homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Tratament pentru chlamydia-31


#571 2010-07-05 11:28:45

nte
New member
Inregistrat: 2010-02-04
Mesaje: 9

Re: tratament pentru chlamydia

Buna ,
Va rog sa imi lamuriti urmatoarea poveste :
-in ian.fac test chlamidia secretie - absenta
-in martie repet analize secretie chlamidia absenta , myc.hom absenta , ureaplasma absenta , trichomonas absent , candida prezenta .Am facut 10 zile tratament pentru candida cu macmiror ovule si crema la ext si dupa CM luna urmatoare 10 zile ovule cerviron. ( laboratoare diferite )
-in iunie repet analize secretie iar rezultatul reconfirma candida si si la analize de singe antichlamidia IgG - ser 0.44 arbU/ml ( referinta 5 ) si antichlamidia IgA - ser 19.49 DU ( referinta mai mare 11 pozitiv ) .Medicul spune ca acum am candida recurenta si ca analizele de secretie nu conteaza si ca am chlamidia . E corect ?

Offline

 



#572 2010-07-05 12:29:12

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: tratament pentru chlamydia

stiu multe cazuri (inclusiv al meu) cand chlamydia s-a evidentiat fie doar in secretie, fie doar in sange. problema e ca nici antigenul din secretie nici dozarea anticorpilor din sange nu sunt analize foarte sigure. daca ai posibilitatea, fa Chlamydia PCR din secretie- se bazeaza pe detectia ADN-ului si este mult mai sigura. se poate face la Synevo si Genetic Lab (cel din urma in Buc.).
succes

Offline

 

#573 2010-07-19 22:42:23

mariamanuela
New member
Inregistrat: 2009-07-29
Mesaje: 6

Re: tratament pentru chlamydia

buna!
sunt noua pe aici... am si eu o intrebare, poate stupida,dar as avea nevoie de un raspuns. am tot citit despre chlamydia(cadoul cu care m-am pomenit in urma ultimelor analize), si am inteles ca se transmite prin orice fel de sex... deci se transmite si prin sex oral?sau n-am inteles eu bine?
ast rasp... multumesc anticipat!

Offline

 

#574 2010-07-20 10:03:07

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: tratament pentru chlamydia

mariamanuela a scris:

buna!
sunt noua pe aici... am si eu o intrebare, poate stupida,dar as avea nevoie de un raspuns. am tot citit despre chlamydia(cadoul cu care m-am pomenit in urma ultimelor analize), si am inteles ca se transmite prin orice fel de sex... deci se transmite si prin sex oral?sau n-am inteles eu bine?
ast rasp... multumesc anticipat!

greu de presupus totusi....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#575 2010-07-29 14:49:28

dano
Membru
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 4

Re: tratament pentru chlamydia

pentru gargarita sau doctoressa sau oricine STIE cu adevarat:

uite o situatie extrem de ciudata si de dureroasa pentru mine: acum 10 ani gasim (eu si cu el), in analiza de sange markerii IgG pentru Chlamydia pozitivi. Atat am facut atunci, doar IgG. Am inceput tratamentul si rezultatul (duoa cel putin 1 luna de la tratament) a fost urmatorul: pentru mine IgG a scazut la valoarea tip NEGATIV, iar pentru el a ramas pozitiv. Eu am repetat analiza IgG dupa vreo 2-3 luni si a iesit din nou NEGATIV. Repet, e vorba de IgG. El a urmat mai multe tratamente (inclusiv sumamed - ultimul tratament facut, de altfel) corecte si complete, deoarece ne asteptam mereu ca IgGul lui sa scada pana ajunge la negativ, ca la mine. Abia dupa o vreme ne-a explicat un laborant amabil ca IgGul va ramane pozitiv toata viata si ca trebuie investigat altfel. Asa ca el si-a testat IgA, a facut spermocitograma si i-a fost recoltata proba de pe canalul uretral. Toate 3 au iesit negative, iar concluzia doctorilor a fost ca si el este vindecat. Eu nu am facut nici IgA nici IgM, pentru ca aceeasi doctori m-au asigurat ca deoarece IgGul a devenit negativ sunt in regula. Pe vremea aceea, informatiile de pe net nu erau nici atat de complete ca azi nici atat de usor de obtinut.
Zilele trecute mi s-a recoltat proba secretie si analiza ei a determinat prezenta Chlamydiei.
Intelegeti acum prin ce trec? Nedumeririle majore sunt urmatoarele:
- cum e posibil sa-mi fi scazut IgG la valoarea negativ, acum 10 ani (analiza repetata de 2 ori), cata vreme informatiile actuale spun ca trebuie sa ramana pozitiv mereu? Atunci nu am mai facut analiza IgA sau IgM sa stiu exact cum sta treaba.
- cum e posibil sa se reactiveze Chlamydia? Sau m-a inselat el intre timp? Nu vreau sa creez rupturi in relatia noastra, dar trebuie sa ma gandesc cum sa potrivesc toate datele astea in ceva logic
- e posibil ca eu sa nu ma fi vindecat acum 10 ani (si el - da) si de atunci sa continui sa am infectia? Dar atunci cum e posibil sa fi scazut IgGul la negativ?

