homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Test Papanicolau-30


#552 2009-11-04 13:35:57

Eveliux
Full member
Inregistrat: 2009-10-30
Mesaje: 412

Re: Test Papanicolau

buna! ieri am suferit o interventie medicala in scopul cauterizarii unei rani pe colul uterin si extractiei unui polip si astazi inca mai am o scurgere apoasa, amestecata cu sange. e normal asa ceva? si daca da, cat timp o sa mai dureze? va mutumesc anticipat! o zi buna!

Offline

 



#553 2009-11-07 21:55:45

crisa08
New member
Inregistrat: 2007-04-24
Mesaje: 22

Re: Test Papanicolau

buna ziua doctoressa am si eu o problema si te-as ruga daca poti sa-mi explici tu mai bine pt ca de la anumiti medici nu prea intelegi nimic.am fost la control acum 2 sapt dupa 2 ani de amanare mi s-au recoltat probe si azi am luat rezultatul.acum 2 ani mi s-a spus ca am o inflamatie la niv colului am facut tratament dar n-am fost dupa trat la control.
acum mi-a zis ca am o rana de toata frumusetea ce se vedea cu ochiul liber
rez sunt
Secretie col uterin- celule epiteliale poligonale relariv frecvente,izolae si in gramezi distruse in proportie de 65%
leucocite relativ frecvente
levuri rare unele inmugurite
Flora microbiana-bacile Gram poz,polimorfi probabil Doderlein
Test ppa -celule superf si intermediare,polimorfonucleare+++,rar citoliza,parakeratoza++,hiperkeratoza+,nuclei mariti de volum pe CI,rar cu ASC-US
ENDOCOL-fond fibrino-mucoid,polimorfonucleare+++,histiocite+,hematii+,celule metaplatizateaspect matur,metabolic active.
Flora-idem
Rezultat final-frotiu inflamator,regenerativ,rar ASC-US
medicul mi-a dat tratament cu antibiotic,spalaturi si cervugid si sa fac testul HPV pt ca rezultatele indica infectie cu Hpv.
este bine sa fac testul inainte sa incep tratamentul sau pot sa-l fac in timpul tratamentului?
la orice clinica unde este facut testul iese acelasi rezultat?
sunt destul de speriata poti sa-mi zici daca exista riscul sa fiu infectata

Offline

 

#554 2009-11-08 21:40:57

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: Test Papanicolau

testul hpv este foarte scump asa ca nu-ti da mana sa-l faci in timpul tratamentului si sa-ti influenteze rezultatul. exista niste reguli. citeste aici: www.micomi.ro

Offline

 

#555 2009-11-13 22:15:11

cristina2009
New member
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 11

Re: Test Papanicolau

buna seara doctoressa,

Am primit si eu astazi rezultatul pentru: secretie vaginala-ex.babes-papanicolau.
Mentionez ca am 29 ani, dar pe buletin imi apre 41 ani, deci....
in fine, rezultatele sunt urmatoarele:
VALOARE DIAGNOSTICATA A FROTIULUI:
partial limitata de paucicelularitate din zona endocervicala
frotiu negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna

INFECTII CU:
flora microbiala nespecificata- deja am facut tratament pentru si astept urmatoarea analiza a sumarului de urina sa vad daca am scapat.

MODIFICARI REACTIVE ALE CELULELOR:
modificarie reactive ale celulelor epiteliale scaumoase di din zona de transformare asociate cu inflamatia

EVALUARE HORMONALA
pattern hormonal compatibil cu varsta: tinand cont ca am doar 29 ani si pe buletin apare 41 ani nu stiu ce sa mai cred.Aveau cnp-ul pe trimitere...

recomandari:
tratament antiinflamator
reevaluare citologica peste 6 luni

Descriere citologica:
celule epiteliale scaumoase superficiale si intermediare plate sau partial plicaturate eozinofile, cianofile, amfofile, oranjofile integre sau cu modificari reactive, dispuse in placarde sau izolate.
celule din zona de transformare izolate sau grupate cu modificari reactive
celule glandurare izolate sau grupate cu volum si forma variabila

exudat inflamator moderat reprezentat de PNM integre si alterate, histiocite, detritusuri celulare, mucus, fibrina.

diagnostic citopatologic:
modificari reactive ale celulelor epiteliale scaumoase si din zona de jonctiune asociate cu inflamatia nespecifica moderata.

