homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Tratament pentru chlamydia-30


#552 2010-04-27 11:40:37

lri
New member
Inregistrat: 2010-04-08
Mesaje: 47

Re: tratament pentru chlamydia

flory20f a scris:

Buna ziua,sunt noua pe acest forum si deasemenea foarte speriata a-si fi recunoscatoare daca mi-ar putea raspunde cineva.Am facut testul papanicolau la care mi-au iesit foarte multe tinand cont ca sunt de mult cu iubitul meu suntem foarte curati si de asemea si fideli..in fine ce sa fac..am fost la medic si pentru toate cele ce mi-au iesit pe care o sa le spun imediat mi-a fost prescris doar cervucid ovule si as vrea sa stiu daca pot lua si un antibiotic si cat timp.Rezultatele sunt urmatoarele:Cocobacili xx ;rari lactobacili;suspect chamydia.iar diagnosticul:Frotiu inflamator cu citomorfologie de remaniere distrofica AGC endocervicale.vaginita bacteriana iar apoi ce a aparut de mai multe ori dar nu am inteles cum se scrie(favor reactive ceva de genu si un mic 4) implor un raspuns poate la doctoressa daca are timp.o sa iau cervucid dar ce am inteles aici pe forum ca fara antibiotic ma lupt degeaba.sanatate va multumesc

ciao,

daca tu spui ca ti-a fost prescris de medic doar cervugid nu inteleg de ce doresti sa iei si antibiotic! ai facut analiza la clamydia si plus o secretie vaginala?
daca nu fa-o cat de repede si pe urma va trebui sa iei antibiotic daca e necesar!   si nu uita daca iei antibiotic trebuie sa protejezi cu un antimicotic ptr a nu face candida!
eu de curand am scapat de clamydya si sunt fericita ca am urmat un tratament care la mine a functionat!

iti doresc sanatate !

Offline

 



#553 2010-04-27 20:16:11

flory20f
New member
Inregistrat: 2010-04-26
Mesaje: 5

Re: tratament pentru chlamydia

iti multumesc mult pt raspuns..eu vreau sa iau antibiotic pt ca mi-a recomandat tratamentul cu cervucid si apoi un nou test papanicolau dar eu trebuie sa plec din tara si nu am cum de asta as fi vrut un antibiotic sa rezolv mai repede ca abia peste o jumatate de an pot ajunge la doctor,plus ca pt prietenul meu nu mi-a dat nimic iar eu acum mi-am dat seama mai bine ca daca el nu se trateaza nu am facut nici o treaba.nu stiu exact ce sa fac mie foarte frica de infertilitate cu aceasta chlamydia  :(  sper sa se rezolve ca si la tine doamne ajuta...multa sanatate ms :*

Ultima oara a fost editat de flory20f (2010-04-27 20:27:56)

Offline

 

#554 2010-04-27 20:34:40

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: tratament pentru chlamydia

Nu inteleg de ce vrei sa iei antibiotic. In primul rand ar trebui sa faci un test pentru clamydia, daca la pap a iesit suspect. Intr-adevar daca se confirma clamydia, trebuie sa iei antibiotic. Insa fara sfatul medicului nu cred ca e indicat. In plus si partenerul tau trebuie sa urmeze acelasi tratament. Si, obligatoriu, odata cu antibioticul ia si un antimicotic sa ca previi aparitia candidozei.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#555 2010-04-27 21:18:49

flory20f
New member
Inregistrat: 2010-04-26
Mesaje: 5

Re: tratament pentru chlamydia

Iti multumesc pt raspuns dar eu nu am timp de alte teste si din aceasta cauza ceream sfatul vostru.O sa incerc fara antibiotic ca nu mai stiu ce sa fac,sper sa-mi treaca iar cand ma voi intoarce voi face din nou testul sanatate din belsug ms:*

Offline

 

#556 2010-04-27 21:25:20

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: tratament pentru chlamydia

Aici nimeni nu iti va recomanda tratament. Mai ales ca analiza nu e clara. Singurul care poate face asta e medicul. Poti sa mai mergi sa mai ceri o parere si altui medic. Poate daca ii explici situatia iti va prescrie si un antibiotic.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#557 2010-04-27 21:31:56

flory20f
New member
Inregistrat: 2010-04-26
Mesaje: 5

Re: tratament pentru chlamydia

Cred ca iti voi asculta sfatul,iti multumesc mult.sanatate:*

Offline

 

#558 2010-04-28 10:26:16

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: tratament pentru chlamydia

