homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Test Papanicolau-2


#20 2007-02-13 01:14:35

roxitzu
New member
Inregistrat: 2007-02-07
Mesaje: 13

Re: Test Papanicolau

da..ai dreptate smile

Offline

 



#21 2007-02-13 10:14:48

andreama
New member
De la: Iasi
Inregistrat: 2006-06-26
Mesaje: 37

Re: Test Papanicolau

doctoressa a scris:

nu, deocamdata. Fa tratamentul, e foarte posibil sa functioneze...daca nu, mai vedem apoi

Buna dimineata doctoressa,

am nevoie de sfatul tau: ieri dimineata am inceput tratamentul cu CIPROFLOXACINA 0.500 g + Complex de vitamina B (se dizolva in apa; recomandat de farmacista impotriva aparitiei candidei). Problema este ca la cateva ore am inceput sa ma simt foarte rau: stare de greata, rau de la stomac, diaree puternica si o stare generala groaznica! Am baut ceai, am incercat sa mananc dar nu puteam..imi era greata... am luat Imodium, No-spa (seara) si mi-am revenit  putin. Seara la ora 20.30 am luat a doua pastila de CIPROFLOXACINA plus Complex de vitamina B. Din nou mi-a venit rau....Nu pot sa zic ca am luat pastilele dupa o masa consistenta pentru ca nu prea mananc , in general...Sa fie din aceasta cauza?
am decis sa intrerup tratamentul deocamdata..astazi ma simt putin mai bine dar tot am o stare de rau...am pus si ovul Macmirror aseara. Ce fac, continui doar cu ovulele si lasam antibioticul? 
mentionez ca partenerul nu a manifestat astfel de simptome...
Te rog sa imi spui si parerea ta...
Multumesc mult!

Offline

 

#22 2007-02-13 13:23:21

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Test Papanicolau

Fara antibiotic(ciprofloxacina) nu e corect tratamentul...nu era cazul sa intrerupi antibioticul. Puteai incerca sa il iei fara complexul de B-uri, e posibil de la el sa iti fie rau si nici macar nu face protectie antimicotica


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#23 2007-02-13 13:55:27

andreama
New member
De la: Iasi
Inregistrat: 2006-06-26
Mesaje: 37

Re: Test Papanicolau

Ok, ma gandeam eu ca ar putea fi si de la Complex de B-uri...am citit pe forum pe aici si nu gasisem aceasta varianta pentru antimicotice..
astazi imi e mai bine. O sa reiau de maine fara acele vitamine. Ce antimicotic imi recomanzi? Trebuie sa ia si partenerul sau doar eu?
Si inca o intrebare: Meclon unguent il foloseste in timpul tratamentului cu antibiotic sau dupa ce il termina?

Iti multumesc!

Offline

 

#24 2007-02-13 13:56:53

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Test Papanicolau

Meclon, in timpul tratamentului cu antibiotic. Antimicotic- Flucovim de 150mg, o singura pastila. Daca si partenerul ia antibiotic, sa ia si el flucovim


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2007-02-13 13:59:40

andreama
New member
De la: Iasi
Inregistrat: 2006-06-26
Mesaje: 37

Re: Test Papanicolau

Multumesc. Reluam de maine si vad cum ma simt. O sa te anunt.
Multumesc inca o data!

Offline

 

#26 2007-02-13 14:23:55

andreama
New member
De la: Iasi
Inregistrat: 2006-06-26
Mesaje: 37

Re: Test Papanicolau

doctoressa a scris:

Meclon, in timpul tratamentului cu antibiotic. Antimicotic- Flucovim de 150mg, o singura pastila. Daca si partenerul ia antibiotic, sa ia si el flucovim

Da, doctoressa si partenerul ia antibiotic. O sa luam Flucovim amandoi: deci o singura pastila pe toata perioada trat cu antibiotic? Am inteles bine?

Multumesc inca o data!