Ce-mi puteti spune de rezultat.
vreau sa fac si bebe in viitorul apropiat:)
M-a cam sperie revaluarea citologica peste 6 luni...

Multumesc si pupici!

Offline

 

#556 2009-11-27 23:09:40

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: Test Papanicolau

nu spui nimic despre clasa pap-ului...
vad insa NLIM care este ok...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#557 2010-02-19 10:37:19

Didi86
Membru
Inregistrat: 2010-02-18
Mesaje: 2

Re: Test Papanicolau

Buna dimineata.Am si eu o mica nelamurire, de curand am facut testul papanicolau si la test mi-a iesit frotiu satisfacator , celule benigne la caracterizare generala, inflamatie la diagnostic descriptiv, papanicolau clasa II. Si nu inteleg de unde au aparut celulele astea benigne pentru ca in vara am facut un test si nu aveam nimic.

Ultima oara a fost editat de Didi86 (2010-02-19 11:02:35)

Offline

 

#558 2010-02-20 10:31:05

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Test Papanicolau

didi i am lasat doctoressei linkul...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#559 2010-02-20 16:40:12

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Test Papanicolau

Didi86 a scris:

Buna dimineata.Am si eu o mica nelamurire, de curand am facut testul papanicolau si la test mi-a iesit frotiu satisfacator , celule benigne la caracterizare generala, inflamatie la diagnostic descriptiv, papanicolau clasa II. Si nu inteleg de unde au aparut celulele astea benigne pentru ca in vara am facut un test si nu aveam nimic.

Celule benigne inseamna absenta celulelor maligne, adica absenta celulelor cu metaplazii sau modificari sugestive pentru ceva malign.

Este o exprimare a laboratorului presupun eu, am mai vazut asa rezultate. Sunt probabil celule asociate inflamatiei. Eu zic ca esti ok, asteapta si parerea doctoressei, dar eu cred ca e doar felul de a da rezultatul al laboratorului.

ps. Daca ai facut un test pap in vara nu era nevoie sa il repeti la mai putin de un an, mai ales daca a iesit ok. Chiar anumite recomandari spun ca daca ai 3 papuri succesive ok si ai sub 30 de ani poti spatia testarea la 2 ani. Nu zic ca nu e bine sa facem analize, dar la 6 luni nu se recomanda decat daca a fost vreo problema anterior.

Ultima oara a fost editat de moksha (2010-02-20 16:42:17)

Offline

 

#560 2010-02-21 22:02:39

Didi86
Membru
Inregistrat: 2010-02-18
Mesaje: 2

Re: Test Papanicolau

moksha a scris:

Didi86 a scris:

Buna dimineata.Am si eu o mica nelamurire, de curand am facut testul papanicolau si la test mi-a iesit frotiu satisfacator , celule benigne la caracterizare generala, inflamatie la diagnostic descriptiv, papanicolau clasa II. Si nu inteleg de unde au aparut celulele astea benigne pentru ca in vara am facut un test si nu aveam nimic.

Celule benigne inseamna absenta celulelor maligne, adica absenta celulelor cu metaplazii sau modificari sugestive pentru ceva malign.

Este o exprimare a laboratorului presupun eu, am mai vazut asa rezultate. Sunt probabil celule asociate inflamatiei. Eu zic ca esti ok, asteapta si parerea doctoressei, dar eu cred ca e doar felul de a da rezultatul al laboratorului.

ps. Daca ai facut un test pap in vara nu era nevoie sa il repeti la mai putin de un an, mai ales daca a iesit ok. Chiar anumite recomandari spun ca daca ai 3 papuri succesive ok si ai sub 30 de ani poti spatia testarea la 2 ani. Nu zic ca nu e bine sa facem analize, dar la 6 luni nu se recomanda decat daca a fost vreo problema anterior.

Este un pic cam ciudata aceasta exprimare adica atunci cand m-am uitat pe rezultat m-am gandit ca este ceva in neregula.Plus ca as vrea sa stiu si din ce cauza sunt inflamata sau ce ar trebui sa fac ca sa nu mai fiu???

