putin,  dar as visa mai mult, intelegand ca pentru fiecare minut in care inchidem ochii,  pierdem saizeci de secunde de lumina. As merge cand ceilati se opresc, m-as trezi cand ceilalti dorm.   As asculta cand ceilalti vorbesc si cat m-as bucura  de o inghetata cu ciocolata!
          Daca Dumnezeu mi-ar face cadou o bucatica de viata,  m-as imbraca foarte modest,  m-as intinde la soare,  lasand la vederea tuturor  nu numai corpul,  ci si sufletul meu. Dumnezeul meu,  daca as avea o bucatica de viata...
          Daca Dumnezeu mi-ar face cadou o bucatica de viata,  m-as imbraca foarte modest,  m-as intinde la soare,  lasand la vederea tuturor  nu numai corpul,  ci si sufletul meu. Dumnezeul meu,  daca as avea o bucatica de viata...



"Bucuria e un melc ce se taraste, in timp ce nenorocirea e un cal de curse salbatic. "- V.V. Miakovski’’

"Oamenii lipsiti de noblete sufleteasca, se apleaca si scormonesc in ghena vietii partenerului de scena sociala, fara a-si asuma riscul mirosurilor pestilentiale!"



“  Femeile sunt precum merele neculese. Cele mai bune sunt in varful pomului. Majoritatea barbatilor nu vor sa se intinda dupa cele bune fiindca se tem sa nu cada si sa se raneasca. Prefera, in schimb, merele cazute pe jos, care nu sunt la fel de bune, dar usor de luat. Merele din varful pomului se gandesc ca este ceva in neregula cu ele, cand,
de fapt, sunt extraordinare. Trebuie numai sa astepte sa apara barbatul potrivit, care sa fie suficient de curajos sa urce pana in varful pomului.”


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#126 2009-08-02 13:05:03

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: citate

genial mi se pare Garcia asta hjarta


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 

#127 2009-08-02 14:04:14

BratzG
Sr. member
Inregistrat: 2009-02-12
Mesaje: 1222

Re: citate

toate citatele  sunt din carti citite de mine,care mi`au placut foarte mult.Enjoy!

Oscar Wilde 
-"Imi aleg prietenii dupa frumusetea chipului,cunostiintele dupa valoarea caracterului si dusmanii dupa forta intelectului"
-"De ce sa folosim cuvinte mari?
   Inseamna atat de putin"
-"Fidelii cunosc latura triviala a iubirii,numai infidelii cunosc tragediile ei"
-"Valoarea unei idei nu are nimic de a face cu sinceritatea celui care o exprima"

Dostoievski
-"Dragostea abstracta pentru umanitate ascunde aproape intodeauna o iubire egoista pentru tine insuti"
-"..in nemarginirea propriei tale dureri gasesti uneori o placere taioasa"
-"Cel mai inteligent dintre toti,dupa parerea mea,este cel care ,cel putin o data pe luna se considera imbecil"
-"Viata e duelul lui Dumnezeu cu Diavolul ,iar campul de batalie sunt eu"

Goethe

-"O viata fara scop e o moarte timpurie"
-"Eu otrava o amestec
  Eu pumnalul il ascut
  De iubesti cumva pe alta
  Tine minte,esti pierdut."
-"Fapta este totul,gloria nu inseamna nimic"
-"Talentul se faureste in tacere ,iar caracterul in valtoarea vietii"
-"Multi traiesc viata,putini  o percep"

si preferatele mele...
Nietzche
-"Creatia-singurul suras al tragediei noastre"
-"Daca vrei odihna ,crede.Daca vrei adevarul- cauta si sufera"
-"Nu exista fapte,ci doar interpretari"
-"Care este adevarul?E omul una din gafele lui Dumnezeu sau Dumnezeu una din gafele omului?
-"Omul este o franghie care leaga bestia de supraom-o franghie peste abis"

Victor Hugo
-"Progresul e scopul final.Idealul e calauza"
-"Mizeria ofera.Societatea primeste"
-"Trecutul are o fata:superstitia ,si o masca:ipocrizia"
-"Nu exista neant.Nu exista zero.Totul este ceva.Nimic nu inseamna nimic"

si mai am un caiet intreg,dar mi asa leneee:))


eu,tu si restul lumii...

Offline

 