Offline

 

#27 2007-02-13 14:52:00

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Test Papanicolau

ai inteles bine
cu drag


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#28 2007-02-13 22:10:03

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: Test Papanicolau

deadrose a scris:

doctoressa a scris:

alinabianca,  e nevoie de colposcopie pentru a se putea pune un diagnostic cert(pentru a stii cit de grav e)

roxitzu, tampoanele interne au un rol in aparitia mirosului ciudat..pe de alta parte, secretia vaginala normala, ARE MIROS! Un miros specific, asemanator cu cel de mosc....asa e normal sa fie, cu miros

ce moscul? k nu stiu cum miroase

imi raspundeti si mie va rog frumos?? big_smile
ma duc sapt asta la control si vreau sa stiu la ce sa ma astept

off topic: si la cate cazuri de deces am auzit in ultimu timp, mi-e o frica de cancer de nu ma vad


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#29 2007-02-13 22:34:17

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Test Papanicolau

moscul e o planta...nu iti pot descrie cum miroase; pot sa-ti spun doar ca se foloseste aroma in parfumurile barbatesti...dar nu inteleg ce legatura e intre mosc, dr si cancer big_smile

Ultima oara a fost editat de eu_vreau (2007-02-13 22:34:46)


mami de minuni hjarta

Offline

 

#30 2007-02-13 23:18:41

aino
Membru
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 3

Re: Test Papanicolau

buna!am cateva nelamuriri in ceea ce priveste testul papanicolau...adica mie nu mi s-a spus ce am voie sa fac si ce nu (inainte si dupa)si de aceea mi-e teama ca rezultatul sa nu fie irelevant...am facut testul astazi,in urma unui tratament de 10 zile cu meclon, pt ca medicul mi-a gasit o rana pe col,care va trebui cauterizata..insa pana atunci trebuie sa astept rezultatul,care va veni dupa 1 martie,pt k medicul care recolteaza nu e in oras.problema este ca am avut contact sexual neprotejat cu prezervativ cu 3 zile inainte de test(iau anticonceptionale);totusi mi-am facut spalaturi intravaginale cu ceai(la recomandarea medicului),pe timpul tratamentului si inclusiv in urma contactului...vreau sa stiu daca e posibil ca sperma sa fi fost eliminata (prin spalaturi sau pe cale naturala) pana la test sau daca rezultatul poate fi alterat...tin sa precizez ca nu am avut nici un fel de contact si nici nu am facut spalaturi cu 48 de ore iante de test....va rog spuneti-mi daca ar fi recomandabil sa mai fac un test in conditiile in care acesta poate fi irelevant(?) si rezultatul lui il primesc,oricum,destul de tarziu...va multumesc!


iubesc, am curaj si ma tem...

Offline

 

#31 2007-02-13 23:32:09

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Test Papanicolau

ai facut bine ca nu te-ai spalat intravaginal si n-ai facut sex inainte. 48 de ore este recomandat, deci nu va fi irelevant rezultatul.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#32 2007-02-14 12:11:23

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: Test Papanicolau

eu_vreau a scris:

moscul e o planta...nu iti pot descrie cum miroase; pot sa-ti spun doar ca se foloseste aroma in parfumurile barbatesti...dar nu inteleg ce legatura e intre mosc, dr si cancer big_smile

eram curioasa big_smile
mersi de rasp puss


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#33 2007-02-14 12:48:12

alinabianca
New member
Inregistrat: 2007-02-06
Mesaje: 34

Re: Test Papanicolau

daca imi fac tiparea ADN-HPV, mai e necesara si biopsia?
va multumesc!

Offline

 

#34 2007-02-14 12:51:42

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Test Papanicolau

biopsia e necesara pentru leziunile de col. Tiparea virusului e necesara pentru informatii despre acesta. Nu se exclud una pe alta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#35 2007-02-14 13:05:20

alinabianca
New member
Inregistrat: 2007-02-06
Mesaje: 34

Re: Test Papanicolau

Multumesc inca o data!
Sper sa scap de biopsie. Va tin la curent.
O zi buna!

Offline

 

#36 2007-02-14 13:46:00

aino
Membru
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 3

Re: Test Papanicolau

multumesc pt raspusns!m-am mai linistit..smile si ar mai fi ceva...pot sa am relatii sexulale chiar daca am aceasta rana pe col?nu vreau sa par deplasata...dar mi-ar placea sa sarbatoresc valentine's day ca toti ceilalti,mai ales ca eu si iubitul meu ne putem vedea doar o data pe saptamana..sad si este indicata folosirea prezervativului?sau nu are importanta atata timp cat iau pilule?(repet ca rana nu mi-a fost ink cauterizata)


iubesc, am curaj si ma tem...

Offline

 

#37 2007-02-15 13:35:06

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Test Papanicolau

nu e cazul de prezervativ, poti avea contact sexual daca un eventual tratament nu contraindica asta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#38 2007-02-16 09:03:48

alinabianca
New member
Inregistrat: 2007-02-06
Mesaje: 34

Re: Test Papanicolau

e bine sa fac tiparea HPV cu doua zile inainte de menstruatie?
va multumesc!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.