Offline

 

#561 2010-02-21 22:44:04

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Test Papanicolau

Didi86 a scris:

moksha a scris:

Didi86 a scris:

Buna dimineata.Am si eu o mica nelamurire, de curand am facut testul papanicolau si la test mi-a iesit frotiu satisfacator , celule benigne la caracterizare generala, inflamatie la diagnostic descriptiv, papanicolau clasa II. Si nu inteleg de unde au aparut celulele astea benigne pentru ca in vara am facut un test si nu aveam nimic.

Celule benigne inseamna absenta celulelor maligne, adica absenta celulelor cu metaplazii sau modificari sugestive pentru ceva malign.

Este o exprimare a laboratorului presupun eu, am mai vazut asa rezultate. Sunt probabil celule asociate inflamatiei. Eu zic ca esti ok, asteapta si parerea doctoressei, dar eu cred ca e doar felul de a da rezultatul al laboratorului.

ps. Daca ai facut un test pap in vara nu era nevoie sa il repeti la mai putin de un an, mai ales daca a iesit ok. Chiar anumite recomandari spun ca daca ai 3 papuri succesive ok si ai sub 30 de ani poti spatia testarea la 2 ani. Nu zic ca nu e bine sa facem analize, dar la 6 luni nu se recomanda decat daca a fost vreo problema anterior.

Este un pic cam ciudata aceasta exprimare adica atunci cand m-am uitat pe rezultat m-am gandit ca este ceva in neregula.Plus ca as vrea sa stiu si din ce cauza sunt inflamata sau ce ar trebui sa fac ca sa nu mai fiu???

Asta nu are cum sa iti zica cineva de pe forum, majoritatea femeilor active sexual au un grad de inflamatie, nu pot sa imi dau seama fara sa stiu istoricul tau medical care poate fi cauza. Daca ai decis sa faci 2 papuri in interval asa scurt, presupun ca ai un motiv. Dar eu nu am de unde sa il stiu, decat sa speculez, cel mai bine e sa discuti cu medicul tau.

Offline

 

#562 2010-02-22 10:46:47

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Test Papanicolau

Didi86 a scris:

Buna dimineata.Am si eu o mica nelamurire, de curand am facut testul papanicolau si la test mi-a iesit frotiu satisfacator , celule benigne la caracterizare generala, inflamatie la diagnostic descriptiv, papanicolau clasa II. Si nu inteleg de unde au aparut celulele astea benigne pentru ca in vara am facut un test si nu aveam nimic.

O sa iti placa sau nu eu am sa iti spun totusi:
buletinul ala de analiza este o comunicare intre laborator si clinicianul care a prescris analiza...nicidecum intre laborator si tine...asadar tu trebuia sa mergi la medic cu buletinul de analiza ca sa ti-l interpreteze. daca ai fi facut asa, nu te-ai fi ingrijorat si nici nu ai fi asvut motive sa consideri ciudata exprimarea(ea nixci nu e deltfel ciudata deloc)
cum bine spunea moksha, femeile active sexual au un grad de inflamatie...
ai insa scris acolo negru pe alb clasa II...deci e ok si asta e pe intelesul tau...deci nu ai nimic nici acum.
pe viitor deci, gindeste-te ca scoala de medicina are o utilitate, nu exista doar ca sa ocupe locul si ca exista medic care stiu sa citeasca analizele la care e indicat sa apelezi ca nu le poti stii tu pe toate(buna dovada nici nu le stii)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#563 2010-02-24 23:23:01

Alinutza1110
Membru
Inregistrat: 2010-02-24
Mesaje: 1

Re: Test Papanicolau

Buna

Astazi am primit rezultatul pt Papanicolau ...am programare la medic peste cateva zile si nu mai am rabdare...poate sa ma ajute cineva cu interpretare va rog frumos!

