homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Tratament pentru trichomonas-4


#58 2008-02-08 01:29:46

anca-mihaela
Full member
Inregistrat: 2007-11-06
Mesaje: 212

Re: Tratament pentru trichomonas

buna..dupa mult timp..am reusit si eu sa fac acele analize..nu acum..inainte de sarbatori...si nu a fost trichomonas...dar vreau sa zic,ca de atunci am incercat sa raman insarcinata si nu am reusit..sunt 4 luni de cand am intrerupt anti`bebe..si nimik...poate ca gresesc ca postez aici dar va rog sa ma ajute si pe mine cineva cu un calcul pt per fertila..poate nu am calculat eu bine...noiembrie 2007:05-09,decembrie 2007:03-06,ianuarie 2008:04-08,februarie 2008:02-06.cin ma ajunta?pls mult d tot


Minunea vietii noastre!smile

Offline

 



#59 2008-02-08 01:47:34

adinush
New member
Inregistrat: 2008-02-04
Mesaje: 27

Re: Tratament pentru trichomonas

vad ca ai ciclu regulat..numara 11 zile incepand din prima zi a ciclului si dupa ce acestea se termina vine perioada de fertilitate maxima..nu e o regula si nu la toate femeile se aplica..dar cica asa ar fi in general.am inteles ca esti in anglia si vreau sa te intreb stii cumva in anglia metronidazolul ce denumire are?prietenul meu e acolo..trebuie sa ia dar nu stie cum se cheama,cum trebuie sa ceara la farmacie.ms mult


Nu face o femeie sa planga pentru ca Dumnezeu ii numara fiecare lacrima...applause

Offline

 

#60 2008-02-08 09:46:05

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Tratament pentru trichomonas

asta este metoda calendarului, nu numara atatea zile de la prima zi, etc...

Metoda calendarului(Ogino-Knauss) se bazeaza pe constatarea ca ovulatia se produce aproximativ cu 2 saptamini inainte de menstruatia urmatoare(aproximativ la mijlocul ciclului menstrual).Se va tine cont de faptul ca durata de viata a spermatozoizilor este de 7-8 zile(si uneori si capacitatea de fecundare se mentine tot atit). Ovulul isi mentine capacitatea de a fi fertilizat 12-24 ore dupa ovulatie.Pentru un ciclu menstrual regulat de 28 zile perioada fertila va fi intre a 7a si a 16a zi.Pentru situatia unui ciclu menstrual neregulat, formula de calcul propusa de Ogino este: x=10+n-28 si y=17+N-28. Unde: x este prima zi a perioadei fertile , y este ultima zi a perioadei fertile , n este numarul de zile ale ciclului cel mai scurt si N este numarul de zile ale ciclului cel mai lung.

Se cere ca femeia sa aiba un calendar precis al duratei ciclurilor menstruale pe o durata de minim 6 luni.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#61 2008-02-08 11:33:17

anca-mihaela
Full member
Inregistrat: 2007-11-06
Mesaje: 212

Re: Tratament pentru trichomonas

buna dimineata..adinush nu stiu cum se numeste,dar o sa ma interesez si daca aflu iti spun.eu_vreau stiu de formula..doar ca nu pot sa am un calendar precis de minim 6 luni pt ca abia de 4 luni nu mai iau anticonceptionale.ma asteptam ca in timpul asta sa se intample minunea..dar vad ca nu.si am aflat la analizele care le`am facut acum in tara ca am rh- sa fie asta vre`o problema?si plus o sarcina pierduta?ms mult de raspuns


Minunea vietii noastre!smile

Offline

 

#62 2008-02-08 11:35:44

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Tratament pentru trichomonas

nu e nicio problema cea cu rh. cand vei fi insarcinata trebuie mentionat asta medicului si el va sti cum sa procedeze.


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2008-02-08 11:40:19

anca-mihaela
Full member
Inregistrat: 2007-11-06
Mesaje: 212

Re: Tratament pentru trichomonas

ok..ms..o sa am incredere..sper sa se intample cat de curand


Minunea vietii noastre!smile

Offline

 

#64 2008-02-08 11:45:55

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Tratament pentru trichomonas

bafta!


mami de minuni hjarta

Offline

 

#65 2008-04-24 12:29:07

louie
New member
Inregistrat: 2007-12-18
Mesaje: 18

Re: Tratament pentru trichomonas

buna! am si eu o intrebare, daca ati putea sa imi raspundeti va rog frumos...pot sa iau ovule flagyl chiar daca am sptting de la anticonceptionale?...pt ca e prima data knd iau novynette si am spotting de la ele....insa am de tratat un TRICHOMONAS cu ovule si nu stiu daca e bine sa le iau avand in vedre spottingul...mai am si tinizol de luat, e vreo problema daca iau si anticonceptionale?