#128 2009-08-02 14:35:53

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: citate

Gabriel Garcia Marquez ‘’
Dumnezeul meu,  daca as avea o bucatica de viata...
           N-as lasa sa treaca nici o zi fara sa le spun oamenilor pe care ii iubesc,  ca ii iubesc.   As convinge pe fiecare femeie sau barbat  spunandu-le ca sunt favoritii mei  si as trai indragostit  de dragoste. Oamenilor le-as demonstra  cat se insala  crezand ca nu se mai indragostesc cand imbatranesc,  nestiind ca imbatranesc  cand nu se mai indragostesc Unui copil i-as da aripi,  dar l-as lasa  sa invete sa zboare singur Pe batrani i-as invata ca moartea  nu vine cu batranetea,  ci cu uitarea. Atatea lucruri am invatat de la voi, oamenii...
         Am invatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe varful muntelui,  insa fara sa bage de seama ca adevarata fericire rezida  in felul de a-l escalada.
          Am invatat ca  atunci cand un nou nascut  strange cu pumnul lui micut,  pentru prima oara,  degetul parintelui,  l-a acaparat pentru totdeauna    Am invatat
ca um om are dreptul  sa se uite in jos la altul,  doar atunci cand  ar trebui sa-l ajute sa se ridice.  Spune intotdeauna  ce simti si fa  ceea ce gandesti.
        Daca as stii  ca asta ar fi ultima oara  cand te voi vedea dormind,  te-as imbratisa foarte strans si l-as ruga pe Dumnezeu sa fiu pazitorul sufletului tau.
          Daca as stii ca asta ar fi ultima oara  cand te voi vedea iesind pe usa, ti-as da o imbratisare,  un sarut  si te-as chema inapoi  sa-ti dau mai multe.
          Daca as stii ca asta ar fi ultima oara  cand voi auzi vocea ta, as inregistra fiecare dintre cuvintele tale pentru a le putea asculta o data  si inca o data  pana la infinit.
         Daca as stii  ca acestea ar fi ultimele minute  in care te-as vedea,  as spune te iubesc. Nu mi-as asuma,  in mod prostesc, gandul ca deja stii.
            Intotdeauna exista ziua de maine si viata ne da de fiecare data  alta oportunitate pentru a face lucrurile bine,   dar daca cumva gresesc  si ziua de azi este tot ce ne ramane, mi-ar face placere  sa-ti spun cat te iubesc,  ca niciodata nu te voi uita! Ziua de maine  nu-i este asigurata nimanui,  tanar sau batran.  Azi poate sa fie ultima zi  cand ii vezi pe cei pe care-i iubesti. 
            De aceea, nu mai astepta,  fa-o azi,  intrucat daca ziua de maine
nu va ajunge niciodata, in mod sigur vei regreta ziua cand nu ti-ai facut timp pentru un suras,  o imbratisare,  un sarut  si ca ai fost prea ocupat  ca sa le conferi  o ultima dorinta
        Sa-i mentii pe cei pe care-i iubesti aproape de tine,  spune-le la ureche  cat de multa nevoie ai de ei,  iubeste-i  si trateaza-i bine,  ia-ti timp sa le spui  imi pare rau,
iarta-ma,  te rog  si toate cuvintele  de dragoste  pe care le stii  Nimeni  nu-si va aduce aminte  de tine  pentru gandurile tale secrete
Cere-i Domnului  taria  si intelepciunea  pentru a le exprima. Demostreaza-le prietenilor tai  cat de importanti sunt pentru tine


Nu cunoastem decat ceea ce ?mblanzim, zise vulpea. Oamenii nu mai au timp să cunoasca nimic. Cumpara lucruri de-a gata, de la negutatori. Cum insa nu exista negutatori de prieteni, oamenii nu mai au prieteni. Dacă vrei sa ai un prieten imblanzeste-ma. (Micul Print  Antoine de Saint-Exupery)


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#129 2009-08-02 15:05:42

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: citate

Citatele mele preferate:

  De as grăi in limbile oamenilor si ale ingerilor, iar dragoste nu am, facutu-m-am aramă sunătoare si chimval răsunător.  Si de as avea darul proorociei si tainele toate le-as cunoaste si orice stiinta, si de as avea at?ta credintă inc?t să mut si muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.  Si de as impărti toată avutia mea si de as da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseste.
   Dragostea rabdă indelung; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se laudă, nu se umfla de mandrie. Dragostea nu se poartă cu necuviintă, nu caută ale sale, nu se aprinde de m?nie, nu g?ndeste răul.  Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.  Toate le suferă, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.  Dragostea nu va pieri  niciodată. (1 Corinteni 13: 1-8)

De departe portiunea asta din Biblie mi se pare ca descrie dragostea asa cum o vad eu. Pentru mine e descrierea perfecta a dragostei in cuvinte simple dar pe care sufletul meu nu stiu, le imbratiseaza mai mult ca orice.

" You can't fix stupid. There's not a pill you can take, there's not a class you can go to. Stupid is forever" Ron WHite

Este un citat trist dar adevarat. Ador pe acest comediant, si va recomand sa vedeti filmuletul asta, e scurt si foarte amuzant.



sper ca nu e problema ca am pus link, dar chiar merita vazut.

Offline

 

#130 2009-08-02 22:33:57

November
Full member
De la: In Noiembrie
Inregistrat: 2008-10-05
Mesaje: 661

Re: citate

L'essentiel est invisible pour les yeux...
imi place mult...