SISTEM BETHESDA 2001/FROTIU CONVENTIONAL:
Satisfacator pentru evaluare NU Rare celule epiteliale pavimentoase intermediare. celule endocervicale superficiale DA
I.Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna? DA
Organisme:
Trichomonas vaginalis NU, Candida NU, Cocobacili NU, Gardnerella NU, Actinomicete NU, Virus herpes simplex NU, Altele Flora microbiana POLIMORFA
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: inflamatia NU, DIU NU, Iradiere/chimioterapie NU, Celule glandulare post histerectomie NU, Atrofie NU
II.Altele:
Celule endometriale la femei peste 40 ani? NU
III.Anomalii ale celulelor epiteliale? NU
Cel. scuamoase:
- Celule Scuamoase Atipice de Semnificatie Nedeterminata - ASC-US NU
- Celule Scuamoase Atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala de grad ?nalt - ASC-H NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Scazut - LGSIL NU - cu atipii HPV NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad ?nalt - HGSIL NU- cu suspiciune de invazie NU
- Carcinom cu celule scuamoase NU
Cel. glandulare:
- Cel. Glandulare Atipice(AGC) endocervicale NU,endometriale NU, glandulare fara alta specificatie(AGCNOS) NU
- Cel. Glandulare Atipice ?n favoarea unei neoplazii - endocervicale NU, glandulare NU
- Adenocarcinomul endocervical in situ (AIS) NU
- Adenocarcinomul endocervical NU, endometrial NU, extrauterin NU, fara alta specificatie NU.

IV.Alte neoplasme NU
V.Recomandari:.
O noua prelevare NU,De urmarit evolutia:citologica NU, colposcopica NU, biopsie urgenta NU, examen bacteriologic NU.

Descriere citologica: Numeroase celule endocervicale dispuse izolat si in agregate. Rare celule epiteliale pavimentoase superficiale si intermediare.
Flora microbiana POLIMORFA

N.L.: Se recomanda o noua prelevare.

Multumesc!

Offline

 

#564 2010-03-06 14:07:27

sinziana.lorena
New member
Inregistrat: 2009-12-06
Mesaje: 38

Re: Test Papanicolau

Si eu am facut test papasnicolau a iesit bine dar scrie la sfarsit flora bacteriana si inca ceva.este o infectie?mi-a dat rezultatu dar fara tratament.

Offline

 

#565 2010-03-06 21:49:32

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: Test Papanicolau

Alinutza1110 a scris:

Buna

Astazi am primit rezultatul pt Papanicolau ...am programare la medic peste cateva zile si nu mai am rabdare...poate sa ma ajute cineva cu interpretare va rog frumos!

SISTEM BETHESDA 2001/FROTIU CONVENTIONAL:
Satisfacator pentru evaluare NU

N.L.: Se recomanda o noua prelevare.

Multumesc!

eu de aici inteleg ca se recomanda sa repeti testul.

Offline

 

#566 2010-03-06 23:31:31

Anngela
New member
Inregistrat: 2010-02-12
Mesaje: 9

Re: Test Papanicolau

sinziana.lorena a scris:

Si eu am facut test papasnicolau a iesit bine dar scrie la sfarsit flora bacteriana si inca ceva.este o infectie?mi-a dat rezultatu dar fara tratament.

uita-te cu un post mai sus de al tau si ai sa obeservi ce a zis doctoressa!

Offline

 

#567 2010-03-07 14:10:44

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Test Papanicolau

Alinutza1110 a scris:

Buna

Astazi am primit rezultatul pt Papanicolau ...am programare la medic peste cateva zile si nu mai am rabdare...poate sa ma ajute cineva cu interpretare va rog frumos!

SISTEM BETHESDA 2001/FROTIU CONVENTIONAL:
Satisfacator pentru evaluare NU Rare celule epiteliale pavimentoase intermediare. celule endocervicale superficiale DA
I.Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna? DA
Organisme:
Trichomonas vaginalis NU, Candida NU, Cocobacili NU, Gardnerella NU, Actinomicete NU, Virus herpes simplex NU, Altele Flora microbiana POLIMORFA
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: inflamatia NU, DIU NU, Iradiere/chimioterapie NU, Celule glandulare post histerectomie NU, Atrofie NU
II.Altele:
Celule endometriale la femei peste 40 ani? NU
III.Anomalii ale celulelor epiteliale? NU
Cel. scuamoase:
- Celule Scuamoase Atipice de Semnificatie Nedeterminata - ASC-US NU
- Celule Scuamoase Atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala de grad ?nalt - ASC-H NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Scazut - LGSIL NU - cu atipii HPV NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad ?nalt - HGSIL NU- cu suspiciune de invazie NU
- Carcinom cu celule scuamoase NU
Cel. glandulare:
- Cel. Glandulare Atipice(AGC) endocervicale NU,endometriale NU, glandulare fara alta specificatie(AGCNOS) NU
- Cel. Glandulare Atipice ?n favoarea unei neoplazii - endocervicale NU, glandulare NU
- Adenocarcinomul endocervical in situ (AIS) NU
- Adenocarcinomul endocervical NU, endometrial NU, extrauterin NU, fara alta specificatie NU.