Ultima oara a fost editat de louie (2008-04-24 12:39:31)

Offline

 

#66 2008-04-24 12:32:48

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Tratament pentru trichomonas

da, poti...presupiun ca nu e abundenta singerarea


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#67 2008-04-24 12:40:52

louie
New member
Inregistrat: 2007-12-18
Mesaje: 18

Re: Tratament pentru trichomonas

nu, nu este abundenta....multumesc pt raspuns

Offline

 

#68 2010-04-20 13:52:59

pufu
Sr. member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2008-06-28
Mesaje: 1298

Re: Tratament pentru trichomonas

buna  tuturor
azi mi-am luat rezultatul analizelor de secretie vaginala si mi s-a supus ca am vaginita mixta...
mi s-a dat tratament pt trichomonas atat mie cat si prietenului: fasigyn capsule, eu 4 prietenul 4 (toate o data), flagyl ovule, si clotrimazol unguent pt amandoi.
mi-a spus ca putem avea relatii sexuale in timpul acesta, insa numai cu prezervativ
este in regula?...pentru ca pe aici am inteles ca unora li s-a interzis sa aiba relatii in acest timp...
mentionez ca nu am scurgeri decat slabe( inainte de menstruatie mai mult), iar mancarimi nu am observat....chiar nu ma asteptam sa am ceva...


Tot ceea ce suntem este rezultatul a ceea ce am gandit. - Buddha

Offline

 

#69 2010-04-20 15:11:42

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: Tratament pentru trichomonas

Atata timp cat sunt cu prezervativ, poti, pentru ca nu mai exista riscul sa faci ping-pong cu infectia de la unul la celelalt..

Offline

 

#70 2010-08-19 22:55:37

laurica8235
Membru
Inregistrat: 2010-08-07
Mesaje: 4

Re: Tratament pentru trichomonas

Buna seara,
Am si eu o problema cu acest trichomonas, am facut deja trei tratamente, si tind sa cred ca va exista si cel putin un al patrulea, insa astept rezultatul analizei.

Sincer nu stiu ce sa fac, initial doamna doctor mi-a spus ca nu am de ce sa ma ingrijorez, ca imi da tratament si va trece, insa acum deja incepe sa-mi explice ca de fapt se vindeca destul de greu trichomonas-ul si ca trebuie sa perseverez pana va trece.

Rog va rog sa-mi da-ti un sfat, cu priovire la ceea ce ar trebui sa fac in acest moment, (ma gandesc sa schimbul doctorul)

I     Rezultat Prima analiza:
- Prezenti Trichomonas vaginalis cu reactie inflamatorie acuta. Absenta Candida albicanis.

Tratament : Tinizol 4 pastile doza unica, pauza 14 zile, si inca o doza unica, si eu si partenerul
                 Cervugid ovule  1ovul/zi  7 zile  , bineinteles si partenerul a primit o crema

II  Rezultat a doua analiza:

Prezenti Trichomonas vaginalis si filamente de Leptotrix, cu reactie inflamatorie acuta. Absenta Candida albicanis

Tratament:  Tinizol 4 pastile doza unica, pauza 14 zile si iar doza unica
                  Macmiror complex 500 , 1 ovul/zi , 1 cutie (nu mai tin minte acum cate ovule au fost)

Partenerul a continuat cu crema si a luat si tinizolul

III   Rezultatul nr. 3

Prezenti Trichomonas vaginalis si abundenta monoflora cocobacilara, extra si intra celulara, cu reactie inflamatorie moderata. Absenta candida albicanis.

Tratament: Tinizol 4 pastile doza unica, pauza 14 zile si iar doza unica
                 Flagyl ovule, o cutie, 1 ovul/zi

Mentionez ca de cand am inceput tratamentul ne-am abtinut de la relatii sexuale.