Cu placere.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#559 2010-04-28 11:11:14

lri
New member
Inregistrat: 2010-04-08
Mesaje: 47

Re: tratament pentru chlamydia

flory20f a scris:

Iti multumesc pt raspuns dar eu nu am timp de alte teste si din aceasta cauza ceream sfatul vostru.O sa incerc fara antibiotic ca nu mai stiu ce sa fac,sper sa-mi treaca iar cand ma voi intoarce voi face din nou testul sanatate din belsug ms:*

te rog mult asculta-ma, nu ai timp , te inteleg, dar analiza de clamydia  si cea de secretie dureaza doar o zi o faci dimineata si seara ai rezultatul si eu am probleme cu plecatul din tara dar cand am auzit ce am am amanat si mi-am vazut de sanatate ptr ca mai tarziu poti regreta , e adevarat,clamydia poate sa creeze infertilitate si nu numai de aceea gandeste-te inainte!

eu am luat lexofloxacina de 500mg de 2 ori pe zi la aceeasi ora dimineata la8 si seara tot la 8+biotix care l-am luat dupa 3 ore dupa antobiotic de 3 ori pe zi ptr a te proteja de antibiotic, timp de 7 zile +o cutie de cervugid si inca supozitoare de ketonal vreo 2 cutii si jumatate 2 pe zi 1 seara si 1 dimineata ptr ca sunt antiinflamatoare, dupa ce am terminat dupa inca o saptamana am refacut analiza si surpriza mi-a trecut dar nu as putea spune ca si la tine va functiona prt ca fiecare organism reactioneaza altfel!

inca ceva, daca tu ai clamydia( care se va vedea la analiza) cu siguranta va avea  si prietenul tau , de aceea cand vei cumpara medicamente prt tine cumpara si ptr el aceleasi,nu uita fara antibiotic nu trece!!!!!


daca totusi pleci cumpara aceste medicamente sau du-te la medic sa i-ti scrie reteta si faci tratament acolo unde pleci, nu te neglija

iti doresc sanatate si gandeste-te bine e viata si sanatatea ta! wave !

Ultima oara a fost editat de lri (2010-04-28 11:19:02)

Offline

 

#560 2010-04-28 21:53:33

flory20f
New member
Inregistrat: 2010-04-26
Mesaje: 5

Re: tratament pentru chlamydia

M-am gandit si eu si ai foarte mare dreptate sanatatea pe prim plan..suntem de acord cu tine si de asta cred ca asa voi face.o analiza de chlamydia va spune totul si voi pute sa fac tratamentul increzatoare ca imi va trece,iti multumesc inca o data ca ti-ai facut timp sa raspunzi si cu aceasta ocazie m-ai convins ms mult puss multa sanatate ca asa le ai pe toate smile

Offline

 

#561 2010-04-29 11:40:32

lri
New member
Inregistrat: 2010-04-08
Mesaje: 47

Re: tratament pentru chlamydia

flory20f a scris:

M-am gandit si eu si ai foarte mare dreptate sanatatea pe prim plan..suntem de acord cu tine si de asta cred ca asa voi face.o analiza de chlamydia va spune totul si voi pute sa fac tratamentul increzatoare ca imi va trece,iti multumesc inca o data ca ti-ai facut timp sa raspunzi si cu aceasta ocazie m-ai convins ms mult puss multa sanatate ca asa le ai pe toate smile

ciao,

ma bucur mult ca te pot ajuta, de aceea ceea am stiut ti-am zis, doar trecand prin ele invatam, si mie imi place cand cineva imi da un sfat sau chiar imi spune ceva care ma poate ajuta de acum inainte!


sanatate si tine-ne la curent, pa pa! wave

Ultima oara a fost editat de lri (2010-05-09 11:10:15)

Offline

 

#562 2010-06-11 13:53:21

mikisor_g
New member
Inregistrat: 2010-06-11
Mesaje: 8

Re: tratament pentru chlamydia

Buna ziua!

As vrea sa intreb daca rezultatele Ac Anti-Ch trachomatis IgA negativ si Ac Anti-Ch trachomatis IgG negativ inseamna ca nu mai este necesara analiza secretiei din colul uterin?
Sunt suficiente aceste 2 rezultate?
Multumesc.