IV.Alte neoplasme NU
V.Recomandari:.
O noua prelevare NU,De urmarit evolutia:citologica NU, colposcopica NU, biopsie urgenta NU, examen bacteriologic NU.

Descriere citologica: Numeroase celule endocervicale dispuse izolat si in agregate. Rare celule epiteliale pavimentoase superficiale si intermediare.
Flora microbiana POLIMORFA

N.L.: Se recomanda o noua prelevare.

Multumesc!

Scrie ca nu e satisfacator pentru evaluare, probabil e o greseala de prelevare, asa ca va trebui sa repeti analiza din cate inteleg eu.

Offline

 

#568 2010-03-12 22:10:45

buburuza79
New member
Inregistrat: 2009-09-01
Mesaje: 33

Re: Test Papanicolau

eu am un hpv alte tipuri adica 54, am avut ceva problema cu candida si gardenella, am facut tratament cu clotrimazol 6 zile si klion o cutie , am revenit la control sa refac pap-ul
d-na dr nu mi-a explicat ce si cum a relevat testul Pap mi-a scris reteta pt  meclon ovule si am luat rezultatul de la asistenta(candida este inca prezenta ++)
sunt nedumerita deoarece  la metaplazie este bifa la (+) si la valoarea diagnosticata a frotiului se incercuieste citoliza marcata, pap-ul este C2, flora gr. III clasif munchen este II, si la bethesda frotiu inflamator
in pap facute anterior nu mi s-au bifat aceste doua aspecte metaplazia si citoliza
din ce am citit despre cele doua cred ca e din cauza hpv -ului, dar pe de alta parte la colposcopia facuta in oct . dr spunea ca aspectul este spre vindecare fiind parti albe foarte mici
daca ma puteti lamuri un pic v-as fi recunoscatoare
sanatate tuturor

Ultima oara a fost editat de buburuza79 (2010-03-12 22:15:03)

Offline

 

#569 2010-03-30 12:23:41

ovidiana
Membru
Inregistrat: 2010-03-28
Mesaje: 4

Re: Test Papanicolau

Buna ziua doctoressa,
Mi-am facut testul pap doar pentru verificare si mi-a iesit un rezultat care m-a cam pus pe ganduri. V-as ruga daca se poate sa imi explicati d-voastra despre ce este vorba si daca trebuie sa iau ceva tratament. Doctorul mi-a spus ca daca vreau imi da ceva ovule, dar pana la urma s-a razgandit.
Specific ca am 34 de ani si acuma ne-am hotarat sa avem un copil, am mai avut inainte 2 avorturi si as vrea sa stiu daca trebuie sa ia si sotul ceva tratament. Eu nu am nici o scurgere, ma simt foarte bine. Examen de secretie nu am facut pentru ca nu a vrut doctorul sa-mi faca, a spus ca nu e nevoie ca o sa apara la pap absolut tot.
Test PAP
Calitate frotiu: - frotiu satisfacator
Clasificare frotiu in sistem Bethesda:- frotiu inflamator specific haemophillus
PAP tip 2, repetare pap dupa 2 ani
Diagnosticul medicului colpita.
Altceva nu apare nimic bifat pe rezultat.
Va multumesc


Va rog fetelor sa dati link doctoressei.

Ultima oara a fost editat de ovidiana (2010-04-01 11:54:12)

Offline

 

#570 2010-03-31 16:44:01

mira87
Membru
Inregistrat: 2010-03-31
Mesaje: 2

Re: Test Papanicolau

helpppp grater doctoreassa
am fost diagnosticata cu:
c II proces evaziv - inflamator
fl gr III Haemophilus vaginalis 

imi puteti spune despre ce este vorba plss sunt foarte ingrijorata

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.