Va multumesc inca de pe acum pentru orice parere serioasa si fundamentata.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#576 2010-07-29 15:17:43

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: tratament pentru chlamydia

nu-mi pot explica  cum de ti s-a negativat IgG-ul. poate nu a fost asa de bine facuta analiza, alta explicatie nu gasesc
ce iti pot spune cu certitudine este ca poti avea anticorpii IgG si IgM negativi dar sa ai antigen din secretie pozitiv.
pentru o infectie genitala chlamydiana nu este relevanta dozarea anticorpilor.
probabil ca tratamentele facute acum 10 ani nu au fost suficiente si continui sa o ai de atunci

Offline

 

#577 2010-07-29 19:57:37

danniella
Membru
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 3

Re: tratament pentru chlamydia

buna! ma bucur ca exista aceste forumuri unde putem discuta intre noi despre problemele pe care le avem. Acum 2 luni in urma unor analize complexe ale secretiei vaginale am depistat ca am chlamydia. Analizele le-am facut deoarece aveam un discomfort vulvar si nimeni nu-mi gasea nimic. Eram sanatoasa tun, dar eu nu ma simteam bine si in plus de asta ii aparuse sotului si niste bubute pe capul penisului. Mentionez ca pana sa-mi fac eu analizele el a facut tratament cu Azytrox si a scapat de bubite pana la primul contact sexual cu mine. A incercat iar acelasi tratament dar nu si-a mai facut efectul. Ducandu-ma eu la doctor si depistandu-mi chlamydia am facut tratament amandoi 10 zile cu doxiciclina cate 2 pastile pe zi. Dar degeaba. Avem in continuare amandoi aceleasi simptome ca inainte de tratament. Intrebarea mea e ce antibiotic am mai putea lua care sa trateze aceasta boala nesuferita care am inteles ca trece destul de greu, ca presupun ca la cele 2 luate deja am devenit imuni. Nu am facut iar analiza ca nu prea-mi vina sa dau iar 80 lei si sa-mi confirme ceea ce deja stiu( am specificat ca nu am scapat de simptome). Va multumesc anticipat si astept raspunsul vostru cu nerabdare

Offline

 

#578 2010-07-29 20:05:41

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: tratament pentru chlamydia

exista cateva antibiotice cu care se poate trata chlamydia dar pentru schema de tratament trebuie mers la medic.
pe forum nu se prescriu tratamente.
daca ai synevo in orasul tau, antigenul din secretie costa 50 lei. analiza trebuie facuta de amandoi, ca sa va asigurati ca a trecut si sa nu o plimbati de la unul la altul. a fost o greseala ce ati facut voi, tratament numai el si apoi contact neprotejat.

Offline

 

#579 2010-07-29 21:35:39

danniella
Membru
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 3

Re: tratament pentru chlamydia

Stiu ca am facut o greseala, dar acum e prea tarziu, nu mai am ce face. Nu m-am gandit ca am putea avea o boala asa urata, eu neavand modificari ale secretie......, stiu am gresit. Eu sunt din Bucuresti> Imi puteti recomanda un medic bun ca doctorul la care merg eu are contract cu MedLife-ul unde mi-am facut analize si nu mi-a iesit nimic (chlamydia mi-a iesit in analizele facute la Cantacuzino ) si nu vreau sa se simta deranjata ca am indraznit sa incerc si alt laborator. Stiu ca mai sunt si alte medicamente pentru tratarea bolii mele, dar am inteles ca cele 2 folosite de noi ar fi cele mai eficiente si cum nu mai au nici-un efect chiar nu stiu ce sa zic