Offline

 

#131 2009-08-02 23:33:54

mya_mya
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-03-18
Mesaje: 141

Re: citate

Cel care e ?ndrăgostit cu pasiune devine inevitabil orb din cauza obiectului iubirii sale, deşi ?n general ?şi recapătă vederea la opt zile după căsătorie.
Nu-mi daţi sfaturi. Ştiu să greşesc şi singur!
Deţinerea puterii corupe inevitabil raţiunea.
Ştiinţa reprezintă cunoaştere organizată. ?nţelepciunea reprezintă viaţa organizată.
Cel ce se t?răşte ca un vierme, să nu se pl?ngă dacă e strivit sub picioare.
Arta nu urmăreşte reprezentarea unui lucru frumos, ci frumoasa reprezentare a unui lucru.
O propoziţie incorectă e neapărat falsă, dar o propoziţie corectă nu e neapărat adevărată.

Imaturitatea este incapacitatea de a-ţi utiliza inteligenţa fără a fi ghidat de o altă inteligenţă.
Multe cărţi ar fi reuşit să fie mai clare dacă nu şi-ar fi dorit să fie at?t de clare.
Nu trebuie să dăm crezare la tot ce spun oamenii, dar nici să credem că ei vorbesc absolut fără de vreun temei.

si preferata mea:
Inteligenţa unui individ se măsoară ?n cantitatea de incertitudini pe care e capabil să le suporte.

                                           Immanuel Kant


"Traind in cercul vostru stramt
Norocul va petrece
Ci eu in lumea mea ma simt       
Nemuritor si rece"

Offline

 

#132 2009-08-03 00:02:04

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: citate

Eu vi le servesc in engleza... mi se pare ca suna mult mai bine decat in romana:
"Music is my religion." [Jimi Hendrix]
"And thus I clothe my naked villainy
With old odd ends, stol'n forth of holy writ;
And seem a saint, when most I play the devil." [William Shakespeare]

Offline

 

#133 2009-08-03 20:32:59

extra
Banat
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 704

Re: citate

PillBlast a scris:

Citatele mele preferate:

  De as grăi in limbile oamenilor si ale ingerilor, iar dragoste nu am, facutu-m-am aramă sunătoare si chimval răsunător.  Si de as avea darul proorociei si tainele toate le-as cunoaste si orice stiinta, si de as avea at?ta credintă inc?t să mut si muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.  Si de as impărti toată avutia mea si de as da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseste.
   Dragostea rabdă indelung; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se laudă, nu se umfla de mandrie. Dragostea nu se poartă cu necuviintă, nu caută ale sale, nu se aprinde de m?nie, nu g?ndeste răul.  Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.  Toate le suferă, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.  Dragostea nu va pieri  niciodată. (1 Corinteni 13: 1-8)

De departe portiunea asta din Biblie mi se pare ca descrie dragostea asa cum o vad eu. Pentru mine e descrierea perfecta a dragostei in cuvinte simple dar pe care sufletul meu nu stiu, le imbratiseaza mai mult ca orice.

" You can't fix stupid. There's not a pill you can take, there's not a class you can go to. Stupid is forever" Ron WHite

Este un citat trist dar adevarat. Ador pe acest comediant, si va recomand sa vedeti filmuletul asta, e scurt si foarte amuzant.



sper ca nu e problema ca am pus link, dar chiar merita vazut.

Sa va mai spun ca si mie imi plac citatele Bibliei? big_smile
As vrea sa dau un citat din Sfanta Scriptura, de felul cum ati dat voi pana acum, dar nu am gasit. Ele sigur exista, dar eu caut acele citate care sunt sub forma unor indemnuri, fagaduinte si incurajari din partea lui Dumnezeu; caci atunci cand esti intristat sau esti intr-o situatie mai putin placuta, o fagaduinta te poate ajuta, te poate incuraja, pe cand un citat ca cele pe care le-ati dat voi, nu trec mai departe de stadiul de a fi placute.
"Pot sa se mute muntii, pot sa se clatine dealurile, dar dragostea Mea nu se va muta de la tine, si legamantul Meu de pace nu se va clatina, zice Domnul, care are mila de tine." Isaia 54:10
"Poate o femeie sa uite copilul pe care-l alapteaza, si sa n-aiba mila de rodul pantecelui ei? Dar chiar daca l-ar uita, totusi Eu nu te voi uita cu niciun chip". Isia 49:15

  Acestea nu sunt simple citate, caci la vreme de nevoie te ajuta cu adevarat. Simti ca Insus Domnul iti vorbeste; si daca El ti-a vorbit si te-a incurajat in felul acesta, atunci... chiar ca esti incurajat.
Si Biblia este plina de incurajari de felul acesta. Ea nu este alcatuita doar din simple citate, ci cuvintele ei sunt scrise tocmai pentru ca sa ofere ajutor omului, nu doar ca sa ii fie placute. Tocmai de aceea PillBlast nu ai gasit intelesul citatului pe care l-ai dat. Dar daca tu vei fi atrasa de lucrurile spirituale, vei intelege pe deplin despre ce vorbea Pavel pe care l-ai citat.

Ultima oara a fost editat de extra (2009-08-03 20:38:32)


http://setapartlife.com/Faithfully_%7BOriginal%7D.html

"...Orice ni se da bun si orice dar desavarsit este de sus, pogorandu-se de la Tatal luminilor, in care nu este schimbare, nici umbra de mutare"Iacob 1:17

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.