homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor-5


#77 2009-06-29 20:58:24

paqushikka
Membru
Inregistrat: 2009-06-29
Mesaje: 3

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

am si eu o intrebare...am facut pauza la pastile timp de 4 luni...de 3 luni am inceput s le iau iar si astazi am avut o scurgere maronie...si mai am de luat 1 saptamana din folie...ma puteti lamuri ce se intampla ?

Offline

 



#78 2009-06-29 21:34:57

V's bunny
Full member
Inregistrat: 2009-05-03
Mesaje: 618

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Acea sangerare se numeste spotting si a aparut din cauza ca ai inceput sa iei pastilele dupa o pauza. E normal.

Offline

 

#79 2009-06-29 22:15:03

paqushikka
Membru
Inregistrat: 2009-06-29
Mesaje: 3

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

pai da dar...dupa 3 luni ??? adik nu e cam tarziu sa mai apara astfel de sangerari ?

Offline

 

#80 2009-06-29 22:23:39

V's bunny
Full member
Inregistrat: 2009-05-03
Mesaje: 618

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Se mai intampla, insa daca se repeta cel mai bine ar fi sa consulti un medic pt a le schimba.

Offline

 

#81 2009-06-30 08:49:32

paqushikka
Membru
Inregistrat: 2009-06-29
Mesaje: 3

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

multumesc frumos pt raspuns puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2009-07-17 21:35:58

mari21
Membru
Inregistrat: 2009-07-17
Mesaje: 1

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

am tot citit pe forum si miai dat seama in prima luna cand am luat anticonceptionalele am avut spotting (noroc de voi ,am fost foarte panicata pe moment cand vedeam ca nu mai imi trece) acum sunt la a doua luna de pastile nu mai am asemenea probleme....dar in timpul contactului sexual am avut dureri si sangerari si iar mam uitat pe forum si m-am speriat ingrozitor ca nu cumva sa am vreo rana pe col asa ca am dat fuga la ginecolog.....doctorul mi-a zpus ca am o infectie (tin sa mentionez ca am si scurgeri destul de abundente galbui)si ca este posibil ca din cauza asta sa fie.Voi ce ziceti? Dar daca aceste sangerari din timpul actului sexual sunt din cauza anticonceptionalelor cat vor dura?sad

Offline

 

#83 2009-07-17 22:10:35

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Daca sangerarile apar DOAR la contact, nu sunt de la anticonceptionale. Fa un papanicolau si analiza de secretie.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#84 2009-07-18 21:35:41

elisamagda
Membru
Inregistrat: 2009-07-18
Mesaje: 2

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Buna, nu stiu daca am "nimerit" bine topic-ul, dar am o problema asemanatoare, menstruatia mi-a venit pe 28 iun, s-a incheiat pe 3 iul, pe 8 iul am inceput sa am o secretie maronie(in ultimele 2 luni am mai patin dar doar pt 3-4 zile in perioada ovulatiei)care nu se mai incheie, sunt aproape 2 saptamni si nu mai scap de ea, in 2 dintre zilele din acesta perioada am si sangerat ,nu a fost doar maronie, e normal sa am un spotting asa lung, nu mi s-a mai intamplat niciodata, am 22 ani si nici anticonceptionale nu am luat inca , de luna vitoae mi s-a prescris desorelle, daca aveti vreo idee, v-as multumi:)

Offline

 

#85 2009-07-18 21:56:00

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

elisa, normal nu e, ar trebui sa mergi la medic

Offline

 

#86 2009-07-22 22:23:29

elisamagda
Membru
Inregistrat: 2009-07-18
Mesaje: 2

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Multumesc lady, am fost la doctor, mi-a spus ca am o dereglare hormonala puternica si mi-a dat orgametril cate 4 pe zi pana se opreste si vad ca isi fac efectul, si cate 2 pe zi inca 10 dupa, iar in momentul in care se termina tratamentul va trebui sa-mi vina menstruatiasi mi-a recomandat inelul contraceptiv pt reglare.

Offline

 

#87 2009-07-28 22:42:55

Marlyn
Full member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 504

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Daca iei antibiotice in pauza de 7 zile, tot iti scade protectia? Eu am luat antibiotic in pauza de sapte zile. Si am spotting si dureri.