Offline

 

#580 2010-07-29 22:18:58

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: tratament pentru chlamydia

ma gandeam ca la Cantacuzino ai facut de ai platit 80lei. macar este de incredere laboratorul  tummenupp
din pacate nu stiu ce medic sa-ti recomand, am tot avut dezamagiri. intra aici, vezi ce gasesti:
http://forum.anticonceptionale.ro/t1742 … -buni.html

sa stii ca si eu m-am luptat foarte mult cu pacatoasa de chlamydia, am facut in total 6 ture de antibiotic. dar am scapat de afurisita pana la urma. gaseste-ti un medic priceput la tratarea bts-urilor si nu te da batuta.

ma gandesc ca ar merita sa repetati totusi analiza. poate a trecut chlamydia si simptomele sunt de la vreo candida dobandita in urma antibioticelor. nu uitati sa faceti protectie antimicotica de fiecare data cand luati antibiotic.

Offline

 

#581 2010-07-30 17:35:04

danniella
Membru
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 3

Re: tratament pentru chlamydia

Nu cred ca am candida ca pe timpul tratamentului cu antibiotic am folosit si canesten si simptomele sunt aceleasi ca inainte. Multumesc mult pentru ajutor si daca mai am nevoie voi mai apela la voi

Offline

 

#582 2010-07-30 17:51:21

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: tratament pentru chlamydia

succes daniella

Offline

 

#583 2010-09-02 01:37:03

silviutzaaa
New member
Inregistrat: 2009-06-19
Mesaje: 20

Re: tratament pentru chlamydia

Buna!Si eu mi-am facut analizele la lotus medica(Bucuresti) si mi-a iesit chlamydia pozitiv,in rest nimic,nici candidoza nici altceva.Am si eu niste intrebari:
1.Din cate am inteles chlamydia este asimptomatica,atunci de ce am mancarimile astea groaznice?
2.Prietenul meu si-a facut analize si i-a iesit negativ pt chlamydia si nu inteleg de unde am luat pentru ca el este singurul partener.Se poate transmite prin instrumentele medicale dintr-un cabinet ginecologic?M-am gandit si la posibilitatea asta pentru ca acum 1 an am fost la un cabinet putin cam dubios si altfel nu imi pot explica.
3.Doamna doctor mi-a dat tratament cu Doxicilina 7 zile si 10 ovule flagyl insa eu am inca acele mancarimi care in timpul tratamentului aproape disparusera dar dupa ce l-am terminat au revenit mult mai puternice.Ce pot face ca sa mai scap de mancarimea asta pe care nu o mai suport,care devine din ce in ce mai nesuferita?

Offline

 

#584 2010-09-02 02:11:57

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: tratament pentru chlamydia

zi-ne si noua ce ti-a iesit la secretia vaginala,poate e vreo explicatie acolo

Offline

 

#585 2010-09-02 06:20:01

silviutzaaa
New member
Inregistrat: 2009-06-19
Mesaje: 20

Re: tratament pentru chlamydia

pai ce sa imi iasa...scrie numai test chlamydii-PSL-10-pozitiv...si mai scrie parametru 325*

Offline

 

#586 2010-09-02 08:19:25

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: tratament pentru chlamydia

si examen de secretie, culturi, n-ai facut?
oricum trebuie repetata si analiza pentru chlamydia dupa tratament.

Offline

 

#587 2010-09-02 10:36:32

silviutzaaa
New member
Inregistrat: 2009-06-19
Mesaje: 20

Re: tratament pentru chlamydia

cultura sterila...asa scrie

Offline

 

#588 2010-09-02 10:46:08

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: tratament pentru chlamydia

am inteles. ramane valabil sfatul de a repeta analiza pentru chlamydia, la 2 saptamani dupa ce termini antibioticul. uneori chlamydia trece mai greu. partenerul e bine sa faca si el analizele.

Offline

 

#589 2010-09-02 16:14:31

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: tratament pentru chlamydia

secretie vaginala si test chlamydia sunt doua chestii diferite. tb sa soliciti un examen de secretie vaginala,mai ales daca zici ca ai mancarimi

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.