homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Tratament pentru chlamydia-33


#609 2010-12-18 12:30:16

cat_eyes
Full member
De la: Blocul vecin
Inregistrat: 2006-07-01
Mesaje: 725

Re: tratament pentru chlamydia

fetelor, am dat-o in bara..
am pus aiurea ovulele, in sensul ca le-am pus in seri consecutive, desi era vorba sa pun unul la 3 zile (acum am gasit hartia)
este compromis tratamentul?
ce e de facut in aceasta situatie?
of, imi vine sa mi dau una sad

Offline

 



#610 2011-01-24 12:03:38

cat_eyes
Full member
De la: Blocul vecin
Inregistrat: 2006-07-01
Mesaje: 725

Re: tratament pentru chlamydia

mda, se pare ca tot pozitiv e chlamydia la mine.
o sa schimb medicul si vedem ce e de facut.

Offline

 

#611 2011-01-24 12:26:43

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: tratament pentru chlamydia

Si eu am fost depistata cu mycoplasma si ureaplasma,si mi s a dat doxiciclina 10 zile,dar cred ca o sa fac 14 zile,am o anexita pe partea stanga,si nu mi mai trecea,si am decis sa fac analizele astea...eu zic ca e totusi destul de slab ce ti a dat medicul,azitrox,3 zile..eu zic sa schimbi doctorul si sa ti dea un tratament mai puternic...


pc

Offline

 

#612 2011-01-25 22:53:17

cat_eyes
Full member
De la: Blocul vecin
Inregistrat: 2006-07-01
Mesaje: 725

Re: tratament pentru chlamydia

Eueu10, am maine programare la un alt medic.
pacat ca unora nu le pasa sau dau tratamente si sfaturi asa, in dorul lelii. sa se lase de munca daca nu le face placere.. in fine.

Offline

 

#613 2011-04-26 21:06:15

garfield
Membru
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 2

Re: tratament pentru chlamydia

Salut, tocmai am aflat ca am chlamydia,si am intretinut un raport sexual neprotejt cu prietena mea acum 2 zile, desi asteptam rezultatul... stiu, e neortodox dar nu puteam sa-i spun ce mi se intampla si speram sa o facem protejat insa nu a iesit asa. Ma rog. Ideea e, daca ea este proaspat infectata cu acest virus, poate sa faca tratamentul cu doza unica de azitromicina 1 g, are efect? sau trebuie sa treaca cele X zile de incubatie?
Multumesc !

Offline

 

 Publicitate


loading...

#614 2011-04-27 00:18:01

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: tratament pentru chlamydia

garfield a scris:

Salut, tocmai am aflat ca am chlamydia,si am intretinut un raport sexual neprotejt cu prietena mea acum 2 zile, desi asteptam rezultatul... stiu, e neortodox dar nu puteam sa-i spun ce mi se intampla si speram sa o facem protejat insa nu a iesit asa. Ma rog. Ideea e, daca ea este proaspat infectata cu acest virus, poate sa faca tratamentul cu doza unica de azitromicina 1 g, are efect? sau trebuie sa treaca cele X zile de incubatie?
Multumesc !

poate sa faca tratamentul linistita.

apropo de neortodox, presupun ca ai capatat chlamydia dintr-un raport extraconjugal sa ii zicem. nu e datoria mea sa judec asta. DAR sper ca te-ai testat de toate bolile cu transmitere sexuala daca asta e cazul, ca de exemplu hiv si hepatita b. asa ar fi "ortodox".

succes.

Offline

 

#615 2011-04-28 00:04:10

garfield
Membru
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 2

Re: tratament pentru chlamydia

Merci moksha !
Da, ai dreptate, urmeaza si celelalte analize, la recomandarea medicului, peste 1 respectiv 3 luni. Contactele precedente "extraconjugale" - desi nu e vorba de casnicie - au fost protejate, insa nu si cele orale, si am inteles ca aceasta chlamydia se poate lua inclusiv la sex oral... si oricum, poate nu am fost destul de grijului acolo jos sa nu existe contact preliminar punerii prezervativului. Ceea ce ar putea duce la o infestare cu chlamydia insa nu si cu virusi mai nasoi gen hepatita sau hiv. Doamne ajuta.

Offline

 

#616 2011-04-28 00:30:18

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: tratament pentru chlamydia

garfield a scris:

Merci moksha !
Da, ai dreptate, urmeaza si celelalte analize, la recomandarea medicului, peste 1 respectiv 3 luni. Contactele precedente "extraconjugale" - desi nu e vorba de casnicie - au fost protejate, insa nu si cele orale, si am inteles ca aceasta chlamydia se poate lua inclusiv la sex oral... si oricum, poate nu am fost destul de grijului acolo jos sa nu existe contact preliminar punerii prezervativului. Ceea ce ar putea duce la o infestare cu chlamydia insa nu si cu virusi mai nasoi gen hepatita sau hiv. Doamne ajuta.

succes si sanatate. mi se pare foarte matur din partea ta ca iti faci analizele.

extraconjugal era doar un termen. chiar daca nu e vorba de casnicie, eu cred ca ar trebui sa nu iti expui partenera unor riscuri care sunt doar ale tale, odata ce placerea a fost tot doar a ta. asta e pe langa subiect si e parerea mea personala.

ai dreptate, nu o sa fie teoretic probleme daca te-ai protejat. nu stiu insa ce sa inteleg cu contactul preliminar punerii prezervativului. daca te referi la orice fel de introducere a penisului in vaginul partenerei tale, ala e sex neprotejat si poate sa transmita bolile cu transmitere sexuala.