Offline

 

#88 2009-07-29 12:03:23

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

daca iei strict in pauza de 7 zile antibioticul nu afecteaza protectia...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#89 2009-08-03 23:28:43

madalinad
Membru
Inregistrat: 2009-08-03
Mesaje: 1

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

iar marvelon28 de 9 luni si pana acum nu am intampinat nicio problema, dar azi a aparut spottingul cand mai am de luat 4 pastile pana la cele placebo. mentionez ca in ultima luna am inceput o dieta bazata pe consumul de ceai verde si ca in trecut (cand nu luam anticonceptionale) au aparut anumite dereglari ale ciclului menstrual. Consultand forumul am inteles ca nu poate fi vorba de o sarcina mai ales ca am luat pastilele constant, la aceeasi ora, mai putin acum 2 luni cand am incurcat 2 pastile cu cele placebo si am intretinut si relatii sexuale neprotejate. Mentionez ca acest incident a avut loc la inceperea unei noi foli, deci practic am facut o pauza de 9 zile si nu de 7, insa ultimele doua menstruatii au venit normal, in ziua in care veneau de obicei. Urmeaza sa consult un medic, dar imi doresc sa primesc si un raspuns pana la programare. multumesc!

Offline

 

#90 2009-08-03 23:47:59

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

madalina, cel mai probabil e o mica dereglare din diverse motive( cum ar fi dieta la tine). daca acest incident nu se mai repeta teoretic nu sunt probleme. vorbeste si cu medicul tau

Offline

 

#91 2009-08-04 20:22:05

iulianaandreea
New member
Inregistrat: 2009-08-04
Mesaje: 13

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

buna. am si eu o rugaminte va rog mult ajutati-ma si pe mn iau AC stodette si dupa ce mi-a trecut menstruatia inca imi mai vine niste sangerari in fiecare zi.e normal asa ceva e de la ac sau trebuie sa le intrerup? e prima luna in care iau ac

Offline

 

#92 2009-11-19 23:24:50

pinkgirl
Membru
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 2

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

iau anticonceptionale logest de 1 an. acum 2 luni, la jumatatea foliei mi-au aparut sangerari usoare(catyeva firisoare), care au durat pana la venirea menstrei .am fost la doctor, si mi-a spus ca daca mai continua sangerarea sa iau urmatoarea luna antibb yaz sai yasmin .s mi-am facut si o eco transvaginala , si a spus ca totul e ok , si ca am un chistulet mic, de sange.. luna urmatoare nu am mai avut nici un fel de sangerare.totul a fost normal. doar ca luna aceasta iar a inceput sangerarea. la fel de putin . cateva firisoare mici de tot. ce poate fi ?.poate fi vorba de spooting dupa 1 an de administrare? si o luna da , o luna nu????

Offline

 

#93 2009-11-19 23:37:54

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

iulianaandreea acela e spotting si e normal sa apara in primele 3 luni ...pana se acomodeaza organismul.

pinkgirl nush care e cauza dar cand apare asa...dupa mai mult timp de administrare...eu stiu k se schimba AC. incearca cu yasmin poate n-o sa ai pb.


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#94 2009-11-20 17:29:52

pandutza
New member
Inregistrat: 2009-11-05
Mesaje: 8

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

buna, am si eu o intrebare.... am inceput sa iau anticonceptionale stodette, e pentru prima data cand folosesc ac,  am inceput sa iau in prima zi de ciclu, acum este ziua a 8-a si inca mai am niste scurgeri maronii si durere de burta gen inceputul menstruatiei. `inteleg ca ar fi vorba despre spotting, dar cat s-ar putea sa ma tina? adica dupa cat timp ar trebui sa ma alarmez? ca deja sunt in panica pentru ca ciclul meu normal trebuia sa se fi terminat. Plus ca am si o durere ciudata de spate.
va multumesc anticipat pentru raspuns.

Ultima oara a fost editat de pandutza (2009-11-20 17:30:28)

Offline

 

#95 2009-11-20 17:53:17

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

dureaza in functie de organism...asa ca nu stim sigur...
dar tin pumnii sa treaca rpd puss


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.