Am intrebat la al doilea rezultat ce este cu  ,,Filamente de Leptotrix'' insa mi-a spus ca nu reprezinta o problema, si sa ne concentram pe trichomona, deasemenea nu am obtinut raspuns nici cu privire la ce ar putea insemna ,,Abundenta monoflora cocobacilara extra si intracelulara''.

Dupa cum am mai spus astept acum rezultatele analizei de secretie, insa sunt convinsa ca nu mi-a trecut, am toate simptomele si chiar si parca chiar mai rele decat au fost la inceput.

Va rog daca poate sa-mi zica cineva , daca au fost bune tratamentele si doar sa continuii pana imi va trece, sau e doar e vorba de a scoate bani de la mine (iar tratament ioc), ma duc la o clinica privata si chiar cheltui ceva bani la fiecare intrare pe usa doctorului.

Nu imi pun problema unei contaminari, la ultimul tratament sotul chiar a fost plecat, si inca mai este, si oricum am fost foarte cuminti, lenjeria o spal la 95 grade, si cu clatire suplimentara...  nu stiu ce sa mai fac, e clar ca in momentul in care sotul se va intoarce, nu se mai pune problema sa stam cuminti, deja cred ca ne-ar  afecta prea tare.

Multumesc frumos anticipat
Va rog frumos un raspuns  nustiu

Daca se poate de la Doctoressa, intrucat am citit tot pe aici pe site, un raspuns dat de Doctoressa cum ca trichomasul se trateaza  usor, spre foarte usor, insa la mine nu vrea sa dispara acest parazit.

Ultima oara a fost editat de laurica8235 (2010-08-20 21:33:51)

Offline

 

#71 2010-08-20 19:28:28

ange_lyka
New member
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 24

Re: Tratament pentru trichomonas

Am fost si eu la medik si mam tratat de trichomonas....in urma caruia mia aparut candidoza!!!Prietenul meu cu care locuim impreuna nu a facut tratamentul odata cu mine....la inceput abia acum!!!Vreau sa va intreb daca noi nu avem contact sexual,traim impreuna....poate ca trichomonas de la el sa se transmita la mine prin alte metode (stergar,burete de baie etc.)

Offline

 

#72 2010-08-25 09:57:04

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Tratament pentru trichomonas

trichomonas se transmite doar pe cale sexuala.
de asemenea, se trateaza foarte usor cu flagyl sau tinizol, in doza unica de 2g(4 pastile)
Partenerii trebuie tratati simultan
Leptotrix e o ciuperca, nu m-as stresa din pricina ei pina una alta iar cocobacilii sunt gardnerella(aparitia lor face ca simptomele sa fie mai rele)
eu una as schimba laboratorul pina una alta....tratamentele primite sunt ok deci infectiA AR TREBUI SA DISPARA(SA FI DISPARUT DE MULT)...schimba deci laboratorul unde recoltezi si faci analizele


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#73 2010-08-25 16:58:48

ange_lyka
New member
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 24

Re: Tratament pentru trichomonas

pai e mare problema daca ne tratam pe rind?

dar daca faci dragoste cu prezervativul se poate transmite trihomonas?
multumeasc pentru atentie!!!

Offline

 

#74 2010-08-25 21:01:04

amena
New member
Inregistrat: 2010-08-25
Mesaje: 12

Re: Tratament pentru trichomonas

am si eu o intrebare....am fost la doctor j mi-a zis k am tricomonas...si mi-a dat tratament ku ovule j antibiotic.dar... am avut un contact sexual neprotejat knd mai aveam ultimul ovul de luat....as vrea sa stiu care ar fi sansele sa fi luat j el tricomonas?cesafac

Offline

 

#75 2010-08-27 00:13:26

daniela.popescu
Membru
Inregistrat: 2010-02-08
Mesaje: 4

Re: Tratament pentru trichomonas

Buna,
Eu am avut aceasta bacterie trichomonas si am facut tratament cu fluomizin ovule 6 zile si atrican 4 zile, una la 12 ore si a dat rezultat dupa care au revenit simptomele si am repetat, momentan sunt ok.

Offline

 

#76 2010-08-27 01:11:18

ange_lyka
New member
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 24

Re: Tratament pentru trichomonas

dar eu pot afla raspunsul la intrebarea mea de mai sus?am nevoie urgent sa stiu...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.