Offline

 

#617 2011-05-10 23:53:39

elyelii
Membru
Inregistrat: 2011-05-10
Mesaje: 2

Re: tratament pentru chlamydia

buna ziua. va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu interpretarea analizelor.
in urma controlului ginecologic de rutina am fost diagnosticata cu chlamydia slab pozitiv, iar medicul mi-a recomandat sa fac analiza igg. am facut analizele pt chlamydia trachomatis - anticorpi Ig G ( Elisa kit2) la synevo ,iar valorile au iesit 1.295 (mentionez ca valorile de referinta din buletinul de rezultate sunt <9 negativ, 9-11 echivoc, > 11 pozitiv) am sau nu aceasta bacterie? sau am avut  contact cu ea in trecut? nu mai inteleg nimic,din ce am citit am inteles ca valoarea este crescuta sad. sunt terminata de cand am aflat,mai ales ca imi doresc si bebe. va rog un raspuns.

Ultima oara a fost editat de elyelii (2011-05-11 17:03:07)

Offline

 

#618 2011-05-11 17:08:11

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: tratament pentru chlamydia

pe ce baza te-a diagnosticat ginecologul cu chlamydia in urma unui control de rutina? nu-mi dau seama de valoarea mentionata de tine... e 1,295? daca valoarea este de 1,295 atunci e sub 9 si e negativ, dupa valorile de referinta date de tine.
Nu in ultimul rand, Ig G-ul arata doar ca ai avut la un moment dat infectia. Pentru a afla daca o ai acum trebuie sa faci Ig M-ul.
In rest, nu te panica foarte tare pentru ca se trateaza - mai greu, dar se poate.
Sanatate multa!


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#619 2011-05-11 17:15:54

elyelii
Membru
Inregistrat: 2011-05-10
Mesaje: 2

Re: tratament pentru chlamydia

a recoltat secretie, iar peste 15 min am avut rezultatul pe un fel de test ce semana cu cel de sarcina.eu am vazut doar o liniuta insa doctorul a zis ca se vede f slab si prima liniuta si ca s-ar putea sa fie doar locala.

Offline

 

#620 2011-07-01 15:39:44

SaraSara
Membru
Inregistrat: 2011-07-01
Mesaje: 3

Re: tratament pentru chlamydia

buna ziua,

si eu sunt noua pe acest forum si as vrea un sfat...
de curand am fot diagnosticata cu chlamydia, am facut cateva tratamente si acum urmeaza sa ma duc iar la medic pentru analize sa vada cum a functionat tratamentul... marea mea rugaminte este sa ma indrumati unde as putea sa-l trimit pe sotul meu pentru niste analize de acest gen, mi-e frica sa nu aiba si el si daca imi trece mie sa nu iau inapoi de la el, adica sa nu-i fii dat si lui..... va rog sa ma ajutati cu un medic bun pentru asa ceva, chiar nu stiu la cine sa apelez, sunt din bucuresti.... multumesc!

Offline

 

#621 2011-07-01 18:20:12

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: tratament pentru chlamydia

Pai se poate lua din sange sau din secretia uretrala,la orice laborator..vezi la Synevo,au si site..dar trebuia sa ia si el tratament o data cu tine,ca sa evitati reinfectarea...


pc

Offline

 

#622 2011-07-02 10:52:55

SaraSara
Membru
Inregistrat: 2011-07-01
Mesaje: 3

Re: tratament pentru chlamydia

multumesc pt raspuns.
trebuie sa se duca si cu analizele pe care le-am facut eu pana acum la control, asa mi-a zis doctora ca trebuie sa vada si analizele mele. atunci cand suna pt programare ce anume mai exact trebuie sa specifice ca vrea, analize pt boli venerice?
multumesc.

Offline

 

#623 2011-07-02 14:16:27

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: tratament pentru chlamydia

Daca se duce la Synevo,sa sune inainte sa intrebe unde se recolteaza pt sange sau secretie uretrala,ca sunt mai multe locatii si nu se fac peste tot.(daca sunteti din Bucuresti).si trebuie sa va hotarati la ce anume din sange sau din secretie,pt ca preturile variaza,sau poate sa o intrebe care sunt preturile si sa-l indrume,tot ce trebuie sa zica este ca vrea pt Clamydia..

Ultima oara a fost editat de eueu10 (2011-07-02 14:18:31)


pc

Offline

 

#624 2011-07-04 08:23:15

SaraSara
Membru
Inregistrat: 2011-07-01
Mesaje: 3

Re: tratament pentru chlamydia

da, suntem din Buc. nu conteaza banii, vrem sa le facem pe cele mai bune si nu neaparat pt chlamydia, pt orice altceva, ziceam ca daca tot e acolo sa faca analize complete....
multumesc pt raspuns!

Offline

 

#625 2011-09-22 14:19:41

davidcostea
New member
Inregistrat: 2011-08-23
Mesaje: 6

Re: tratament pentru chlamydia

stie cineva un tratament pentru cronicizarea clamidiei ?id ul meu david_c657@yahoo.com,ajutati ma plz !!!

Offline

 

#626 2011-09-22 14:53:03

davidcostea
New member
Inregistrat: 2011-08-23
Mesaje: 6

Re: tratament pentru chlamydia

va rog insistent un tratament pentru cronicizarea clamidiei,mentionez faptul k aceasta clamidie este imuna la antibioticele pe care le am luat,id ul meu david_c657@yahoo.com.va rog ajutati ma !!! cine a trecut prin asa ceva si cu ce sa tratat,multumesc !

Offline

 

#627 2011-09-22 14:53:21

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: tratament pentru chlamydia

ce intelegi prin cronicizarea chlamydiei?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.