Offline

 

#563 2010-06-11 14:00:01

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: tratament pentru chlamydia

este de preferat sa faci si antigenul din secretie

Offline

 

#564 2010-06-11 16:55:55

mikisor_g
New member
Inregistrat: 2010-06-11
Mesaje: 8

Re: tratament pentru chlamydia

gargarita a scris:

este de preferat sa faci si antigenul din secretie

Am fost si pentru secretie, insa rezultatele nu au iesit inca, deoarece de la Medlife mi s-a spus ca le voi ridica peste 6 zile de la recoltare.
Sunt nerabdatoare insa, de asta vroiam sa intreb daca totusi e ok pana acum.
angel
Totusi ceva este in neregula de vreme ce am fost diagnosticata cu BIP (boala inflamatorie pelvina) si as vrea sa stiu cat mai repede care este cauza.
Multumesc pentru raspuns.

Offline

 

#565 2010-06-11 17:03:34

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: tratament pentru chlamydia

ai facut si ureaplasma+ mychoplasma?
parerile sunt impartite in privinta lor dar cand eu am facut BIP, ureaplasma a fost singura lighioana prezenta si inafara de ea nu stiu pe ce as putea da vina

Offline

 

#566 2010-06-11 17:26:04

mikisor_g
New member
Inregistrat: 2010-06-11
Mesaje: 8

Re: tratament pentru chlamydia

gargarita a scris:

ai facut si ureaplasma+ mychoplasma?
parerile sunt impartite in privinta lor dar cand eu am facut BIP, ureaplasma a fost singura lighioana prezenta si inafara de ea nu stiu pe ce as putea da vina

Da, mi-a recoltat si pentru uree si pentru mychoplasma. Dar mai am de asteptat vreo 4 zile.
As vrea tare mult sa stiu ce am ca sa pot trata in consecinta.

Offline

 

#567 2010-06-11 17:35:58

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: tratament pentru chlamydia

succes miki, te asteptam cu vesti

Offline

 

#568 2010-06-14 11:00:33

mikisor_g
New member
Inregistrat: 2010-06-11
Mesaje: 8

Re: tratament pentru chlamydia

gargarita a scris:

succes miki, te asteptam cu vesti

Am aflat rezultatele astazi, chiar mai devreme decat ma asteptam. Cei de la Medlife mi-au trimis un mail prin care m-au atentionat ca rezultatele sunt valabile pe site-ul lor si pot intra sa le citesc.
Th.Chamydia negativ
Ureaplasma prezent
Mycoplasma prezent
Sensibil la : doxiciclina, josamicina, ofloxacin, eritromicina, tetraciclina, ciprofloxacin, azitromicina, claritomicina, pristinamicina.
Cam asta este.

Intrebare: mai am cateva seturi de analize date de medic. Este necesar sa le fac pe toate?
Oricum ma voi duce cu toate rezultatele de pana acum la medicul care m-a consultat sa imi dea un tratament in consecinta.
Intrebarea se referea la faptul ca as mai putea avea si alte chestii in afara de astea, avand in vedere ca nici nu stiam ca am asa ceva ? supa

Offline

 

#569 2010-06-14 11:22:51

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: tratament pentru chlamydia

mikisor, priveste partea buna a lucrurilor: bine ca nu ai chlamidia, e mult mai pacatoasa ca alte lighioane. parerea mea este ca o sa ascapi usor de ureaplasma si mychoplasma, cu un tratament conform antibiogramei. tratamentul trebuie facut si de partener si la minim o saptamana de la terminarea tratamentului repetate analizele si de tine si de partener ( el din secretie uretrala)

nu stiu ce analize mai ai de facut dar daca medicul ti le-a recomandat ma gandesc ca sunt necesare. mai poti avea si alte ligioane, sigur. la fel cum e posibil si sa nu ai. facand analizele recomandate vei afla.

mult succes

Offline

 

#570 2010-06-14 11:41:47

mikisor_g
New member
Inregistrat: 2010-06-11
Mesaje: 8

Re: tratament pentru chlamydia

gargarita a scris:

mikisor, priveste partea buna a lucrurilor: bine ca nu ai chlamidia, e mult mai pacatoasa ca alte lighioane. parerea mea este ca o sa ascapi usor de ureaplasma si mychoplasma, cu un tratament conform antibiogramei. tratamentul trebuie facut si de partener si la minim o saptamana de la terminarea tratamentului repetate analizele si de tine si de partener ( el din secretie uretrala)

nu stiu ce analize mai ai de facut dar daca medicul ti le-a recomandat ma gandesc ca sunt necesare. mai poti avea si alte ligioane, sigur. la fel cum e posibil si sa nu ai. facand analizele recomandate vei afla.

mult succes

Ma bucur mult ca ma incurajezi!
Si eu sper sa scap repede si sa nu mai am si alte lighioane, cum zici tu!
Iti mai scriu cand mai am vesti, dupa control. cool

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.