homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor-6


#96 2009-11-21 11:26:00

pandutza
New member
Inregistrat: 2009-11-05
Mesaje: 8

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

buga multumesc mult pentru raspuns. Credeam ca este ceva anormal. sper si eu sa-mi treaca repede chicot .

Offline

 



#97 2009-11-21 11:36:15

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

cu placere puss chicot


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#98 2009-11-25 16:58:04

pandutza
New member
Inregistrat: 2009-11-05
Mesaje: 8

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

buna fetelor,
avand in vedere ca sunt la prima folie (din viata mea tongue ) de stodette am cateva nelamuriri...adica daca e normal ce se intampla cu mine....am inceput in prima zi de ciclu...adica pe data de 13.11 si azi trebuie sa iau a 13-a pastiluta, perioada mentruatiei a fost ok, dar imediat apoi am avut spotting...in zilele 9-10 nu am mai avut spotting...apoi a venit iar...azi a fost cel mai rau...m-am trezit cu o durere de ovare si de spate...gen ca in perioada menstruatiei. si am avut mai mult spotting ca deobicei. zic spotting pentru ca era o culoare maronie. In restul zilelelor spottingul nu a fost mai mult de 1-2 picaturi pe zi. Se poate sa-mi fi venit? m-am saturat  de spotting. Daca dupa alea 7 zile de pauza nu mai iau ce se intampla?o sa mai am spotting> multumesc mult.

Offline

 

#99 2009-11-26 10:07:01

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Pandutza ce se intampla cu tine este absolut normal in primele trei luni de administrare. Depinde de organismul tau cum reactioneaza la anticonceptionale pana se obisnuieste cu ele. Parerea mea este sa nu le intrerupi dupa o luna. Nu rezolvi nimic. Daca le schimbi cu altele e posibil sa ai aceleasi probleme. Ia stodette trei luni si, daca ai probleme si in luna a patra abia apoi gandeste-te daca sa le intrerupi sau schimbi.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#100 2009-11-26 12:58:21

pandutza
New member
Inregistrat: 2009-11-05
Mesaje: 8

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

multumesc mult de raspuns..eu sunt o fire mai fricoasa...si la fiecare simptom din asta ma intreb daca e normal sau nu... spre exemplu azi de dimineata m-au durut ovarele destul de rau de parca eram in perioada mentruatiei, poate chiar mai rau... (si am mai observat ca pe mine ac ma constipa)... Ma gandeam eu daca nu cumva durerea asta de ovare e data de faptul ca sunt la ovulatie..ca din cate am inteles eu dintr-o discutie gasita pe internet ovulatia are loc in functie de organism la cca 12 zile de la menstruatie...ca altfel nu-mi explic durerea aceea..si-mi trece doar daca ma invelesc bine in multe paturi sa-mi fie cald...dar aseara m-a durut mai rau decat ma durea in perioada mentruatiei... de aceea ma bucur ca exista forumul acesta...ca altfel eram la fiecare 5 min la doctor la cat de fricoasa sunt big_smile ... sper sa nu va suparati pentru cate intrebari pun chiar daca sunt aiurea sau ma repet...dar sunt asa fricoasa cand e vorba de durere sau mai stiu eu ce... mai intreb si eu sa fiu sigura ca e normal tongue
...si sincer imi mai trece frica dupa ce primesc un raspuns...

Ultima oara a fost editat de pandutza (2009-11-26 12:59:14)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2009-11-26 15:38:12

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Nu aicum sa fii la ovulatie daca iei anticonceptionale. Rolul este sa inhibe ovulatia.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#102 2009-11-27 19:04:15

pinkgirl
Membru
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 2

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

daca apare spotting dupa 1 an de la administrare, fara a uita vreo pastiluta sau alt ceva care sa scada protectia , mai esti protejata?eu am spotting de la a 5 pastiluta din folie, si am vb cu doctora mea si a spus k trebuie skimbate, insa trebuie sa termin aceasta folie kiar daca am spotting.si am uitat sa intreb daca sunt sau nu protejata , kiar daca am spotting.

Offline

 

#103 2009-11-28 13:10:16

persifona
Vizitator

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Esti, dar mergi imediat cum termini folia si investigheaza cauza.

 

#104 2009-12-01 21:50:25

me_violeta
New member
De la: iasi
Inregistrat: 2008-11-28
Mesaje: 38

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

am uitat o pastila din microgynon in prima saptamana,si apoi m-am protejat.acum la penultina pastila mi-a curs cateva picaturi(dar evidente) de sange.e prima oara in 2 ani jumatate de cand imi curge asa sange fara nici un motiv.ma gandesc daca ar fi sarcina...sad ce alte simptome sunt pt sarcina?

Offline

 

#105 2009-12-01 22:03:19

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

daca zici k te-ai protejat dupa ce ai uitat pilula...at n-are cum sa fie sarcina.


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#106 2009-12-01 22:09:20

me_violeta
New member
De la: iasi
Inregistrat: 2008-11-28
Mesaje: 38

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

si daca nu m-as fi protejat???sangerarea asat ar putea fi semn de sarcina?  cesafac

Ultima oara a fost editat de me_violeta (2009-12-01 22:22:17)

Offline

 

#107 2009-12-03 17:41:02

me_violeta
New member
De la: iasi
Inregistrat: 2008-11-28
Mesaje: 38

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

nails  smoke2  hopsieu  albert

Ultima oara a fost editat de me_violeta (2009-12-03 17:41:56)

Offline

 

#108 2010-02-09 15:26:45

Sandra19
Membru
Inregistrat: 2010-02-07
Mesaje: 4

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

buna...am inceput sa iau anticonceptionale yasmin de vreo saptamana si am spotting dar ma simt si rau de l ele...nu am avut niciun kontakt sexual pana akum...deci ma gandesk s le opresk de akum...imi putetzi spune dk pot sa fak kestia asta?multumesk mult!

Ultima oara a fost editat de Sandra19 (2010-02-09 15:27:52)

Offline

 

#109 2010-02-09 16:49:07

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Ti s-a mai raspuns.

Daca le opresti acum iti va veni menstruatia. Suna-ti medicul si roaga-l sa ti le schimbe.

Offline

 

#110 2010-02-13 19:46:28

Dreea
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-04-18
Mesaje: 44

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Buna seara! cu vreo 3-4 zile inainte de a-mi veni menstruatia am avut niste simptome ca si cum mi-ar fi venit ciclul mai devreme( tinand cont ca iau ac.), adica o scurgere cam maronie. Doctoressa mi-a raspuns ca mai mult ca sigur as avea o raceala . Dupa ce am terminat cu menstruatia a fost ok, iar azi, la o saptamana dupa ce mi s-a terminat ciclul am din nou acele scurgeri si se pare ca ceva mai abundente... Sa fie tot de la raceala?! eu nu m-am simtit prea bine de la ac in ultima vreme, plus ca am citit si niste chestii cam nasoale despre yasmin pe net asa ca m-am decis sa merg iar la ginecolog(sapt ce vine). Protectia cred ca nu scade caci le-am luat corect ...vreun sfat?! Multam! p.s: iau ac de un an de zile

Ultima oara a fost editat de Dreea (2010-02-13 19:49:08)

Offline

 

#111 2010-02-14 13:18:11

Dreea
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-04-18
Mesaje: 44

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Dreea a scris:

Buna seara! cu vreo 3-4 zile inainte de a-mi veni menstruatia am avut niste simptome ca si cum mi-ar fi venit ciclul mai devreme( tinand cont ca iau ac.), adica o scurgere cam maronie. Doctoressa mi-a raspuns ca mai mult ca sigur as avea o raceala . Dupa ce am terminat cu menstruatia a fost ok, iar azi, la o saptamana dupa ce mi s-a terminat ciclul am din nou acele scurgeri si se pare ca ceva mai abundente... Sa fie tot de la raceala?! eu nu m-am simtit prea bine de la ac in ultima vreme, plus ca am citit si niste chestii cam nasoale despre yasmin pe net asa ca m-am decis sa merg iar la ginecolog(sapt ce vine). Protectia cred ca nu scade caci le-am luat corect ...vreun sfat?! Multam! p.s: iau ac de un an de zile

help?! cesafac

Offline

 

#112 2010-02-14 13:43:34

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Dreea a scris:

Dreea a scris:

Buna seara! cu vreo 3-4 zile inainte de a-mi veni menstruatia am avut niste simptome ca si cum mi-ar fi venit ciclul mai devreme( tinand cont ca iau ac.), adica o scurgere cam maronie. Doctoressa mi-a raspuns ca mai mult ca sigur as avea o raceala . Dupa ce am terminat cu menstruatia a fost ok, iar azi, la o saptamana dupa ce mi s-a terminat ciclul am din nou acele scurgeri si se pare ca ceva mai abundente... Sa fie tot de la raceala?! eu nu m-am simtit prea bine de la ac in ultima vreme, plus ca am citit si niste chestii cam nasoale despre yasmin pe net asa ca m-am decis sa merg iar la ginecolog(sapt ce vine). Protectia cred ca nu scade caci le-am luat corect ...vreun sfat?! Multam! p.s: iau ac de un an de zile

help?! cesafac

1. faptul ca nu te-ai simtit bine in ultima vreme "de la anticonceptionale" nu sunt sigura ca e chiar asa(pentru ca nu apar astfel de situatii dupa un an de utilizare)
2. daca singerarea a reaparut si luna asta(asta se poate intimpla) iar tu ai luat pastilele corect, solutia e sa le schimbi
3. mi-as permite sa iti sugerez sa mergi la un medic de planning mai degraba decit la ginecolog
4. cititul pe net a tot soiul de prapastii poate avea darul de a te face sa nu te simti bine"de la anticonceptionale"
5. protectia nu e afectata
6. nu te stresa ca nu ai de ce, crede-ma...mergi pur si simplu si vorbeste cu un medic de planning


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#113 2010-02-14 15:24:50

Dreea
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-04-18
Mesaje: 44

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Multumesc din suflet Doctoressa! asa voi face! voi merge cat de curand la un ginecolog pt investigatiile anuale iar apoi mi-as dori sa-mi fac o programare la tine. Ar trebui sa mai fac vreun set de analize inainte sa-ti trec pragul? citisem pe aici "hemoleucograma completa, colesterol, trigliceride, glicemie, TGO, TGP si Timp Quick". Asta ,ma gandesc,  pentru a vedea intr-adevar daca e ceva in neregula, s-a produs vreo dereglare de la ac...

Offline

 

#114 2010-02-25 20:10:33

Sandra19
Membru
Inregistrat: 2010-02-07
Mesaje: 4

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

buna...iau anticonceptionale yasmin de o luna si in a 4 a zi de pauza mi-a venit menstruatia dar este de culoare inkisa spre maroniu...nu este mult cantitativ dar ma serie culoarea...imi putetzi spune ce se intampla?va multumesc

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.